Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
NOČNÁ DRÁMA V PANELÁKU

Motívom pre vraha bola obyčajná, primitívna, slepá pomsta

Medzi vraždou a vraždou niekedy býva veľký rozdiel. Je niečo iné, keď sa po rokoch utrpenia žena vzoprie tyranovi, ktorý ju roky bije a ponižuje, zmocní sa noža, ktorým na ňu útočí, a bodne. Je to síce tiež vražda, ale úplne iná, ako keď niekto chladnokrv

ne znesie zo sveta človeka pre peniaze. V našom prípade bola motívom vraha pomsta. Obyčajná, primitívna, slepá pomsta. Mená, ktoré sa vyskytujú v príbehu, sme vzhľadom na pozostalých pozmenili.
Krik, ktorý sa strhol asi o štvrtej ráno, pozobúdzal celý panelák. Najprv ticho pretrhol prenikavý ženský hlas plný hrôzy: „Pomoc! Pomóóóc! Ľudia, pomôžte nám!“ Hneď na to sa ozval chlapčenský hlas, tiež zúfalo volajúci o ratu. Pozobúdzaní nájomníci si v chvate zapínali župany, nasúvali nohy do papúč, odomykali dvere, s ešte stále zlepenými očami vychádzali na chodbu. To, čo uvideli, im vyrazilo dych. Po chodbe sa potácal štrnásťročný chlapec od susedov. Bosý, cez pyžamo mu presakovali veľké krvavé škvrny. Z posledných síl zašepkal: „Prosím vás, zachráňte ma, ja chcem ešte žiť!“
Obďaleč ležala na schodoch jeho matka v nočnej košeli v krvavej kaluži. Najprv sa vrhli k telefónu zavolať záchranku. Snažili sa pomôcť. Matke chlapca sa už pomôcť nedalo. Bola mŕtva. Len pred niekoľkými dňami oslávila narodeniny – mala tridsaťosem rokov.
Pán Karol a pani Iveta
To, čo vyvrcholilo nočnou drámou, malo svoj začiatok približne pred troma rokmi v okresnom meste na juhu Slovenska. Pani Iveta úplnou náhodou spoznala o šesť rokov mladšieho Karola. Hneď si padli do oka.
Obaja boli po rozvode. Pani Iveta si z manželstva odnášala smutné skúsenosti. Samej s deťmi sa jej síce nežilo zle, no cítila sa akosi otupno. Potrebovala trochu nehy, súcitenia. Pohladenia. Lásky. A práve Karol sa zdal byť mužom, ktorý by jej to všetko dokázal poskytnúť. Mal plné ústa porozumenia, súladu duší. Priznal sa síce, že už bol za mrežami, ale vysvetlil jej, že išlo len o nedorozumenie. Bol v tom úplne nevinne. Odniesol si to za druhých. Verila...
Pani Ivete zostal po rozvode troj-izbový byt. Bývať teda mali kde. Len pán Karol sa večne sťažoval na nedostatok peňazí. Nariekal, že si nemôže nájsť žiadnu prácu. Teda - žiadnu normálnu, dobre platenú prácu, ktorá by bola hodná jeho úrovne. No má veľmi dobre premyslené, ako sa k peniazom dostať. Pôjde robiť do zahraničia. Je vyučeným ku-chárom a čašníkom, ta-kých potrebujú všade. Ale za hranice do cudzej zeme nemôže ísť bez haliera. Potrebuje na štart nejaké korunky. Aspoň pätnásť - dvadsaťtisíc.
Iveta peniaze zohnala. Požičala si. No keď sa Karol po niekoľkých týždňoch vrátil, krčil ramenami. Vraj mu to nevyšlo. A stačilo tak málo a bol by boháčom! Ale už vie ako na vec. Nabudúce, keď pôjde robiť za hranice, zarobí balík!
Takto odcestoval niekoľkokrát. Občas nejaké peniaze priniesol, no nebolo to ani na vrátenie dlžôb. Pani Iveta predala veľký trojizbový byt a s celou rodinou, aj s Karolom, sa presťahovala k matke.
