Martin – Mnohí nezamestnaní si zarábajú zberom druhotných surovín, čo sa prijíma pozitívne, pretože čistia mestá od odpadu a môžu si pritom zarobiť. No najnovšie skúseností ľudí pracujúcich v zberných surovinách sú, že sa medzi nimi nájdu takí, ktorí chodia
v noci vykrádať výkupne druhotných surovín a ukradnuté železo alebo farebné kovy opäť v iných výkupniach speňažia. Za kilogram plechu dostanú približne tri koruny a päťdesiat halierov, masívnejšie kusy železa sú ešte cennejšie, stoja približne päť korún a cena kilogramu medeného odpadu dosahuje približne 130 korún. O skúsenostiach s vykrádačmi sme hovorili s vedúcim martinskej prevádzky Železiarní Podbrezová Eko Qelet Dušanom Feriančikom. Táto výkupňa susedí s prevádzkou Ferony a železničnou traťou. Namiesto rebríka slúžia zlodejom stĺpy elektrického vedenia. Dovnútra sa dokážu dostať aj inak. „Prekážkou pre nich nie je plot a poradia si aj so psami. Dajú im zožrať omamnú látku, vojdú dnu a pokojne kradnú. Vykopali aj diery popod plot a strážne psy vypustili von a pokojne kradli ďalej. Ráno sme psy našli vonku pri bráne. Jedného veľmi cenného psa nám dokonca zrazil vlak. Zlodeji sa dostali aj do zamknutého skladu, kde boli farebné kovy. Jednu skupinku mladých Rómov, ktorí už predtým chodievali do našej výkupne, som pristihol pri kradnutí a dolapila ich aj polícia. Vykrádači policajtom tvrdia, že nám nič nevzali. Niektorí ale doniesli do našej výkupne aj šrot, ktorý u nás ukradli a opäť ho chceli speňažiť, “ povedal nám. Dozvedeli sme sa od neho, že pre niektorých zlodejov nie je problém vykradnúť vagón naložený šrotom, v ktorom sú aj 50- až 60-kilogramové kusy železa. Jedna skupinka zlodejov vyhádzala z vagóna v priebehu ôsmich minút 2,6 tony šrotu, ale niekto ich vyrušil a ušli.
Vo výkupni Železiarní Podbrezová Eko Qelet v Martine urobili voči vykrádačom množstvo opatrení. Objekt stráži od apríla súkromná bezpečnostná služba, popri plote poukladali ťažké železobetónové dielce a kotajnery so železom alebo neželeznými kovmi poprikrývali ťažkými dielcami, aby zlodejom sťažili krádeže. Napriek tomu sa vykrádači odvážili v noci z 26. na 27. mája vojsť tajne do výkupne. Vystrihli kus plechu, no vyrušil ich strážnik súkromnej bezpečnostnej služby a ušli.
Ďalším problémom, s ktorým sa vo výkupniach aktuálne stretávajú, sú ukradnuté kovové predmety, ktoré si ich majitelia spoznajú. Sú to napríklad plechové ríny a rúry, no zlodeji ich väčšinou poškodia. Ak majiteľ privedie so sebou políciu, môže si svoj majetok z výkupne vziať, no tá na to doplatí. Môže síce vymáhať škodu súdnou cestou, ale podľa Dušana Feriančika to nemá význam.
Podobné skúsenosti ako Dušan Feriančik majú aj v akciovej spoločnosti Zberné suroviny Žilina, ktorá má niekoľko prevádzok v Martine. Iba v jedinej výkupni nám povedali, že tieto problémy u nich skončili pred mnohými rokmi.(gg)