Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
IVAN ŠIMČEK: NA JAR SME SA NEDOKÁZALI DOSTAŤ DO JARNEJ POHODY

Skúsenosť, ktorá sa nedá zaplatiť

Prvoligová misia teplickej Aquy sa úspechom neskončila. Nováčik sa v druhej najvyššej futbalovej súťaži dlho neohrial, hneď po roku sa s ňou musel rozlúčiť.

O príčinách zostupu, hodnotení hráčov, ale i o blízkej budúcnosti sme sa rozprávali s najpovolanejším – trénerom Ivanom Šimčekom.

Aqua mala ambíciu udržať sa v prvej lige, možno povedať, že to bol jej základný cieľ. Nakoniec sa to nepodarilo. Prečo? Kde vidíte príčiny zostupu?
Počas zimnej prestávky sa nám výrazne obmenil hráčsky káder. Otvorene poviem, niektorí hráči do mužstva nezapadli podľa našich predstáv, nesplnili to, čo sme od nich očakávali. V príprave sa však ukazovali dobre, ale v majstrovských zápasoch akoby ich postihla strata formy. Mrzí ma, že prakticky celú jarnú časť sme sa nevedeli dostať do hernej pohody, jednoducho nedarilo sa nám tak, akoby sme si želali.
Keď sme sa spolu pred začiatkom jarnej časti súťaže rozprávali, tak sme spoločne konštatovali, že dôležitý bude vstup do nadstavby...
Určite aj bol, ale nám sa nevydaril. Začali sme prehrou v Lučenci, potom sme odohrali nešťastný domáci zápas proti Humennému, v ktorom sme len remizovali. Naplno sme bodovali až v siedmom kole, keď sme porazili Dunajskú Stredu. Body, ktoré sme získali na súperových ihriskách, sme doma víťazstvami nepotvrdzovali, strata na miesto zaručujúce prvoligovú istotu aj v nasledujúcom ročníku sa postupne prehlbovala.
V kádri ste mali pomerne veľa mladých hráčov, ktorí prakticky nemali skúsenosti z takejto súťaže. Navyše, čakal ich ťažký boj o záchranu, ktorý nikdy nie je jednoduchý. Ako to hráči vnímali?
Samozrejme, že nepriaznivé výsledky doľahli na psychiku hráčov. Máte pravdu v tom, že k nám na jar neprišli žiadni ostrieľaní hráči, ale futbalisti, ktorí sa stále majú čo učiť. Niektoré zápasy sme mali dobre rozohrané, ale zbytočne sme ich v závere zápasov strácali. Práve v takýchto momentoch chýbali skúsenosti, ktoré sú v existenčných zápasoch na nezaplatenie.
Na jeseň sa vášmu mužstvu darilo aj strelecky, no na jar ste v siedmich zápasoch zo štrnástich nestrelili ani gól. Prečo?
Pravda je, že na jeseň bola naša efektivita vyššia, v jarnej časti sme na ňu nenadviazali. Nebolo to však v tom, že by sme si nedokázali vypracovať strelecké príležitosti. Tie sme v každom zápase mali, ale nedokázali sme ich premieňať. Nechcem, aby to vyzeralo ako obohratá platňa, ale aj tu sa prejavili skúsenosti našich hráčov. Vo finálnej fáze, v samotnej koncovke, nám chýbal pokoj a prehľad. Ponúknuté šance sme riešili neuvážene a unáhlene, niekedy tak trochu aj nepremyslene.
Defenzíva sa však zlepšila, gólov ste inkasovali menej...
Je to tak trochu paradox, lebo práve v obrane sme museli viackrát improvizovať. Po zranení Šovčíka sa nám nabúrala celá koncepcia. To, čo sme si odskúšali v príprave, sme v ostrých zápasoch nemohli použiť. Pravda je, že sme inkasovali menej, ale v konečnom dôsledku nám to veľmi nepomohlo, pretože v ofenzíve sme boli bezzubí.
Poďme si povedať niečo o hráčoch. Začnime brankárom Škrobákom, ktorý medzi žrďami nahradil duo Machovič – Matkobiš. Ako ste boli s jeho výkonmi spokojný?
Tomáš sa prezentoval pomerne dobrými výkonmi. Samozrejme občas mu niečo nevyšlo, ale na 80 percent som bol s ním spokojný. Je to mladý brankár, ale talent mu nechýba. Vo svojej kariére ešte veľa ťažkých zápasov neodchytal, takže momentálne sa nachádza v štádiu zbierania skúseností. Každopádne od neho očakávam, že bude výkonnostne rásť, že sa herne posunie na vyššiu úroveň. Vo viacerých zápasoch nás podržal, ale nevyhol sa aj slabším chvíľam.
