Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Martin Gargulák: Chceme rozvoj, alebo sme brzdou?

V minulých týždňoch sme uverejnili niekoľko článkov, ktoré sa dotýkali rozvoja lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. Vo viacerých odznelo v postojoch tých, ktorých sme sa na aktuálnu situáciu pýtali, že najväčšou brzdou ich rozvoja je riaditeľ spo

ločnosti LSMH, s.r.o., Martin Gargulák. Nenechalo ho to ľahostajným a v minulých dňoch nám k tomu poslal svoje stanovisko.
Naša spoločnosť (LSMH) začala prípravu projektov obnovy, vysporadúvanie pozemkov a rokovania s investormi koncom roku 2002. Koncom roku 2003 – teda v čase, keď sme sa rokovania s investormi snažili zavŕšiť podpismi konkrétnych dohôd, sa V. Franko pokúsil získať späť podiel v našej spoločnosti, ktorý odpredal v roku 2002. Keď sa mu to nepodarilo, založil začiatkom roka 2004 spoločnosť Pro Ski, a. s., (bol predsedom jej predstavenstva – pozn. red.). Táto spoločnosť bez akejkoľvek komunikácie s nami začala pripravovať svoj projekt výstavby. Začiatkom roku 2006 začalo aj mesto Martin pripravovať svoju vlastnú projektovú dokumentáciu na výstavbu kabínkovej lanovky z Ostredku na Martinské hole. Asi po mesiaci došlo k dohode medzi mestom a LSMH, ktorej podstatou bolo, že mesto bude pripravovať projekt kabínky z Ostredku a LSMH dokončí prípravu projektu zasnežovania niektorých súčasných zjazdových tratí a novej šesťsedačky namiesto súčasného vleku. V druhej polovici roku 2006 požiadalo mesto o vydanie územného rozhodnutia na stavbu kabínky z Ostredku a LSMH o vydanie územného rozhodnutia na zasnežovanie a šesťsedačku. Je škoda, že mesto začiatkom roka 2007 len niekoľko dní pred možným vydaním územného rozhodnutia na výstavbu kabínky z Ostredku zobralo svoju žiadosť späť. Na projektovú prípravu a nákup pozemkov bolo vynaložené zo strany mesta niekoľko miliónov korún, už nebolo potrebné vynakladať žiadne ďalšie finančné prostriedky, územné rozhodnutie mohlo byť vydané a bolo by len na zvážení investora, ktorým nevyhnutne nemuselo byť mesto, či bude, alebo nebude v projektovej príprave pokračovať. Do projektových príprav, ktoré vykonávalo LSMH, sme investovali výlučne vlastné finančné prostriedky v miliónoch korún a jedinou možnosťou ich návratnosti je investície realizovať. Sme súkromná spoločnosť a je výlučne na našej úvahe, či vôbec a ako budeme postupovať pri príprave výstavby. Je možné polemizovať, či sú naše postupy dostatočne rýchle, alebo či sú nami navrhované technické riešenia správne. Chápeme spochybňovanie našej činnosti zo strany Pro Ski, nerozumieme však tomu, že naše úsilie spochybňuje vedenie mesta a označuje nás za jedinú brzdu rozvoja.
Podstata súasných problémov
Podľa nášho názoru je podstata súčasných problémov v tom, že neexistuje žiadna dohoda medzi našou spoločnosťou a Pro Ski, pričom sme presvedčení, že Pro Ski nemá o spoluprácu záujem, snaží sa rôznymi spôsobmi našu spoločnosť blokovať a ovládnuť. Všetky úvahy v zmysle, či môže podpisovať riaditeľ alebo konateľ alebo, či advokát mal alebo nemal plnú moc, sú len dôsledkom toho, že neexistuje dohoda. Aj napriek tomu, že po zmene na poste primátora sme ako ústretové gesto voči Pro Ski súhlas s výstavbou kabínky zo Strání vydali, toto gesto sa obrátilo proti nám. Naše územné konanie na zasnežovanie a šesťsedačku bolo pozastavené a boli sme označení za brzdu rozvoja. Zaujímavý je pritom fakt, že stavba šesťsedačky je potrebná bez ohľadu na to, kto bude stavať kabínku, a bez ohľadu na to, či sa bude v budúcnosti stavať kabínka z Ostredku alebo zo Strání, alebo sa bude na Hole chodiť autom.
Prečo sme sa odvolali
Môžem len zopakovať, že sme sa odvolali preto, lebo stavebný úrad nepoužil rovnaký meter pre územné konanie LSMH a pre územné konanie Pro Ski, pričom našu spoločnosť znevýhodnil. V územnom konaní Pro Ski stavebnému úradu podpis riaditeľa LSMH postačoval. V našom územnom konaní podpis riaditeľa LSMH nepostačoval (podľa informácií, ktoré sme uverejnili v 16. čísle NŽT primátor mesta Andrej Hrnčiar tvrdil, že právny zástupca, ktorý posielal odvolanie, nemal na to plnomocenstvo od druhého konateľa LSMH – pozn. red.), pričom stojí za povšimnutie, že na základe podpisu riaditeľa v minulosti stavebný úrad s územným konaním začal a zvolal aj verejné prerokovanie. Taktiež stavebný úrad v našom konaní požadoval súhlas majiteľov pozemkov a v konaní Pro Ski takýto súhlas nepožadoval. V oboch prípadoch ide o stavby lanových dráh, na ktoré sa vzťahujú totožné právne predpisy.
Nový problém – cesta
Podľa článku v 15. čísle NŽT vedúci odboru komunálnych služieb mesta Martin konštatuje, že cesta je v zlom stave a tento zlý stav postačuje na to, aby bola komunikácia uzatvorená. Úvahy o uzavretí cesty považujeme za vyvíjanie nátlaku na našu spoločnosť a za odvetné opatrenie za to, že sme sa odvolali proti územnému rozhodnutiu Pro Ski. Sme pripravení aj na variant, že cesta bude uzatvorená a stredisko v prevádzke nebude. V sezóne 2005/2006, keď sa spoločnosť Pro Ski pomocou zablokovania zjazdoviek drevom snažila o to, aby stredisko bolo mimo prevádzky, bolo možné túto snahu považovať za vec konkurenčného boja medzi dvoma súkromnými spoločnosťami. Dnes sa však ponúka otázka, prečo o uzatvorení cesty, a tým aj o vstupe do sporu medzi dvoma súkromnými spoločnosťami, uvažuje mesto?
Účet do budúcna
Je verejným tajomstvom, že mesto Martin doteraz priamo alebo nepriamo investovalo do budovania Martinských holí desiatky miliónov korún. Peniaze išli najskôr do založenej akciovej spoločnosti, boli odkúpené pozemky na Ostredku, financovalo sa niekoľko štúdií, posudzovanie vplyvu na životné prostredie, geodetické práce a v neposlednom rade aj práce, ktoré boli vykonávané v roku 2006 pre vydanie územného rozhodnutia na kabínku z Ostredku. Všetky tieto investície sa však strácajú v nenávratne. A možný účet do budúcna? Ten menej závažný, ale napriek tomu nie nízky, môže byť taký, že mesto Martin bude čeliť ďalším súdnym sporom. Je veľmi pravdepodobné, že niektorí podnikatelia na Martinských holiach sa budú v prípade uzatvorenia prístupovej komunikácie, a tým pádom nefunkčnosti vlekov, domáhať náhrady škody. V kontexte s tým závažnejším a stále neukončeným súdnym sporom z minulosti, v ktorom mesto Martin čelí hrozbe platenia niekoľko sto miliónov korún akciovej spoločnosti, ktorú kedysi založilo, sú to skutočnosti hodné zamyslenia.
Ako ďalej?
Len niekoľko dní po zmene vo funkcii primátora, sme nového primátora požiadali o stretnutie. Na stretnutí sme prezentovali názor, že veci posunie vpred len dohoda LSMH a Pro Ski. Požiadali sme pána primátora, aby mesto prevzalo úlohu akéhosi mediátora a pokúsilo sa o zblíženie názorov jednotlivých subjektov. Výstupom tohto stretnutia bolo, že nové vedenie mesta nebude preferovať žiadnu spoločnosť a pokúsi sa zorganizovať stretnutie relevantných subjektov pre zjednotenie názorov. Zatiaľ na pozvánku na takéto stretnutie stále čakáme.

