Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
MARTINČAN MARIÁN STRNISKO NAŠIEL SVOJ MISIJNÝ DOMOV MEDZI SALEZIÁNMI V ĎALEKOM JAKUTSKU

Bieda nie je chudoba, uzdraví ju iba láska

Marián Strnisko prežil takmer rok na misii medzi saleziánmi v Jakutsku, kde sa koncom augusta opäť vrátil. Tento 28-ročný Martinčan predtým pracoval ako skladník vo firme, ktorá varí pivo, a potom aj v stavebnej firme ako obchodný zástupca. Prečo sa rozh

Marián Strnisko prežil takmer rok na misii medzi saleziánmi v Jakutsku, kde sa koncom augusta opäť vrátil. Tento 28-ročný Martinčan predtým pracoval ako skladník vo firme, ktorá varí pivo, a potom aj v stavebnej firme ako obchodný zástupca. Prečo sa rozhodol opustiť robotu a odísť na misiu do takej nehostinnej časti Ruska? „Túžil som pomôcť chudobným ľuďom a priniesť im evanjelium. Oslovila ma fotografia jakutskej starenky a chlapčeka na misijnej internetovej stránke. V mojom srdci vtedy zarezonovala túžba ísť do tejto krajiny,“ povedal nám o dôvode, pre ktorý sa rozhodol pre misiu Marián Strnisko.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto kontrastov
Jakutsko, alebo Republika Sacha, sa rozkladá na pätine Ruskej federácie, čo je rozloha šesťdesiatkrát väčšia ako Slovensko. Žije v nej ale iba milión obyvateľov, z ktorých štvrtina v hlavnom meste Jakutsk. Priemerná teplota sa pohybuje pod bodom mrazu až sedem mesiacov v roku a v januári dosahuje priemerne -45 stupňov Celzia a v oblasti, kde je severný pól, na neuveriteľných -70 stupňov Celzia. Ďalšou zaujímavosťou je, že v Republike Sacha žije až 120 národností. Od Mariána sme sa dozvedeli, že v lete zapadá slnko v Jakutsku o polnoci a vychádza už o tretej hodine, ale celú noc je dostatok svetla, že sa dá čítať. V zime počas troch mesiacov vychádza slnko ráno po deviatej hodine a zapadá o pol tretej až tretej hodine popoludní. Tmu umocňuje hustá hmla, takže v zime ľudia veľmi nechodia po uliciach. Do Jakutska vraj bez problémov prenikla moderná elektronika. Mobilné telefóny majú Jakuti dokonca lepšie ako my a po uliciach jazdia nielen ruské automobily, ale aj japonské Toyoty. Pravidlá cestnej premávky tam ale nikto nedodržiava. Každý si jazdí, ako sa mu zachce. Aj keď semafory tam existujú, vodiči ich ignorujú. V stavebníctve sa tu v súčasnosti používajú približne meter hrubé panely. Domy nezatepľujú ani ich neomietajú, iba na nich nastriekajú fasády.
Jakutsk je mestom veľkých kontrastov. Väčšina ľudí býva v spoločných bytoch – nazývajú ich „obščežitie“. V štvorizbovom byte žijú dohromady štyri rodiny. V okrajových častiach hlavného mesta Jakutsk sú aj drevené bytovky, kde sú jeden- až dvojizbové byty bez vodovodu a spoločné záchody majú na ulici. Vyrastajú tu ale aj moderné stavby z alubondových panelov. Sú to väčšinou banky a hotely.
Vytvárajú oázu pokoja
Marián Strnisko sa v hlavnom meste spolu so saleziánmi ako dobrovoľník venoval deťom v dome mládeže, pri ktorom dokončujú prvý rímskokatolícky kostol v krajine. V Jakutsku sa vraj nestretol s chudobou, skôr so sociálnou biedou. Rozvodovosť manželstiev dosahuje v tejto krajine až 80 percent. Deti preto vyhľadávajú pokojnú spoločnosť. A nachádzajú ju v dome mládeže.
„Chodievajú k nám deti z rozvrátených i celistvých rodín, ktoré by inak svoj čas trávili na uliciach. Dopoludnia sa venujem vyučovaniu detí v hre na gitaru, čo striedam s prácou na stavbe kostola. Poobede sa zameriavame na športové a spoločenské hry. Deti k nám chodia na rôzne krúžky, pozrieť si film alebo zakorčuľovať si na klzisku pri dome. Ich návšteva v dome nie je podmienená účasťou na svätej omši. Kto chce, môže na ňu prísť. Pri rozhovoroch s väčšími deťmi hovoríme najmä o svojich životných skúsenostiach. O Bohu hovoríme iba vtedy, ak to deti zaujíma. Nič im nevnucujeme. Okrem toho máme duchovné stretnutia, ktoré sú zamerané na čítanie Biblie a na vieroučné zásady katolíckej cirkvi. Večer chodievam na prechádzky po meste, pričom sa potichu modlím. Strach pritom nepociťujem, aj keď je Jakutsk mesto s najväčšou kriminalitou v Rusku. Ľudia, ktorí ma stretávajú, sa ma pýtajú, odkiaľ som, prečo som sa rozhodol žiť v takom odľahlom meste, keď mám možnosť bývať v Európe. Miestni obyvatelia aj tak nevedia, kde je Slovensko. Poznajú skôr Československo. V Jakutsku chodievam aj do centra náhradnej výchovy, ktoré navštevujú deti alkoholikov. Sú veľmi milé a vďačné. Občas ich pracovníci centra privedú k nám, aby sme sa im venovali,“ rozhovoril sa Marián Strnisko.
