Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
DO DESIATICH ROKOV BY SA MOHLA HRAŤ V METROPOLE TURCA DRUHÁ NAJVYŠŠIA FUTBALOVÁ SÚŤAŽ

Martin si zaslúži kvalitnejší futbal

Pavol Chovaňák je jedným zo zakladajúcich členov Fomatu Martin. V jeho štruktúrach pôsobí od začiatku, v súčasnosti je predsedom výkonného výboru klubu.

O futbale sa s ním dá rozprávať nekonečne dlho, veď je to jeho celoživotná láska. ŠK Fomat Martin mu prirástol k srdcu, spája s ním svoju najbližšiu budúcnosť.
Kedy a vlastne prečo vznikol ŠK Fomat Martin?
Náš klub vznikol v roku 1994. Okrem mňa pri jeho zrode stáli moji priatelia - Martin Kramár, ktorý v súčasnosti pôsobí v USA a Peter Bučko. Naším cieľom bolo orientovať klub na výchovu mladých futbalových talentov, venovať sa im od najmladšieho veku a pripravovať ich pre potreby prvého mužstva, ktoré v tom čase hralo druhú najvyššiu futbalovú súťaž.
Vznikom klubu sa vlastne iniciovalo aj založenie športových tried, nemýlime sa?
Áno, hneď v prvom roku nášho pôsobenia sme v ZŠ Hurbanova otvorili prvú športovú triedu so zameraním na futbal, do ktorej nastúpilo prvých dvadsať chlapcov. Postupne sa otvárali ďalšie triedy a počet mladých futbalistov z roka na rok rástol.
Nemali ste problém s naplnením športových tried, mali chlapci o futbal vôbec záujem?
Samozrejme, jednoduché to nebolo. S takýmto problémom sa boríme každoročne. Pozrite sa, v dnešnej dobe majú deti oveľa viac možností ako v minulosti. Šport už nie je v ich záujmoch taký dominantný, súčasnosť im ponúka aj iné alternatívy. Takže musím priznať, že problémy s naplnením tried máme. Najmä obsadiť ich talentovanými a pohybovo nadanými chlapcami nie je vôbec jednoduché.
Vo futbale váš klub pôsobí už trinásť rokov. Určite sa máte čím pochváliť, čo považuje za vaše najväčšie úspechy?
Úspechom je už to, že sme založili športové triedy. Aj vďaka ním sme sa v žiackych kategóriách prebojovali do najvyšších mládežníckych súťaží. Tešíme sa aj z toho, že chlapci si mohli konfrontovať svoje sily a schopnosti na rôznych medzinárodných turnajoch, kde nazbierali obrovské množstvo skúseností. Hrali sme nielen v Českej republike, ale aj v Taliansku, na Malte, či vo Francúzsku. Mali sme teda možnosť porovnávať našu prácu so zahraničím a môžem povedať, že sme v tom porovnaní dopadli veľmi dobre, dosiahli sme viacero zaujímavých úspechov.
Medzi ne zrejme môžeme zaradiť aj vašu účasť na neoficiálnych majstrovstvách Európy mládežníckych klubov, ktoré sa vlani konali v Prahe...
Tento úspech považujeme v doterajšej našej histórii za najcennejší. Zo Slovenska sme sa do Prahy prebojovali ako jediný zástupca, predtým sme museli prejsť náročným kvalifikačným sitom. Na tomto prestížnom a veľkom turnaji, na ktorom štartovalo 20 klubov z celej Európy, sme skončili na 11. mieste. Pri troške šťastia to mohlo dopadnúť aj lepšie, len málo chýbalo k tomu, aby sme sa prebojovali medzi absolútnu európsku futbalovú špičku.
Nájdeme medzi slovenskými prvoligistami aj vašich odchovancov?
Ale áno. Radosť nám robí Matej Siva v Ružomberku, ktorý sa vlani tešil zo zisku majstrovského titulu. Ďalším extraligovým hráčom je Peter Struhár, ktorý našiel uplatnenie v Slovane Bratislava. Ďalší hráči pôsobia v prvej lige, resp. v ďalších nižších súťažiach. Tých chlapcov je viac, nerád by som na niektorého z nich zabudol.
Nie je vám ľúto, že prakticky vychováte futbalistov pre iné kluby?
Určite áno, ale nie je našim cieľom niekomu brániť v rozlete. Našou najväčšou nevýhodou je to, že v domácom prostredí nenachádzajú talentovaní futbalisti možnosť uplatniť sa a preto odchádzajú inam. V Martine sa nehrá kvalitná seniorská súťaž, chlapci tu nemajú možnosť rozvíjať svoj talent. Je to problém, ktorému sa chceme v najbližšom čase intenzívne venovať.
Ak je o vašich hráčov záujem, tak zrejme možno konštatovať, že si svoju prácu robíte dobre...
Áno, aj takto by sa to dalo charakterizovať. Chlapci u nás získali dobré základy, na ktorých môžu vo svojej potencionálnej futbalovej kariére stavať. Hráčov, ktorí však od nás odchádzajú, nestrácame. Púšťame ich na hosťovanie, ich materským klubom je stále ŠK Fomat Martin.
