y, niektorí z nich mu nadávali, iní si ho nevšímali a robili si po svojom, alebo mali poznámky, že ich obťažuje, a niekoľkí mu hrozili, že sa obrátia na prokuratúru. Jeden z cykloturistov sa odvolával na to, že nie je označený koniec cyklotrasy, vraj by ho rešpektoval, ale keď tam chýba, nemá dôvod sa zastaviť. Drzo a vulgárne sa správali dvaja zo štvorčlennej skupinky cykloturistov, ktorých upozorňovali na porušovanie zákona najskôr dvaja členovia dozornej ochrannej služby. Obidvaja cykloturisti, jeden 48-ročný a druhý 44-ročný, boli z Martina. Keď ich Miroslav Blahušiak fotografoval na turistickom chodníku, aby mal dôkazovým materiál, jeden z nich ho oslovil menom s poznámkou, že na to nemá právo. Všetci členovia dozornej ochrannej služby, v ktorej bol okrem Miroslava Blahušiaka aj ďalší člen stráže prírody, pracovník Správy národného parku Veľká Fatra a policajt, našli štyroch vinníkov v reštaurácii v Blatnici. Na adresu Miroslava Blahušiaka sa z úst muža, ktorý ho oslovil už na turistickom chodníku, zosypalo niekoľko urážlivých a posmešných poznámok. Nedisciplinovaných cykloturistov potom legitimovali a reč bola aj o pokute, ktorú traja z nich boli ochotní zaplatiť, ale napokon ju nedostali.
Podľa M. Blahušiaka by si návštevníci Národného parku mali prečítať návštevný poriadok, a dozvedeli by sa z neho, čo môžu alebo nemôžu v pásmach s druhým a tretím stupňom ochrany robiť. Aj keď nový lesný zákon platí až od septembra, cykloturisti by mali rešpektovať zákon o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého sa v lokalitách, kde platí druhý a tretí stupeň ochrany (napríklad v národných parkoch), nesmie jazdiť na bicykli mimo ciest, účelových komunikácií a označených cyklotrás už za hranicou obce.
Asfaltová cesta sa v Gaderskej doline končí už po šiestich kilometroch pri Čertovej bráne, ale celá označená cyklotrasa má šestnásť kilometrov a pokračuje ďalej popri Gaderskom potoku. Turisti ale jazdia na bicykloch v Národnom parku Veľká Fatra aj po označených turistických chodníkoch. Z Gaderskej doliny sa chcú väčšinou dostať aj na Kráľovu studňu. Pri jazde nadol pritom ohrozujú turistov, ktorí idú po turistickom chodníku peši.
„Cykloturisti, ktorí jazdia v lese, by mali vedieť, že lesná cesta má šírku do štyroch metrov, ale turistický chodník maximálne jeden meter. Cesta je stavba so spevneným, alebo s nespevneným povrchom, nie nejaký náhodne vyjazdený pás. Preto aj lesné dopravné značenie treba rešpektovať. Žiaľ, využíva sa iba značka zákazu vjazdu všetkých vozidiel, pri ktorej ale väčšinou chýba dodatková tabuľa o výnimkách. Značku zákazu vjazdu cyklistov som ešte na lesných cestách nevidel. Nový lesný zákon, ktorý vstúpi do platnosti
v septembri, užitočne spresňuje pravidlá správania sa v lese, aby cykloturisti alebo jazdci na koňoch okrem lesných ciest nemohli vstupovať do lesných porastov, škôlok a na označené turistické alebo poľovnícke chodníky. Cyklistom zákon umožňuje pohyb po vyznačených cyklotrasách a spevnených lesných cestách,“ dodal Miroslav Blahušiak.(br)