Alkoholizmus je v Republike Sacha najčastejším dôvodom rozvodov a rozpadov rodín. Týka sa to najmä Rusov. Peniaze na alkohol sa vždy nájdu, aj keď rodina nemá čo jesť. Alkohol spôsobuje ale aj ďalšie tragédie. Po uliciach chodia ľudia s amputovanými rukami alebo nohami po omrzlinách. Ak v Jakutsku alkoholik zaspí v zime opitý na ulici a nikto ho neodnesie dovnútra, mráz dokoná dielo skazy. Z mnohých mužov sa stanú alkoholici kvôli tomu, že prídu o prácu a nevedia sa s tým vysporiadať.
„Blízko pri kostole som sa často rozprával s ruskými robotníkmi, ktorí pracovali v cestárskej firme. Jeden z nich si kupoval denne štyri „sedemdecové“ fľašky vodky, ktoré vypil a ani nevyzeral veľmi opitý. Popritom zjedol jediný chlebík so salámou. Jakuti sa na rozdiel od Rusov opijú veľmi rýchlo a jediní miestni obyvatelia, ktorí sa vyhýbajú alkoholu, sú moslimovia. Do Jakutska prišli zo strednej Ázie – z Uzbekistanu, Tadžikistanu alebo Tatarstanu. Títo moslimovia nie sú agresívni a hanbia sa za teroristov z Blízkeho Východu.
Medzi uctievačmi Slnka
Jakuti majú vlastné prírodné náboženstvo. Vedia, čo je kresťanstvo, ale veria, že Slnko je bohom, ktorý im dáva energiu. Preto ráno, keď svitá, dvíhajú ruky hore a prijímajú energiu. Videl som to pri ich oslave Nového roka, ktorý bol tento rok 21. júna. Tento sviatok nazývajú Ysyach. Veľa ľudí počas neho stálo pred stanom šamana a čakalo na očisťovanie od zlých duchov. Šaman pozval na očisťovanie od zlých duchov aj mňa. Povedal som mu, že verím v iné očisťovanie, lebo som kresťan - katolík. „Aha, vy ste cirkev. My veríme v pohanské prírodné náboženstvo,“ odpovedal mi. Mimochodom, katolícku cirkev vyhlásili v Jakutsku za sektu. Deťom sme museli vysvetľovať, nech sa neboja k nám chodiť. Až po sťažnosti adresovanej do Moskvy nám prišlo oficiálne ospravedlnenie,“ pokračoval Marián Strnisko.
Za štátom uznané cirkvi považujú v Jakutsku hinduistov, moslimov a pravoslávnych. Cirkev teda nedávajú na rozdiel od Európanov do súvislosti iba s kresťanstvom. Všetkých protestantov považujú
v Jakutsku za sektu. Miestni katolíci ale majú s nimi dobré vzťahy. Horšie je to s pravoslávnymi, ktorí ostatné kresťanské spoločenstvá považujú za konkurenciu.
„S miestnym pravoslávnym kňazom sa síce priatelíme, ale on sa obáva, že ho kvôli tomu preložia niekde na vidiek,“ dodal Marián.
Nepokorený rasizmus
Jakuti sú veľmi priateľskí. Medzi nimi a Rusmi ale existuje veľká nenávisť. Do domu mládeže chodieva približne päťdesiat percent Rusov a druhú polovicu tvoria Jakuti. Aj saleziáni cítia medzi nimi napätie, hoci sú na cirkevnej pôde. Iba pokrstení Rusi a Jakuti, ktorí prijali vieru medzi saleziánmi, vychádzajú medzi sebou normálne. Marián bol na sobáši prvého zmiešaného manželstva Rusky a Jakuta, ktorí sa zoznámili v dome mládeže. Zmiešané manželstvá sú ale v Jakutsku ojedinelé. Nájdu sa možno iba dva až tri zo stovky párov. Komunistický režim pravdepodobne držal napätie medzi nimi pod pokrievkou, ale keď prišla sloboda, nevraživosť sa naplno prejavila.