Vlani ste založili aj mužstvo dospelých, čo vás k tomu viedlo?
Po viac ako desaťročnej činnosti sme si museli priznať, že naša práca, ktorá sa mala predovšetkým prejaviť v Martine, sa tak trochu minula cieľa. Zámer, ktorý sme mali, pripravovať hráčov pre mužstvo dospelých, sa nám nepodarilo k plnej spokojnosti realizovať.
Prečo?
Odpoveď je jednoduchá. Nenašli sme prijateľného a seriózneho partnera. Veľa sa už o tom pohovorilo, nemá význam sa k tomu vracať. Založili sme teda mužstvo seniorov a dnes už vieme, že sme sa vybrali správnou cestou. Už aj preto, že našu prácu už nebude môcť nikto zneužiť. Nejde však len o to. Naším hlavným cieľom je, aby sme martinský futbal v horizonte niekoľkých rokov posunuli tam, kde patrí.
Vo svojej stratégii ste si postavili niekoľko ambicióznych cieľov. Napríklad mužstvo dospelých by si každý rok malo vybojovať postup do vyššej súťaže. Náročné ciele ste však postavili aj pre mládežnícke tímy...
Hneď na úvod musím zdôrazniť, že sa chceme naďalej venovať tomu, kvôli čomu sme vznikli, čiže výchove mladých futbalistov. Od prípraviek až po dorastenecké družstvá. To je naša priorita a od tohto nemienime ustúpiť. Preto sme prišli aj s myšlienkou, ktorú už v praxi realizujeme, že financovanie mládežníckych družstiev oddelíme od mužstva dospelých. Nechceme, aby sa peniaze od zriaďovateľa, resp. od rodičov a sponzorov investovali do „A“ mužstva. Poďme však k tým cieľom. Tie určite nie sú malé, práve naopak. Čo sa týka žiackych kategórií, máme ambíciu zaradiť sa medzi absolútnu slovenskú špičku. To znamená, že tam kde je dnes Ružomberok, Žilina, Banská Bystrica, chceme byť aj my. Jednoducho, chceme držať krok s týmito družstvami, nechceme za nimi zaostať.
Čo dorastenecké kategórie, v nich sa tiež asi budete chcieť presadiť...
Určite áno a práve úspešná práca v žiackych kategóriách by sa mala neskôr odraziť aj vo výsledkoch dorasteneckých mužstiev. Dnes hráme tretiu ligu, ale chceme ísť vyššie. V priebehu piatich rokov by sme chceli pôsobiť v najvyšších slovenských súťažiach. Sú to ťažké a náročné ciele, ale ak by sme ich nemali, tak by sme sa nemohli posúvať ďalej.
Pre naplnenie týchto cieľov je však dôležité, aby ste si udržali aj najlepších hráčov. Nemýlime sa?
Máte pravdu. Je naším záujmom, aby naši chlapci od nás neodchádzali. Posun v tomto smere už nastal. Tento rok nebude odliv hráčov taký viditeľný, ako tomu bolo napríklad vlani. Je to aj zásluha toho, že sa zlepšili podmienky na trénovanie, polepšili sme si aj po ekonomickej stránke. Cítime podporu mesta, môžeme chlapcom ponúknuť viac. Nielen v tréningovej oblasti, ale aj v materiálno-technickom vybavení.
Porovnávať sa s inými klubmi po finančnej stránke asi stále nemôžete...
Tak napríklad MŠK Žilina má pre mládežnícky futbal vyčlenených asi sedem miliónov korún, kým mi máme k dispozícii „len“ niečo vyše milióna. Po tejto stránke sa teda porovnávať nemôžme, ale napriek tomu som rád, že po hernej stránke sa týmto klubom dokážeme minimálne vyrovnať, v niektorých kategóriách ich aj predčime.
Posilňujete sa aj na iných pozíciách. Do vášho klubu prichádza Marek Hollý, ktorý toho vo futbale už dosť preskákal. Čo si od neho sľubujete?
Ak chceme držať krok s ostatnými, tak nemôžme ostať pracovať na amatérskej úrovni. Jednoducho, dnes sa stávame klubom, ktorý sa profesionalizuje. Zodpovedá to aj našim cieľom, ktoré ako sme už povedali, sú vysoké. Od Mareka, ktorý nastupuje do funkcie manažéra, si sľubujeme veľa. Má skúseností so zahraničným futbalom, očakávame, že prinesie do nášho klubu nielen určité oživenie, ale najmä ďalší pokrok. Pre našich mladých hráčov je Marek veľkým vzorom, chlapci sa na neho tešia. Rozširujeme aj rady profesionálnych trénerov, od prvého júlového dňa ich máme päť.
Pri práci s mládežou máte nejaký vzor, ktorý vás inšpiruje alebo sa držíte vlastnej cesty?
Pri našich cestách do zahraničia sme sa samozrejme snažili nazbierať nejaké skúsenosti z fungovania mládežníckych klubov, ale vo svojej podstate ideme vlastnou cestou. Z dobrého sa snažíme zobrať príklad, zlého sa snažíme vyvarovať.
Pri výchove mladých talentov je dôležitá spolupráca aj s inými klubmi. Ako sa vám ju darí rozvíjať?
