Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Ján Segľa: Nie som ten, ktorý sa silou-mocou drží futbalu

Martinský futbal v poslednom desaťročí postupne upadal do zabudnutia. Najnovšie sa vytratil aj zo slovenskej mapy, lebo už druhý rok martinskí futbalisti obliekajú dresy rezervy Rimavskej Soboty.

Fanúšikovia už necítia vzťah k tomuto klubu a výrazne ochladol divácky záujem. Štadión chátra, futbal za posledné roky klesol doslova na periférium záujmu v metropole Turca. V minulých dňoch sme zaznamenali šumy avizujúce sťahovanie martinského futbalu z Gemera do Turca. Mal by obliecť dresy nového klubu s názvom Spartak 1912 Martin. Na túto tému hovoríme so šéfom martinského futbalu Jánom Segľom.

Keď sa pred dvoma rokmi Martin stal béčkom Rimavskej Soboty, hovorili ste, že to je len dočasné riešenie na prekrytie nedostatku hráčov a že futbal sa neskôr „vráti“ do Turca. Bude sa od novej sezóny futbalový klub predsa sťahovať pod staronovú strechu?
Prv ako odpoviem na túto otázku, musím vás poopraviť v tom, že nedostatok hráčov nebol jediným dôvodom, pre ktorý sme sa stali rezervou Rimavskej Soboty. Prvoradým dôvodom bolo vyhlásenie konkurzu na ŠKF ZŤS VTJ, takže išlo aj o ekonomický dôvod. Tým, že sa podnikli tieto kroky, sme chceli chrániť futbalistov a aj futbal v Martine. Naozaj sme sa chceli vrátiť a aj sa vraciame k
1. júnu tohto roku. Vzniká nový subjekt
s názvom Spartak 1912 Martin. Do tohto klubu plánujeme preregistrovať všetkých hráčov martinského kádra a od jesene už hrať súťaž pod novým názvom.
Znamená to, že by sa nový klub stal nástupníkom rezervy Rimavskej Soboty, ktorá je účastníkom tretej ligy?
Presne tak. Máme to dohodnuté s Rimavskou Sobotou, ale zatiaľ tento zámer nie je celkom odladený so Stredoslovenským futbalovým zväzom. Ale tak ako to robíme my, sa pri odlúčeniach musí postupovať. Najprv treba dohodu klubov a teraz budeme konať po zväzovej línii.
Ste sám autorom myšlienky založiť v Martine nový futbalový klub, alebo je vás viac takých, ktorí sa podujali založiť v Martine futbalový klub pod staronovým názvom, ale s číslovkou, ktorá sa vzťahuje na historický začiatok organizovaného futbalu v meste?
Je to iniciatíva nás, ktorí sa v klube momentálne angažujeme. Združenie sme založili traja. Je to nevyhnutné pre Ministerstvo vnútra SR, aby ho mohlo potvrdiť. Právny subjekt Spartak 1912 Martin je už založený. V združení už fungujeme a od júna sa chceme angažovať na futbalovom zväze a ako nástupníci béčka Rimavskej Soboty chceme pôsobiť od novej sezóny ako účastník tretej ligy. Združenie je otvorené a môže do neho vstúpiť, ak bude súhlasiť so stanovami, aj iný subjekt alebo osoba. Oslovili sme mesto Martin a poslali sme na radnicu list so stanovami a rovnakým spôsobom aj na mestský futbalový klub Fomat.
Martinský futbal roky živorí aj preto, lebo viazla komunikácia medzi klubom, konkrétne vami, a vedením mesta. Myslíte si, že teraz je vôbec nádej na spoluprácu?
Nádej zomiera posledná. Rozhodne je najvyšší čas začať spolupracovať. Nehovorím to za mesto, ale za seba. Samozrejme, poznám aj také názory, že keď vraj Segľa odíde, tak by spolupráca mohla fungovať.
Povedal vám to niekedy niekto rovno do očí?
Nik mi to takto nepovedal. Počul som to len sprostredkovane. Asi v tom duchu, že keby tam nebol Segľa, tak ... Ale ono je to tak, že Segľa sa cez svoje peniaze do futbalu zatiahol tak ďaleko, že už teraz nevie z neho von. Mám aj iné priority a iné aktivity, futbal znamená pre mňa len povinnosť ho tu zachovať. To sa možno ako-tak darí, ale bohužiaľ neviem ho rozvíjať až tak, ako by si to, keď pre nič iné, tak aspoň pre jeho históriu, zaslúžil.
Sedeli ste predtým s niekým za rokovacím stolom a hovorili napríklad o tom, za akých okolností by sa mesto pridalo...
