Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Svet s ňou začal rátať

V sobotu 25. augusta – v úvodný deň svetového atletického šampionátu v japonskej Osake, sa svojím výkonom v rozbehoch blysla slovenská reprezentantka Lucia Klocová. V 6. rozbehu finišovala na treťom mieste v osobnom maxime 1:59,72 a vybojovala si účasť s

emifinále. Klocovej čas bol už jej tretím tohoročným zlepšením a štvrtým pod dve minúty. Osobák jej stačil na priamy postup do semifinále. Aj v ňom podala slovenská reprezentantka, členka atletického klubu ZŤS Martin, vynikajúci výkon – po prvej trojstovke bola na siedmom mieste, ale vo finiši útočila na vedúce pretekárky. Výsledný čas Lucie Klocovej 1:58,62 bol ďalším zlepšením jej osobného rekordu a do posledného behu ju udržiaval v nádeji na postup do finále. Tretí semifinálový beh bol ale najrýchlejší a len stotiny sekundy rozhodli o tom, že nakoniec Lucia Klocová do osemčlenného finále nepostúpila. Nakoniec skončila deviata. Deviata na svete – to je fantastický výsledok atlétky, ktorá na rozdiel od svojich súperiek ešte často trénuje na škvarovom atletickom ovále. Skvelú vyslankyňu turčianskeho a slovenského športu vo svete Luciu Klocovú sme spolu s jej trénerom Pavlom Sloukom privítali v redakcii v stredu, len niekoľko hodín po prílete z Japonska a tesne pred tréningom v pokračujúcej atletickej sezóne.