O obrane sme už čo-to povedali, ale buďme konkrétnejší...
Po zranení Šovčíka musel prejsť Ždimera na pravú stranu obrany, pôvodne som s ním uvažoval ako s defenzívnym záložníkom. Zdenovi tento post veľmi nesedel. Hoci snahu mu uprieť nemožno, je to veľký bojovník, v konečnom dôsledku za svojimi jesennými výkonmi zaostal. Naopak, príjemne ma prekvapil Pavol Kravárik, s ktorým sa už ani veľmi nepočítalo. Bol pilierom obrany, možno povedať, že bol v defenzíve našou najväčšou oporou.
Novou tvárou v obrane bol aj Ján Kečkeš...
Kečkeš je nepochybne perspektívny obranca, ale v jeho hre sa prejavili tréningové výpadky. Vynechal takmer polovicu tréningov, logicky zápasy dohrával s problémami – doslova v kŕči. Jano mal určite naviac, ako predviedol. Z tohto pohľadu som s ním nebol úplne spokojný, rezervy boli značné.
Nezabudnime na Michala Suchomela, ako ste ho videli?
Mišo Suchomel striedal lepšie výkony s horšími, jeho forma nebola stabilná. Potreboval by zlepšiť rozohrávku, bolo v nej až príliš veľa nepresností. Michal ešte nie je vyzretý futbalista, prospela by mu väčšia zápasová prax.
Prepracovali sme sa k záložníkom, čo poviete na ich adresu?
Najviac ma sklamal Michal Kemp-ný. Jeho jarné výkony sa s tými jesennými nedali porovnať – doslova boli katastrofálne. Napriek tomu som sa mu snažil pomôcť, dostával dostatok príležitostí. Jednoducho, chcel som, aby sa chytil. Žiaľ, nepodarilo sa a veľmi ma to mrzí. Jozef Letrik odohral svoj štandard a to aj napriek tomu, že pre pracovné povinnosti nemohol absolvovať niekoľko tréningov. Niekedy sa mi však zdalo, že mu došla chuť, v niektorých zápasoch sa bolo treba viac zaprieť a zabojovať. V poslednom stretnutí v Dunajskej Strede Jozef exceloval, dokonca strelil aj gól. Vo všeobecnosti som s ním bol spokojný, myslím si, že odviedol to, čo bolo v jeho silách – futbal určite neoklamal. Michal Schmidt sa na jar dlhšie rozbiehal, ale s pribúdajúcim záverom jeho forma narastala. Určite by mu však prospela väčšia ctižiadostivosť a priebojnosť. Uspokojí sa aj s málom, a to nie je dobré.
Dres teplickej Aquy obliekol v jarnej časti aj Tomáš Jandzík, stálicou sa ukazoval byť Milan Pravňan...
Tomáš je bezpochyby snaživý chlapec. Mal záujem hrať, bavil sa futbalom. Samozrejme, rezervy by sme našli, najmä v taktickej oblasti má čo zlepšovať. Niekedy sa vyžíval v útočení, často zabúdal na obranné povinnosti. Milan Pravňan je univerzálnym typom hráča. Mohol som ho využiť aj na poste obrancu, celkom dobre mu sedel aj post defenzívneho záložníka. Vo viacerých zápasoch som bol s jeho hrou spokojný, hoci v niektorých stretnutiach hral až príliš profesorsky. Chcel rozohrávať lopty, nie vždy sa mu to ale darilo. Nevyhol sa chybám, ktoré sa potom len ťažko naprávali.
Na ihrisku sa často objavoval aj Jozef Koleno, ako by ste jeho zhodnotili?
Jozef je veľký srdciar a bojovník. Zdobila ho nielen snaha, ale aj bojovnosť. Nie vždy mu všetko vychádzalo podľa jeho predstáv, najmä začiatok jarnej časti nebol z jeho strany
ideálny. Od šiesteho kola sa však jeho forma zlepšovala, na 80 percent som s ním bol spokojný. Rezervy by sme teda aj u neho našli, stále má čo zlepšovať.
Doslova do veľkej vody boli hodení Štefan Šibík a Marek Garaj. Ako sa s prvou ligou vyrovnali?
Obidvaja hrali ešte na jeseň v nižších súťažiach. Šibík pôsobil v piatej lige, Garaj dokonca v II. triede. Sú to chlapci, ktorí sa stále majú čo učiť, prvá liga bola pre nich veľkou skúsenosťou. Myslím si, že nepredviedli úplne to, čo som od nich čakal, ale zrejme to bolo spôsobené aj tým, že nie celkom dobre zvládali tlak, resp. stres z boja o záchranu. Ťažké zápasy im však rozhodne prospeli, na vlastnej koži sa presvedčili, o čom je vrcholový futbal. Obidvaja chalani potrebujú hrávať, zápasová prax je veľmi dôležitá.