Napríklad aj bez Segľu, ale treba to niekde povedať za rokovacím stolom. Za minulého vedenia mesta sme sa nerozprávali, iba sme konali. Bývalý primátor konal v súvislosti so svojou teóriou, že so Segľom debatovať nebude a ja som sa tejto jeho teórii prispôsobil. Nik so mnou nedebatoval a ja som teda robil s futbalom sám iba to, čo som mohol a čo sa dalo. Určite to nestačilo a na druhej strane to zasa mne ekonomicky ublížilo. Verte-neverte, ja futbal financujem zo svojich peňazí a len veľmi málo z našich firiem. Teraz je ale priestor, aby sa to zmenilo a futbal sa začal spoločnými silami vzmáhať.
Čisto hypoteticky... Čo keď ale sa aj teraz nastolí taká požiadavka, aby ste z futbalu odišli. Ako zareagujete?
Pokojne odídem. Nie som ten, kto sa silou mocou drží futbalu. Futbal robím iba z núdze. Ak sa taká podmienka objaví, vyhoviem jej. Ozaj sa nebránim tomu, aby sa otvorila otázka, či so Segľom, alebo bez neho. Podstatné je, aby sa o tom hovorilo s vedením mesta a Fomatom. Ak sa vytvoria podmienky v záujme rozvoja futbalu, nech sa páči. No zdôrazňujem, treba, aby sme sa na tomto procese zúčastnili viacerí. Ak v tom ostanem zasa sám, futbal síce nezahynie, ale len do takej miery, ako si to budem môcť dovoliť. Forma spolupráce Fomatom by sa dala nájsť. Predsa sú tu ihriská... Považujem síce budovanie iných kapacít pre futbal v inom ako v tradičnom prostredí za zbytočné a odstredivé. Takým odstredivým sa mi zdal aj postup bývalého primátora, keď vybudoval umelú trávu pri základnej škole. Prosím, ak by to malo byť pre žiakov, tak je to v poriadku. Ale nie celkom mi to ladí, ak to malo byť ihrisko aj pre martinský futbal. Tam sa predsa areál nedá rozširovať, lebo priestor je limitovaný stavbami. Lokalita na futbal je tu – na tradičnom štadióne. Má síce svoje problémy s vysporiadaním pozemku. Aby bolo jasné, vôbec ich netúžim vysporiadavať ja. Môže to urobiť mesto, či iný subjekt, ale nech je to v prospech tejto lokality a zachovania športovísk na nej.
Hovorili ste o tom aj s predstaviteľmi Fomatu?
Priznávam, že naša komunikácia nie je bohvieaká. Zatiaľ to bolo len na úrovni jedného listu, ale určite ich oslovíme aj na rokovanie. Zatiaľ im nechávame časový priestor na to, aby pouvažovali.
Spomínali ste, že na založení nového subjektu participujete traja. Kto sú tí ďalší?
Okrem mňa, ktorý futbal ako-tak financujem, je to Dušan Kevický. Taktiež futbalu pomáha najmä tým, že nám okrem iného poskytuje dopravu za výhodných podmienok. Tretím je Ivan Tomek, ktorý sa chce naďalej angažovať vo futbale a má dosah na niektorých hráčov, ktorí sú súčasťou nášho súčasného kádra. Bohužiaľ, zatiaľ sme na to len traja. Tí, ktorí sa momentálne o martinský futbal po ekonomickej stránke ako tak, netvrdím, že dobre, v rámci daných možností staráme.
Mesto by zrejme nemalo zostať bokom od tohto diania, malo by sa stať aspoň prostredníkom...
Možností, ako futbalu pomôcť, je veľa. Nie je to len v peniazoch. Pomoc mesta by napríklad mohla spočívať vo vysporiadaní majetku a pozemkov, ktoré s futbalom súvisia. Nepatria Segľovi, ani zďaleka nie. Mesto by ich za istých okolností mohlo od správcov konkurznej podstaty pre zveľadenie športovísk a futbalu, určite nie draho, odkúpiť. Iný záujem tu totiž nebude a ak by nejaký bol, tak len od špekulantov. A tomu by sme mali zabrániť.
Ste o tom presvedčený, že v Martine, v ktorom nájdeme veľa príkladov nedohody, sa dá nájsť v záujme futbalu porozumenie?
Poviem to rovno. Nešťastím je, že v martinskom futbale začal hrať prvé husle Fomat. Pôvodne mal byť zameraný na výchovu mládeže a je takmer bez nadstavby. Nešťastím je aj to, že sa do čela futbalu postavil Segľa. Do čela takéhoto projektu, ak má byť úspešný, sa v súčasnej situácii musí postaviť mesto. Keby tu bola bývalá „zeteeska“, tak by sa určite do čela postavila ona. Ale už tu nie je. Nie je tu ani ďalší iný väčší subjekt, ktorý by si to mohol dovoliť. Ale, aj keby boli, tak by to nemohlo fungovať bez záujmu a prispenia mesta. Teraz nehovorím o peniazoch, ale o vplyve, ktorý je tiež veľmi dôležitý.
