Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
MLADÝ LEKÁR Z JLF UK V MARTINE ZACHRAŇUJE ŽIVOTY V KRAJINÁCH TRETIEHO SVETA

Aj v Nepále vedia, kde je Turiec

Ako desaťročný chlapec videl Rastislav Maďar v televízii deti, ktoré zomierali v Afrike na hladomor. Predsavzal si, že raz bude takýmto ľuďom pomáhať. Vyštudoval medicínu a následne sa špecializoval na epidemiológiu a tropické choroby a v roku 2004 spolu

s kolegami založil neziskovú organizáciu INTERNATIONAL HUMANITY, ktorá sa stará o zdravie obyvateľov tretieho sveta. Rodák zo Žiliny, ktorý prežil detstvo v Banskej Bystrici, tak „lieta“ medzi Srí Lankou, Nepálom, Zambiou, Ugandou, Keňou, Haiti... A tiež Martinom, kde pracuje na fakulte, a Ostravou, kde žije s manželkou.

Pomáha ľuďom na úkor
vlastného voľna a dovolenky
Manželka Rastislava Maďara je na jeho samaritánstvo zvyknutá. Pozná ho už takmer 10 rokov ako človeka túžiaceho po pomoci iným. INTERNATIONAL HUMANITY neposkytuje iba zdravotnícku pomoc. V oblastiach Srí Lanky postihnutých tsunami napríklad deťom zrekonštruovali školu, detské ihrisko, darovali drevené postele, obyvateľom priniesli oblečenie a poskytli vybavenie, aby si dokázali zarobiť samostatne aspoň na základné veci. Napríklad žene, ktorá predtým pracovala v zničenom závode, kúpila organizácia šijací stroj, alebo viacerým nezamestnaným živiteľom chudobných rodín zaplatila rekvalifikačný kurz, aby sa mohli znova zamestnať v inom sektore nepostihnutom ničivými vlnami.
Najnovšie cestuje Rastislav Maďar do Nepálskeho kráľovstva, kde organizácie
INTERNATIONAL HUMANITY a DIASTYL otvorili bezplatnú kliniku pre chudobných. Aj tu absolvuje mladý lekár cestu na úkor osobného voľna, dovolenky alebo neplateného voľna. Cestu i pobyt si samozrejme hradí z vlastného vrecka. Darované peniaze od občanov Slovenska a Česka občianske združenia výlučne využíva na pomoc tým, ktorí to potrebujú.
Za lekárom cestoval za posledné peniaze 19 hodín autobusom
Koncom januára sa Rastislav Maďar vrátil z Nepálskeho kráľovstva, kde mesiac pomáhal na novootvorenej klinike INTERNATIONAL HUMANITY DIASTYL FREE CLINIC (IHD Clinic) a zriaďoval jej vysunuté pracovisko vysoko v horách. To je posledným úspechom oboch uvedených neziskových organizácií – priniesť do krajiny, kde žije viac ako tretina obyvateľov pod hranicou chudoby, bezplatné ošetrenie a zdravotnú starostlivosť. Práve preto si INTERNATIONAL HUMANITY a DIASTYL vybrali Nepál. „Zameriavame sa na najchudobnejšie krajiny sveta, no podmienkou pomoci je, že v nich musí byť spoľahlivý partner, ktorý by viedol naše projekty. A pritom ho nemuseli za to platiť, lebo vyzbierané peniaze využívame výlučne na pomoc chorým,“ vysvetlil mladý 33-ročný lekár. V hlavnom meste Káthmándu otvorili 2. novembra minulého roka kliniku, ktorá ako jediná v Nepále poskytuje zdravotnú starostlivosť zadarmo. Samozrejme, že pre tých najchudobnejších. Takých je v 29-miliónovom kráľovstve asi 10 miliónov. „Mnohí Nepálčania sú bez práce, takže nemajú peniaze na zdravotné ošetrenie a liečbu. Žijú len z toho, čo si dopestujú. Zvesť o našom zariadení sa rozšírila rýchlo a prichádzajú za nami ľudia z rôznych kútov krajiny. Bol som prekvapený, čo všetko obetujú preto, aby sa k nám dostali. Jeden veľmi chudobný muž dal napríklad posledné peniaze na autobus a cestoval ním za nami až 19 hodín!“ spomenul si na jeden z neuveriteľných, no žiaľ bežných prípadov Rastislav Maďar.