„Bol som svedkom niekoľkých bitiek medzi Rusmi a Jakutmi. Nie sú to bitky ako u nás, keď stačí niekoľko silnejších úderov do tváre a je po všetkom. V Jakutsku sa ľudia bijú, kým vládzu a protivníci nezostanú nehybne ležať na zemi. Videl som, ako dvaja alebo traja Rusi, ktorí išli po ulici, úplne bezdôvodne napadli Jakuta. Ostatní okoloidúci to ignorovali. V Jakutsku k takýmto incidentom nikto neprivolá políciu. Stáva sa, že nielen dospelí, ale aj malí chlapci si dohodnú bitku a veľmi si pritom ublížia. Práca polície sa postupne zlepšuje, ale zatiaľ nestíha riešiť obrovské množstvo konfliktov. A príčina konfliktov? Klasický rasizmus. Rusi obsadili toto územie a tvrdia, že priniesli Jakutom civilizáciu, vychovali ich a dali im školy. Jakuti zase vidia v Rusoch utláčateľov vo vlastnej krajine,“ vysvetľuje Marián Strnisko.
Plavba územím nikoho
Marián nemal v Jakutsku takmer žiadny voľný čas. Výnimkou bolo iba desať vodáckych dní, počas ktorých splavovali 550 kilometrov Leny a jej dvoch prítokov na kajakoch nazvaných „bajdarky“. Tie sú stavané pre troch ľudí, ale plavili sme sa v nich iba po dvoch a v strede mali uloženú batožinu. „Boli to jediné dni, počas ktorých som si oddýchol. A stálo to za to. V meste Jakutsk má Lena šírku neuveriteľných sedem kilometrov. V zime a na jar sa po nej jazdí až dovtedy, kým sa pod prvým autom nepreborí ľad. Stáva sa, že ľudia pritom aj zomrú. Celá plavba po Lene je pre každého, kto ju absolvuje prvý raz, dobrodružstvom. Je to plavba územím, kde pozdĺž rieky na 300 kilometroch nežil vôbec nikto. Pri brehoch boli iba nejaké prázdne rybárske chatky. Vlani saleziáni stretli pri splavovaní Leny aj medveďa. Ja som to šťastie, alebo smolu, nemal. Keďže to bolo uprostred leta, trýznili nás obrovské mračná komárov. Kto nevydržal počas dennej horúčavy oblečený, poriadne ho doštípali. Teplota dosahovala cez deň 25 až 30 stupňov Celzia, ale v noci a nad ránom klesala postupne až pod bod mrazu,“ povedal nám o svojom najdobrodružnejšom zážitku z Jakutska Marián Strnisko.
A jeho najkrajší zážitok na Ďalekom Východe? Vraj to boli stretnutia s deťmi, ktoré prichádzali do domu a hľadali Boha. V sobotu Marián chodieval s deťmi na výlety. Obyčajne to bolo na korčuliach, bežkách alebo do chaty v tajge, ku ktorej treba ísť 17 kilometrov automobilom a potom 5 až 6 kilometrov peši. Mariánovi nechýbala počas roka televízia ani noviny. Teraz by chcel v Jakutsku zostať rok, ale kvôli problémom s vízami to budú zatiaľ iba tri mesiace.
Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 749
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 592
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 673
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 633
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 271
 6. Aká je chémia vôní 9 049
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 669
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 636
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 585
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 075
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Od koláčika k veľkému snu

Šikovná mamina dvoch detí neraz vypeká aj do polnoci. Ženie ju túžba po splnenom sne.

Veronika si túži vo Valči otvoriť svoju vlastnú cukrárničku.

Bylinkárka Thurzová bola svetoznáma

Kniha bylinkárky z Martina bola preložená na 23 svetových jazykov.

Pamätná izba Ľudmily Thurzovej dýcha históriou aj silou, ktorú v sebe táto výnimočná žena mala.

Neskôr, ale predsa

V Socovciach napriek pandémii stihli každoročnú brigádu.

Cintorín v Socovciach je pripravený na zimu.

Deti vyučovali známe osobnosti, Vinczeová, Piško či Fischer

Hodinu so žiakmi základnej školy v Kláštore pod Znievom mala aj moderátorka Adela Vinczeová či novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Na hodine, ktorú viedol kardiochirurg Fischer, nedýchali nielen žiaci, ale ani učitelia.

Netradičné vyučovanie v Kláštore pod Znievom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

AKTUÁLNE: V Čadci našli ďalších utečencov

Ich strastiplná cesta sa skončila na Kysuciach.

V Jasnej spustia lyžovačku už v sobotu

Do strediska pustia len obmedzený počet lyžiarov.

Už ste čítali?