Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
IV. LIGA

Belej vyšiel jarný rozbeh

V prvom jarnom kole ani jeden z Turčanov neobišiel nasucho. Najväčší balík radosti viezli z Tvrdošína vďaka streleckej efektivite Deltona Beľania. Vykročili tak, ako ašpirant na predné priečky má.

Spokojní mohli byť aj Štiavničania, ktorí uchmatli bod favoritovi a pripravili najväčšie prekvapenie minulého kola. Rovnako aj Trebostovčania viezli bod z horúcej oravskej pôdy. Všetko to boli dobré postavené základy turčianskych mužstiev, na ktorých by mohli a aj mali pribúdať jarné bodíky. V druhom jarnom kole Turčania získali sedem bodov, len Valčania, ktorí cestovali na liptovskú pôdu k susedovi v tabuľke do Liptovskej Štiavnice bez streleného gólu nemohli na zisk čo len bodu pomýšľať.
Beľania mali za cieľ potvrdiť ambície v zápase s Oravskou Jasenicou, v ktorom boli jednoznačne veľkým favoritom. Úloha favorita nie vždy je vďačná, ale tentoraz ju s bravúrou splnili. Trebostovčania mali za cieľ doma vrátiť Stráňavčanom tesnú prehru, ktorú utrpeli na jeseň na ich ihrisku, ale strelci mali zvlhnutý pušný prach, tak museli byť spokojní s bodom. Pred týmto kolom najviac rezonovala otázka, či Štiavničania, ktorí v prvom jarnom kole prekvapili na Dielci nielen ziskom bodu, ale aj dobrou hernou fazónou, uspejú doma proti Dúbrave, ktorá patrí k ašpirantom na prvé miesto v súťaži. V kvalitnom a dramatickom zápase si zverenci trénera Ivana Janigu víťazstvo zaslúžili.
Ostatné výsledky: Oščadnica – Makov 0:5, Nižná – Tvrdošín 2:3, Kysucký Lieskovec – Stará Bystrica 0:0.
Belá – Oravská Jasenica 4:1 (2:1)
Góly: Hulej 2, Karasy a Špirko, resp. P. Čierník. Belá: Šupej – Ďanovský, Siekel, Karasy, Lučanský, F. Hollý, Fazika, Fučela, Rob. Špirko, Hulej, Delton.
Od prvých minút mali Beľania tlak, ale hostia hrozili nebezpečnými kontrami. V 6. min po centri z trestného kopu dal Karasy hlavou vedúci gól domácich. O šesť minút ale pohrozili aj hostia. Najprv Šupej vyrazil strelu Z. Čiernika na roh, ale po ňom už nestačil na prízemnú strelu P. Čiernika. Dlho sa ale z gólu netešili, lebo prakticky hneď z protiútoku vybojovali domáci rohový kop a po ňom dal Hulej hlavou vedúci gól domácich. V 23. min mohol vedenie domácich prikrášliť F. Hollý, ale zblízka prestrelil bránu hostí. V koncovke neuspel ani Robert Špirko, ktorému šancu zmaril brankár hostí. Tí potom dali o sebe vedieť až v 33. min ale hlavičku ich útočníka smerujúcu pod brvno vyrazil brankár Šupej na roh. Po zmene strán už domáci jednoznačne dominovali. Najprv veľmi dobre hrajúci Hulej spálil stopercentnú šancu, ale v 53. min dokončil únik Deltona strelou k žrdi Robert Špirko. V 82. min Hulejova prudká strela skončila pod brvnom bránky hostí a pečatila výsledok. Tri minúty pred koncom sa do listiny strelcov mohol zapísať aj striedajúci Lettrich, ale žrď „hrala“ so súperom.
Liptovská Štiavnica – Valča 1:0 (1:0)
Gól dal: Juráš. Valča: Burda – Žilla, Adamec, Kalnický, Slaný, Korda (Tavel), Bukovčan, Kucian, Šavol, Horváth, Barošinec (Zelenec).
