Minulý utorok o tom na tlačovej besede, ktorú organizoval Recyklačný fond SR informovala generálna riaditeľka Jana Antošová. Ich spoločnosť dostala od roku 2002 na päť projektov spolu 20,1 mil. Sk, z toho v minulom roku 11,5 mil. na doplnenie technológie na recykláciu odpadov zo starých vozidiel a zber odpadových olejov na zhodnotenie.
Dotácie prispeli k tomu, že v tejto spoločnosti v uplynulom roku stúpol počet spracovaných autovrakov na 1 036, pričom súčasné kapacity sú asi päť tisíc autovrakov ročne. Jana Antošová: „Kto sa rozhodne, že jeho vozidlo už bude odpadom, má zákonnú povinnosť odovzdať ho do spracovateľského zariadenia. Naša firma pôsobí v rámci re-
giónu severného Slovenska. Žiaľ, z turčianskeho regiónu majitelia motorových vozidiel zatiaľ len veľmi málo využívajú túto službu. Viac starých vozidiel likvidujeme z iných okresov. Za staré automobily platí naša firma tisíc korún, pričom si navyše sami zabezpečujeme aj ich prepravu k nám.“ Ako dodal výrobný riaditeľ spoločnosti ŽOS EKO Jaroslav Tomko, zásluhou príspevku od Recyklačného fondu už koncom tohto roku vo firme inštalujú lis, ktorý bude karosérie vrakov lisovať „na kocku“, čo uľahčí prepravu šrotu.
Vrútocká spoločnosť dávnejšie splnila kritériá a požiadavky normy ISO 14 001. Od roku 2004 je držiteľom certifikátu od autorizovanej spoločnosti. Nová technológia na konečné spracovanie odstrojených karosérií a ekologické odstránenie všetkých prevádzkových kvapalín a plastových dielov rieši ekologické a ekonomické spracovanie starých vozidiel v závislosti od zvyšujúceho sa počtu ich spracovania. Ako v tejto súvislosti povedal generálny riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška, Žilinský kraj momentálne patrí na chvost v oblasti zberu a spracovania opotrebovaných olejov. Preto je vítanou aktivitou projekt spoločnosti ŽOS-EKO Vrútky na ich zber a na zhodnotenie, ktorý fond podporil sumou 1,3 mi-
lióna Sk.
Ako ďalej povedal, fond za viac ako päť rokov svojho pôsobenia schválil projekty za takmer 2,7 miliardy Sk, pričom podporil šesťtisíc žiadostí o dotácie, V rámci Žilinského kraja poskytol žiadateľom takmer 277 miliónov korún. Z toho dostali mestá a obce za vyseparovaný komunálny odpad na základe žiadostí 22,5 mil. Sk. (jk)