Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
O MARTINSKOM FUTBALE HOVORÍME S PREDSEDOM VÝKONNÉHO VÝBORU MŠK FOMAT MARTIN PAVLOM CHOVAŇÁKOM

Jeden sial, druhý žal

O martinskom futbale hovoríme s predsedom výkonného výboru MŠK FOMAT Martin Pavlom Chovaňákom

Rozhovor s Jánom Segľom o martinskom futbale, ktorý bol uverejnený v 21. čísle NŽT, vyvolal množstvo ohlasov. Mnohí nám vyčítajú, že sme ho v úvode článku označili za predstaviteľa martinského futbalu, keďže „jeho“ klub v súčasnosti oblieka dresy ligovej rezervy z Gemera a navyše v Martine už dlhšie funguje mestský športový klub MŠK FOMAT, ktorý sa stal zásobárňou futbalových talentov. Aj jeho predstavitelia – členovia výkonného výboru, sa pozastavili nad tým, že sme nerešpektovali túto realitu a že sme ich, keďže sú momentálne jediní, ktorí sa starajú o rozvoj futbalu v Martine, akoby úplne vynechali z hry. Navyše, mali aj viacero pripomienok predovšetkým k obsahu, ktorý sa dotýkal spolupráce medzi oboma klubmi. Členovia výkonného výboru sa netajili tým, že majú výhrady k viacerým tvrdeniam v spomínanom rozhovore, ktoré, podľa nich, vedome zavádzajú futbalovú verejnosť. Bližšie sme o tom hovorili s predsedom výkonného výboru MŠK FOMAT Martin Pavlom Chovaňákom.
Už viac ako trinásť rokov uplynulo od založenia športového klubu FOMAT Martin, za ktorým je veľký kus roboty najmä pri výchove futbalovej mlade. Práve preto by bolo dobré sa trochu pripomenúť a vrátiť sa aj do histórie, lebo tá sa v žiadnom prípade neprelína iba s bývalým futbalovým klubom, ktorý dnes hrá pod strechou rezervy ligovej Rimavskej Soboty, ale predovšetkým s vlastnou cestou, na ktorú ste pred rokmi vykročili. Možno tvrdiť, že plníte svoje pôvodné poslanie?
Športový klub FOMAT Martin bol založený ako občianske združenie v roku 1994 so zameraním na výchovu mladých hráčov – futbalistov. Toto poslanie úspešne napĺňa, o čom svedčia aj dosahované výsledky v žiackych kategóriách, ale aj množstvo hráčov, ktorí sa uplatnili v dorasteneckých družstvách a v družstvách dospelých. Dnes už vari niet v Turci družstiev hrajúcich vo vyšších súťažiach, kde by nefigurovali práve odchovanci Fomatu. Či už sú to ligové Turčianske Teplice, Valča, Turany, Vrútky alebo aj spomínaná Rimavská Sobota B, hrávajúca v Martine.
V nej je v súčasnosti až 90 percent odchovancov Fomatu. V roku 2005 bol klub premenovaný na Mestský športový klub (MŠK), pričom do konferencie v marci 2007 bol predsedom dozornej rady zástupca mesta Martin a jeden člen mestského zastupiteľstva bol členom správnej rady. Od konferencie, ktorá sa uskutočnila v marci tohto roku, sú členmi správnej rady dvaja poslanci mestského zastupiteľstva. No a treba jasne formulovať aj to, že od jesene roku 2005 sme jediný klub, ktorý reprezentuje mesto Martin vo futbalových súťažiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa v spomínanom kontexte od založenia vyvíjala spolupráca s bývalým klubom - ŠKF VTJ ZŤS Martin?
Spolupráca bola založená na princípe výchovy mladých futbalistov v športovom klube FOMAT a ich postupnom prechode do kategórií dorastu a mužov ŠKF VTJ ZŤS Martin. Výchova mladých futbalistov bola financovaná vo veľkej miere z príspevkov od rodičov, čo ale ani zďaleka nestačilo na pokrytie nevyhnutných nákladov. V roku 2004 bola preto podpísaná dohoda o spolupráci medzi ŠK
