Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
ROK 2006 V TURCI V ČÍSLACH

Lepšie už je

Začneme zaujímavosťou. V minulom roku oslavoval jeden podnikateľ v susednom meste významný medzník – stav jeho majetku sa dostal za hranicu 4 mld. korún. Pre obyčajného človeka je to nepredstaviteľná hodnota a oslavy hromadenia majetku možno aj vecou nemorálnou. Lenže, nič nie je len čierne alebo len biele. Ak niekto nadobudne taký majetok, znamená to, že ho musí zveľaďovať, denne prijímať rozhodnutia, ktoré sa dotknú tisícok zamestnancov, ich hmotnej existencie a z toho vyplývajúcej kvality žitia. Je nepriamo zodpovedný za ich osudy. Má právo človek s takouto ekonomickou silou sa tým aj verejne prezentovať? Asi má. Mala by to byť dokonca samozrejmosť, lebo dnes svoje bohatstvo na verejnosti prezentujú takmer len „celebritky“, ktoré nikoho nezamestnávajú a sú zodpovedné nanajvýš za seba. Ak dáme bokom takéto anomálie, platí, že by sme sa mali naučiť akceptovať verejné užívanie bohatstva ako bežnú súčasť spoločnosti. Podstatné je rozlišovať pritom, kto je jeho tvorca (tomu sa nebáť prejaviť uznanie) a kto je len jeho užívateľ (a pred tým sa zbytočne neskláňať). Zmeniť tento postoj sa dá výchovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhí za Žilinou
V Turci je niekoľko stoviek skutočne bohatých ľudí. Tí si však svoj majetok užívajú radšej potichu. Nemožno im to zazlievať. Pokiaľ sa na výrobkoch bude znižovať gramáž, aby na nich mohla zostať pôvodná cena, dovtedy bude národ citlivý na peniaze a všetkých, ktorí ich majú. V momente, ako sa začne zvyšovať gramáž na výrobkoch, aby sa nemusela znižovať cena výrobkov, bude zdravá nielen ekonomika, ale aj spoločenské vedomie a prezentácia bohatstva na verejnosti prestane dráždiť. K 31. decembru minulého roku bolo v okrese Martin 1 576 podnikov (okrem neziskových inštitúcií) a 7 099 fyzických osôb - podnikateľov. V rámci Žilinského kraja je to spomedzi okresov druhé miesto za okresom Žilina, ktorý je v počte podnikateľov lepší o viac ako 100 percent. V okrese Turčianske Teplice bolo 154 podnikov a 1 109 fyzických osôb – podnikateľov. Najviac podnikateľov v oboch okresoch pôsobí v oblasti obchodu, potom priemyslu a tretie miesto patrí napodiv oblasti nehnuteľností (prenájom, obchodná činnosť s nimi a pod.). V Martinskom okrese pôsobí 48 podnikov s 50 až 249 zamestnancami, šesť podnikov s 250 až 499 zamestnancami , tri s 500 až 999 zamestnancami a dva podniky majú nad 1 000 zamestnancov. V okrese Turčianske Teplice funguje sedem podnikov s počtom zamestnancov 50 – 249 a jeden s počtom zamestnancov 250 až 499.
Silné postavenie priemyselnej výroby v okrese Martin z minulosti zostalo. Len okres Žilina je oproti ostatným vzdialený o svetelný rok. Pre názornosť, tržby za vlastné výkony a výrobky v priemysle za Žilinský kraj za rok 2006 dosiahli 124,4 mld. korún. Na nich sa podieľal okres Žilina 41 miliardami, okres Martin 18,6 mld., okres Ružomberok 18,3 mld., okres Kysucké Nové Mesto 11 mld. korún atď. až po okres Turčianske Teplice so 676 miliónmi korún. V tejto oblasti je nezanedbateľným faktorom časový vývoj meraný porovnaním s rokom 2005 stálymi cenami. Tu najväčší rozvoj zaznamenal priemysel v okresoch Dolný Kubín (index 125,2), Kysucké Nové Mesto (118,8), Tvrdošín (112,4,) Čadca (111,1), Martin a Liptovský Mikuláš (108,3), Turčianske Teplice (102,7). Dva okresy v kraji zaznamenali v roku 2006 nižšie tržby ako v roku 2005, a to Ružomberok a Námestovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší export – Ružomberok a Martin

Pri predpokladanom vysokom vývoze výrobkov automobilky KIA je nepochopiteľné, ako mohli okresy Ružomberok a Martin dosiahnuť najvyšší vývoz v kraji - Ružomberok v hodnote 14,2 mld. korún, Martin 10,8 mld. a okres Žilina 9,5 mld. korún. Index vývozu oproti predchádzajúcemu roku bol najvyšší v okrese Martin (137,2), Dolný Kubín (130,7), Žilina (127). Pokles vývozu nastal v okresoch Bytča (99,6) a Tučianske Teplice (87,5).
Na spokojnosť zamestnancov v priemysle má z väčšej časti vplyv ich nominálna mesačná mzda. Tá najvyššia v roku 2006 bola v okrese Ružomberok - 26 642 korún. Nasledovali okresy Žilina (22 562 Sk), Kysucké Nové Mesto (21 966 Sk), Martin (20 260 Sk). Na konci rebríčka sa nachádzajú okresy Turčianske Teplice (14 139 Sk) a Čadca (13 011 Sk). Najvyšší mzdový nárast zaznamenali v uplynulom roku okresy Bytča, Ružomberok, Námestovo, Kysucké Nové Mesto a Žilina. Na chvoste rastu sa nachádzajú okresy Turčianske Teplice (108,1), Martin (107,1), Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín.
Na spokojnosť zamestnávateľov v priemysle by mala mať vplyv produktivita práce z tržieb za vlastné výkony a tovar na jedného zamestnanca. Najspokojnejší môžu byť v okrese Ružomberok, kde produktivita na jedného zamestnanca je 6,1 mil. korún. Nasledujú okresy Žilina a Dolný Kubín. Okresy Martin s produktivitou 2,1 mil. Sk a Turčianske Teplice s produktivitou 1,7 mil. Sk na zamestnanca sa nachádzajú v strede poradia.
K 31. 12. 2006 bolo v okrese Martin rozostavaných 710 bytov, v okrese Turčianske Teplice 105. V kraji je viac ako v Martine rozostavaných bytov v okresoch Liptovský Mikuláš a Žilina. Menej rozostavaných bytov ako okres Turčianske Teplice už v kraji žiaden iný okres nemá. Takmer vo všetkých prípadoch ide o stavbu bytov v rodinnom dome. Územná samospráva si už uvedomila zodpovednosť za výstavbu bytov (predovšetkým sociálnych) a až na okres Tučianske Teplice sú rozostavené byty vo vlastníctve samosprávy.

