ch techník – kresba, ktorá je pri každom zdokumentovanom predmete výnimočná, pretože okrem jeho rea-
listického podania nesie pečať jej autora. Od začiatku septembra je pod názvom Kresbová dokumentácia v Slovenskom národnom múzeu v Martine sprístupnená výstava, ktorá bola inštalovaná pri príležitosti životného jubilea Štefana Mruškoviča, keďže bol iniciátorom kresbovej národopisnej dokumentácie v SNM v Martine.
Priniesol si ju so sebou na riaditeľský post z odborného asistentského miesta na FF UK v Bratislave, kde dostal za úlohu uskutočniť výskum ľudovej kultúry v oblasti Záhoria a Myjavskej pahorkatiny. S týmto jeho terénnym výskumom sa stala aktuálnou nielen fotografická, ale aj kresbová a technická dokumentácia tradičnej architektúry, interiérov, ako aj rôznych predmetov súvisiacich so životom obyvateľov. Národopisná kresba sa stala priam nenahraditeľnou v súvislosti s dokumentáciou a prípravou výstavby Múzea slovenskej dediny v Martine a najaktuálnejšou bola v súvislosti s vydávaním jednotlivých zväzkov edície Fontes. V múzeu bolo vytvorené špecifické oddelenie kresbovej dokumentácie s výtvarnou dokumentátorkou, ktorá vytvorila najrozsiahlejší fond kresbovej dokumentácie.
Kresbová dokumentácia sa v Slovenskom národnom múzeu v Martine naplno realizovala hlavne v rokoch 1965 – 1975. Podmienené to bolo intenzívnymi, ucelenými terénnymi výskumami jednotlivých lokalít na Slovensku a prípravou viacerých knižných titulov spomínanej edície. Patria sem hlavne Hyčkove Orné náradie z roku 1967 a Žatevné a mlatebné náradia z roku 1973. Vo veľmi výraznej miere bola kresbová dokumentácia uplatnená v Mruškovičových Obilných zásobniciach z roku 1974 a Poloncových Tvarovaných a zdobených paliciach z roku 1977. Okrem pracovníkov múzea sa do tejto výtvarnej práce zapájali aj študenti Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave, ako i poslucháči Vysokej školy výtvarných umení a Vysokej školy technickej v Bratislave. Vystriedalo sa pri nej viac ako štyridsať nádejných výtvarníkov. Netýkalo sa to len predmetov zo zbierkového fondu SNM v Martine, ale i ostatných múzeí na Slovensku, ako i dokumentácie jednotlivých terénnych výskumov.
Posledné kresby v tomto fonde sú evidované v roku 1981 a celkovo má archív kresbovej dokumentácie 5197 evidenčných čísel. Výstavu tvorí mimoriadny výber z tejto rozsiahlej kresbovej dokumentácie a z národopisnej kresby prezentuje takmer všetky v nej zastúpené oblasti. Vyše dvesto kresieb od 35 autorov predstavuje predovšetkým zbierkové predmety rôzneho charakteru zo zbierkového fondu SNM v Martine a iných múzeí, z výskumov ľudového staviteľstva a bývania z rôznych oblastí Slovenska, s prihliadnutím na ich výtvarné spracovanie. Na výstave je samostatná kolekcia 42 národopisných kresieb od jubilanta Štefana Mruškoviča. Výstava potrvá do 15. októbra. Anna Oláhová