Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Zápas sa môže zvrtnúť v každej sekunde

V milánskom pekle na San Sire sa skvelým výkonom prezentoval aj Martinčan Martin Balko Martin Balko má 35 rokov a s futbalom prešiel kus sveta. Patrí medzi najlepších asistentov rozhodcov na Slovensku a svoje kvality potvrdil na viacerých futbalových po

V milánskom pekle na San Sire sa skvelým výkonom prezentoval aj Martinčan Martin Balko
Martin Balko má 35 rokov a s futbalom prešiel kus sveta. Patrí medzi najlepších asistentov rozhodcov na Slovensku a svoje kvality potvrdil na viacerých futbalových podujatiach. Minulý rok rozhodoval na majstrovstvách sveta v Nemecku, nechýbal ani na európskom šampionáte v Portugalsku, ktorý sa uskutočnil v roku 2004. Martinský rodák má na svojom konte aj značné množstvo zápasov v európskej lige majstrov, v ktorej mal trikrát možnosť rozhodovať v semifinále. Významná je aj jeho účasť vo finále pohára UEFA z roku 2003. Nedávno sa vrátil z talianskeho Milána, kde Ľ. Micheľovi asistoval v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase medzi Talianskom a Francúzskom.
Druhú septembrovú sobotu ste vo futbalovom chráme v Miláne na San Sire spolu s Romanom Slyškom asistovali Ľubošovi Micheľovi v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase Taliansko – Francúzsko. Aké to bolo stretnutie?
Tri dni pred samotným zápasom sme absolvovali seminár rozhodcov v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone. Predstavitelia UEFA nám neustále zdôrazňovali, že ide o najsledovanejší zápas celej kvalifikácie, veď išlo o odvetu finálového stretnutia majstrovstiev sveta, kde došlo ku konfliktu medzi Zidanom a Materazzim, na ktorý sa ešte nezabudlo. Nakoniec sa ukázalo, že zápas bol ťažší pred ním ako počas neho.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže nakoniec všetko dobre dopadlo, nemali ste v tomto ťažkom zápase zásadnejšie problémy...
Vždy som tvrdil, že rozhodca má taký ťažký zápas, ako si ho sám spraví. Myslím si, že všetky rozhodnutia, ktoré spravil Ľ. Micheľ, ale nakoniec aj my asistenti, boli správne. Zápas z hľadiska rozhodovania nebol vôbec jednoduchý, lebo sa mohol zvrtnúť v každej sekunde. Stačil by jeden sporný moment a vášne by sa dostali do popredia. Úvod bol ťažký, nechýbali ani tvrdšie zákroky, po ktorých nasledovali dve rýchle žlté karty. Aj s pomocou nich dostal Ľuboš zápas pod kontrolu a potom išlo všetko dobre. Som rád, že môžem povedať, že po rozhodcovskej stránke sa nám stretnutie vydarilo, neboli v ňom žiadne sporné situácie. Po zápase boli všetci spokojní, čo je pre rozhodcov najlepšie vysvedčenie. V samotnom dueli veľa šancí nebolo, možno po dve na každej strane. Obidve mužstvá hrali vysoko takticky, od prvých sekúnd bolo jasné, že nikto nechce prehrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyskytlo sa v zápase veľa situácii, ktoré ste museli zo svojej pozície asistenta posúdiť?
Nebolo ich málo, veď na jednej strane hral Filippo Inzaghi a na druhej Thierry Henry, čiže hráči, ktorí sa dokážu pohybovať na ofsajdovej lajne. V takýchto momentoch sa musíte veľmi koncentrovať na ten ich pohyb a neustále ho sledovať.

Stretnutie videlo 80 000 divákov. Aká bola atmosféra, stíhali ste ju vôbec vnímať?
Atmosféra bola vybičovaná už pred zápasom. Na rozcvičke Taliani potvrdili, že vedia vyvinúť psychologický tlak na súpera. Napríklad pred samotným stretnutím organizátori premietali momenty z finálového zápasu majstrovstiev sveta, v ktorom boli po penaltách úspešnejší Taliani. Jednoducho aj takýmto spôsobom sa dá vyburcovať atmosféra, ľudia sa ľahšie dostali do varu. Počas francúzskej hymny celý štadión pískal, nebolo počuť vlastného slova. Na druhej strane, keď sa hrala talianska hymna, tak sa hádam nenašiel človek, ktorý by ju nespieval. Vtedy vám behá mráz po chrbte, sú to silné momenty, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda.

