ami vytvárať partnerstvo a umožniť deťom spoločne učiť sa a využívať pri tom informačné a komunikačné technológie.
Základom bolo urobiť odtlačky namaľovaných dlaní, na ktoré deti kreslili tváre rôznych pocitov. Následne ich poslali autorovi projektu Lievenovi van Parisovi do Belgicka. Ten z každej krajiny vybral šesť najkrajších dlaní a poskladal z nich kartové hry pre deti z celého sveta. Druhou etapou projektu bolo kreslenie v programe Tux Paint. Deti prostredníctvom portrétov vyjadrovali svoje pocity.
Projekt má naučiť deti, že všetci ľudia na svete sú rovnocenní a môžu byť partnermi v práci a veľkými priateľmi v živote. Preto žiaci pri tvorbe tváričiek komunikovali a spolupracovali so svojimi rovesníkmi z dvanástich zúčastnených krajín prostredníctvom informačno-komunikačných technológií. Keďže všetky deti zúčastnené v projekte usilovne pracovali, vytvorili zaujímavú virtuálnu galériu svojich prác, stali sa najlepšími na svete. Najvyššie ocenenie Junior Challange Award v súťaži Junior Challange v kategórii detí od 10 rokov prebral v Ríme začiatkom októbra Lieven Van Paris, koordinátor projektu.
Malí Martinčania sa minulý rok tiež zapojili do projektu ZOO. Z drôtikov modelovali zvieratká, ktoré naskenované poslali do Belgicka. Lieven van Paris z obrázkov vytvoril pre všetky deti sveta veľkú virtuálnu zoologickú záhradu. Deti si môžu stiahnuť zoologickú záhradu, ktorú vytvorili vlastnými rukami z internetu a použiť zvieratká v programe na kreslenie. Aj tento projekt je veľmi úspešný a bol organizátormi vybratý vo februári 2007 v Bruseli medzi tridsiatku najlepších európskych projektov e-twinning.
Deti zo Záturčia sa svojou šikovnosťou vyprofilovali ako spolupracujúci kolektív, ktorý dokáže komunikovať so svojimi kamarátmi vo viacerých krajinách sveta a spolu s nimi si navzájom formovať nové postoje pre svoje budúce pôsobenie a priateľstvá.
MIROSLAVA DÍREROVÁ