sa, že verejnosť ho vníma kontroverzne. Niektorí aktivisti dokonca začali podpisovať petíciu za stiahnutie zákona.
Pod petíciu sa napríklad podpísali dramaturg Tibor Ferko, spisovateľ Michal Hvorecký, vysokoškolský učiteľ Eduard Chmelár, historik Ivan Kamenec, publicista Martin Kasarda, politológ Miroslav Kusý, bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku Štefan Markuš, aktivistka Oľga Pietruchová, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karol Pitka, dramaturg Martin Porubjak, ekonóm Juraj Stern, ochranárka Ľubica Trubíniová, bývalý predseda SDĽ Peter Weiss, historička práva Katarína Zavacká. K výzve sa pripojili aj organizácie ako Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Ľudia proti rasizmu.
Podľa slov Eduarda Chmelára, jedného z aktivistov petície, zákon o zásluhách Andreja Hlinku, nakoniec ako akýkoľvek zákon interpretujúci dejiny, je anachronizmus. „Anachronizmus, ktorý dáva politikom práva, ktoré sú typické skôr pre totalitárne štáty. „Nie som proti tomu, aby sa Andrejovi Hlinkovi odhaľovali tabule či busty, ale na to (keď už) stačí vládne uznesenie. Zákonom preberá tento štát na seba tradíciu všetkého, čo stelesňovala táto rozporuplná osobnosť našich dejín. A to je strašne nebezpečný trend,“ napísal v blogu sme.sk Eduard Chmelár.
Nás zaujímalo, ako pri prerokovávaní tohto zákona hlasovali poslanci NR SR z Turca. Ján Kvorka zo Smeru-Sociálnej demokracie sa na hlasovaní nezúčastnil, Stanislav Janiš z SDKÚ-DS a Beáta Sániová z ĽS-HZDS návrh v prvom čítaní podporili.
„S navrhovaným zákonom mám problém, nie som celkom presvedčený, že je pre spoločnosť potrebný. Aj v našom poslaneckom klube sme na túto tému veľmi dlho diskutovali. V prvom čítaní som sa na hlasovaní nezúčastnil, v druhom však budem rešpektovať politické dohody. Politika je často o kompromisoch, verím, že nájdeme rozumné riešenie,“ povedal poslanec NR SR Ján Kvorka.
„Pri predkladaní zákona bol veľmi detailne prezentovaný životopis Andreja Hlinku, jeho zameranie a postavenie v slovenských dejinách. Ako Slovenka som nemala problém tento zákon podporiť,“ uviedla pre náš týždenník Martinčanka Beáta Sániová. Na margo protestov viacerých osobností, ktorí požadujú stiahnutie zákona, poslankyňa NR SR povedala, že každý má právo vyjadriť svoj názor. Zákon prešiel prvým čítaním, čakajú ho ešte ďalšie dva. „Ak budú k zákonu predložené pozmeňovacie návrhy, určite sa s nimi oboznámim a potom vyjadrím svoj názor,“ dodala ešte B. Sániová.
So Stanislavom Janišom, poslancom NR SR z Martina sa nám síce podarilo telefonicky spojiť, ale žiadne stanovisko sme napriek našej snahe od neho nezískali. Dôvod? Údajne pracovná zaneprázdnenosť. (kp)