Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
O MARTINSKOM FUTBALE HOVORÍME S PREDSEDOM VÝKONNÉHO VÝBORU MŠK FOMAT MARTIN PAVLOM CHOVAŇÁKOM

Jeden sial, druhý žal

O martinskom futbale hovoríme s predsedom výkonného výboru MŠK FOMAT Martin Pavlom Chovaňákom

Rozhovor s Jánom Segľom o martinskom futbale, ktorý bol uverejnený v 21. čísle NŽT, vyvolal množstvo ohlasov. Mnohí nám vyčítajú, že sme ho v úvode článku označili za predstaviteľa martinského futbalu, keďže „jeho“ klub v súčasnosti oblieka dresy ligovej rezervy z Gemera a navyše v Martine už dlhšie funguje mestský športový klub MŠK FOMAT, ktorý sa stal zásobárňou futbalových talentov. Aj jeho predstavitelia – členovia výkonného výboru, sa pozastavili nad tým, že sme nerešpektovali túto realitu a že sme ich, keďže sú momentálne jediní, ktorí sa starajú o rozvoj futbalu v Martine, akoby úplne vynechali z hry. Navyše, mali aj viacero pripomienok predovšetkým k obsahu, ktorý sa dotýkal spolupráce medzi oboma klubmi. Členovia výkonného výboru sa netajili tým, že majú výhrady k viacerým tvrdeniam v spomínanom rozhovore, ktoré, podľa nich, vedome zavádzajú futbalovú verejnosť. Bližšie sme o tom hovorili s predsedom výkonného výboru MŠK FOMAT Martin Pavlom Chovaňákom.
Už viac ako trinásť rokov uplynulo od založenia športového klubu FOMAT Martin, za ktorým je veľký kus roboty najmä pri výchove futbalovej mlade. Práve preto by bolo dobré sa trochu pripomenúť a vrátiť sa aj do histórie, lebo tá sa v žiadnom prípade neprelína iba s bývalým futbalovým klubom, ktorý dnes hrá pod strechou rezervy ligovej Rimavskej Soboty, ale predovšetkým s vlastnou cestou, na ktorú ste pred rokmi vykročili. Možno tvrdiť, že plníte svoje pôvodné poslanie?
Športový klub FOMAT Martin bol založený ako občianske združenie v roku 1994 so zameraním na výchovu mladých hráčov – futbalistov. Toto poslanie úspešne napĺňa, o čom svedčia aj dosahované výsledky v žiackych kategóriách, ale aj množstvo hráčov, ktorí sa uplatnili v dorasteneckých družstvách a v družstvách dospelých. Dnes už vari niet v Turci družstiev hrajúcich vo vyšších súťažiach, kde by nefigurovali práve odchovanci Fomatu. Či už sú to ligové Turčianske Teplice, Valča, Turany, Vrútky alebo aj spomínaná Rimavská Sobota B, hrávajúca v Martine.
V nej je v súčasnosti až 90 percent odchovancov Fomatu. V roku 2005 bol klub premenovaný na Mestský športový klub (MŠK), pričom do konferencie v marci 2007 bol predsedom dozornej rady zástupca mesta Martin a jeden člen mestského zastupiteľstva bol členom správnej rady. Od konferencie, ktorá sa uskutočnila v marci tohto roku, sú členmi správnej rady dvaja poslanci mestského zastupiteľstva. No a treba jasne formulovať aj to, že od jesene roku 2005 sme jediný klub, ktorý reprezentuje mesto Martin vo futbalových súťažiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa v spomínanom kontexte od založenia vyvíjala spolupráca s bývalým klubom - ŠKF VTJ ZŤS Martin?
Spolupráca bola založená na princípe výchovy mladých futbalistov v športovom klube FOMAT a ich postupnom prechode do kategórií dorastu a mužov ŠKF VTJ ZŤS Martin. Výchova mladých futbalistov bola financovaná vo veľkej miere z príspevkov od rodičov, čo ale ani zďaleka nestačilo na pokrytie nevyhnutných nákladov. V roku 2004 bola preto podpísaná dohoda o spolupráci medzi ŠK