Matka sa Ivete aj jej druhovi snažila pomôcť. Karolovi našla prácu čašníka. Vysmial sa jej. Že sa za pár korún v začmudenej putike trhať nebude. Nie je blbec! Povadil sa s ňou a narobil cirkus. Vraj s takou ženou ako je Ivetina mama, pod jednou strechou bývať nemieni.
Iveta pre nich našla nové bývanie. V podnájme. Karol sa niekedy neukázal celé mesiace, potom sa objavil, vypýtal si peniaze a zase vycestoval. Bola už z toho zúfalá. Požičiavala si stále viac a viac. Dokonca premýšľala nad samovraždou. Potom sa zoznámila s istým mužom. Starším, serióznym, finančne dobre zabezpečeným. Sľúbil jej pomoc. Ale iba vtedy, keď sa s Karolom definitívne rozíde. Zvážila, že na ten krok už dávno dozrel čas.
Očami štrnásťročného
chlapca
Karola nemal rád. Vedel, že si občas s jeho matkou celkom dobre rozumie, no prekážalo mu, ako ju zdiera. To dokázal rozpoznať aj svojimi chlapčenskými očami. Mrzelo ho, ako sa správal k staršiemu bratovi, a aj mu závidel, že už má osemnásť. Je dospelý. Môže sa rozhodovať sám za seba. Bol svedkom, ako sa Karol s jeho bratom posekal. Karol strčil do brata, zahnal sa na neho, dal mu facku a kričal: „Si darebák! Si taký istý darebák ako tvoj otec!“
Somár Karol! Ako môže niečo vedieť o ich otcovi? Veď ho nikdy nevidel! Ako sa môže takto rozkrikovať na jeho brata? Brat sa vtedy zbalil a išiel radšej bývať k starej mame. K nej by šiel bývať aj on, no mama bola veľmi často sama a on - veď ešte nemá ani pätnásť! Keby ho Karol aspoň neustále nekritizoval. Nerozkazoval mu toľko, nesekíroval ho.
Karol sa u nich už dlhší čas neukázal. A dúfal, že sa už ani neukáže. Aj mama hovorila, že k nim viac nepríde. Nedávno mu mama povedala, že musí odcestovať. Bude preč aj cez noc. Hovorila, že jej Karol telefonoval, vraj sa vracia zo zahraničia zo zárobkov a chce sa s ňou stretnúť. Zachmúril sa. Upokojil sa, až keď mu povedala, že k nim Karol určite nepríde. Ani teraz, ani potom. Už nikdy.
Tašku, ktorú uvidel v nedeľu v predizbe, keď sa vrátil od starej mamy, spoznal okamžite. Patrila Karolovi. Ihneď mu to pokazilo náladu. Tak mama si ho predsa len priviedla!
Karol sedel v obývačke a fajčil. Mama práve vtedy zistila, že
z dózy na lieky chýbajú nejaké lieky a Karol jej hovoril, aby sa nebála, že s nimi nič neurobil. Znechutene sa išiel učiť do svojej izby. Večer si ľahol spať. Všimol si, že mama s Karolom ešte stále sedí v obývačke.
V noci ho prebudilo ne-ustávajúce klopkanie na dvere. Zobudil matku. Povedala: „To je Karol! V noci som ho vyhodila. Neotváraj mu! Už ho nikdy viac k nám do bytu nepustím!“
Ľahol si naspäť do postele a zaspal. Po chvíľke ho zobudilo rinčanie skla.
Ublížiť vraj nikomu nechcel...
Príčinou smrti pani Ivety bolo vykrvácanie. Utrpela deväť bodných rán kuchynským nožom, najmä do hrude. Dorezaná ruka svedčila o tom, že sa pokúšala prvé bodnutia vykryť. Radšej nastavila ruku... No po prepichnutí srdca nemala na záchranu života najmenšiu šancu. Jej syn utrpel desať bodnutí. Do brucha i hrude. Našťastie sa ho podarilo zachrániť.
Karol ušiel na druhý koniec Slovenska za mamou. Kým tam dorazil, hľadala ho polícia už aj tam. Tak sa na maminu radu radšej išiel prihlásiť sám.