Skryť Vypnúť reklamu

Boli domáci fanúšikovia po zápase so svojimi miláčikmi spokojní?
Ale áno, hoci niektoré situácie ma prekvapili. Nevedel som pochopiť, že pri striedaní diváci pískali na Inzaghiho alebo Del Piera. Po zápase však Taliani svoje mužstvo odmenili dlhotrvajúcim potleskom a aj takýmto spôsobom mu poďakovali za predvedený výkon.
Aké boli bezprostredné reakcie hráčov po zápase, nemali k vášmu výkonu výhrady?
V zahraničí je to skoro vždy tak, že hráči po zápase prídu za rozhodcami, podajú im ruky a poďakujú za predvedený výkon. Tento zápas nebol v tomto smere žiadnou výnimkou.

Dôležitejšie pre vás je však hodnotenie delegátov. Aké bolo?
Delegátom – pozorovateľom rozhodcov bol Vlado Šajn zo Slovinska, ktorý je aj členom Komisie rozhodcov UEFA. Náš výkon bol označený za nadštandardný, bola s ním vyjadrená maximálna spokojnosť.

Od koho a kedy sa dozvedáte nomináciu na stretnutie?
Približne dva týždne pred zápasom sa dozvedáme termín, kedy by sme mali ísť rozhodovať, ale ešte nevieme, ktoré stretnutie to bude. To sa zvyčajne dozvieme tri alebo štyri dni pred konkrétnym zápasom. Takýto postup je pri nomináciách na stretnutia Ligy majstrov. Čo sa týka kvalifikačných zápasov, tak o nominácii sa dozvedáme dva týždne pred stretnutím.

Aký je váš denný režim počas prípravy na stretnutie?
Na každý zápas, ktorý rozhodujeme v zahraničí, prichádzame už deň pred stretnutím. Vždy nás niekto sprevádza, počas celého nášho pobytu nás má niekto na starosti. Po prílete sa ideme ubytovať, odpočinieme si a potom sa navečeriame. Na druhý deň ráno o desiatej býva za účasti delegátov na štadióne technická porada, ktorá skúma a posudzuje rôzne aspekty samotného stretnutia. Nám je prisúdená kontrola dresov, aby sa nestalo, že mužstvá nebudú počas zápasu odlíšené. Potom chodíme do centra mesta, posedíme si pri káve a naobedujeme sa. Neskôr sa vyberieme na izbu a každý sa koncentruje na zápas podľa svojich zvyklostí. Niekto si napríklad pospí, ja si prečítam noviny alebo pozriem televízor. Hodinu a pol pred stretnutím už musíme byť na štadióne. Nasleduje rozcvička a samotný zápas. Po ňom absolvujeme s delegátmi hodnotenie stretnutia, večeru a skoro ráno sa vraciame domov.

Futbalisti počas nesúťažného obdobia absolvujú tvrdú prípravu. Ako je to s vami?
Už dávno sú preč časy, keď stretnutia rozhodovali rozhodcovia s pupkami. Ak chce byť arbiter úspešný, tak musí byť dobre fyzický pripravený. Môžem povedať, že sa svojej kondícii venujem počas celého roka, veď štyrikrát do roka absolvujeme fyzické previerky, ktoré sú čoraz viac náročnejšie.

Fyzická zdatnosť je len z jeden predpokladov, aby ste mohli rozhodovať zápasy. Aké sú tie ďalšie?
Napríklad pred majstrovstvami sveta v Nemecku sme sa zúčastnili na trojdňovom seminári, na ktorom sme absolvovali niekoľko testov. Jeden bol z angličtiny, druhý z pravidiel hry. Ďalšie dva testy nás čakali na ihrisku, kde sme posudzovali rôzne ofsajdové situácie. Jeden test bol zo statických situácii, ďalší z dynamických. Na záver nás ešte čakal aj psychologický test. Takže nielen po fyzickej, ale aj po odbornej a mentálnej stránke musíme byť veľmi dobre pripravení, v tomto smere nemôžeme nič podceniť.