Skryť Vypnúť reklamu

Zakliate Hole?

Na margo


Už roky sú Martinské hole pre Turčanov neslávnou a nevďačnou témou. Viac sa o nich hovorí, ale málo sa pre ich rozvoj robí. Majú už dlhý investičný pôst. Nič sa tam nestavia, nebuduje a žijú z toho, čo vybudovali bývalé generácie. Všetky reči o nich sa už musia javiť iba ako mlátenie prázdnej slamy. Hľadanie pravdy v sporoch nie je jednoduché a je možné, že kým budú znesvárené strany hľadať, nájde sa niekto, kto začne tento turčiansky klenot budovať z opačnej strany a Martin sa, takpovediac, (ako v tom vtipe o horárovi, ktorý sa najedoval a z lesa nakoniec vyhnal všetkých), ocitne v aute.
Mnohí tvrdia, že pred rokmi nešťastne do „tejto témy“ vstúpilo mesto. Na svete je dnes zmenka, ktorej základom vzniku je niekdajší spor mesta s akciovou spoločnosťou Lyžiarske stredisko Martinské hole, ktorá si žalobou na súde uplatňuje voči mestu zaplatenie dlhu za nezavkladovaný majetok vo výške 103 miliónov korún. S úrokmi táto suma dnes predstavuje okolo 300 miliónov korún. Spor o tom, či táto požiadavka je oprávnená, je dnes na Najvyššom súde SR. Ak by sa skončil v neprospech mesta, dnes si veru ani nedokážame predstaviť, čo by to znamenalo, veď ide o sumu, ktorá je takmer polovicou jeho ročného rozpočtu.
Turčanom môže byť jedno, či nakoniec Hole bude budovať, ako sa hovorí, Havel, alebo Pavel, len nech sa už budujú. Už dosť peňazí mesto v minulých rokoch zbytočne minulo na rozvíjanie svojich chimér nepodložených reálnymi investormi, pričom tie peniaze mohli a mali predovšetkým ísť na rozvoj jeho infraštruktúry inde. Z dnešného hľadiska „vyhodené“ peniaze sa napriek tomu dnes používajú k obhajobe predchádzajúcich krokov. Logika hovorí, že v tomto spore pohnúť sa dopredu vlastne znamená - dohodnúť sa. Práve z tohto hľadiska by mesto nemalo mať ambíciu byť investorom (nové vedenie radnice, ako sa ukazuje, má v tom zrejme jasno), ale sprostredkovateľom a pomocníkom dohody. Hra o Hole je hrou aj o jeho (našu) budúcnosť. (jk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 658
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 401
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 368
 4. Aká je chémia vôní 11 100
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 317
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 757
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 671
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 250
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 712
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 846
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Už ste čítali?