Skryť Vypnúť reklamu

Turania vedia podnika

Stav hospodárskych zvierat v oboch turčianskych okresoch sa na konci roka 2006 pohyboval v strede tabuľky v porovnaní s ostatnými okresmi kraja. Úspešnosť poľnohospodárskej výroby spočíva v predaji jej výrobkov. Podľa štatistiky turčianske okresy vedia v tejto oblasti podnikať. Okres Martin s predanými 15,1 mil. litrami mlieka je druhý najúspešnejší okres v kraji, okres Turčianske Teplice s predanými 7,6 mil. litrami mlieka je na 7. mieste. Podobne je to s predajom jatočného hovädzieho dobytka. V roku 2006 sa v okrese Martin odpredalo 685 ton v priemere 35,20 Sk za kilogram, čo je v množstve druhé miesto spomedzi okresov kraja. Okres Turčianske Teplice predal 409,5 tony za 30, 85 Sk. Znamená to 6. miesto v kraji, čo do množstva, ale v dosiahnutej priemernej cene posledné - 11. miesto. Najlepšiu priemernú cenu dosiahol v roku 2006 okres Námestovo 38,27 Sk. Predaj jatočných ošípaných mal okres Martin v kraji najvyšší
1 394,9 ton v priemernej cene 41,34 Sk za kilogram, čo bola najvyššia priemerná cena v kraji. Okres Turčianske Teplice predal 376,8 tony jatočných ošípaných, 4. miesto v kraji za 36,88 Sk. Táto cena však bola v rámci kraja najnižšia. Jednoduchým porovnaním nákupných cien hovädziny a bravčoviny od poľnohospodárov a porovnaním predajných cien týchto produktov v obchodoch zistíme, že vývoj cien je akoby opačný. Dokonca cena hovädzieho mäsa pre zákazníkov je nadsadená až nekriticky vysoko.
Obilnicou kraja je Turčianskoteplicko
Obilnicou kraja sa podľa predaja stáva okres Turčianske Teplice. Predaj mäkkej ozimnej pšenice dosiahol 4 579,9 ton (1. miesto v kraji) za kilogramovú cenu 2,98 Sk (11. miesto v kraji). S predajom 3 097,1 ton uvádzanej pšenice dosiahol okres Martin 3. miesto v kraji, a to pri priemernej cene 3,40 Sk za kilogram. Predaj jarného jačmeňa v okrese Turčianske Teplice dosiahol 1 500 ton pri priemernej cene 3,34 Sk/kg. Čo do množstva je to druhé miesto v kraji a čo do ceny patrí medzi úspešnejšie okresy. Okres Martin s predanými 1 423,6 tonami jarného jačmeňa za rok 2006 obsadil 3. miesto, priemernú cenu za kilogram uvádzajú štatistiky - 3,73 Sk. Predaj konzumných neskorých zemiakov bol v oboch okresoch nízky. Pri zbežnom pohľade na turčianske polia udrie do očí, že táto plodina sa dostala do útlmu. Prevláda pestovanie technických plodín.
Vzhľadom na rozsah ukazovateľov z ekonomickej oblasti by sa žiadal ďalší priestor na podrobnejší rozbor a predovšetkým ich dopad na kvalitu života. Vyzerá to však tak, že prestáva platiť: „Lepšie už bolo!“ a začína platiť: „Lepšie už je!“.
Jozef Keráčik
Zdroj: Štatistický úrad SR – Krajská správa v Žiline, Bulletin 4/2006

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 2. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Získaj náskok pred štartom
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 2. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 3. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 4. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 7. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 19 030
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 770
 3. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 12 880
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 8 135
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 7 590
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 515
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 259
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 833
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 6 717
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 381
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Roman Podhradský bol šesť dní nepretržite napojený na prístroj s vysokým prietokom kyslíka.

Romana Podhradského nedávno prepustili z nemocnice, kde bojoval o život.

10 h

Na ceste vás budú sprevádzať aj zrenovované informačné tabule.

10 h
Kapitán Michal Murček pomohol k víťazstvu tromi asistenciami.

V Považskej Bystrici naši nenechali nič na náhodu a už v prvej tretine si tromi gólmi vydláždili cestu za víťazstvom. Prvý presný zásah v martinskom drese zaznamenal Roman Kukumberg.

8 h
Bambusky ostávajú uzatvorené.

Pokračuje karanténa lokality, obyvateľov a jednotlivých bytových jednotiek.

3. mar

Už ste čítali?