Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Zápas sa môže zvrtnúť v každej sekunde

V milánskom pekle na San Sire sa skvelým výkonom prezentoval aj Martinčan Martin Balko Martin Balko má 35 rokov a s futbalom prešiel kus sveta. Patrí medzi najlepších asistentov rozhodcov na Slovensku a svoje kvality potvrdil na viacerých futbalových po

V milánskom pekle na San Sire sa skvelým výkonom prezentoval aj Martinčan Martin Balko
Martin Balko má 35 rokov a s futbalom prešiel kus sveta. Patrí medzi najlepších asistentov rozhodcov na Slovensku a svoje kvality potvrdil na viacerých futbalových podujatiach. Minulý rok rozhodoval na majstrovstvách sveta v Nemecku, nechýbal ani na európskom šampionáte v Portugalsku, ktorý sa uskutočnil v roku 2004. Martinský rodák má na svojom konte aj značné množstvo zápasov v európskej lige majstrov, v ktorej mal trikrát možnosť rozhodovať v semifinále. Významná je aj jeho účasť vo finále pohára UEFA z roku 2003. Nedávno sa vrátil z talianskeho Milána, kde Ľ. Micheľovi asistoval v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase medzi Talianskom a Francúzskom.
Druhú septembrovú sobotu ste vo futbalovom chráme v Miláne na San Sire spolu s Romanom Slyškom asistovali Ľubošovi Micheľovi v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase Taliansko – Francúzsko. Aké to bolo stretnutie?
Tri dni pred samotným zápasom sme absolvovali seminár rozhodcov v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone. Predstavitelia UEFA nám neustále zdôrazňovali, že ide o najsledovanejší zápas celej kvalifikácie, veď išlo o odvetu finálového stretnutia majstrovstiev sveta, kde došlo ku konfliktu medzi Zidanom a Materazzim, na ktorý sa ešte nezabudlo. Nakoniec sa ukázalo, že zápas bol ťažší pred ním ako počas neho.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže nakoniec všetko dobre dopadlo, nemali ste v tomto ťažkom zápase zásadnejšie problémy...
Vždy som tvrdil, že rozhodca má taký ťažký zápas, ako si ho sám spraví. Myslím si, že všetky rozhodnutia, ktoré spravil Ľ. Micheľ, ale nakoniec aj my asistenti, boli správne. Zápas z hľadiska rozhodovania nebol vôbec jednoduchý, lebo sa mohol zvrtnúť v každej sekunde. Stačil by jeden sporný moment a vášne by sa dostali do popredia. Úvod bol ťažký, nechýbali ani tvrdšie zákroky, po ktorých nasledovali dve rýchle žlté karty. Aj s pomocou nich dostal Ľuboš zápas pod kontrolu a potom išlo všetko dobre. Som rád, že môžem povedať, že po rozhodcovskej stránke sa nám stretnutie vydarilo, neboli v ňom žiadne sporné situácie. Po zápase boli všetci spokojní, čo je pre rozhodcov najlepšie vysvedčenie. V samotnom dueli veľa šancí nebolo, možno po dve na každej strane. Obidve mužstvá hrali vysoko takticky, od prvých sekúnd bolo jasné, že nikto nechce prehrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyskytlo sa v zápase veľa situácii, ktoré ste museli zo svojej pozície asistenta posúdiť?
Nebolo ich málo, veď na jednej strane hral Filippo Inzaghi a na druhej Thierry Henry, čiže hráči, ktorí sa dokážu pohybovať na ofsajdovej lajne. V takýchto momentoch sa musíte veľmi koncentrovať na ten ich pohyb a neustále ho sledovať.

Stretnutie videlo 80 000 divákov. Aká bola atmosféra, stíhali ste ju vôbec vnímať?
Atmosféra bola vybičovaná už pred zápasom. Na rozcvičke Taliani potvrdili, že vedia vyvinúť psychologický tlak na súpera. Napríklad pred samotným stretnutím organizátori premietali momenty z finálového zápasu majstrovstiev sveta, v ktorom boli po penaltách úspešnejší Taliani. Jednoducho aj takýmto spôsobom sa dá vyburcovať atmosféra, ľudia sa ľahšie dostali do varu. Počas francúzskej hymny celý štadión pískal, nebolo počuť vlastného slova. Na druhej strane, keď sa hrala talianska hymna, tak sa hádam nenašiel človek, ktorý by ju nespieval. Vtedy vám behá mráz po chrbte, sú to silné momenty, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda.