Nepálania sa pred dverami kliniky vyzúvajú
Pre ľudí z vrchov vybudovali IHD vysunuté pracovisko v nadmorskej výške 1 500 metrov nad morom na úpätí strmých svahov. A aby boli bližšie aj pacientom z iných kútov kráľovstva, organizujú za nimi výjazdy. Na tie si niekedy prenajímajú ďalších lekárov, špecialistov „Všeobecní lekári zvládajú 95 percent stavov. Ak potrebujú niekoho ďalšieho na výjazdy alebo špecialistu z inej kliniky, prenajmú si ho na potrebný čas. Miestni lekári sú ochotní pomáhať nám a myšlienka pomoci chudobným sa im páči,“ vysvetlil Rastislav Maďar, podľa ktorého od novembra poskytli starostlivosť viac ako tisícke pacientov. Najviac ich prichádza na kliniku do centra hlavného mesta. Pomerne zachovalú budovu občianske združenie prestavalo na kliniku behom štyroch mesiacov. Na slávnostnom otvorení IHD Clinic 2. novembra sa zúčastnil aj honorárny konzul Slovenskej republiky v Nepále, bývalý nepálsky minister zdravotníctva, členovia parlamentu a veľkú pozornosť venovali tejto udalosti aj miestne médiá. Oproti štátnym alebo súkromným klinikám je táto česko-slovenská na nadštandardnej európskej úrovni. „Mnohí Nepálčania sa nám dokonca pred dverami vyzúvajú a vchádzajú naboso,“ zasmial sa Rastislav Maďar. Na prízemí pacienta čaká recepcia a ambulancia, v ktorej zdravotná sestra zistí základné údaje o pacientovi a pošle ho na vyšetrenie do ambulancie k lekárovi.
Babka tri–štyri dni nemočila
Situácia v Nepále je miestami katastrofická. Tretina obyvateľov žije pod hranicou chudoby, polovica je negramotných a viacerí žijú na samote ďaleko od civilizácie. Nikdy nevideli lekára a nevedia, ako sa pred chorobami chrániť, prípadne čo robiť v prípade ich výskytu. Žijú v prostredí a podmienkach, v ktorých sa chorobám darí. „Prekvapuje ma niekedy zaostalosť krajiny, ktorá ma vďaka Himalájam veľký turistický potenciál. Šesť hodín denne napríklad nie je prúd a voda tečie do vyššie položených oblastí hlavného mesta len v niektoré hodiny. Nepálčania si vždy musia načerpať vodu dopredu. Ak to nestihnú, sú bez nej aj dva dni. Mnohí nemajú záchody, nefiltrujú závadnú pitnú vodu a nepoznajú komíny. Ak si zakúria, dym sa rozšíri do celého domu, kvôli čomu majú potom problémy s dýchacími cestami,“ opísal mladý lekár, ktorý počas výjazdov alebo ošetrenia videl ľudí naozaj v hrozných stavoch. „V odľahlej osade som ošetroval staršiu ženu, ktorá mala zavedený pesar dvadsať rokov. Až jej hnisal... Inde som zas našiel babku, ktorá tri-štyri dni nemočila. Mnohí Nepálčania žijú v katastrofálnych podmienkach, preto sa u nich objavujú hnačky, brušný týfus, malária a mnohé iné ochorenia. Keď som tam bol naposledy v januári, po 62 rokoch v hlavnom meste snežilo, na čo mnohí neboli uspôsobení a boli oblečení naľahko, deti až na malé výnimky v šľapkách bez ponožiek. Preto sa u nich objavovali respiračné infekcie,“ opísal lekár, ktorý často cestuje s pribalenými liekmi v osobnej batožine. „Rozdeľujeme si ich s kolegami, ktorí na dané miesto cestujú. Ak by sme ich mali poslať samostatne alebo hromadne letecky, vyjde nás to drahšie ako lieky samotné. Oveľa výhodnejšie však pre nás je kupovať lieky priamo v Nepále. Sú o desať až dvadsaťkrát lacnejšie.“
Chcú rozšíri zdravotnícke zariadenia do alších zaostalých krajín