Skryť Vypnúť reklamu


Lucia Klocová trénujúca aj na martinskej škvare
dobehla na japonskom tartane deviataDeviate miesto na svete by malo byť dôvodom na spokojnosť. Naplnili sa ním vaše predšampionátové ambície?
L. Klocová: Na šampionát som išla s cieľom zlepšiť si môj osobný rekord, čo sa mi splnilo. Poviem úprimne, že keď som v semifinále dobehla do cieľa, viac ma tešil zabehnutý čas, ako umiestnenie. V tom momente som vôbec nemyslela na to, ako dopadnú ďalšie dva behy a či postúpim do finále. Mala som radosť z výkonu. Pravdaže, teraz ma trošku mrzí tých 21 stotín sekundy, ktoré mi chýbali do finálovej účasti, ale keďže som si zabehla osobný rekord, som spokojná.
P. Slouka: Lucia povedala všetko. Ani by som nemal čo dodať. Ale predsa poviem ešte niečo navyše. Na šampionát sme išli s 21. najrýchlejším časom zo všetkých pretekárok, ktoré boli na štarte v behu na 800 metrov. Veľa ich malo zabehnuté lepšie časy ako ona. Pri hodnotení jej výkonu oceňujem najmä to, že v každom z pretekov prekonala svoj osobný rekord. To vlastne hovorí za všetko. V takej skvelej konkurencii urobila Lucia maximum, takže nemôžem byť nespokojný.
Túto sezónu ste mali fantastickú. Po obrovskom snažení o prekonanie magickej dvojminútovej hranice to nakoniec logicky prišlo. O tom, že to nebola náhoda, svedčia zlepšenia osobného výkonu pod dve minúty na viacerých podujatiach, ktoré ste pred majstrovstvami sveta absolvovali. Už to signalizovalo, že Lucia cestuje na šampionát vo výbornej forme...
P. Slouka: Máme takú filozofiu, že vrcholom by vždy malo byť najvýznamnejšie podujatie sezóny. Tentoraz ním bol svetový šam-
pionát. Už výkony Lucie na mítingoch a aj na pretekoch Grand Prix naznačovali, že bude mať jednu z najvydarenejších sezón v jej kariére. V Osake to všetko zdupľovala svojím dvojnásobným zlepšením.
Prvé prekonanie dvojminútovej bariéry na pretekoch v Ostrave vám určite pomohlo k ďalšiemu rozletu...
L. Klocová: Určite tam spad-lo zo mňa psychické bremeno. A keď sa mi podarilo viackrát pokoriť túto hranicu, to ma ešte viac posilnilo. Už bolo isté, že to nebola len náhoda, takže ma to určite posunulo dopredu. Pravdaže, svetový šampionát je špecifický, lebo tieto preteky sú aj o taktike, o šťastí, o tom, koho dostanete do rozbehu. Takže sme s trénerom ani neplánovali, že budeme bežať na nejaký konkrétny výkon, ale cieľom bolo čo najlepšie sa umiestniť, aby som postúpila z rozbehov ďalej.
Šampionát v Japonsku nebol pre vás jednoduchý, pretože ste museli prekonávať aklimatizačnú bariéru. Mali ste na to dostatok času do začiatku šampionátu?
L. Klocová: Je tam sedemhodinový časový posun a aj klíma je tam úplne iná ako u nás. V tieni bolo 37 až 40 stupňov a na slnku namerali až 55 stupňov. Vysoká bola aj vlhkosť vzduchu. Určite si bolo treba na to zvyknúť. Už týždeň pred majstrovstvami sme zo Slovenska odlietali na vedľajší ostrov, kde sme sa aklimatizovali. Pobyt tam nám prospel, lebo keď som prišla tesne pred šampionátom do Osaky, už mi tamojšia klíma nerobila problémy. Najviac som sa ale obávala stravy a žalúdočných problémov, našťastie aj po tejto stránke nám všetko vyšlo.
Dalo sa aj tam pri aklimatizačnom predšampionátovom pobyte ešte dolaďovať formu?
P. Slouka: Na šampionát sme sa pripravovali dlhšie. Pred ním sme mali sústredenie na Morave
v Břeclavi, kde nám vytvorili dobré podmienky a vyšlo nám aj dobré počasie. Bolo to dvojtýždňové sústredenie, ktoré nám prospelo. Lucia pred odletom do Japonska ešte absolvovala preteky v Londýne, kde opäť bežala pod dve minúty. Na ostrove v japonskom Koči sme už pri aklimatizácii samozrejme nešli do tréningových objemov, ale posledné tréningy boli skôr „vylaďovačkami“. Bolo to len také „stotožňovanie“ sa organizmu s klímou a podmienkami.
Hneď v prvý deň šampionátu bol pre Luciu dôležitý. V silne obsadenom rozbehu si s prehľadom vybojovala postup do semifinále. Ako ste videli tieto preteky?
L. Klocová: Mala som ťažký rozbeh. Postupovali len tri pretekárky priamo a ja som mala v rozbehu tri favoritky, ktoré som ešte túto sezónu neporazila. Išla som do toho, že musím aspoň cez jednu z nich postúpiť, vedela som, že sa to odo mňa očakáva. Bola to akási moja povinnosť. Pravdaže, v samotnom behu mi psychika trochu zväzovala nohy, takže táto osemstovka sa mi bežala ťažšie ako semifinálová. Či som si to pripúšťala alebo nie, mala som veľký pocit zodpovednosti. Musela som podať svoje maximum a napokon som o desať stotín sekundy prekonala svoj osobák a postúpila do semifinále.
Ako prežíva tréner štart svojej zverenkyne na takomto významnom podujatí, má vôbec šancu pomôcť jej nejakou radou?
