a Galandu. V spomínanom článku sme dali slovo Jarmile Kováčovej riaditeľke Turčianskej galérie, ktorá nám podrobne vysvetlila, prečo to tak je. K tejto téme sa ale nejdeme vracať. Pripomíname iba skutočnosť, že Galandov dom je vlastníctvom mesta, ale jeho diela zostali majetkom štátu v správe Turčianskej galérie. Diela slávneho teplického rodáka totiž neboli súčasťou prevodu štátneho majetku na mesto.
Po uverejnení článku navštívila našu redakciu kunsthistorička Zita Kostrová, bývalá odborná pracovníčka Turčianskej galérie, ktorá nám povedala, že v článku sme mylne uviedli, že mesto Turčianske Teplice získalo Galandov dom od Márie Galandovej, vdovy po slávnom teplickom rodákovi. Predložila nám kúpnu zmluvu, podľa ktorej spomínanú vilu kúpil Okresný národný výbor v Martine od Zuzany Hankovej už v roku 1984. Z toho vyplýva, že Galandovci rodný dom svojho slávneho príbuzného predtým predali. Podľa Zity Kostrovej sa tak stalo pravdepodobne v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Kúpna cena tohto domu bola v roku 1984 iba necelých 145 tisíc korún. Na prevod Galandovho domu sme sa opýtali bývalej prednostky Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach Evy Mališovej. Povedala nám, že išlo o majetok, ktorý bol v správe Turčianskej galérie – v súčasnosti príspevkovej organizácie Žilinského samosprávneho kraja. Z toho vyplýva, že muselo ísť naozaj o štátny majetok, nie o vlastníctvo Márie Galandovej.
V osemdesiatych rokoch minulého storočia ONV v Martine získal peniaze na z Ministerstva kultúry ČSFR na rekonštrukciu tejto nehnuteľnosti. Turčianska galéria bola v tom čase príspevkovou organizáciou ONV v Martine. Pozostalosť Galandových obrazov darovala Mária Galandová štátu pod podmienkou, že vytvoria expozíciu manželových diel v jeho rodnom dome. Diela boli v správe Turčianskej galérie. V roku 1991 dokončili rekonštrukciu Galandovho domu a otvorili ho. Už vtedy mal požiarne zabezpečenie a bezpečnostnú signalizáciu napojenú na políciu. Vedľa Galandovho domu býval človek, ktorého poverili hliadkou. V súčasnosti nesie zodpovednosť za kvalitné zabezpečenie nehnuteľnosti a diel v Galérii M. Galandu teplická radnica. Hodnota jeho diel stúpa podľa Zity Kostrovej na miliónové hodnoty, pričom sa na trhu s umeleckými dielami vyskytlo aj niekoľko falzifikátov jeho obrazov, na ktoré dokonca vystavili odborníci znalecký posudok. Mesto bude musieť pre svojho slávneho rodáka urobiť oveľa viac, ako vybaviť mestskú galériu bezpečnostným systémom. Ak chce Galandove obrazy nielen vystavovať, ale ich aj vlastniť, musí ich kúpiť na voľnom trhu, kde sa podľa Z. Kostrovej vyskytujú iba zriedkavo a na čo bude radnica potrebovať nemalé peniaze.(br)