Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
IVAN NÉMETHY PRIPRAVUJE SVOJHO ZVERENCA PAVLA KOPPA NA EURÓPSKY ŠAMPIONÁT DO ŠPANIELSKA

Dozrieva na medaily

Predminulý štvrtok sa slnko poriadne opieralo na turiansky Tibín. Tmavnúce oblaky síce veštili búrku, ale to „plieskanie“, ktoré sme predpoludním pred turianskou strelnicou započuli, neboli hromy, ale len výstrely z pištole bývalého juniorského majstra

Predminulý štvrtok sa slnko poriadne opieralo na turiansky Tibín. Tmavnúce oblaky síce veštili búrku, ale to „plieskanie“, ktoré sme predpoludním pred turianskou strelnicou započuli, neboli hromy, ale len výstrely z pištole bývalého juniorského majstra sveta a najčerstvejšie tretieho strelca zo stupňa víťazov na nedávnom Svetovom pohári v Mníchove – Pavla Koppa. So svojím trénerom Ivanom Némethym si na strelnici v malebnom prostredí turianskeho Tibínu totiž naplánovali tréning pred blížiacim sa európskym šampionátom, ktorý bude 16. júla v španielskej Granade. Pavol Kopp na streleckom štande „posielal“ jeden projektil za druhým do čierneho. Za ním za počítačom sediaci tréner Ivan Némethy sledoval ďalekohľadom, kde jeho zverenec projektily „umiestňuje“. Keďže sme boli dohovorení na stretnutí, aj napriek ich tréningovému zanieteniu, neboli sme nevítanými hosťami. Prvú prestávku sa nám venovali a tak sme sa mohli porozprávať nielen o tom, čo majú v tejto sezóne už za sebou, ale aj o tom, čo ich čaká.


Dnes sme vás zastihli pri tréningu streľby z ľubovoľnej pištole, ale časť sezóny sa venujete aj streľbe zo vzduchovej pištole. Ktorá disciplína je vášmu srdcu bližšia?
Pavol Kopp: - Snažím sa nedeliť disciplíny na vzduchovú pištoľ a ľubovoľnú pištoľ. Napokon olympiáda v Pekingu, na ktorú verím, že sa dostanem, zahŕňa obe disciplíny. Z tohto pohľadu sú pre mňa obe dôležité – nemám favorita. Aj úspechy sa delia takmer rovnako – raz v prospech jednej disciplíny, inokedy zasa druhej. Napríklad vlani som bol vo vzduchovke štvrtý na európskom šampionáte, potom zasa prišiel útlm. Ale dôležité je, že teraz mi vyšiel svetový pohár v Mníchove, keď som obsadil tretie miesto vo vzduchovej pištoli. Vlani som naopak získal miestenku v ľubovoľnej pištoli. Myslím si, že obe disciplíny mi sedia, idú mi celkom dobre a ja im priazeň delím rovným dielom. Jedna disciplína sa s druhou dopĺňa. Teraz sa už zasa pripravujeme na európsky šampionát v ľubovoľnej pištoli, ktorý bude v španielskej Granade.
Keby ste mali len tak z „voleja“ zhodnotiť výsledky svojho zverenca, prevláda spokojnosť, alebo vám niečo k spokojnosti chýba?
Ivan Némethy: - Ak to beriem komplexne, so vzduchovkovou sezónou nemôžem byť spokojný. Hlavná vzduchovková sezóna je v zime a vtedy Paľo nepodal mimoriadne špičkové výkony. Označil by som ich len za vlažné, ale napriek tomu to stačilo, že sa prebojoval na marcové ME. Na nich ale nesplnil moje a určite ani svoje predstavy o výkone, na aký rozhodne má. Letná sezóna, keď sa strieľa vzduchovka aj malokalibrovka, ale už potvrdila, že je schopný presadiť sa v oboch disciplínach medzi svetovou špičkou. Tým, že vlani skončil v ľubovoľnej pištoli druhý na svetovom pohári a teraz bol v Mníchove v streľbe zo vzduchovej pištole tretí, potvrdil, že patrí medzi najlepších. Na podujatí, ktoré bolo nedávno v Mníchove, mu ozaj nemám čo vyčítať, zdobil ho krásny výkon. Do finále postupoval z ôsmej priečky a postupne sa prepracoval na stupeň víťazov. Po takom výkone svojho zverenca, musí byť každý tréner spokojný.
Čo je najdôležitejšie a rozhodujúce, aby prišiel taký skvelý výkon?
