Ešte v januári dala táto spoločnosť súhlasné stanovisko na výstavbu lanovky, ale neskôr sa v zákonnom stanovenej lehote odvolala proti rozhodnutiu radnice. Ako nám Martin Gargulák povedal, dôvodom na odvolanie bolo okrem iného to, že na vydanie územného rozhodnutia pre navrhovateľa Pro Ski stačil stavebnému úradu Martin súhlas ich spoločnosti, ktorú podpísal riaditeľ, ale 27. februára ten istý stavebný úrad rozhodol o prerušení územného konania (nevydal územné rozhodnutie) pre ich spoločnosť na výstavbu zasnežovania existujúcich zjazdových tratí rekreačného strediska Martinské hole a nového horského dopravného zariadenia (šesťsedačka namiesto súčasného vleku). Podľa Martina Garguláka stavebný úrad svoje rozhodnutie odôvodnil aj tým, že návrh treba doplniť podľa požiadaviek vznesených účastníkmi konania, vrátane súhlasu majiteľov pozemkov s plánovanou výstavbou a návrh treba doplniť o súhlas druhého konateľa spoločnosti LSMH. „V odôvodnení zároveň poučil účastníkov konania, že proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať a rozhodnutie nemožno preskúmať súdom. V konaní navrhovateľa LSMH teda stavebnému úradu podpis jeho riaditeľa nestačí a požaduje súhlas vlastníkov pozemkov a v konaní navrhovateľa Pro Ski tomu istému stavebnému úradu podpis riaditeľa LSMH postačuje a súhlas vlastníkov pozemkov sa nepožaduje. Keďže proti rozhodnutiu o prerušení konania v našej veci stavebný úrad vylúčil možnosť odvolať sa a rozhodnutie nemožno preskúmať súdom, odvolali sme sa proti vydaniu územného rozhodnutia navrhovateľa Pro Ski. Chceme docieliť, aby stavebný úrad použil rovnaký meter pre obdive spoločnosti a svojimi rozhodnutiami nám nebránil vo výstavbe zasnežovania a lanovej dráhy,“ povedal okrem iného Martin Gargulák.
Na tieto jeho tvrdenia minulý týždeň martinská radnica reagovala. Podľa prednostky úradu Kataríny Katinovej sú dôvody M. Garguláka zavádzajúce a nepresné, pretože nie je možné súčasne porovnávať správne konanie vo veci umiestnenia lanovej dráhy a vo veci zasnežovania. „Zákon a vyhláška, týkajúce sa stavebného konania, vyžadujú rozdielne podklady v týchto typoch konania. V článku bolo uvedené, že stavebný úrad vylúčil možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o prerušení konania navrhovateľa – spoločnosti LSMH. Mestský úrad Martin ako stavebný úrad nemá v tejto veci oprávnenie vylúčiť alebo nevylúčiť možnosť odvolať sa, pretože zákon o správnom konaní striktne stanovuje, že voči rozhodnutiu o prerušení konania sa nemožno odvolať a nemožno ho preskúmať súdom. Toto rozhodnutie je rozhodnutím čisto procesného charakteru a po splnení podmienok v rozhodnutí stanovených, správne konanie automaticky pokračuje,“ napísala nám prednostka Mestského úradu v Martine.
O odvolaní sa LSMH, s.r.o., voči udeleniu územného rozhodnutia firme Pro Ski sa hovorilo aj na tlačovke, ktorú minulý týždeň usporiadal primátor Martina Andrej Hrnčiar pri príležitostí jeho sto dní vo funkcii. Ako povedal, odvolanie k rozhodnutiu nepodal pán Gargulák, ale jeho právny zástupca. „Vzápätí som ale dostal elektronickou poštou stanovisko druhého konateľa tejto spoločnosti, ktorý nás upozorňuje na to, že právny zástupca, ktorý posielal toto odvolanie, nemá platné plnomocenstvo. V súvislosti s týmto vyjadrením sme právneho zástupcu vyzvali, aby nám doručil platné plnomocenstvo podpísané oboma konateľmi LSMH, s.r.o., lebo v opačnom prípade nebudeme považovať toto odvolanie za právoplatné a nebudeme sa ním ďalej zaoberať,“ povedal okrem iného Andrej Hrnčiar. Z vyjadrenia druhého konateľa Jozefa Jablonického, ktoré máme k dispozícii, konatelia spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole, s.r.o., musia v jej mene konať a aj podpisovať dokumenty spoločne a keďže on ako konateľ spoločnosti neudelil ani nepodpísal advokátovi plnomocenstvo, nebol preto oprávnený zastupovať spoločnosť v územnom konaní vedenom pred martinským stavebným úradom. Navyše v tomto vyjadrení píše, že nesúhlasí s tým, aby spoločnosť Lyžiarske stredisko Martinské hole podalo odvolanie proti rozhodnutiu tohto stavebného úradu. (jk)