Martin, vy nie ste profesionálnym rozhodcom a máte aj svoje civilné zamestnanie. Vychádza vám zamestnávateľ v ústrety?
V tomto smere nie sú zatiaľ žiadne problémy, a týmto by som sa chcel aj svojmu zamestnávateľovi poďakovať. Každopádne, pri zápasoch, ktoré rozhodujem v zahraničí, si v podstate beriem riadnu dovolenku, ktorú takýmto spôsobom prevažne vyčerpám.
Vráťme sa do slovenskej reality. Úroveň nášho futbalu poznáme, nemusíme si o ňom robiť žiadne ilúzie. Nedá sa mi však nespýtať na rozdiely medzi našimi ligovými zápasmi a zápasmi v Lige majstrov. Sú priepastné?
Samozrejme, rozdiel je značný. Zápasy v Lige majstrov môžu ľudia vidieť v televízii, majú možnosť porovnávať a konfrontovať ju s našou realitou. Pre nás rozhodcov sa však veľa nemení. Na každý zápas, a je jedno, v ktorej súťaži rozhodujete, sa musíte dobre pripraviť. Najhoršie by bolo, keby som si začal veci zľahčovať a podceňovať niektoré situácie. To by bol začiatok konca.

Skúste porovnať rozdiely v správaní hráčov vo vzťahu k rozhodcom u nás a v zahraničí...
Už dávnejšie som sa vyjadril a stále sa mi to potvrdzuje, že výborní a kvalitní hráči sú voči vám slušnejší a priateľskejší ako možno tí ostatní. Jednoducho s takýmito hráčmi nie sú žiadne problémy, sú veľkí nielen svojím futbalovým umením, ale aj príkladným správaním.

Pred časom sa do korupčného bahna ponoril futbal v Taliansku, problémy mali aj v Českej republike. U nás na Slovensku sa o korupcii vo všeobecnosti veľa hovorí, no prakticky žiadna nebola odhalená. Diskutujete so svojimi kolegami aj o takýchto problémoch ?
Samozrejme, že aj tieto otázky medzi nami rezonujú. Za seba však môžem povedať, že som sa s korupčným správaním nikdy nestretol, nemám s tým žiadne skúsenosti. Slovenský futbalový zväz vyhlásil vojnu korupcii a ja jeho kroky v tomto smere podporujem.
So zástavkou v ruke ste precestovali kus sveta, zúčastnili ste sa na viacerých významných futbalových podujatiach. Čo by ste chceli vo svojej rozhodcovskej kariére ešte dosiahnuť?
Poviem to možno stručne, ale snáď výstižne. Teším sa na každý zápas, ktorý príde a ktorý mám možnosť rozhodovať. Čím ich bude viac, tým lepšie.

Martin, vy ste sa pred časom rozhodli, že budete hlavným rozhodcom asistovať. Nemali ste ambíciu „fúkať“ do píšťalky? Považuje svoje rozhodnutie byť asistentom za šťastné?
Kedysi boli rozhodcovia obojživelníkmi. Jeden týždeň rozhodovali zápas ako hlavní rozhodcovia, ďalší týždeň sa pohybovali so zástavkou v ruke na čiare. Nepamätám si presne, ale asi v roku 1997 sa bolo treba rozhodnúť. Či pôjdem cestou hlavného rozhodcu alebo sa stanem asistentom. Zvolil som si druhú možnosť a čas ukázal, že som sa rozhodol správne. Ak by to bolo inak, asi by som nezažil také zápasy, ako zažívam teraz.

Čo vás v najbližšom čase čaká a neminie?
Naše futbalové súťaže sú v plnom prúde, určite sa objavím na niektorých zápasoch. Čo sa medzinárodnej scény týka, tak zatiaľ nemám žiadnu nomináciu, ale verím, že skôr či neskôr sa nejaká objaví. (kp)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 146
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 216
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 217
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 335
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 327
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 135
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 962
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 004
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 847
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 787
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.
Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?