Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Miroslav Mazúr: Centrum Vrútok sa mi nepáči, chceme ho zatraktívniť

Miroslav Mazúr sa stal po komunálnych voľbách 2006 novým vrútockým primátorom. Po dvanástich rokoch nahradil vo funkcii Ľubomíra Bernáta, ktorý sa už o dôveru občanov ne-uchádzal. S novým šéfom vrútockej radnice sme sa rozprávali nielen o jeho doterajšom

krátkom pôsobení, ale aj o ďalšom smerovaní Vrútok, o ich budúcnosti.

Vráťme sa jednou otázkou o niekoľko mesiacov späť. Čomu vďačíte za to, že Vrútočania vám dali vo voľbách dôveru? Čím ste ich podľa vás najviac oslovili?
Je to najmä o osobnom poznaní ľudí. Napriek tomu, že som vo Vrútkach dlhšie nebýval, pravidelne som navštevoval svojich rodičov, stretával priateľov a známych, navyše veľakrát som do Vrútok chodil pracovne. Vždy som sa snažil ľuďom pomôcť, nikdy som nikoho neodmietol. Takto si ma ľudia zapamätali. Vo volebnej kampani som stavil na osobnú komunikáciu. Chodil som od domu k domu, občanom som predstavil svoj program, vypočul si ich názory. Zrejme ich to oslovilo, a to bolo podľa mňa rozhodujúce. Určitú úlohu však zohrala aj skutočnosť, že som kandidoval za stranu Smer-sociálna demokracia, ktorá uspela v parlamentných voľbách.
Do funkcie primátora ste nastúpili prakticky hneď po novom roku. V akom stave vám zanechal mesto váš predchodca Ľubomír Bernát? Nestretli ste sa napríklad s takými problémami, aké sme zaregistrovali v Martine?
Odovzdávanie moci prebehlo vo Vrútkach na veľmi dobrej úrovni. Ľubomír Bernát sa zachoval veľmi korektne, prakticky hneď po voľbách ma zoznámil s celou agendou. O všetkom som bol včas informovaný, ani s odstupom času som nenašiel nič, čo by ma mohlo nepríjemne prekvapiť. Môj predchodca za sebou zanechal čistý stôl, nemusíme sa vracať do minulosti. Vnímam to pozitívne, pretože sa s väčšou intenzitou môžeme venovať tomu, čo nás čaká. Pripravujeme aj organizačno-procesný audit, ktorého cieľom je zefektívniť činnosť mestského úradu.
Konzultujete s Ľubomírom Bernátom ešte aj dnes niektoré rozhodnutia, dáte si od neho v niečom poradiť?
Intenzívnejšie sme spolu komunikovali najmä v decembri minulého roka a v januári, keď som preberal funkciu. Niekoľkokrát sme sa stretli, najmä vtedy, keď som potreboval odkonzultovať niektoré záležitosti.
Je niečo, čím sa chcete v systéme práce od svojho predchodcu výraznejšie odlíšiť, alebo mienite v zabehnutnom kontinuálne pokračovať?
Otvorene poviem, že sa mi nepáči centrum Vrútok, ktoré naozaj nie je atraktívne. Už na konci tohto roka, resp. začiatkom nového, by sme sa radi pustili do rekonštrukcie časti pešej zóny od železničnej stanice smerom k budove pobočky Slovenskej sporiteľne. Samozrejme, začali sme rokovať aj s majiteľmi chátrajúcich budov, pretože súčasný stav je ne-
únosný. Hľadáme spolu riešenia, ako situáciu zmeniť, spoločne chceme dosiahnuť stav, aby bolo mesto atraktívnejšie. Ošarpané budovy v centre mesta nie sú jeho najlepšou vizitkou. Hanbu Vrútkam robia aj verejné WC, ktoré sa chystá nový nájomca v najbližšom čase rekonštruovať. Do dvoch mesiacov máme záujem premiestniť aj trhovisko, lebo tie škaredé stánky do centra mesta veľmi nezapadajú.
To určite. Navyše Vrútky sú známym železničným uzlom. Veľa ľudí cez mesto nielen prechádza, mnohí sa aj na nejaký čas zastavia. Určite uznáte, že prvý dojem z Vrútok nie je práve najpozitívnejší?