Marek Jeťko sa na jar z času na čas objavil v strede poľa, častejšie sa však objavoval v útoku. Nedarilo sa mu tak ako na jeseň, v nadstavbovej časti nehral to, na čo sme boli od neho zvyknutí. Súhlasíte?
Pod Marekove jarné výkony sa podpísalo zranenie, ktoré ho na mesiac úplne vyradilo z hry. Potom naskočil do rozbehnutého rýchlika, ale mal problém si v ňom nájsť miesto. Marek je kvalitný futbalista, ale herný výpadok sa mu už nepodarilo dobehnúť. Fyzicky na tom nebol dobre, rýchlo sa unavil. Marek síce bojoval, snažil sa, ale tie kondičné resty boli značné.
Poďme k ostatným útočníkom, aký by ste im vystavili účet?
Nie veľmi priaznivý, veď ich výkony sa najlepšie merajú gólmi a oni ich veľa nedali. Húšťava hneď v prvom zápase dostal červenú kartu, za ktorú ho disciplinárka potrestala zastavením činnosti na štyri zápasy. Neskôr sa zranil, celá koncepcia sa nám zrútila ako domček z karát. Hrbek sa síce dobre ukazoval v príprave, ale v ligových zápasoch ma veľmi sklamal. Myslím si, že jeho zvláštny prístup mu tiež veľmi nepomohol, niekedy sa viac urážal, ako hral. Niet sa potom čo čudovať, že urazil aj futbalovú kartu, šťastena sa od neho úplne odvrátila. Peter Mikuška je určite talentovaný hráč, ale naše očakávanie nesplnil. Po šiestom kole od nás odišiel, veľa toho teda neodohral.
Nedá mi, aby som sa nespýtal, čo ďalej. Druhá liga má tiež svoju kvalitu, určite vás nečaká prechádzka ružovou záhradou...
Zatiaľ odišli Hrbek a Húšťava, kostra tímu by mala ostať pohromade. Je to však viac otázka na funkcionárov klubu ako na mňa. Druhá liga sa herne od prvej až tak veľmi nelíši, určite ju netreba podceňovať. Čaká nás náročná sezóna, musíme sa na ňu dobre pripraviť. V druhej lige sa možno nehrá až tak technicky ako v prvej, ale o to viac bojovnejšie a agresívnejšie. Väčšinu súperov poznáme z bývalej tretej ligy, s ktorými sme odohrali vyrovnané zápasy. Raz sme vyhrali, inokedy sme ťahali za kratší koniec.
Povieme si niečo aj k ambíciám. Aké by podľa vás mali byť?
Všetko bude závisieť od toho, aký hráčsky káder budeme mať k dispozícií. Osobne si však myslím, že by sme nemali lietať v oblakoch. Menej je niekedy viac. Roman Kopka

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 4. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 007
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 950
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 385
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 016
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 717
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 531
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 527
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 383
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 347
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 221
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Zber lístia v Martine

Lístie sa vyzbiera ešte na štyroch sídliskách.

Ilustračné foto.

Za smeti si Martinčania zrejme priplatia, návrh je o päť eur

Mesto Martin sa zapojí do projektu zberu kuchynského odpadu a bioodpadu, ktorý sa bude vyvážať mimo nášho mesta i regiónu.

Ilustračné foto.

Polícia vyhlásila pátranie po nezvestnom mužovi z Beníc

Naposledy bol videný 2. októbra v Príbovciach. Odvtedy sa o ňom nič nevie.

Nezvestný Milan Kopka.

Primátor Danko zvolal zastupiteľstvo, poslanci budú rozhodovať aj o rozpočte

Rokovanie Mestského zastupiteľstva v Martine sa uskutoční vo štvrtok 26. novembra od 9. hodiny.

Ján Danko, primátor Martina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

Dve základné školy v Nových Zámkoch hľadajú riaditeľa

Aké podmienky musia spĺňať a koľko budú zarábať?

Už ste čítali?