Skryť Vypnúť reklamu

Boli domáci fanúšikovia po zápase so svojimi miláčikmi spokojní?
Ale áno, hoci niektoré situácie ma prekvapili. Nevedel som pochopiť, že pri striedaní diváci pískali na Inzaghiho alebo Del Piera. Po zápase však Taliani svoje mužstvo odmenili dlhotrvajúcim potleskom a aj takýmto spôsobom mu poďakovali za predvedený výkon.
Aké boli bezprostredné reakcie hráčov po zápase, nemali k vášmu výkonu výhrady?
V zahraničí je to skoro vždy tak, že hráči po zápase prídu za rozhodcami, podajú im ruky a poďakujú za predvedený výkon. Tento zápas nebol v tomto smere žiadnou výnimkou.

Dôležitejšie pre vás je však hodnotenie delegátov. Aké bolo?
Delegátom – pozorovateľom rozhodcov bol Vlado Šajn zo Slovinska, ktorý je aj členom Komisie rozhodcov UEFA. Náš výkon bol označený za nadštandardný, bola s ním vyjadrená maximálna spokojnosť.

Od koho a kedy sa dozvedáte nomináciu na stretnutie?
Približne dva týždne pred zápasom sa dozvedáme termín, kedy by sme mali ísť rozhodovať, ale ešte nevieme, ktoré stretnutie to bude. To sa zvyčajne dozvieme tri alebo štyri dni pred konkrétnym zápasom. Takýto postup je pri nomináciách na stretnutia Ligy majstrov. Čo sa týka kvalifikačných zápasov, tak o nominácii sa dozvedáme dva týždne pred stretnutím.

Aký je váš denný režim počas prípravy na stretnutie?
Na každý zápas, ktorý rozhodujeme v zahraničí, prichádzame už deň pred stretnutím. Vždy nás niekto sprevádza, počas celého nášho pobytu nás má niekto na starosti. Po prílete sa ideme ubytovať, odpočinieme si a potom sa navečeriame. Na druhý deň ráno o desiatej býva za účasti delegátov na štadióne technická porada, ktorá skúma a posudzuje rôzne aspekty samotného stretnutia. Nám je prisúdená kontrola dresov, aby sa nestalo, že mužstvá nebudú počas zápasu odlíšené. Potom chodíme do centra mesta, posedíme si pri káve a naobedujeme sa. Neskôr sa vyberieme na izbu a každý sa koncentruje na zápas podľa svojich zvyklostí. Niekto si napríklad pospí, ja si prečítam noviny alebo pozriem televízor. Hodinu a pol pred stretnutím už musíme byť na štadióne. Nasleduje rozcvička a samotný zápas. Po ňom absolvujeme s delegátmi hodnotenie stretnutia, večeru a skoro ráno sa vraciame domov.

Futbalisti počas nesúťažného obdobia absolvujú tvrdú prípravu. Ako je to s vami?
Už dávno sú preč časy, keď stretnutia rozhodovali rozhodcovia s pupkami. Ak chce byť arbiter úspešný, tak musí byť dobre fyzický pripravený. Môžem povedať, že sa svojej kondícii venujem počas celého roka, veď štyrikrát do roka absolvujeme fyzické previerky, ktoré sú čoraz viac náročnejšie.

Fyzická zdatnosť je len z jeden predpokladov, aby ste mohli rozhodovať zápasy. Aké sú tie ďalšie?
Napríklad pred majstrovstvami sveta v Nemecku sme sa zúčastnili na trojdňovom seminári, na ktorom sme absolvovali niekoľko testov. Jeden bol z angličtiny, druhý z pravidiel hry. Ďalšie dva testy nás čakali na ihrisku, kde sme posudzovali rôzne ofsajdové situácie. Jeden test bol zo statických situácii, ďalší z dynamických. Na záver nás ešte čakal aj psychologický test. Takže nielen po fyzickej, ale aj po odbornej a mentálnej stránke musíme byť veľmi dobre pripravení, v tomto smere nemôžeme nič podceniť.