Pavol Kopp: - Najdôležitejšia je psychika. Všetko sa to odvíja od tréningu, ktorý vždy smerujeme k tomu dňu, v ktorom je súťaž. Napríklad už dnes viem, že 16. júla strieľam na šampionáte, takže celá moja príprava smeruje k tomuto dátumu a hodine, v ktorej sa objavím na štarte. Pravdaže, ešte predtým absolvujem preteky doma na Slovensku – v Domaniži, ale tie berieme skôr ako ladenie formy. Všetko, čo robíme, smeruje k spomínanému dátumu, keď sa koná šampionát v Granade. Rovnako to bolo pred svetovým pohárom v Mníchove.
Kedy padla na Svetovom pohári v Mníchove definitíva, že to bude nakoniec tretie miesto?
Pavol Kopp: - Postupoval som do finále z ôsmeho miesta, ale už po druhej rane vo finále som bol druhý. Samozrejme, postúpiť do finále bol najdôležitejší moment, lebo keby som mal po základe o bod menej, finále mi ujde. Postup blahodarne zapôsobí na psychiku, ale keď sa strieľa finále, opäť je to len a len o nej. Každý, kto sa dostane do finále, to vie, má to v ruke, ale zodpovednosť, aby som to nakoniec nepokazil, zväzuje ruky.
Ivan Némethy: - Bol to boj až do posledného výstrelu, lebo prvý finalista mal 585 bodov, ďalší traja 584 a štyria, vrátane Paľa, 583 bodov. Takže rozhodnutie padlo až posledným, desiatym finálovým výstrelom. Paľo mal náskok pred 4. a 5. strelcom
v konečnom poradí iba 0,4 bodu! Kuriozitou bolo, že prvý v poradí Číňan Xiao Wu nezvládol psychicky prvý výstrel. Tak sa mu triasla ruka, že to bolo viditeľné pre všetkých divákov, že nestihol vystreliť v požadovanom limite 75 sekúnd a mal nulu a klesol na 8.miesto
Máte ideálny strelecký vek, ste už dostatočne skúsený. Navyše dôležitá je aj psychická vyrovnanosť v súkromnom živote. Máte rodinu, dcérku, je päť rokov po operácii, zranenie stabilizované. Súhra okolností hovorí vo váš prospech, teda vaša forma a výsledky by mali kulminovať....
Pavol Kopp: - Ja v to tiež verím. Už je načase, že prišiel dobrý výsledok. Teraz to treba udržať. Na budúci rok je olympiáda, kde sa chcem dostať a uspieť. Teraz sa veru končiť nechystám.
Nedávno sa váš zverenec presadil aj v Ázii, na pretekoch v Bankoku, kde skončil v prvej dvadsiatke. Boli ste spokojný?
Ivan Némethy: - My sa viac ako na umiestnenie, „hráme“ na výsledky. Z tohto pohľadu hodnotím ako dobrý jeho výsledok v eliminácii. Na týchto pretekoch sme aj testovali, či je Paľo schopný aj v týchto podmienkach podať kvalitný výkon. Práve v eliminácii môj zverenec presvedčil, že to vie, ale zrejme ho to aj stálo dosť síl, lebo ďalší deň už svoj výkon nezopakoval. Pre nás ale bolo dôležité zistenie, že sa vie vyrovnať aj so špecifickými podmienkami tepla a vlhka a podať slušný výkon. Práve vzhľadom na OH v Pekingu, je to dobré zistenie.
Koľkokrát v týždni trénujete?
Ivan Némethy: - Štyri dni v týždni strieľame a piaty deň sa zameriavame na kondičku. Cez víkend máme väčšinou preteky.
Máte radšej preteky, alebo tréning?
Pavol Kopp: - Určite sú zaujímavejšie preteky. Tie majú atmosféru celkom inú ako tréning. Tréningov je niekedy až tak veľa, že sa stáva, že mi už lezú krkom, ale zasa viem, že bez nich by neboli výsledky, takže toto nutné zlo pretrpím. Navyše sa trénerom snažíme absolvovať, ak sa dá, zaujímavejšie tréningy. Občas nás zasa trénuje viac strelcov, a to už pripomína atmosféru súťaže. Ale súťaž je súťaž.
Tréner sa vyjadril, že keby ste v pretekoch dokázali vždy zopakovať to, čo sa vám darí v tréningu, tak by to bolo skvelé...
Pavol Kopp: - Tréning je uvoľnenejšia záležitosť ako preteky. Na nich je nápor na psychiku podstatne väčší. Preteky sú vždy o psychike a aj o zhode okolností. Na tréningu sa nikdy nedá nasimulovať atmosféra pretekov.
Dlhé roky trénujete pod vedením Ivana Némethyho, neleziete si už na nervy, nepociťujete ponorkovú nemoc?
Pavol Kopp: - Zatiaľ je to v poriadku. Už ma trénuje vyše desať rokov a ja verím, že to takto zostane. Myslím si, a výsledky to potvrdzujú, že nám to spolu klape. No a výhodou je aj to, že môj tréner je stále aktívny strelec, takže si niekedy spolu aj zastrieľame.
