S týmto zámerom sa stotožnilo aj nové vedenie fakulty, ale najdôležitejšiu úlohu pri jeho napĺňaní zohrá súčasná slovenská vláda. Nový objekt by mohol slúžiť aj ako kongresové centrum. Naviac Jesseniovej lekárskej fakulte, ale aj Martinu, chýba ceremoniálna miestnosť a dôstojné priestory pre akademické podujatia a promócie. V projekte sa počíta s tým, že veľká sála sa bude dať rozdeliť a slúžiť aj ako zasadacia miestnosť. Mesto podporuje rozvoj fakulty a skoré začatie výstavby novej auly a jej uvedenie do prevádzky. Umiestnenie auly je aj v súlade s územným plánom mesta. Ako nás informoval Ján Danko, bývalý dekan a súčasný člen vedeckej rady JLF UK v Martine, aktivity za postavenie auly, ktorá by bola vlastníctvom fakulty, sú staré približne tridsať rokov. V tom čase boli pripravené projekty, ale nepodarilo sa ich realizovať, pretože tomuto zámeru chýbala politická podpora. Približne pred štyrmi rokmi dalo vedenie fakulty urobiť novú štúdiu na výstavbu auly aj s predpokladaným rozpočtom. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda pri vlaňajšej návšteve JLF UK v Martine podporil tento zámer. Vláda potom schválila výstavbu auly za 200 miliónov korún. Jej vybudovanie podporil aj rektor Univerzity Komenského František Gahér, ale vláda sa zmenila a schvaľovací proces pre výstavbu tohto diela sa spomalil. V súčasnosti je už hotová projektová dokumentácia pre stavebné konanie a čaká sa už iba na oficiálny súhlas vlády s výstavbou auly a na odobrenie jej stavebného a výberového konania a financií na toto dielo. Ján Danko nám povedal, že podľa názoru Františka Gahéra, by bolo optimálne, keby časť projektu financovalo ministerstvo školstva a popri týchto peniazoch by sa dali využiť aj fondy EÚ.
„Tento projekt je nadčasový, preto by nemalo prekážať, že sa zmenila vláda a vedenie fakulty. Veľká sála je naprojektovaná pre 500 ľudí, mala by mať špičkové vybavenie. V budove auly by mal sídliť aj dekanát, nemala by tu chýbať malá reštaurácia s bufetom pre študentov a pracovníkov fakulty,“ dodal Ján Danko.
Podľa Jána Danka by ďalšiu dominantu na Malej Hore mali podľa optimistického scenára začať stavať už tento rok. V horšom prípade by to malo byť budúci rok. (gg)