Mnohí sú presvedčení o tom, že sa futbalu držíte, lebo na ňom zarábate...
Na to odpoviem takto. V nedeľu príde na zápas okolo 60 divákov. Na vstupnom vyberieme 1200 korún. Následne musíme vyplatiť peniaze za zhotovenie záznamu, usporiadateľskú službu a oficiálnych 8300 korún dám rozhodcom. Bilancia je mínus desať tisíc korún. A to ešte nič nedostali hráči. Ale aj tých nejako musíme platiť. Aspoň tak, aby mohli chodiť na tréningy, veď niektorí dochádzajú až z Turčianskych Teplíc. Na futbale sa tu nezarába. Skôr je pravda to, že keby som nerobil do futbalu, ušetrím toľko peňazí, že by som mohol každý mesiac ísť na dovolenku na Maldivy.
Je tu navyše ešte štadión - dosť zanedbaný. Tiež potrebuje údržbu...
To, ako sa my staráme o štadión - je ozaj len minimum z jeho potrieb. Hlavným dôvodom, prečo to tak je, je problém vlastníctva. Treba jasne povedať, že ani štadión a ani pozemok nie je môj. Mám ho prenajatý od správcu konkurznej podstaty a aby sa tu mohol hrať futbal, za jeho prenájom platím mesačne pätnásťtisíc korún.
Aké by mohli byť v najbližšej budúcnosti futbalové ambície nového klubu?
Netreba to nafukovať. Nemyslím si, že o pár rokov by sa tu mohla hrať extraliga. Ale za krátky čas by to mohla byť druhá liga a neskôr možno aj prvá liga. Nebolo by na to treba extrémne vysoké investície. Aj zo súčasného kádra po jeho doplnení by sa dal vyskladať druholigový káder. Je tu niekoľko ozaj dobrých hráčov, ktorí vyrástli vo Fomate, ďalší tam vyrastajú. Martin, ak by dokázal spojiť sily, na tom nie je až tak zle. No platí, ak sa nedohodneme, naším prvým krokom bude, že založíme žiacku základňu.
V Martine momentálne nie je ani veľké divácke zázemie...
To je pravda. Momentálne nechodí na futbal veľa divákov. Nemajú nás radi, vnímajú nás ako cudzích. Je veľa dôvodov, ktoré divákov odrádzajú. Ale keby sa to zmenilo, určite aj na túto súťaž ich bude chodiť oveľa viac. A keby sme vybojovali druhú ligu, verím, že by si cestu do hľadiska našlo aj tísíc divákov a na prvú ligu možno aj tri tisícky. Väčší potenciál tu, podľa mňa, momentálne nie je. Mnohí iste budú spomínať na staré časy spred dvadsať rokov. Lenže vtedy nebolo toľko televíznych kanálov, na ktorých dnes vysielajú kvalitné futbalové zápasy. Kto vtedy mohol pozerať napríklad anglickú ligu? Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 388
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 872
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 566
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 099
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 499
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 552
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 948
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 420
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 572
 10. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť 10 571
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rodičia spojili sily

Urobili radosť škôlkarom.

Pieskovisko má nad sebou praktickú sieť.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Slnečnica v oblakoch

Seniorovi z Koštian nad Turcom sa podaril pestovateľský úspech.

Vysoká slnečnica teší okoloidúcich.

Fomat musel stopnúť aj tréningy

Treťoligový tím Fomatu minulý týždeň pokračoval v tréningovom procese, no musel ho prerušiť. Kormidelník Pavol Šuhaj nepredpokladá, že tento rok ešte jeho tím nastúpi na súťažný zápas.

Marko Repáň je zatiaľ najlepším strelcom tímu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?