V Nepále sa delia ľudia na tých, čo žijú pod hranicou chudoby, tých, čo majú zamestnanie, a tých medzi nimi s príležitostnou prácou. Vyšetrenie je pre všetkých na klinike bezplatné, za lieky platia iba zamestnaní, ktorí si to môžu dovoliť. Zistiť, ktorí z nich to sú, nie je vôbec ťažké. „Napálsky personál kliniky vie rozlíšiť, kto patrí do ktorej skupiny. Tých bohatších spoznajú podľa oblečenia, vyjadrovania, prsteňov. Ešte sa nám nestalo, že by nás chcel niekto oklamať. Skôr naopak – aj niektorí chudobnejší, hoci ich ošetríme zdarma, nám niekedy hodia na recepcii do urny pár rupií. Vedia byť vďační.“ V IHD Clinic sa snažia pomôcť každému. Ak pricestuje pacient z veľkej diaľky a musí kvôli vyšetreniam či liečbe pobudnúť v hlavnom meste dlhšie, môže zdarma bývať v penzióne naproti klinike. V prípade, že vybavenie kliniky nestačí pacientovmu stavu a potrebuje ťažší zákrok alebo operáciu, IHD Clinic ho vyšle do inej nemocnice a liečbu v nej mu zaplatí. Inak by pacient musel odísť domov bez zákroku, ktorý väčšinou vysoko presahuje jeho finančné možnosti.
Lekári z IHD Clinic tiež špeciálne navštevujú utečenecký tábor na juhovýchode krajiny. Hranice prešli utečenci zo susedného štátu Bhután pred 14 rokmi. V tábore ich v súčasnosti žije viac ako 22 tisíc a stará sa o nich len jeden ošetrovateľ. Lekára prakticky ešte nevideli. „Zabezpečujeme stály prísun liekov a vitamínov pre deti. Chceli by sme tu zriadiť detašované pracovisko a celkovo rozšíriť počet vysunutých pracovísk nielen v Nepále, ale aj v ďalších krajinách v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Náklady na ich zriadenie sú pomerne nízke a ich efekt mimoriadne vysoký. Či tak budeme môcť urobiť však závisí aj od podpory, ktorú sa nám na Slovensku podarí získať, pretože naša organizácia funguje len na základe príspevkov od súkromných osôb. Máme ambíciu stať sa vysunutou rukou všetkých Slovákov, ktorým nie je ľahostajný osud ľudí žijúcich na prahu prežitia, hlavne detí. Nie sme pobočkou zahraničnej centrály, ale pôvodnou slovenskou organizáciou, ktorá reprezentuje našu krajinu, pričom garantujeme použitie všetkých získaných prostriedkov v plnej výške na pomoc ľuďom v núdzi. Všade sa snažím zdôrazňovať, že Slovensko je síce malá krajina, ale žije tam veľké množstvo ľudí s dobrým srdcom, ktorí sú ochotní pomáhať chudobným a chorým. S pacientmi i deťmi v miestnych školách často hovoríme o tom, ako ďaleko žijú ľudia, ktorým na nich záleží, a tak aj v Nepále či na Srí Lanke vedia, kde je Turiec. Mená viacerých jeho obyvateľov, ktorí v minulosti International Humanity podporili, sú vystavené aj vo vestibule nepálskej kliniky.“Miroslava Dírerová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Aj matematika sa dá skrotiť
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 679
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 793
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 618
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 258
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 400
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 230
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 071
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 990
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 720
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 615
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?