Martin, vy nie ste profesionálnym rozhodcom a máte aj svoje civilné zamestnanie. Vychádza vám zamestnávateľ v ústrety?
V tomto smere nie sú zatiaľ žiadne problémy, a týmto by som sa chcel aj svojmu zamestnávateľovi poďakovať. Každopádne, pri zápasoch, ktoré rozhodujem v zahraničí, si v podstate beriem riadnu dovolenku, ktorú takýmto spôsobom prevažne vyčerpám.
Vráťme sa do slovenskej reality. Úroveň nášho futbalu poznáme, nemusíme si o ňom robiť žiadne ilúzie. Nedá sa mi však nespýtať na rozdiely medzi našimi ligovými zápasmi a zápasmi v Lige majstrov. Sú priepastné?
Samozrejme, rozdiel je značný. Zápasy v Lige majstrov môžu ľudia vidieť v televízii, majú možnosť porovnávať a konfrontovať ju s našou realitou. Pre nás rozhodcov sa však veľa nemení. Na každý zápas, a je jedno, v ktorej súťaži rozhodujete, sa musíte dobre pripraviť. Najhoršie by bolo, keby som si začal veci zľahčovať a podceňovať niektoré situácie. To by bol začiatok konca.

Skúste porovnať rozdiely v správaní hráčov vo vzťahu k rozhodcom u nás a v zahraničí...
Už dávnejšie som sa vyjadril a stále sa mi to potvrdzuje, že výborní a kvalitní hráči sú voči vám slušnejší a priateľskejší ako možno tí ostatní. Jednoducho s takýmito hráčmi nie sú žiadne problémy, sú veľkí nielen svojím futbalovým umením, ale aj príkladným správaním.

Pred časom sa do korupčného bahna ponoril futbal v Taliansku, problémy mali aj v Českej republike. U nás na Slovensku sa o korupcii vo všeobecnosti veľa hovorí, no prakticky žiadna nebola odhalená. Diskutujete so svojimi kolegami aj o takýchto problémoch ?
Samozrejme, že aj tieto otázky medzi nami rezonujú. Za seba však môžem povedať, že som sa s korupčným správaním nikdy nestretol, nemám s tým žiadne skúsenosti. Slovenský futbalový zväz vyhlásil vojnu korupcii a ja jeho kroky v tomto smere podporujem.
So zástavkou v ruke ste precestovali kus sveta, zúčastnili ste sa na viacerých významných futbalových podujatiach. Čo by ste chceli vo svojej rozhodcovskej kariére ešte dosiahnuť?
Poviem to možno stručne, ale snáď výstižne. Teším sa na každý zápas, ktorý príde a ktorý mám možnosť rozhodovať. Čím ich bude viac, tým lepšie.

Martin, vy ste sa pred časom rozhodli, že budete hlavným rozhodcom asistovať. Nemali ste ambíciu „fúkať“ do píšťalky? Považuje svoje rozhodnutie byť asistentom za šťastné?
Kedysi boli rozhodcovia obojživelníkmi. Jeden týždeň rozhodovali zápas ako hlavní rozhodcovia, ďalší týždeň sa pohybovali so zástavkou v ruke na čiare. Nepamätám si presne, ale asi v roku 1997 sa bolo treba rozhodnúť. Či pôjdem cestou hlavného rozhodcu alebo sa stanem asistentom. Zvolil som si druhú možnosť a čas ukázal, že som sa rozhodol správne. Ak by to bolo inak, asi by som nezažil také zápasy, ako zažívam teraz.

Čo vás v najbližšom čase čaká a neminie?
Naše futbalové súťaže sú v plnom prúde, určite sa objavím na niektorých zápasoch. Čo sa medzinárodnej scény týka, tak zatiaľ nemám žiadnu nomináciu, ale verím, že skôr či neskôr sa nejaká objaví. (kp)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 380
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 15 225
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 096
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 091
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 542
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 663
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 605
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 584
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 326
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 177
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Najlepší futbalista TFZ 2020: Individuálne ceny

Ocenenie najlepší žiak získal Lubomír Gábor a najlepším dorastencom sa stal Martin Lichner. Cena pre trénerskú osobnosť skončila v rukách Jozefa Ďuričku a hlasovanie o najlepšieho rozhodcu ovládol Jaroslav Bulík. Individuálne ocenenia poznáme, o týždeň (26. januára) sa môžete tešiť na najlepšiu jedenástku.

Ilustračné foto.

Stokrát za rok peši na Martinské hole

Nebola v tom žiadna stávka, hovorí Michal Hojstrič z Martina.

Za sotvku sladká odmena.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Histórii martinského futbalu už nehrozí, že zapadne prachom

Ikona nášho futbalu Jozef Huťka sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku knihy, ktorá mapuje sto rokov martinského futbalu. Pri jej zostavovaní sa dočkal pomoci, no stretol sa aj s odmietaním.

Kniha mapuje dianie v martinskom futbale medzi rokmi 1912 a 2012.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Už ste čítali?