FOMAT a ŠKF ZŤS VTJ Martin, kde boli stanovené pravidlá prechodu hráčov ŠK FOMAT do ŠKF ZŤS VTJ Martin, resp. tretích klubov. Faktom je, že len v roku 2005 bolo z Fomatu do ŠKF ZŤS VTJ Martin preregistrovaných 14 hráčov. Za posledné obdobie prestúpilo z ŠKF ZŤS VTJ Martin do iných oddielov viacero hráčov - odchovancov Fomatu. Spomeniem, že medzi nimi boli napríklad Siva, Volna, Šefčík, Šulan, Čulok, Machovič, Martvoň a ďalší. Za preregistráciu, resp. prestupy do tretích oddielov, boli v podpísaných dohodách stanovené presné pravidlá, ktoré ale boli zo strany ŠKF ZŤS VTJ Martin v plnom rozsahu ignorované. No a zároveň jedným dychom treba dodať, že bez hráčov, ktorých sme vychovali my, by už futbal v Martine od roku 2005 neexistoval ani pod hlavičkou Rimavská Sobota „B“. Lenže za podmienok, že jeden sial a druhý žal, už ďalšia spolupráca nemohla existovať. Od jesene roku 2006 sme sa preto rozhodli na základe takéhoto stavu úplne sa od ŠKF ZŤS VTJ Martin osamostatniť a ísť vlastnou cestou. Prihlásili sme družstvá žiakov, mladšieho a staršieho dorastu do súťaží II., resp. III. ligy a družstvo dospelých do najnižšej okresnej súťaže.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dvoch rokoch sa teraz má bývalý ŠKF ZŤS vrátiť spod gemerskej strechy pod strechu novozaloženého Spartaku 1912 Martin. V spomínanom rozhovore spomenul Ján Segľa, že by teraz klub chcel s vami užšie spolupracovať. Aká je z vášho pohľadu perspektíva spolupráce s novým klubom?
Treba jednoznačne povedať, že zmena názvu klubu nerieši nič. Aj za predpokladu vysporiadania starých vzťahov je to už najmä otázka dôvery. Už nikdy totiž nepristúpime na takú formu spolupráce, že budeme vychovávať mladých futbalistov, aby ich ďalší úspešne predávali. Pýtame sa: Ako môže niekto hovoriť o spolupráci a na druhej strane aj o nešťastí, že sa do čela futbalu v Martine postavil MŠK FOMAT? Na druhej strane už ani nebudeme prekvapení, ak by sa napríklad martinská verejnosť z nejakého článku, alebo inak dozvedela, že hrobárom martinského futbalu je MŠK FOMAT, lebo nechcel spolupracovať s novým občianskym združením Spartak 1912 Martin.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým ste jasne vylúčili spoluprácu s novým klubom. Iste teda máte svoje vlastné plány. Aká je ďalšia perspektíva MŠK FOMAT?
Na základe uznesenia z konferencie bola vypracovaná koncepcia rozvoja futbalu v meste Martin od roku 2006 do roku 2011, ktorú mestské zastupiteľstvo v závere minulého roku schválilo veľkou väčšinou hlasov. V koncepcii sú stanovené športové ciele, ktoré musia byť splnené vo všetkých vekových kategóriách - od žiakov, až po dospelých. Súčasťou koncepcie sú aj nevyhnutné prostriedky potrebné na dosiahnutie športových cieľov. Z týchto vychádza aj podiel mesta na zabezpečení prostriedkov pre jednotlivé roky. Dotácia pre rok 2007 bola schválená podľa návrhu. Našou prvoradou úlohou bude naplnenie športových cieľov, vychádzajúcich z tejto koncepcie. Pokiaľ sa v priebehu tohto obdobia naskytne možnosť získať pre Martin vyššiu súťaž, ako predpokladá koncepcia, budeme takúto možnosť zvažovať najmä z pohľadu hráčskeho potenciálu a ekonomických možností.