V tejto súvislosti intenzívne rokujeme s vedením Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) nielen o samotnej budove železničnej stanice, ale aj o tej, ktorá s ňou bezprostredne na druhej strane cesty susedí. Máme záujem, aby budovy dostali takú podobu a vzhľad, aká im prináleží. Stanica sa modernizuje, opravujú sa jej vnútorné priestory, pripravuje sa rekonštrukcia peróna a nástupíšť. Čiže koncom roka, možno začiatkom nového, by všetko malo vyzerať tak, aby občania mohli byť spokojní. Potom by sme boli radi, keby prišla na rad aj budova, o ktorej sme hovorili, pretože tá tiež nie je v najlepšom stave.
Keď už hovoríme o železničnej stanici, tak Vrútky sú negatívne v povedomí občanov zapísané aj tým, že práve v priestoroch stanice, najmä počas zimy, prebývajú bezdomovci alebo sociálne neprispôsobiví občania. Čo s problémom bezdomovcov, ako ho chcete riešiť? Neuvažuje o nejakom útulku pre týchto ľudí?
Je to problém, ale snažíme sa ho riešiť. Napríklad, aj zásluhou nášho sociálneho odboru sa nám už aj niektorých ľudí podarilo umiestniť do rôznych sociálnych zariadení. Pomáha nám i Daniel Diškanec, časť bezdomovcov našlo prechodný domov v jeho kempe. Rozmýšľame aj nad útulkom, všetko však závisí od finančných možností mesta. Každopádne, nechceme tento problém zamiesť pod koberec. Riešenie však nie je jednoduché, trápia sa s ním aj oveľa väčšie mestá ako Vrútky.
Ďalším akútnym problémom, o ktorom nám často hovoria naši čitatelia, je problém s parkovaním. Parkovacích miest nie je veľa, najmä tie pri železničnej stanici chýbajú...
Máte pravdu. Parkovacie plochy mienime rozširovať a týka sa to aj priestoru pred stanicou. Optimálnym sa ukazuje vybudovanie parkoviska pri starej pošte, ktorá sa nachádza v blízkosti železničnej stanice. Na tomto variante už pracujeme.
V súvislosti s dopravou, samozrejme týka sa to aj Martina, Vrútky dlhodobo zápasia s frekventovaným úsekom cesty smerujúcim z Martina do Žiliny. Ulica francúzskych partizánov je mimoriadne preťažená, denne ňou prejdú tisícky áut, chodci majú problém prejsť z jednej strany na druhú, autá odbočujú len s veľkými ťažkosťami. Nepomohli by tomuto úseku kruhové križovatky?
Viedli sme rokovania s dopravnou políciou a dozvedeli sme sa, že na tomto úseku cesty nie je možné vybudovať kruhové križovatky. Vrútok sa dotýkajú najmä dve kritické miesta – križovatka smerujúca na Karvaša-Blahovca a na Kolóniu Hviezda. Problém by možno z veľkej časti vyriešila diaľnica, ale to asi tak rýchlo nebude. Čo dovtedy? Na západ od nás sú kruhové križovatky samozrejmosťou, prečo by Slovensko malo byť výnimkou? Takže napriek stanovisku polície, budeme sa naďalej intenzívne zaujímať o kruhové objazdy. Bezpečnosť občanov by mala byť prvoradá.
Poďme ďalej. Máme informácie, že pripravujete aj aktualizáciu územného plánu mesta. Aké budú jeho priority?
Súčasný územný plán nemal vytýčené zóny, teraz sa na nich pracuje, robia sa architektonické štúdie. Jedna zóna sa týka samotného centra mesta, ktoré chceme zatraktívniť. Druhá zóna by sa týkala časti Kopanice, kde majú občania záujem o individuálnu bytovú výstavbu. Tretia sa dotýka miesta v okolí rekreačno-športového zariadenia v Piatrovej. Dostali sme zaujímavú ponuku, rokujeme s potencionálnymi investormi o využití tohto areálu.
Z Európskej únie na Slovensko v rokoch 2007 – 2013 prídu veľké peniaze. Uchádzať sa o ne prirodzene môžu mestá aj obce – ak sú pripravené. Majú Vrútky projekty, ktoré by mohli byť v tomto procese úspešné?