Nie je naším záujmom hrať sa na vlastnom piesočku. Preto sa nevyhýbame akejkoľvek spolupráci, ktorá by bola postavená na serióznych základoch a obojstrannej výhodnosti. Spolupracujeme so všetkými okolitými vidieckymi klubmi a snažíme sa byť pre nich korektným a spoľahlivým partnerom. Sme presvedčení o tom, že pokiaľ nebude kvalitný futbal v Martine, tak výkonnostne nebudú napredovať ani tieto kluby. Je jasné, že všetci naši odchovanci nebudú môcť hrať v dospelom veku za naše prvé mužstvo, takže uplatnenie môžu nájsť aj v ostatných turčianskych kluboch, ktoré pôsobia v rôznych súťažiach.
Ste mestským športovým klubom, takže spolupráca s mestom Martin je asi na dobrej úrovni...
Mestským športovým klubom sme sa stali v roku 2005 a bolo to pre náš klub jednoznačným prínosom. Mesto Martin sa výrazne zapojila do nášho diania, určite nás to kvalitatívne posunulo na vyššiu úroveň. Od spolupráce s mestom Martin si veľa sľubujeme aj v najbližšej budúcnosti. Neočakávame však to, že mesto bude kompletne financovať martinský futbal, že ho bude riadiť a organizovať. Chceme, aby sa však aktívne zapájalo do futbalového diania, aby nám pomohlo realizovať naše ciele.
Netajíte sa tým, že v strednodobej budúcnosti by ste chceli, aby Martin hral opäť prvú ligu. V akom konkrétnom časovom horizonte by sa to podľa vás mohlo podariť?
Za MŠK Fomat môžem povedať, že sa budeme snažiť urobiť všetko preto, aby sme tento cieľ čo najrýchlejšie naplnili. Samozrejme, jedna vec je cieľ, druhá vec je jeho samotné naplnenie. Nebude to však jednoduché. V našej koncepcii hovoríme o tom, že do piatich rokov chceme hrať tretiu ligu. V praxi to znamená, že čo rok, to postup. Prirodzene, ak by sa dal tento proces urýchliť, tak ho využijeme. Čo sa týka prvej ligy, tak mojou víziou je, že by sa nám to podarilo do desiatich rokov.
Nedávno vybudované ihrisko s umelou trávou vám určite pomohlo, ale samo o sebe asi stačiť nebude...
Máte pravdu. Toto ihrisko bolo budované s tým, aby sa využívalo predovšetkým na tréningovú činnosť. A to sa darí. Veď od rána až do večera ho využíva viac ako 200 futbalistov. Výborné na tom je aj to, že ihrisko vyrástlo vedľa školy, chlapci sa počas dňa nemusia ďaleko presúvať. Ihrisko však nie je vhodné na pôsobenie vo vyšších súťažiach, jednoducho nespĺňa tie parametre a kritéria, ktoré sú k tomu potrebné.
Trošku ten náš rozhovor na záver odľahčime. Pamätáte si na to, kto strelili historický prvý gól Fomatu Martin medzi mužmi?
Ale áno. Pamätám si a veľmi dobre (s úsmevom). Bol som to ja. Na ten zápas som nastupoval s veľkou motiváciou. Chcel som streliť náš úvodný gól, a verte – neverte, podarilo sa. Aktívne však futbal už nehrávam, skôr rekreačne. Ak sa ale dá, tak si s chlapcami občas aj zatrénujem, je to príjemný relax.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 759
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 12 633
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 771
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 498
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 983
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 482
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 281
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 221
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 146
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 899
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V martinskej nemocnici očkujú 300 zdravotníkov denne

Kapacitu očkovaných plánujú v najbližších dňoch rozšíriť na 500 očkovaných za deň.

V martinskej nemocnici plánujú v najbližších dňoch očkovať 500 zdravotníkov denne.

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

V Dubnici sme dostali tenisového kanára

Zápasy proti Dubnici nám nevychádzajú. Druhýkrát po sebe sme od tohto tímu inkasovali šesť gólov.

Zápas v Dubnici nám nevyšiel.

Krádež v dedine prekvapila

Neznámy muž si do svojho auta naložil celkom novú zbernú nádobu na kuchynský odpad.

Neznámy muž ukradol na Bystričke novú smetnú nádobu na kuchynský odpad.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Už ste čítali?