FOMAT a ŠKF ZŤS VTJ Martin, kde boli stanovené pravidlá prechodu hráčov ŠK FOMAT do ŠKF ZŤS VTJ Martin, resp. tretích klubov. Faktom je, že len v roku 2005 bolo z Fomatu do ŠKF ZŤS VTJ Martin preregistrovaných 14 hráčov. Za posledné obdobie prestúpilo z ŠKF ZŤS VTJ Martin do iných oddielov viacero hráčov - odchovancov Fomatu. Spomeniem, že medzi nimi boli napríklad Siva, Volna, Šefčík, Šulan, Čulok, Machovič, Martvoň a ďalší. Za preregistráciu, resp. prestupy do tretích oddielov, boli v podpísaných dohodách stanovené presné pravidlá, ktoré ale boli zo strany ŠKF ZŤS VTJ Martin v plnom rozsahu ignorované. No a zároveň jedným dychom treba dodať, že bez hráčov, ktorých sme vychovali my, by už futbal v Martine od roku 2005 neexistoval ani pod hlavičkou Rimavská Sobota „B“. Lenže za podmienok, že jeden sial a druhý žal, už ďalšia spolupráca nemohla existovať. Od jesene roku 2006 sme sa preto rozhodli na základe takéhoto stavu úplne sa od ŠKF ZŤS VTJ Martin osamostatniť a ísť vlastnou cestou. Prihlásili sme družstvá žiakov, mladšieho a staršieho dorastu do súťaží II., resp. III. ligy a družstvo dospelých do najnižšej okresnej súťaže.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dvoch rokoch sa teraz má bývalý ŠKF ZŤS vrátiť spod gemerskej strechy pod strechu novozaloženého Spartaku 1912 Martin. V spomínanom rozhovore spomenul Ján Segľa, že by teraz klub chcel s vami užšie spolupracovať. Aká je z vášho pohľadu perspektíva spolupráce s novým klubom?
Treba jednoznačne povedať, že zmena názvu klubu nerieši nič. Aj za predpokladu vysporiadania starých vzťahov je to už najmä otázka dôvery. Už nikdy totiž nepristúpime na takú formu spolupráce, že budeme vychovávať mladých futbalistov, aby ich ďalší úspešne predávali. Pýtame sa: Ako môže niekto hovoriť o spolupráci a na druhej strane aj o nešťastí, že sa do čela futbalu v Martine postavil MŠK FOMAT? Na druhej strane už ani nebudeme prekvapení, ak by sa napríklad martinská verejnosť z nejakého článku, alebo inak dozvedela, že hrobárom martinského futbalu je MŠK FOMAT, lebo nechcel spolupracovať s novým občianskym združením Spartak 1912 Martin.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým ste jasne vylúčili spoluprácu s novým klubom. Iste teda máte svoje vlastné plány. Aká je ďalšia perspektíva MŠK FOMAT?
Na základe uznesenia z konferencie bola vypracovaná koncepcia rozvoja futbalu v meste Martin od roku 2006 do roku 2011, ktorú mestské zastupiteľstvo v závere minulého roku schválilo veľkou väčšinou hlasov. V koncepcii sú stanovené športové ciele, ktoré musia byť splnené vo všetkých vekových kategóriách - od žiakov, až po dospelých. Súčasťou koncepcie sú aj nevyhnutné prostriedky potrebné na dosiahnutie športových cieľov. Z týchto vychádza aj podiel mesta na zabezpečení prostriedkov pre jednotlivé roky. Dotácia pre rok 2007 bola schválená podľa návrhu. Našou prvoradou úlohou bude naplnenie športových cieľov, vychádzajúcich z tejto koncepcie. Pokiaľ sa v priebehu tohto obdobia naskytne možnosť získať pre Martin vyššiu súťaž, ako predpokladá koncepcia, budeme takúto možnosť zvažovať najmä z pohľadu hráčskeho potenciálu a ekonomických možností.

