Život bez domova

Jozef Cíger Hronský od 20. do 40. rokov minulého storočia patril k významným predstaviteľom slovenskej literatúry a na prelome 30. až 40. rokov sa stal aj vynikajúcim manažérom slovenskej kultúry. Podľa literárneho historika Alexandra Matušku, autora prve

j monografie z roku 1970 o Hronskom: „Hronský nepatrí k tým zjavom slovenskej literatúry medzi dvoma vojnami, ktorí v nej majú „svoje miesto“. Má v nej totiž svoje význačné miesto. Kým u jeho literárnych vrstovníkov vyniká z ich diela jedna až dve knihy – u Hronského je to inak. Vyniká prinajmenej päť: Chlieb, Jozef Mak, Sedem sŕdc, Pisár Gráč, Andreas Búr Majster“. V tom čase bola na Slovensku známa už väčšina Hronského diel, detských kníh, historických povestí, noviel, románov, ale aj cestopisné črty a pokus o dramatickú tvorbu. Hoci po roku 1945 na Slovensku bola 20-ročná odmlka vo vydávaní Hronského diel, jeho literárne postavy ako Smelý zajko, Budkáčik a Dubkáčik, či nezabudnuteľný Jozef Mak rezonovali u vďačných čitateľov. K známejším činnostiam Hronského patrí aj jeho pedagogické pôsobenie. Po ukončení učiteľského ústavu v Leviciach roku 1914 pôsobil ako učiteľ na viacerých školách, nakoniec v Martine až do roku 1933, keď sa stal tajomníkom a neskôr správcom Matice slovenskej. Od roku 1945 žil v exile – najskôr v Rakúsku, Bavorsku a Taliansku a potom aj v Argentíne, kde prežil posledných dvanásť rokov svojho života. Zomrel v roku 1960.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V martinskom Matičnom dome bude do konca novembra sprístupnená výstava Život bez domova 1995 – 1960, ktorý približuje argentínsku pozostalosť Jozefa Cígera Hronského. Pripravili ju pracovníci Matice slovenskej s cieľom priblížiť Hronského nie ako autora známych prozaických diel, ktoré verejnosť viac-menej pozná, ale ako človeka, ktorý aj v zmenených životných podmienkach chce prežiť dôstojný život a hľadá nové pracovné príležitosti a nové formy zabezpečenia svojej existencie a svojej rodiny. Pritom nezabúda na svoje životné krédo – prácu pre dobro národa.
V úvodnej časti výstava predstavuje Hronského ešte
z čias martinského pobytu v rokoch 1932 – 1945. Približuje ho ako jedného z hlavných organizátorov slovenskej kultúry počas pôsobenia v Matici slovenskej, v ktorej dokázal tvorivo využiť skúsenosti získané na polročnej ceste za krajanmi po slovenskej Amerike.
Dominantami výstavy sú dve ďalšie časti, ktoré sa sústreďujú na život a tvorbu Jozefa Cígera Hronského v exile. Vlasta Bellová, autorka scenára výstavy: „V prvej časti exilového pobytu je naším cieľom predstaviť Hronského ako vedúcu osobnosť a spoluorganizátora cesty matičných pracovníkov do Talianska a zároveň ako človeka maliara, u ktorého sa prebudila túžba z mladosti – kreslenie. Začal s ním v bavorskom mestečku Stein an der Traun a pokračoval neskôr v Ríme, kam sa dostal v skupine asi šesťdesiatky matičiarov. Hronského dvojročný, zväčša strastiplný osud v Ríme prezentuje výstava prostredníctvom originálnych osobných dokumentov a písomností, z nich časť sa vzťahuje k vysokoškolskému štúdiu na Akadémii výtvarných umení v Ríme, ale predovšetkým prostredníctvom desiatok výtvarných diel, ktoré Hronský počas rímskeho pobytu vytvoril. Z rímskeho pobytu sa zachovali stovky náčrtkov, ktoré často robil potajme a narýchlo, v strachu pred prenasledovateľmi, ktoré potom v interiéri pretváral na perokresby, akvarely alebo olejomaľby s tematikou súčasného i antického Ríma. Predaj takýchto diel sa mnohokrát stal zdrojom hlavných príjmov jeho rodiny.“