Ivan Némethy: - Žiadna ponorka nie je. Je to vec osobnosti, ako sa s takýmto vzťahom dokážeme vysporiadať. Ani raz som nepocítil, že by mi dal môj zverenec najavo, že už má toho plné zuby.
Aké podmienky na tréning nachádzate doma?
Ivan Némethy: - Som spokojný. Trénujeme doma, máme tu vysunuté pracovisko a to je výhoda. Navyše, okrem tréningov na martinskej strelnici, vďaka ochote turianskeho streleckého klubu trénujeme aj na strelnici v Turanoch. Má to veľkú výhodu. Martinská strelnica je otočená na juh, takže pri tréningoch nemá Paľo možnosť použiť filtre. Strelnice vo svete sú zväčša postavené smerom na sever, severovýchod. Je to preto, aby sa slnko čo najdlhšie opieralo na terč. Tréningy v Turanoch nám umožňujú zvykať si na filtre, čo je veľmi dôležité. Ešte raz chcem poďakovať Turancom za túto možnosť.
Spomenuli ste, že pre vás je dôležitejšie, koľko váš zverenec nastrieľa ako umiestnenie. Aké sú teda vaše kritériá spokojnosti?
Ivan Némethy: - Keď nastrieľa v pretekoch toľko, koľko mu to „vydá“ na tréningu. Vtedy vlastne potvrdí, že v súťaži, keď je pod stresom, odovzdá všetko, čo vie, čo má v ruke. Ja sa snažím o to, aby bol Pavol súťažný strelec.
Ste vrcholový športovec, ktorý je často na cestách, máte podporu v rodine?
Pavol Kopp: - Určite. Manželka Veronika vedela, koho si berie, je už zvyknutá, veď sme sa dlhšie poznali a aj vtedy som cestoval. No a 1,5-ročná dcérka Ema to ešte tak nevníma, tá je samozrejme najradšej, keď som doma.
Ktoré preteky tohto roku pokladáte za najdôležitejšie?
Pavol Kopp: – Jednoznačne majstrovstvá Európy, ktoré budú 16. júla v španielskej Granade. Naša príprava smeruje k tomuto vrcholu. No a potom zrejme finále svetového pohára v Bankoku začiatkom októbra.
Aké očakávania má tréner pred európskym šampionátom?
Ivan Némethy: - Budem rád, keď tam Paľo podá taký výkon ako v tréningu. Treba ale povedať, že v Granade ešte nebol šampionát. Je to na juhu Španielska, takže tam bude určite veľmi teplo, horúčava. Tí, ktorí to poznajú, hovoria, že sa tam síce dá strieľať, ale zároveň hovoria aj to, že je tam veľa piesku, ktorý sem-tam môže zafúkať rovno do očí, takže to budú určite nepríjemnosti. Ale všetci strelci budú mať približne rovnaké podmienky. Budeme sa s tým musieť vysporiadať.
Už máte jeden majstrovský titul v juniorskej kategórii, iste by vám všetci Turčania žičili aj seniorský titul...
Pavol Kopp: - Majstrovstvá sveta sú len každé štyri roky, čo je značná nevýhoda. A favoritov je vždy dosť a dosť medzi stovkou strelcov. Kvalitní sú najmä Rusi, Číňania.
Teraz určite vaše myšlienky mieria na šampionát, ale po ňom sa zrejme naskytne čas aj urobiť si dovolenku. Kde sa chystáte?
Pavol Kopp: – Zatiaľ sa na dovolenku nechystám. Nie je ani veľa času. Napokon ja preferujem prírodu doma. Počas roka sa predsa dosť nacestujem, navyše naša dcérka je ešte malá, takže momentálne o dovolenke neuvažujem. Ak, tak možno neskôr.
Ivan Némethy: - Ja to hovorím inak. Vlani som nebol na Bermudách, tento rok nepôjdem na Kanárske ostrovy a budúci rok nepôjdem na dovolenku do Ameriky. Ale vážne. Aj tento rok sme veľa cestovali, takže aj ja som rád, keď som doma. A okolo domu je vždy dosť podružnejšej roboty, ktorá ma čaká. Dovolenku si teda zatiaľ neplánujem. Paľo by po súťažiach mal mať čas na regeneráciu. Ja by som chcel, aby išiel do kúpeľov - do Piešťan a trochu si oddýchol. No a potom si tréning prispôsobíme. Viem, že Paľo je poľovník a hlavnú sezónu má v septembri, ja sa s dovolenkou prispôsobím.
(jk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 658
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 401
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 368
 4. Aká je chémia vôní 11 100
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 317
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 757
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 671
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 250
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 712
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 846
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Už ste čítali?