HOKEJOVÁ EXTRALIGA

V nedeľu im to nejde

Piatok: HKm Zvolen - MHC Martin 2:3
po samostatných nájazdoch (0:2,2:0,0:0 - 0:0,0:1)

Góly: 32. Štork (Krayzel, Cibuľa), 39. Klouda (Paciga, Kopecký) - 11. Važan (Markovič, Vantroba), 20. Říha, rozhodujúci samostatný nájazd: Mihálik. Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 2 212 divákov Zostavy - MHC Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Kolba, S. Hriňa, Ďatelinka, Vantroba, Šimka, M. Themár - L. Říha, M. Beran, Trokan - Dzerinš, J. Mihálik, Koložváry - Markovič, Mahdalík, Važan - Pokrivčák, P. Tabaček, Polomský.

HKm Zvolen: Kostúr - Babka, Štork, L. Čierny, P. Frühauf, Cebák, Dlouhý, Juraško, Ondruška - Cibuľa, F. Turek, Krayzel - Kopecký, Klouda, Paciga - J. Čierny, Škvaridlo, Jurík - Chovan, Kubenko, Macejka.
Nedeľa: MHC Martin - MsHK Žilina 1:2 (0:1,1:1,0:0)
Góly: 24. Trokan (L. Říha, M. Beran) - 18. Havel (R. Stantien, Kučný), 33. Sivák (Jánoš) Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: J. Mihálik (Martin) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3100 divákov.

Zostavy - MHC Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Kolba, Hriňa, Ďatelinka, Vantroba, Šimka, M. Themár - Říha, Beran, Trokan - Dzerinš, J. Mihálik, Koložváry - Markovič,
Mahdalík, Važan - Pokrivčák, P. Tabaček, Polomský
MsHK Žilina: M. Laco - Kusovský, Kučný, Kudrna, Liška, Chromý, Pulpán - Krajči, Stantien, Havel - Jánoš, Fadrný, Sivák - Valach, Sikorčin, Kontšek - Drábek, Lelkeš, Slávik

Zo Zvolena viezli dva body
Tréner Ladislavovi Spišiakovi chýbalo trio Škuta, Török a Podstavek, ale už mohol rátať s Beranom, ktorý ale nastúpil so sebazaprením a tiež obrancom Ďatelinkom. Martinčania začali vo Zvolene bez rešpektu, dobre korčuľovali, vytvárali si tlak na bránu Kostúra. Najprv ešte Mihálik nepremenil šancu, ale v 11. min po prihrávke Markoviča dal Važan vedúci gól. Martinčania aj naďalej hrali s chuťou, bez väčších problémov prežili oslabenia a naopak pri jednom z nich - 30 sekúnd pred koncom prvej tretiny ukázal skvele akcelerujúci Říha obrancom domácich chrbát a parádnou strelou nedal šancu domácemu brankárovi. V druhej tretine sa domáci pozviechali a vytvorili si mierny tlak, hostia sa spoliehali na brejkové situácie, ale bez šťastnej koncovky. Príležitosť zvýšiť vedenie mal Říha a opäť pri oslabení, ale tentoraz nezopakoval svoj parádny kúsok z prvej tretiny. Keď sa stretnutie lámalo do svojej druhej polovice využil obranca Štork presilovku a prekonal Lakosila. Vzápätí mohli hostia domácim opäť odskočiť, ale Trokana vychytal domáci brankár. Tesne pred koncom druhej tretiny nakoniec Zvolenčania predsa vyrovnali. Aj v záverečnej tretine sa hral zaujímavý hokej a najmä v záverečnej desaťminútovke opäť v réžii zverencov trénera Spišiaka. V závere sa domáci poriadne zapotili, aby neinkasovali a dostali zápas do predlženia, Pri hre štyroch proti štyrom sa častejšie dostávali do šancí Martinčania, ale Kostúr bol aj v týchto chvíľach oporou domácich. Rovnako na druhej strane bol spoľahlivý Lakosil, ktorého 30 sekúnd pred koncom po strele Pacigu „podržala“ žŕdka. Po bezgólovom predĺžení nasledovali samostatné nájazdy - Lakosila neprekonal nik z domácich strelcov, na opačnej strane neuspeli Markovič, Říha a Beran a o martinskom dvojbodovom zisku rozhodol napokon Mihálik, ktorý si položil brankára a dal víťaznú bodku za stretnutím.
Zajacovi videli iba chvost
Martinským extraligistom nedeľňajšie zápasy nevychádzajú. Po prehre s Popradom stratili body aj so Žilinou. Stále oslabené mužstvo o Töröka, Škutu a Podstavka malo väčšinu zápasu so susedmi pod kontrolu, strelecky bolo aktívnejšie (pomer striel bol 49:31), ale recept na prekonanie brankára Laca našli Martinčania iba raz. Vedenia sa ujali hostia na konci prvej tretiny, keď Havel využil oslabenie domácich. Na trestnej lavici sedeli Mihálik s Polákom a navyše na ľade ležal zranený Vantroba. Aj vyrovnávajúci gól, ktorého autorom bol Trokan padol po kombinácii prvého domáceho útoku v presilovke po prihrávke Říhu. Domáci potom boli aktívnejší, ale gól dali Žilinčania – Sivák využil zakrytý výhľad Lakosila. Zanedlho mali hostia veľkú šancu zvýšiť svoje vedenie, ale nevyužili 81 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, keď na trestnej akcii sedeli Kolba s Klepáčom. V záverečnej tretine domáci tlačili, ale hostia boli veľmi nebezpeční pri protiútokoch. V 47. min hľadisko zaburácalo – zdalo sa, že Martinčania vyrovnali, ale po tom, čo si rozhodca pozrel záznam akcie rozpažil ruky a gól neuznal. Aj v hektickom závere bola martinská prevaha platonická, bez zmeny na ukazovateli skóre. Žilinčania hrali takticky výborne, veľmi dobre im zachytal brankár a v samom závere takmer ani nedovolili Martinčanom hrať bez brankára. Až posledných 21 sekúnd sedel Lakosil na striedačke, ale to už zajacovi bolo vidieť iba chvost.
(jk)

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?