Obce zabezpečujú matričnú agendu od roku 2002 ako prenesený výkon štátnej správy a prijatím novely by podľa vedenia ZMOS-u došlo k destabilizácii zabehnutého systému. Preto žiada o úplné zastavenie legislatívneho procesu k tomuto návrhu. Úspora štátnych peňazí by pri schválení novely bola minimálna, ale občanom pribudnú väčšie výdavky na cestovanie a
v centralizovaných matrikách by sa výrazne predĺžili čakacie lehoty. Vedenie ZMOS-u zároveň nesúhlasí so zrušením postu zástupcu matrikára, ani s tvrdeniami ministerstva o nekvalite a neprofesionálnom prístupe obecných matrikárov. Školia ich pracovníci ministerstva a obvodných úradov. Na Slovensku by sa podľa návrhu novely znížil počet matričných úradov z 974 na 197.
Podpredseda Združenia miest a obcí Turca a starosta Mošoviec Ján Žirko nám povedal, že v Turci by zostalo iba päť matrík – vo Vrútkach, v Martine, Turčianskych Tepliciach, Sučanoch a Košťanoch nad Turcom. Znamená to, že najväčšiu vzdialenosť do matrík majú obyvatelia Turčeka, Skleného, Vrícka, Blatnice a Šútova, čo sú vzdialenosti približne 15 kilometrov do najbližšej matriky. Z niektorých obcí je do spomínaných piatich sídel matrík naviac komplikované spojenie, napríklad z Abramovej alebo Ondrašovej do Turčianskych Teplíc. „Bola by to čudná podpora prímestskej hromadnej dopravy. Navyše, v prípade schválenia spomínanej novely zákona by nás starostov občania považovali za neschopných obhajovať ich záujmy,“ povedal nám Ján Žirko.
Dozvedeli sme sa od neho, že predseda ZMOT-u Andrej Hrnčiar poslal ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v mene starostov Turca list, v ktorom ho žiada, aby problematiku rušenia matrík ministerstvo konzultovalo s obcami a riešilo ju v spolupráci so ZMOS. V liste sa ďalej uvádza, že cieľom reformy verejnej správy by malo byť jej priblíženie sa k občanom, ak je to naopak, reforma potom stráca svoj účel a opodstatnenosť. V Turci vznikali sídla matrík na základe praktických skúseností vychádzajúcich z histórie a umožňujú optimálne vybavovanie agendy.(gg)