P. Slouka: V podstate pri takýchto pretekoch treba kalkulovať aj s tým, aký čas by mohol stačiť na postup v prípade, ak by nepostúpila na základe umiestnenia v rozbehu. Bol som asi v druhom či treťom rade nad dráhou, sledoval som všetky predchádzajúce behy, aby som jej mohol poskytnúť takúto informáciu. Tentoraz som sa ale „sekol“ o dve desatiny. Ak by Lucia bežala presne na ten čas, nepostúpila by. Problém bol v tom, že keď pretekali domáci atléti, k žiadnym výsledkom ste sa nedostali, lebo na veľkých tabuliach bolo vidieť iba Japoncov, takže potrebné informácie chýbali. V samotnom behu je to už ale všetko na pretekárovi - Lucia si v súboji s neskoršími pretekárkami – zlatou a bronzovou medailistkou - počínala výborne.
V semifinále ste sa postupne zo siedmeho miesta prepracovávali do čela – vo finiši sa zdalo, že vás talianska pretekárka trochu zavrela a hoci ste ju v cieli porazili, na to, či postúpite do finále ste museli čakať až do posledného behu...
L. Klocová: Talianka ma určite nechcela zavrieť, necítila, že ma má za sebou a navyše ona stále bežala pri mantineli. Lenže ja som už nedokázala zrýchliť tak, aby som ju obehla, preto som zariskovala a spoliehala sa na to, že sa bude vysúvať do druhej dráhy a ja budem mať možnosť dostať sa pred ňu. Pár metrov pred cieľom mi to našťastie vyšlo a predbehla som ju o nejakú stotinku sekundy. Hoci sa mi semifinále nezdalo až také rýchle, napokon bol z toho osobný rekord.
Postupová dráma ale vrcholila až do záverečného semifinálového behu, v ktorom neskoršia majsterka sveta – Keňanka - vynikajúcim časom doslova potiahla do finále slovinskú pretekárku lepším časom o 21 stotín sekundy a postúpila v hodine dvanástej na váš úkor...
L. Klocová: Mala to šťastie, že bola v rýchlom behu. Túto sezónu nepodávala najlepšie výkony. Ale taký je šport. Hovorila som, že na takýchto pretekoch je to aj o šťastí. To, že som sa zlepšila o takmer o 1,5 sekundy a napriek tomu mi to nestačilo na finále, tiež svedčí o kvalite pretekárok, ktoré boli na štarte tejto disciplíny.
Pre predstavivosť, asi koľko centimetrov predstavuje 21 stotín sekundy?
P. Slouka: Neviem, nikdy som to nerátal. Možno je to len rýchlejší vpád do cieľovej pásky. Ale to je atletika – stotinky hrajú veľkú úlohu.
Ako ste prežívali chvíľu, keď ste sa dozvedeli, že len stotiny vás delili od finále?
P. Slouka: Vôbec som v prvej chvíli nepremýšľal nad umiestnením. Mňa potešil výborný čas, ktorý Lucia dosiahla. Až potom s odstupom času, keď už sa bežalo finále, som si povedal, škoda, lebo určite by v ňom pri svojej forme obstála dôstojne. Mohla byť v tom vyrovnanom finálovom poli pretekárok možno piata, šiesta, siedma...
Už druhý deň sa vám na šampionáte skončil program. Ako ste prežívali ďalšie dni?
L. Klocová: Po dobehnutí do cieľa pretekov som mala Osaky dosť. Japonsko je iný svet a mňa to ťahalo domov. Čas voľna sme využili na návštevu obchodov a samozrejme bola som si na štadió-
ne pozrieť preteky a povzbudiť našich atlétov. No a bolo treba aj trénovať.
To znamená, že šampionátom sa pre vás táto sezóna ešte nekončí?
P. Slouka: Veru nie. Máme nejaké dohody, ktoré sa snažíme plniť. Absolvujeme ešte súťaž v českej lige a ešte aj ďalšie významné preteky.
Môžete byť konkrétnejšia?
L. Klocová: - Už by som najradšej skončila teraz, ale je to tak, ako povedal tréner. Bolo by nefér voči tým, ktorí nám pomáhajú, keby sme to zabalili. Navyše ma čaká aj finálové kolo Zlatej ligy 23. septembra v Stuttgarte, čo tiež bude moja premiéra. To predsa nemôžem odmietnuť. No a predtým ma ešte čakajú preteky v Dubnici, za účasti kvalitných súperiek.
Ako váš úspech prijali rodičia, priateľ a známi?
L. Klocová: Hneď po pretekoch som dostala veľa esemesiek. Aj od ľudí, od ktorých som to vôbec nečakala. Samozrejme, rodičia s priateľom boli medzi prvými gratulantmi. Držali mi palce a keď som s nimi telefonovala, bolo počuť, že sú zachrípnutí. Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 750
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 665
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 272
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 455
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 345
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 130
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 042
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 884
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 128
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 941
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Prípravy na Kysuciach v plnom prúde, testovať sa bude aj v reštaurácii či v kolkárni

Sme na jednej lodi, musíme sa zomknúť, hovorí starosta Čierneho.

Už ste čítali?