Prvý polčas priniesol vyrovnaný dej, ktorý sa odvíjal zväčša medzi šestnástkami. Na oboch stranách dominovali obranné rady, ktoré hrali pozorne a nepúšťali strelcov do šancí. Po zmene strán sa s pribúdajúcimi minútami začali presadzovať hostia. Mali hru pod kontrolou, dostávali sa do šancí, ale nič z nich nedokázali vyťažiť. Horváthovi, Šavolovi a Barošincovi chýbal kus šťastia pri zakončení. Keď už bola domáca obrana aj brankár prekonaný pomohli Liptákom trikrát žrde. Dvakrát na nej zostal odtlačok po strelách Kuciana a raz sa na ňu „podpísal“ aj Šavol. Ešte v samom závere mohli hostia vydolovať z liptovskej pôdy víťazstvo, ale dve minúty pred koncom Horváth z piatich krokov trafil iba nohy obrancu domácich stojaceho na bránkovej čiare. Hostia si za výkon v druhom polčase víťazstvo zaslúžili, ale to by museli mať viac šťastia v koncovke.
Štiavnička (Turany) – Dúbrava 3:2 (1:0)
Góly: Ociepka, Rohoň a Kúdelka, resp. Budvebel a Mrázik. Štiavnička: Machovič – Vaňko, Kúdelka, Raček, Sajdák, V. Huťka, Zrník, Rohoň, Gregor (Kmeť, Golier), Meliš, Ociepka.
Už v úvod mali domáci dve dobré príležitosti na vsietenie gólu, ale Sajdák ani Zrník nedokázali prekonať brankára hostí. Pol hodinu domáci dobíjali šestnástku hostí a ich aktivitu zúročil v 30. min Ociepka, ktorý dal vedúci gól. Akcia sa začala u Meliša, ktorý vysunul Gregora, ten sa v dobrej pozícii neulakomil na strelu, ale prihral Ociepkovi, ktorý už vedel, čo má s loptou urobiť. O päť minút neskôr sa mladý Meliš oprel do lopty a jeho krásna strela z 30 m skončila na brvne bránky hostí. Štiavničania hrali dobre v obrane a hostí do vážnejšej šance pustili až v 43. min, ale Suchého šancu skvele zneškodnil brankár Machovič. Čo hosťom nevyšlo na konci prvého polčasu, podarilo sa im na začiatku druhého. Po vyrovnaní ale domáci neklesli do kolien a už v 47. min trafil Gregor brvno. Na gól si ale museli diváci počkať do 75. min. Zrníkov center predĺžil hlavou striedajúci Kmeť na Rohoňa, ktorý nezaváhal. V 80. min využili hostia chybu Sajdáka na vyrovnanie, ale ďalšia chyba, tentoraz na strane hostí, poslúžila zasa domácemu Kúdelkovi na víťazný gól. V dramatickom závere si už domáci nenechali víťazstvo ujsť.
Trebostovo – Stráňavy 0:0
Trebostovo: Štrba – Valášek, Bízik (L. Lukášik), Chmúrny, Kosa, Červeň, Kováč, J. Lukášik, Ertl (R. Lukášik), Moravčík (Mackura), Adamčík.
Súperi sa dobre poznajú, a tak v prvom polčase obaja preferovali tesné osobné bránenie protihráčov. Domácim chýbal vykartičkovaný Ruttkay a skúsení Ľubomír a Richard Lukašíkovci spočiatku iba sedeli na lavičke pre náhradníkov. Dej sa odvíjal zväčša medzi šestnástkami a pred oboma bránami bolo vzruchu iba poskromne. V 41. min sa mohli domáci ujať vedenia. Adamčík unikol po prevej strane, vnikol do šestnástky, ale jeho strelu z uhla zneškodnil brankár hostí. Tri minúty pred polčasom udrelo na opačnej strane. Nedorozumenie brankára s obrancom domácich však hostia nezužitkovali. Po zmene strán videli diváci živší futbal, ale bez korenia - gólov. Pritom najmä domáci si dokázali vypracovať viacero šancí, ale v 54. min po strele R. Lukášika zachránila hostí ľavá tyč, v 61. min dobrý zákrok brankára po strele Kováča a tesne predtým aj nepresná muška J. Lukášika.