Ste mestským klubom, ktorého koncepcia bola schválená aj v mestskom zastupiteľstve, to znamená, že máte v nej oporu. Ako z tohto pohľadu vidíte, že by mal byť postoj mesta k futbalu?
Na rozdiel od pána Segľu si nemyslíme, že by sa malo mesto postaviť do čela projektu. Mesto schválilo koncepciu rozvoja futbalu, ktorej súčasťou je aj návrh riešenia športového areálu pre futbal. Mesto poskytlo pozemok a rozhodujúcu časť finančných prostriedkov na stavbu ihriska s umelou trávou, čo rieši aspoň čiastočne katastrofálnu situáciu s tréningovými plochami. Ihrisko sa nedalo postaviť na majetkovo nevysporiadanom pozemku. Pokiaľ by sa čakalo na vysporiadanie pozemkov v súčasnom areáli, ihrisko s umelou trávou by nebolo v Martine v dohľadnom období postavené. Fakt, že niekto považuje existenciu nového ihriska mimo tradičného areálu za zbytočné a odstredivé, je preto ťažko komentovať a necháme to na posúdenie verejnosti. S pánom Segľom sa zhodneme len v jednom. Mesto musí riešiť otázku využitia súčasného športového areálu ako celku. Areál sa nachádza prakticky v centre mesta a jeho chátranie nerobí dobré meno Martinu. Nehovoriac o tom, že popri futbale by ho mohli využívať aj iné oddiely, napríklad atléti. Príkladom môže byť športový areál v Dubnici nad Váhom. Mesto by však malo začať zverejnením súčasného stavu majetku a vlastníckych vzťahov v celom areáli. Verejnosť by určite zaujímalo, kto a na základe čoho sa stal vlastníkom administratívnej budovy na štadióne, v akom stave je majetok občianskeho združenia ŠKF ZŤS VTJ Martin v likvidácii, ocenený na 10 miliónov Sk a vložený do akciovej spoločnosti FM Martin v roku 1999 a prečo do akciovej spoločnosti nebola vložená aj administratívna budova? Kto a za akú cenu predal časť pozemkov pod trávnatým tréningovým ihriskom, kde išli prostriedky a kto je v súčasnosti vlastník týchto pozemkov.
Po presnom stanovení majetkových pomerov by malo mesto Martin zvážiť ďalší postup vysporiadania vzťahov v celom areáli buď súdnou cestou, alebo dohodou.

Futbal v Martine už roky chradne. Navyše mnohí na futbal zanevreli. Myslíte si, že má konkrétne ŠK FOMAT potenciál zmeniť súčasný stav martinského futbalu?
Boli by sme veľmi radi, keby sa zmenil názor verejnosti na futbal v Martine. Aby ľudia okrem hokeja mali aj ďalšiu možnosť zábavy v kultúrnom prostredí. Pre podporu futbalu chceme získať aj stabilný okruh podporovateľov, lebo bez takejto podpory bude ďalší rozvoj veľmi ťažký. Myslíme si, že priestor na vyjadrenie svojho názoru by mali dostať okrem kompetentných predstaviteľov mesta Martin aj ďalší priaznivci futbalu v Martine. Privítame každý dobrý nápad, ktorý pomôže posunúť futbal v Martine dopredu. Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 304
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 446
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 213
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 721
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 479
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 424
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 554
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 494
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 269
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 063
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Martin je na celoplošné testovanie pripravený

Otvoria sa všetky plánované odberné miesta.

Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na COVID-19.

Prímestské autobusy jazdia od dnes v obmedzenom režime

Platí prázdninový režim, spoje pre zamestnancov a školákov sú zabezpečené.

Ilustračné foto.

Stále sa hľadajú zdravotníci

Primátor Ján Danko vyzýva zdravotníkov, aby pomohli pri testovaní.

Ján Danko, primátor Martina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Už ste čítali?