Toto obdobie je zrejme posledné, keď k nám na Slovensko príde z Európskej únie toľko finančných prostriedkov. Prirodzene, budeme sa o ne uchádzať. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva som vyzval nielen poslancov, ale aj odbornú verejnosť, aby nám pomohla pri tvorbe projektov. Privítam každú iniciatívu. Musíme si stanoviť priority a aj preto by sme mali prísť s niečím, s čím máme šancu preraziť. Projekty by sme mali smerovať do oblastí životného prostredia, sociálnej sféry, kultúry, ale aj a cestovného ruchu. Ak bude taká možnosť, budeme sa uchádzať aj o financie na rekonštrukciu historických budov.
Za svojho zástupcu ste poslancom navrhli Františka Kurhajca, svojho protikandidáta v primátorských voľbách. Prečo? Bolo obsadenie tejto funkcie predmetom politických dohôd?
Do určitej miery áno. Takto sa dohodla strana Smer - sociálna demokracia s ĽS-HZDS, ktoré majú v poslaneckom zbore najpočetnejšie zastúpenie. Ale nešlo len o to. Františka Kurhajca poznám dlhé roky. Je to človek, ktorý ovláda problematiku samosprávy, veď sa v nej pohybuje už tretie volebné obdobie. Skúseností má na rozdávanie, bola by ich škoda nevyužiť.
Určitým paradoxom na vrútockej radnici je aj to, že kandidát na primátora Martina Jozef Stahl sa stal prednostom mestského úradu vo Vrútkach. Prečo ste sa rozhodli práve preňho?
Výkon funkcie prednostu je pre chod úradu veľmi dôležitý. Chcel som mať na tomto poste nielen odborníka, ale aj človeka, ktorému maximálne dôverujem. Mal som vytypovaných troch kandidátov, rozhodol som sa pre Jozefa Stahla. Hovorili sme o mojich predstavách o chode úradu, nemal problém sa s nimi stotožniť. Doterajšie skúsenosti ma presviedčajú o tom, že som sa rozhodol správne.
Primátor bez poslancov veľa nezmôže. Ako sa vám s nimi spolupracuje?
Veľmi dobre, a hovorím to úprimne. Nerobím medzi nimi rozdiely, každého z nich si vážim a rešpektujem jeho názor. Koniec koncov, boli zvolení občanmi, získali jasný a nespochybniteľný mandát ich zastupovať. Okrem samotných rokovaní na mestskom zastupiteľstve sa raz za dva týždne stretávame aj na pracovných poradách, na ktorých riešime mnohé problémy. Takýto spôsob komunikácie sa mi osvedčil.
Nestretávate sa však len s poslancami, ale raz týždenne aj s občanmi. S čím sa na vás obracajú?
Stretávame sa každý týždeň v stredu v čase od 15. do 17. hodiny. A problémy? Sú rôzne – občanov trápia prístupové cesty, kanalizácia, opravy rodinných domov, sužuje ich bytový problém. Pýtajú sa aj na rôzne platby, daň z nehnuteľnosti, poplatky za odpad a podobne. Riešime spolu aj rôzne sťažnosti, preberáme medziľudské vzťahy. Jednoducho, všetko sú to veci, ktoré prináša život. Niečo vyriešime hneď, niečo zostáva na neskôr. Komunikáciu s občanmi považujem za veľmi dôležitú, stretnutia s nimi sú pre mňa dôležitou spätnou väzbou, bez ktorej nemôže primátor existovať.
Ako ste spokojný s činnosťou vrútockej mestskej polície?
Vždy je čo zlepšovať, ale v zásade som spokojný. V súčasnosti napríklad uvažujeme o rozšírení kamerového systému, ktorý sa nám mimoriadne osvedčil. Aj zásluhou neho sa znížil počet priestupkov, pomohol nám aj k vyriešeniu krádeží na parkovisku či pri bankomatoch. Bezpečnosť občanov sa zvýšila, a to je podstatné. Náčelník má moju dôveru, v súčasnosti vôbec neuvažujem o jeho výmene. Roman Kopka
Snímka: brezo

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 557
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 108
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 180
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 862
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 261
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 334
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 879
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 960
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 792
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 770
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Už ste čítali?