Posledný zápas, prvá prehra

Finiš štvrtej ligy bol zaujímavý. Zraky Turčanov sa upierali najmä na valčiansky Dielec, kde sa hralo tradičné derby rivalov. Zverenci trénera Mareka Hollého zrejme už dávnejšie prehrali svoj boj o postup do vyššej súťaže, ale práve v minulom kole doma pr

oti lídrovi – Makovu potvrdili, že by im vedúca priečka tejto súťaže pristala. Valčania víťazstvom v Trebostove naznačili, že chcú zostať v boji o najvyššie priečky, ale ani prípadné víťazstvo by ich nad Beľanov nevynieslo. Napriek tomu hrali Turčania o prestíž. Po zápase mali dôvod byť spokojnejší domáci. Hostia sa cítili byť ukrivdení penaltou, proti ktorej protestovali a navyše ich opora zadných radov – Fučela uvidel červenú kartu. V ťažkej situácii boli v záverečnom kole Štiavničania. Mužstvo jari – zverenci trénera Ivana Janigu - chcelo aj na pôde druhého mužstva tabuľky uspieť, ale malo to ťažké. Domáci totiž čakali aj na zázrak – na zakopnutie Makova v jeho domácom zápase s poslednou Nižnou. Každopádne aj napriek prehre futbalisti Turčianskej Štiavničky hrávajúci v Turanoch si za skvelú jar zaslúžia pochvalu. Ak by mali takú skvelú aj jeseň, mal by Turiec treťoligistu! Ale nakoniec aj vďaka za to, že sa mužstvo dokázalo pozviechať z popola a svojimi výkonmi potešiť priaznivcov. Trebostovčania, ktorí v minulom kole prenechali doma body susedom, neboli v Dúbrave favoritom. Liptákom sa darilo aj na jeseň v Turci, keď si z Trebostova viezli bod. Doma sa od nich čakal plný bodový zisk. Hoci je výsledok jednoznačný, priebeh zápasu taký jednoznačný nebol. Hostia herne nesklamali, ale pykali za chyby, keď nezachytili brejky domácich hráčov.
Ostatné výsledky: Oščadnica – Stráňavy 1:1, Oravská Jasenica – Stará Bystrica 2:0, Tvrdošín – Kysucký Lieskovec 1:3, Makov - Nižná 3:0 kontumačne.
Valča – Belá 3:0 (1:0)
Góly: Kucian 2 (oba pok. kopy) a Horváth. Zostavy – Valča: Burda – Žilla, Kalnický, Tavel, Barošinec (Ráheľ), Zelenec (Ďurina), Bukovčan, Kucian, Šavol, Horváth (Lutišan), Korda, Belá: Turčina (Šupej) – Ďanovský, Fučela, Siekel, Lučanský, F. Hollý (F. Hollý), Matejčík (Ondrla), Fazika, R. Špirko, Hulej, M. Hollý.
Na valčianskom Dielci sa od prvých minút hral svieži futbal. Obe mužstvá preferovali útočný štýl, a tak sa bolo na čo pozerať. Už v 7. min prezentovali svoje útočné chúťky zverenci hrajúceho trénera M. Hollého, ale Lučanský z 20. m pálil nad bránu. Hneď z protiútoku ho napodobnil domáci Zelenec. V 13. min mali domáci šťastie – trestný kop R. Špirka „riešil“ brankár domácich na dvakrát a opakovanú strelu Matejčíka zrazila obrana Valčanov. O sedem minút neskôr ohrozil Kucian brankára hostí Turčinu strelou z 20 m, ale gól z toho nebol. O tri minúty mal najväčšiu šancu prvého polčasu na kopačke Korda. Po sóle sa dostal zoči-voči brankárovi hostí, ale ten bravúrne zachránil. V 29. min z dobrej pozície pálil Hulej nad bránu domácich a vzápätí sa blýskalo na opačnej strane ihriska. Brankár Turčina síce kryl Kucianovu strelu, ale pri zákroku sa zranil a musel ho nahradiť nedoliečený Šupej. Záver polčasu patril domácim. Najprv Šavol v 40. min z 25 m pálil nad, ale v 46. min po prihrávke Zelenca dal Horváth krížnou strelou vedúci gól Valčanov. Po zmene strán sa o ďalšom priebehu stretnutia rozhodlo prakticky v 55. min. Rozhodca nariadil pokutový kop, hostia sa cítili ukrivdení a po strkanici v šestnástke uvidel obranca hostí Fučela červenú kartu. Kucian sa zo značky pre pokutový kop nemýlil a nedal brankárovi šancu. Hosťom slúži ku cti, že ani desiati nezamurovali vlastnú polovicu ihriska a snažili sa hrať útočný futbal. V 64. min bol v šanci Hulej, ale lopta z jeho hlavy mierila vedľa. V 70. min dostal domáci Kucian ďalšiu možnosť kopať pokutový kop, ktorý rozhodca nariadil za faul Siekela na domáceho hráča a rovnako bol jeho úspešným exekútorom. V závere zápasu mohli na jednej strane Barošinec a na druhej zasa Hulej zmeniť skóre, ale zostalo iba pri šanciach.
