Anglicko-slovenské bilingválne gymnázium v Sučanoch, čestný nositeľ mena tamojšieho rodáka, organizovalo pod záštitou predsedu vlády SR, tohto roku s osobitnou podporou podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, už tretí rok pre študentov gymnázií na Slovensku tvorivú literárnu súťaž Hodžova esej. Témou bola krajina ako hodnota národa, štátu i jednotlivca. Dôkazom toho, že agrárne myšlienky prvého slovenského predsedu vlády a politika M. Hodžu zarezonovali tiež u súčasných gymnazistov, bolo 25 prihlásených a hodnotených študentských prác.
Organizátori v sučianskom gymnáziu – pedagógovia na čele s riaditeľom školy a s nimi plnohodnotným dielom tunajší všestranní gymnazisti - pripravili finále literárnej súťaže opäť na svojej akademickej pôde. Že to bude pričinením vlastných tvorivých síl, bolo jasné po vlaňajšku a už pri vstupe do telocvične. V horúcom ovzduší tohtoročného predčasného a nadmieru tropického leta sa ocitli slávnostní hostia, porota aj študenti hneď na úvod. Slávnosť oceňovania víťazov odštartovala
v sympatickom gospelovom rytme. To chlapci a dievčatá, členovia domáceho študentského speváckeho zboru, dobre už známeho aj mimo teritória gymnázia a účinkujúceho pod príznačným názvom Black and white, zaspievali s pôvabom a chuťou niekoľko svižných a príťažlivých pesničiek. Vzápätí mohol gymnazista - moderátor privítať a predstaviť vzácnych hostí na čele s politikom a historikom Dušanom Čaplovičom. Za rodinu sa tak ako vlani v Sučanoch zastavil priaznivec mladých ľudí, vnuk Milana Hodžu John Palka z Ameriky a študentov srdečne pozdravila tiež Jela Bučková z Bratislavy.
Aký by to bol podpredseda vlády, keď sa ocitne študentom bezprostredne zoči - voči ak by sa im neprihovoril. Okrem neformálnych slov, venovaných osobnosti Milana Hodžu, možno zaujal v jeho príhovore citát z apoštola Pavla. V akejkoľvek etape vývoja spoločnosti by mala platiť taká spravodlivosť, „aby tí, čo majú veľa, nemali nadbytok a tí, ktorí majú málo, nemali nedostatok“, alebo myšlienka, podľa ktorej „práca je tu pre všetkých...“ D. Čaplovič sa neskôr otvorene zapojil aj do debaty na priame otázky študentov. Zaujímavou a očakávanou, živo aplaudovanou časťou stretnutia so študentskými autormi esejí bolo ich hodnotenie, oceňovanie a následné osobné čítanie víťaznej eseje. Po druhý raz sa podujal úlohy predsedu hodnotiacej komisie Jozef Beňovský, riaditeľ SNLM SNM v Martine. Z jeho hodnotenia je tu niekoľko výstižných myšlienok o zameraní a úrovni tretieho ročníka študentskej literárnej esejistickej súťaže. „Stredoškolskí študenti sa dokázali s erudíciou a osobným zanietením aj tvorivou invenciou zamýšľať nad hodnotami, ktoré pre národné spoločenstvo predstavuje životný priestor krajiny, v ktorom sa aj v súčasnosti realizuje všetka životná aktivita... Gymnazisti vyjadrili v esejach svoj poznávací aj emocionálny vzťah k Milanovi Hodžovi i ďalším generáciám, ktoré kultivovali vzťah k našej krajine. Tým vzdali neformálnu úctu človeku - tvorcovi. Ich svieže pohľady obsahovali vážne argumentácie i kritiku súčasnosti, najmä z ekologického pohľadu. Niektoré eseje odrážali osobnostný prístup nielen v zvládnutí samotnej témy, ale aj v odkrývaní osobitých myšlienkových súvislostí Hodžovho historického odkazu s presahom do aktuálnej súčasnosti i do budúcnosti...“
Iste nie je bez zaujímavosti, že v treťom ročníku literárnej súťaže Hodžova esej oboslali práce zo siedmich slovenských gymnázií a texty prišli od chlapcov a dievčat s trvalým bydliskom v Púchove, Žiline, Uhrovci, Brezne, Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, vo Veľkom Krtíši, v Piešťanoch, Hrochoti, vo Zvolene, Veličnej na Orave, v Dolnom Kubíne, Plevníku, Sučanoch, Príbovciach aj v Martine. Najvyššie ocenená Mária Balgová z Uhrovca, študentka Anglicko-slovenského bilingválneho gymnázia Milana Hodžu Sučany, je na stupienku víťazov po vlaňajšom treťom mieste opäť. Spája v sebe originalitu mladého pohľadu, presvedčivé osobné zaujatie témou a očividný talent bravúrnej štylistky.
Určite je pre náš región pozoruhodné, ak podobné náročné súťaže organizujú pedagógovia a študenti spoločne. Ak ide o osobnosti rozmeru Milana Hodžu o to viac.
Vlasta Kunovská