Včera sa opäť otvorili brány základných škôl. V Turci sa prvý raz posadilo do školských lavíc 1 099 prváčikov, z nich je iba 160 v okrese Turčianske Teplice. Počet detí v školopovinnom veku stále klesá. Tento rok ich bude v turčianskych základných školách približne 9 400. Samozrejme, každá škola sa snaží aby ju navštevovalo čo najviac žiakov, lebo od ich počtu sa odvíja aj množstvo peňazí, ktoré dostanú ich zriaďovatelia od štátu. Niektoré školy sú na tom kvôli nedostatku peňazí horšie. Zaujímali sme sa najmä o boľačky, ktoré školy trápia, ale aj o aktivity, vďaka ktorým vyzerajú lepšie. Pred začiatkom školského roka sme na-
vštívili plnoorganizované základné školy v Turčianskych Tepliciach a vo Vrútkach a v Martine sme si vybrali ZŠ Alexandra Dubčeka o problémoch ktorej sme písali už na jar. V Turčianskych Tepliciach je iba jediná plnoorganizovaná základná škola – ZŠ s MŠ na Školskej ulici, ktorú navštevujú nielen deti z mesta, ale aj z vidieka.
Chýbajú angličtinári
„Najviac nás trápi nedostatok učiteľov anglického jazyka. Máme iba dve kvalifikované angličtinárky, z ktorých jedna je dôchodkyňa. Zaskočili nás aj nové učebné varianty informatiky, pri ktorých sa zníži počet vyučovacích hodín cudzieho jazyka. Čo sa týka opráv a údržby školy, cez prázdniny sa nám podarilo zrekonštruovať podlahu v malej telocvični z peňazí od rady rodičov. Vymeniť sme dali aj ríny, ktoré, ako aj celú strechu, otestujú väčšie dažde. Našťastie, zatiaľ nám do školy nezateká. Starosti máme s radiátormi, ktoré sa nám postupne kazia a ich výmenu riešime priebežne,“ povedala nám Elena Šagáthová, riaditeľka ZŠ s MŠ na Školskej ulici. Budova tejto základnej školy si vyžaduje rekonštrukciu, podobne ako je to pri väčšine školách. S výmenou starých drevených okien na budove ZŠ na Školskej ulici už začali a zateplená je aj jej čelná časť. Zrekonštruovali aj niektoré WC. Ako konštatovala Elena Šagáthová, žiaľ, žiaci si zrekonštruovaný školský majetok nevážia a nešetria ho.
Netečie im do topánok,
ale do tried
Vrútočania majú dve plnoorganizované školy. ZŠ s MŠ na Ulici M. R. Štefánika sa už roky borí so zatekaním. Vlani dala radnica časť školskej budovy nanovo zastrešiť sedlovou strechou. Žiaľ, dažďová voda stále zateká do štyroch učební. Riaditeľka školy Erika Repková nám povedala, že prázdniny využili na vymaľovanie interiérov, do ktorých nezateká. „Snažíme sa, aby interiér školy vyzeral čo najlepšie, ale verejnosť si vytvorí dojem najmä podľa toho, ako vyzerá škola zvonka. Tento školský rok budeme mať problémy aj s vykrytím prevádzkových nákladov. Na prevádzku sme totiž dostali iba 175 tisíc korún, čo je rovnaká suma ako v minulom školskom roku,“ dodala Erika Repková. Pre školu je pozitívne, že v jej areáli vyrastá nové minifutbalové ihrisko s umelou trávou. Mesto zo svojho rozpočtu naň investovalo 1,6 milióna korún a v týchto dňoch by už malo byť dokončené. Mesto sa usilovalo získať peniaze na strechu a výmenu okien z eurofondov. Opravu si vyžaduje aj fasáda, z ktorej opadáva omietka, ale tú sa neoplatí opraviť, kým nebude na celom objekte sedlová strecha. Projekt rekonštrukcie strechy školy bol kedysi v zásobníku projektov ministerstva školstva, ktorý ale zrušili. Prednosta vrútockej radnice Jozef Stahl nám povedal, že projekt vrútocká radnica prepracovala, rozšírila ho o zateplenie budovy a teraz čaká na výzvu ministerstva školstva na podanie projektov.
Jedáleň dláždili svojpomocne
ZŠ Hany Zelinovej na Ulici Čachovský rad vo Vrútkach je na tom lepšie. Od radnice očakáva zabezpečenie výmeny okien. Ako nám povedal riaditeľ školy Ivan Hajko, na toto dielo treba približne 3 milióny korún. Aj táto škola zvládla cez prázdniny vydláždenie školskej jedálne a výmenu podlahovej krytiny v triede školského klubu detí. Tieto práce si dokonca urobili svojpomocne.
Na pergole zostalo rozbité sklo
Vo štvrtok, čiže štyri dni pred začiatkom školského roka, sme navštívili aj Základnú školu Alexandra Dubčeka, ktorá sa nachádza na martinskom sídlisku Sever. Podľa slov riaditeľky školy Oľgy Potašovej je všetko pripravené tak, aby sa mohlo začať nerušene vyučovať. „Z hľadiska vyučovacieho procesu nemáme zásadnejšie problémy, skôr nás trápi technický stav našich budov. Našou starou boľačkou je spojovacia chodba (pergola). Stále nie je zasklená. Otvorene hovorím, že v tejto veci sa veľa nezmenilo. Škola nemá peniaze na riešenie tohto niekoľkoročného problému a bez pomoci iných si jednoducho neporadíme. Určité možnosti ponúkajú fondy Európskej únie, mesto v tejto súvislosti už pred časom vypracovalo projekty, ktoré sa v súčasnosti aktualizujú. Náš projekt okrem iného počíta so zateplením školy, s výmenou okien a rekonštrukciou spomínanej spojovacej chodby. Chcem veriť, že projekt bude úspešný, veľmi by nám to pomohlo. Ak nie, tak či tak pred problémami neutečieme, budeme musieť technický stav budov riešiť iným spôsobom, v spolupráci so zriaďovateľom školy, čiže mestom Martin,“ povedala nám Oľga Potašová.
Ak porovnáme situáciu spred piatich rokov so súčasnosťou, mestá a obce sa o základné školy starajú lepšie ako štát. Na niečo ale nestačia sami. Jedným z takýchto príkladov je dlhé roky nedokončená telocvičňa pri krpelianskej základnej škole. Z hľadiska kvality vyučovacieho procesu je všeobecným problémom nedostatok kvalifikovaných angličtinárov, s ktorým sa boria takmer všade.
Braňo Gregor, Roman Kopka