Dúbrava – Trebostovo 5:2 (1:1)
Góly: Mrva 2 (1 pok. kop), Mydliar 2 a Kacian resp. Červeň a Adamčík. Zostava Trebostova: Štrba – Mackura, Bízik, Chmúrny, Kosa, Červeň (Pečit), Kováč, Ľ. Lukášik, Ertl, Ruttkay, Adamčík.
Hostia s výnimkou desaťminútovky v prvom polčase dominovali. Už v počas prvých štyroch minút kopali štyri rohy a na konci prvej desaťminútovky ďalšie dva. Z prevahy sa zrodila aj šanca Adamčíka, ktorý dostal pas od Ľ. Lukášika, ale domáci brankár jeho strelu vyškriabal na roh. Až v 17. min mali domáci prvú príležitosť, ale tá stojí za spomenutie. Prvú strelu brankár hostí Štrba vyrazil, rovnako skvele si poradil s dorážkou a tu ďalšiu vyhlavičkoval z prázdnej bránky Bízik. Na opačnej strane mohlo udrieť v 25. min, ale Mackura mieril nad. V 32. min sa iniciatíva hostí premenila na vedúci gól. Na centrovanú loptu Ľ. Lukášika nabehol Červeň a volejom prekonal brankára domácich. Tí ale o dve minúty vyrovnali. Po vzájomnom súboji s Mackurom spadol v šestnástke domáci útočník a rozhodca nariadil prísny pokutový kop, ktorý Mrva premenil. V závere prvého polčasu mal rovnakú príležitosť po faule na Adamčíka zapískať na opačnej strane, ale tentoraz už neposudzoval zákrok rovnakým metrom. V závere polčasu sa na jednej strane opäť vyznamenal brankár Štrba, na druhej „hrala“ s domácimi šťastena pri šanciach Ertla a Ruttkaya. Po zmene strán sa aktívni hostia ujali vedenia, keď po pase Kováča skóroval Adamčík. Aj naďalej hrali hostia útočne, ale zabúdali na zadné dvierka – najprv po brejku skóroval Mydliar. Ten istý hráč zanedlho využil ďalšiu chybu hostí na vedúci gól. To zatriaslo psychikou hostí a v 84. min pridal Kacian štvrtý domáci gól. Krutý výsledok pre dobre hrajúcich hostí pečatil dve minúty pred koncom Mrva.
Liptovská Štiavnica – Štiavnička 2:1 (0:0)
Góly: Jurčo a Grebáč, resp. Ociepka. Zostava Štiavničky: Machovič – Koscelník, Kúdelka, Raček, Vaňko, M. Meliš (P. Meliš), Zrník (Kmeť), Sajdák, Rohoň, Ociepka, Gregor.
Od prvých minút sa hralo svižne. Obe mužstvá mysleli na útok, ale hrali pozorne aj v obrane. Navyše hosťom robilo očividné problémy posudzovanie postavenia mimo hry jedným z asistentov rozhodcu. V 13. min po akcii Zrníka a Rohoňovom centri nedočiahol v dobrej príležitosti na loptu nabiehajúci Ociepka. V 20. min mali naopak šťastie hostia, lebo lopta z kopačky ich útočníka sa oprela o brvno Machovičovej bránky. To ale bola jediná šanca domácich, do ktorej ich pustili pozorní zverenci trénera Janigu. V 23. min sa po pase od Kúdelku dostával do šance Ociepka, ale domáci brankár zatiahol záchrannú brzdu pred šestnástkou a loptu zachytil rukou. Uvidel červenú kartu a vzápätí jeho náhradník v bráne zlikvidoval trestný kop Kúdelku mieriaci pod brvno brány. Po zmene strán dlho dominovali obrany nad útokmi. V 71. min striedajúci Kmeť prihral nabiehajúcemu Ociepkovi, ktorý dal zblízka vedúci gól hostí. Tí sa z vedenia dlho netešili. O štyri minúty neskôr Kúdelka vykopol strelu hostí na roh a po ňom brankár Machovič minul loptu a Grebáč dal zblízka víťazný gól domácich