Zo siete škôl túto podhájsku škôlku vyradili 31. júla 2004 a odvtedy je prázdna a nevyužitá. Žiaľ, nikto ju nestrážil, preto si zlodeji z objektu poodnášali, čo sa im hodilo. Na plote chýbajú oceľové dielce, dovnútra sa dostane hocikto, lebo vchodové dvere sú pootvárané a v spájacej chodbe medzi dvoma budovami sú porozbíjané bočné sklá. Po veľkých sklenených tabuliach zostali už iba hŕby črepov. Podobný pohľad sa naskytne aj vo vnútri, ba je ešte horší. Na podlahách sú porozhadzované staré haraburdy, na stenách chýbajú radiátory a na viacerých oknách sú porozbíjané sklá.
V bývalej škôlke na Podhájskej ulici sme boli nedávno s Jánom Dubovcom, veliteľom okrsku Sever a Košúty Mestskej polície v Martine. Presne v tom čase hliadkovala v objekte aj dvojica mestských policajtov. Našli tu aj oceľový kľúč, ktorý si tu pravdepodobne nechal niektorý z vlamačov. Slúžil mu azda ako páka, pomocou ktorej mohol vylamovať dvere. Policajti radšej vlámačský nástroj odniesli so sebou. Vo vnútri škôlky v čase, keď sme si ju prezerali, žiadni bezdomovci neboli. No matrace, porozhadzované šatstvo, prázdne fľaše od nápojov a obhorené steny jednej z miestností na poschodí svedčili o tom, že tu nielen bývali, ale si tam aj kúrili. Ján Dubovec nám povedal, že hliadky mestskej polície bezdomovcov zo škôlky niekoľkokrát vykázali, preto sa v nej počas posledného mesiaca neobjavili. Tento objekt kontrolujú dvakrát denne. Aj vďaka tomu už devastácia budovy už nepokračuje takým rýchlym tempom ako
v začiatkoch.
Samozrejme, najlepším riešením je nájsť pre chátrajúcu škôlku majiteľa či nájomcu, ktorý ju bude využívať a starať sa o ňu. Keďže ide o mestský majetok, zaujímalo nás, čo s ním ide martinská radnica robiť. Jeho hodnota vplyvom zubu času, ale najmä zlodejov a vandalov, rapídne klesá a treba zachrániť, čo sa ešte dá. Dozvedeli sme sa, že mesto dalo spracovať projektovú dokumentáciu na prístavbu a stavebné úpravy tejto bývalej materskej školy. Mal by z nej vzniknúť domov pre osamelých rodičov.
„Mesto už má aj platné stavebné povolenie na túto stavbu. V marci tohto roku sme projekt vybudovania domova pre osamelých rodičov predložili Úradu vlády SR aj so žiadosťou o grant
z nórskeho finančného mechanizmu. Výška sumy grantu, o ktorú žiadame, presahuje milión eur. Projekt skončil v rámci Slovenska na 12. mieste, momentálne je v zásobníku projektov. Kompletne sme pripravili aj projekt, ktorý predložíme na financovanie zo štrukturálnych fondov EÚ, prvé výzvy na predkladanie projektov očakávame až koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Podľa môjho názoru by bola škoda, keby sme sa na tento projekt nepokúsili získať zdroje mimo rozpočtu radnice. Mesto už investovalo peniaze na predprojektovú a projektovú prípravu. Lokalita bývalej materskej školy je ideálna pre zariadenie, akým je domov pre osamelých rodičov,“ informoval nás Imrich Žigo, vedúci oddelenia strategického rozvoja Mestského úradu v Martine.
Modernizácia areálu škôlky je v súčasnosti kvôli energetickým úsporám spojená aj s výmenou drevených okien za plastové, vykurovacieho systému a zateplením budovy. Ak spomínaný projekt martinskej radnici vyjde, škody sa budú ešte dať napraviť. Horšie to bude, ak sa bude rekonštrukcia budov bývalej materskej školy niekoľko rokov odďaľovať.
Braňo Gregor