Ste mestským klubom, ktorého koncepcia bola schválená aj v mestskom zastupiteľstve, to znamená, že máte v nej oporu. Ako z tohto pohľadu vidíte, že by mal byť postoj mesta k futbalu?
Na rozdiel od pána Segľu si nemyslíme, že by sa malo mesto postaviť do čela projektu. Mesto schválilo koncepciu rozvoja futbalu, ktorej súčasťou je aj návrh riešenia športového areálu pre futbal. Mesto poskytlo pozemok a rozhodujúcu časť finančných prostriedkov na stavbu ihriska s umelou trávou, čo rieši aspoň čiastočne katastrofálnu situáciu s tréningovými plochami. Ihrisko sa nedalo postaviť na majetkovo nevysporiadanom pozemku. Pokiaľ by sa čakalo na vysporiadanie pozemkov v súčasnom areáli, ihrisko s umelou trávou by nebolo v Martine v dohľadnom období postavené. Fakt, že niekto považuje existenciu nového ihriska mimo tradičného areálu za zbytočné a odstredivé, je preto ťažko komentovať a necháme to na posúdenie verejnosti. S pánom Segľom sa zhodneme len v jednom. Mesto musí riešiť otázku využitia súčasného športového areálu ako celku. Areál sa nachádza prakticky v centre mesta a jeho chátranie nerobí dobré meno Martinu. Nehovoriac o tom, že popri futbale by ho mohli využívať aj iné oddiely, napríklad atléti. Príkladom môže byť športový areál v Dubnici nad Váhom. Mesto by však malo začať zverejnením súčasného stavu majetku a vlastníckych vzťahov v celom areáli. Verejnosť by určite zaujímalo, kto a na základe čoho sa stal vlastníkom administratívnej budovy na štadióne, v akom stave je majetok občianskeho združenia ŠKF ZŤS VTJ Martin v likvidácii, ocenený na 10 miliónov Sk a vložený do akciovej spoločnosti FM Martin v roku 1999 a prečo do akciovej spoločnosti nebola vložená aj administratívna budova? Kto a za akú cenu predal časť pozemkov pod trávnatým tréningovým ihriskom, kde išli prostriedky a kto je v súčasnosti vlastník týchto pozemkov.
Po presnom stanovení majetkových pomerov by malo mesto Martin zvážiť ďalší postup vysporiadania vzťahov v celom areáli buď súdnou cestou, alebo dohodou.

Futbal v Martine už roky chradne. Navyše mnohí na futbal zanevreli. Myslíte si, že má konkrétne ŠK FOMAT potenciál zmeniť súčasný stav martinského futbalu?
Boli by sme veľmi radi, keby sa zmenil názor verejnosti na futbal v Martine. Aby ľudia okrem hokeja mali aj ďalšiu možnosť zábavy v kultúrnom prostredí. Pre podporu futbalu chceme získať aj stabilný okruh podporovateľov, lebo bez takejto podpory bude ďalší rozvoj veľmi ťažký. Myslíme si, že priestor na vyjadrenie svojho názoru by mali dostať okrem kompetentných predstaviteľov mesta Martin aj ďalší priaznivci futbalu v Martine. Privítame každý dobrý nápad, ktorý pomôže posunúť futbal v Martine dopredu. Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 154
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 036
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 305
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 435
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 242
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 042
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 404
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 225
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 091
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 850
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

V Dubnici sme dostali tenisového kanára

Zápasy proti Dubnici nám nevychádzajú. Druhýkrát po sebe sme od tohto tímu inkasovali šesť gólov.

Zápas v Dubnici nám nevyšiel.

Krádež v dedine prekvapila

Neznámy muž si do svojho auta naložil celkom novú zbernú nádobu na kuchynský odpad.

Neznámy muž ukradol na Bystričke novú smetnú nádobu na kuchynský odpad.

FOTO: Ako Martin porazil Topoľčany

V šesťbodovom súboji Martinčania v piatok zdolali Topoľčany 4:1 a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Dnes o 18. h hrajú naši v Dubnici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?