Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SKVELÁ REPREZENTÁCIA ZDRAVOTNE POSTIHNUTÝCH CYKLISTOV NA SVETOVOM ŠAMPIONÁTE V BORDEAUX

Došpurtovali ako vicemajstri sveta

Tohtoročné majstrovstvá sveta v cyklistike zdravotne postihnutých sa konali od 17. do 28. augusta v Bordeaux. Členmi slovenského družstva boli aj pretekári R.C.T. Martin Patrik Chlebo (štartoval v skupine LC1) a zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak s vod

ičom Róbertom Mitošinkom. Martin mal v družstve aj ďalšie zastúpenie v podobe Rastislava Beláka (tréner) a Branislava Režňáka (vedúci družstva), ktorý nám poskytol informácie o priebehu pretekov, ktoré boli mimoriadne úspešné pre turčianskych cyklistov obliekajúcich dresy slovenskej reprezentácie. Ako prví do Bordeaux spolu s vedúcim družstva cestovali V. Janovjak a R. Mitošinka, ktorí ako jediní zo Slovákov štartovali aj na dráhe. V disciplíne 1000 metrov s pevným štartom obsadili 11. priečku. V novom svetovom rekorde zvíťazil britský tandem Kappes – Storey. Janovjakovi s Mitošinkom sa viac darilo v stíhacích pretekoch na 4000 metrov, keď sa časom 4:33:235 min dostali do finále a s juhoafrickou dvojicou Kilpatrick – Thompson bojovali o bronz. Počas prvej polovice finálovej jazdy naši viedli, ale nedokázali udržať vysoké tempo a Juhoafričanom podľahli. V celkovom poradí obsadili vynikajúce štvrté miesto.
Na štart časovky sa postavil Patrik Chlebo. Na náročnej 19,8 km trati sa mu v konkurencii 32 pretekárov moc nedarilo a obsadil konečnú 26. priečku. O deň neskôr štartoval v časovke jednotlivcov slovenský tandem Janovjak – Mitošinka. Slováci išli výborne a spomedzi 41 tandemov im patrilo piate miesto. Potom boli na programe majstrovstiev sveta preteky jednotlivcov s hromadným štartom skupiny LC1. Okrem Patrika Chleba mal štartovať aj ďalší slovenský reprezentant Roland Nosian (Kinex Bytča). Pár minút pred štartom sa však pri rozjazďovaní zrazil s fínskym tandemom a na štart nemohol nastúpiť. Na trať merajúcu 79,2 km sa postavilo 35 pretekárov. Počas pretekov sa zrodilo niekoľko únikov, avšak všetky dokázal pelotón zlikvidovať. V poslednom kole dokázal uniknúť Francúz David Mercier a s 32 sekundovým náskokom zvíťazil. V poslednom stúpaní pred cieľovou rovinkou si nastúpil vynikajúco takticky jazdiaci Patrik Chlebo, vyhral špurt hlavnej skupiny a obsadil fantastické druhé miesto. Tretí skončil majster sveta v časovke Rakúšan Wolfgang Eibeck. Poslednou disciplínou majstrovstiev sveta boli cestné preteky zrakovo postihnutých. Na 108,9 km trati pretekalo 44 tandemov. Rovnako ako v skupine LC1, aj tu sa zrodilo zopár únikov, ktoré pelotón dokázal eliminovať. Úspešný bol až únik v šiestom kole. Medzi piatimi tandemami nechýbali ani Slováci Janovjak s Mitošinkom. Z tejto skupinky ostali postupne len tri tandemy – Poliaci, Belgičania a Slováci, ktoré si vytvorili zhruba trojminútový náskok pred hlavným poľom. Dve kolá pred cieľom sa odtrhli minuloroční majstri sveta z Poľska a s 1:24 min náskokom obhájili titul majstrov sveta. V poslednom kole nemali Belgičania dosť síl na odvrátenie útoku slovenskej dvojice a Janovjak s Mitošinkom po perfektom výkone získali strieborné medaily.
„Pre Slovenskú výpravu boli tieto majstrovstvá sveta najúspešnejšími za posledných 9 rokov. O všetky medaily Slovákov sa postarali pretekári R.C.T. Martin. Tandem Janovjak - Mitošinka pridal ešte jedno štvrté a jedno piate miesto. Pre Janovjaka s Mitošinkom bol rok 2007 mimoriadne úspešný, veď okrem druhého miesta na majstrovstvách sveta sú aj na čele svetového rebríčka skupiny B&VI a stali sa celkovými víťazmi Európskeho pohára pre rok 2007,“ dodal Branislav Režnák. (pn)

1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?