Ako nám povedal generálny riaditeľ Martinskej teplárenskej akciovej spoločnosti Jaroslav Mihál, ak sa nič nepredvídaného nestane, už v tomto roku by mala byť Priekopa prepojená horúcovodnou trasou s výrobcom tepla - Martinskou teplárenskou spoločnosťou.
Jedným z dôležitých predpokladov na to, aby sa začala trasa budovať, bolo Memorandum o zefektívnení dodávky tepla pre Priekopu, ktoré v marci podpísali primátor Martina Andrej Hrnčiar, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Martico Miroslav Obšivaný a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Martinská teplárenská Jaroslav Mihál. Podpísanie dokumentu bolo dobrou správou pre Priekopčanov, pre ktorých Martico doteraz vyrába teplo v samostatnej plynovej kotolni. Po dobudovaní horúcovodu budú mať doteraz znevýhodnení Priekopčania lacnejšie teplo. Vlani totiž bola cena tepla v Priekope oproti iným častiam Martina vyššia o 108 korún za GJ a dosahovala až 664 korún. Rozhodujúcim faktorom pri jej tvorbe bola cena plynu. Pre tento rok je síce rozdiel medzi teplom z plynovej kotolne v Priekope a z Martinskej teplárenskej spoločnosti „iba“ 76 korún, ale aj tak konečná cena 674,50 korún je pre občanov vysoká. Riešením, ako znížiť ceny tepla pre túto časť mesta, je práve vybudovanie trasy horúcovodu z Martina do Priekopy, ktoré investične podporujú Martinská teplárenská spoločnosť spolu so spoločnosťou Martico. Mesto sa v spomínanom memorande zaviazalo, že sa bude snažiť o čo najrýchlejšie vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia a nebude podporovať odpájanie sa bytoviek od centrálneho zdroja tepla.
Jaroslav Mihál, generálny riaditeľ Martinskej teplárenskej:„Všetko je načasované tak, aby sme stavbu stihli ukončiť do konca novembra. Nevylučujeme ale, že môžu prísť niektoré problémy. Môže ich zapríčiniť napríklad počasie. Každopádne, do konca roka to musíme stihnúť, pretože Martico ako prevádzkovateľ plynovej kotolne potrebuje mať ujasnený vzťah so Slovenským plynárenským priemyslom o množstve odberu, čo má samozrejme vplyv na cenu. Neradi by sme občanov Priekopy, ale aj Martico dostali do situácie, že by im hrozilo nejaké, aj keď iba krátkodobé zvýšenie cien tepla.“
Jedným z problémov, ktorý v súčasnosti investori riešia, je križovanie trasy horúcovodu s cestou I/ 18. Práve to je, podľa Jaroslava Mihála, jeden z posledných bodov projektu, ktorý potrebujú definitívne vyriešiť. Je to dôležité najmä preto, lebo od trasovania horúcovodu popod štátnou cestou sa odvíjajú aj náklady na stavbu. „Najnevhodnejším variantom pre nás by bolo vybudovať horúcovod cez zemný val, čo by nám stavbu predražilo o niekoľko miliónov korún. Robíme všetko pre to, aby sme mohli ísť s horúcovodom trasou popri pilieroch nadjazdu. Práve v týchto dňoch by sa to malo uzavrieť,“ dodal Jaroslav Mihál.
Investícia si vyžiada okolo 60 -70 miliónov korún, pričom sa na jej financovaní budú podieľať Martinská teplárenská spoločnosť s Marticom. Koncom augusta by už mal byť aj ukončený výber dodávateľa, a potom by sa už malo začať s výstavbou horúcovodu.(jk)