Ako ďalej V. Bellová uvádza do Argentíny sa Hronský dostal za strastiplných okolností, bez rodiny, bez znalosti jazyka, bez prostriedkov. Výstava približuje jeho „borcovanie sa so životom“, jeho rôznorodé pracovné aktivity v snahe čo najdôstojnejšie materiálne zabezpečiť rodinu a na záujem o zachovanie a rozvoj národného povedomia Slovákov v cudzom svete. Od svojho príchodu do Argentíny Hronský žil v Buenos Aires, neskôr sa usadil spolu s manželkou a so synom Jurajom v neďalekom pútnickom meste Luján. V januári 1949 si našiel prácu v textilnej fabrike v blízkom mestečku Jauregui, kde pracoval prakticky do konca života. Vo fabrike pôsobil predovšetkým ako výtvarný návrhár na textil, ale aj návrhár a projektant fabrických objektov a stavieb rodiny majiteľa fabriky. Výstava prostredníctvom vystavených textilných návrhov a projektov poukazuje na jeho aktivity v tejto oblasti. Projektoval napríklad rodinnú kaplnku majiteľov továrne, ale aj športový areál, architektonicky riešil cintorín a iné objekty.
Hronský sa už počas rímskeho pobytu začal zaoberať kresťanskou tematikou – nielen v literatúre, ale aj vo výtvarnej tvorbe. Vďaka priateľom dostal objednávku na návrh na vitráže do františkánskeho kostola v Santiagu de Chile. V domácej dielni vyhotovil 18 veľkopološných návrhov Zo života sv. Františka a 10 návrhov podľa Legendy Panny Márie Lujánskej. Výber troch návrhov s rozmermi 231 cm x 91 cm výstava prezentuje.
Popri vyčerpávajúcej práci vo fabrike si Hronský zriadil výtvarnú školu a neskôr so svojím žiakom aj keramickú dielňu, začas doučoval aj deskriptívnu geometriu. Okrem toho privátne vyučoval kresbu a maľbu deti majiteľa fabriky. Súkromne navrhoval i domy, interiéry domov, diplomy, nábytky, robil návrhy na odevy, uteráky a iné. Popri tom všetkom maľoval, nielen pre záľubu, ale hlavne na predaj. Námety čerpal z argentínskej prírody, okolia Lujánu a Bariloche, rekreačnej oblasti v Andách, ktorú v roku 1952 navštívil a tá sa mu stala hlavnou témou na celý život. Toto podhorské prostredie mu veľmi pripomínalo Slovensko. Spomienky na domov sa objavujú tiež v jeho tvorbe z celého obdobia. Obrazy podpisoval menom Marko, podľa dievčenského mena svojej matky. Hronský sa stal v Argentíne známym výtvarným umelcom, viackrát mal výstavu obrazov v Lujáne, Jauregui i Bue-nos Aires.
Celú výstavu dopĺňajú originálne vecné pamiatky Jozefa Cígera Hronského a jeho rodiny. Pomáhajú tak dotvoriť obraz Hronského z jeho ľudskej stránky. Predstavujú ho ako človeka kresťansky založeného, so zmyslom pre rodinu a s neutíchajúcou láskou k domovu a k svojej vlasti. „Tie do Martina pomohli priviezť Katarína Pacnerová, Mária Macuľová, neter J. C. Hronského, a Pavol Boroň. Bez ich prístupu, rovnako ako aj pomoci kolegov z Archívu Matice slovenskej by sa výstava takéhoto rozsahu ťažko realizovala,“ dodáva Vlasta Bellová. V týchto dňoch ju možno navštíviť raz týždenne, vo zvyšných dňoch na telefonické požiadanie. V septembri by mala byť sprístupnená aj širšej verejnosti.(vl)

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
  1. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  3. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  4. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  5. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  6. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  7. Martin Borecky: Rakovina
  8. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 222
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 448
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 377
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 319
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  3. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  4. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  5. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  6. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  7. Martin Borecky: Rakovina
  8. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 222
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 448
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 377
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 319
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?