Karol nebol takým neviniatkom, ako sa tváril. Bývalá manželka prehlásila, že spoločne žili len veľmi krátko a aj to iba preto, lebo bol dlhší čas na vojenčine. Len čo sa z nej vrátil, bola vraj viac bitá ako sýta. Niekedy do neho vošiel nevysvetliteľný amok. A keď videl, ako jeho manželka trpí, zdalo sa, že ho to popu-dzuje ešte viac. Bol neuveriteľne žiarlivý – ak si kúpila niečo nové na seba, zničil jej to, roztrhal, aby sa náhodou nepáčila iným mužom. A ešte niečo – bývalej manželke dlhuje na výživnom niekoľko desiatok tisíc.
Pred súdom stál už päťkrát. Za ublíženie na zdraví a hlavne - za krádeže. Po štyrikrát sa mu podarilo vyšmyknúť, po piaty mu to všetko spočítali. Išiel za mreže na dva roky, ale polovicu mu na podmienku odpustili.
K tomu, čo sa v noci stalo
v byte pani Ivety, sa priznal. Ale predostrel svoju verziu.
Po návrate zo zahraničia privítal pani Ivetu kyticou kvetov a fľaštičkou drahej voňavky. Noc strávili v hoteli. Povedala mu síce, že sa s ním chce rozísť, že má vo výhľade nového partnera. Chcel si to s ňou prediskutovať a aby sa mohli v pohode porozprávať, odcestoval k nej. Pri rozhovore o ich rozchode bol trošku nervózny, preto si zobral nejaké tabletky na upokojenie. Aj čosi aj vypil. Tabletky si bral niekoľkokrát. Zakaždým, keď sa nervozita stupňovala. Bral si veľa liekov. Obaly zahadzoval do koša na smeti.
V noci sa išiel poprechádzať. No keď sa vrátil, neotvárali mu dvere, hoci klopkal, zvonil. Rozhodol sa na druhé poschodie vyliezť po hromozvode. To sa mu aj podarilo. Balkónové dvere boli zavreté. Obalil si vetrovkou ruku, rozbil sklo a otvoril si. Iveta stála so synom pri okne, v druhej izbe. Len jej povedal, že sa s ňou chce ešte v kuchyni porozprávať. Vyjasniť si situáciu. Ale v kuchyni začala robiť krik a on nechcel, aby pobudila susedov, snažil sa ju upokojiť, no ona dostala hysterický záchvat, vrieskala ako pomätená, nevedel, ako ju utíšiť, zrazu mal v ruke nôž a...
No a potom dnu vošiel chlapec a tiež robil krik. Nevedel utíšiť ani jeho. A tak...
Von ušiel cez balkón. Ale nikoho zabiť nechcel. Nikomu nechcel ani len ublížiť! Vôbec nevie, ako sa to mohlo stať. Pravdepodobne to vyvolala kombinácia obrovského množstva liekov, ktoré pojedol a vypitého alkoholu. Veľmi mu je to ľúto...
Všetko je ináč
Syn pani Ivety útok opísal úplne ináč. Keď sa zobudili na rinčanie skla, snažili sa s mamou zaklopať metlou na okno susedovi, aby im pred Karolom prišiel na pomoc. No nedočiahli na okno. Karol vošiel do izby, zapálil svetlo a opýtal sa, či volali o pomoc. Mama odpovedala, že nie a začala plakať. Štekol na ňu, prečo tak vraj reve a hovorila, že plače preto, lebo sa ho bojí. Chlapec si pamätal, ako Karol hovoril mame, aby mu dala zlatú retiazku, ktorú má na krku, že potom už bude mať od neho pokoj, že odíde. Matku potom dostrkal do kuchyne, že sa s ňou chce rozprávať a jeho poslal do detskej izby. Počul z kuchyne mamin plač, preto sa tam išiel pozrieť. Karol ho poslal preč. Vrátil sa tam znovu, keď počul, ako mama kričí. Videl, ako mama leží na rohovej kuchynskej lavici, Karol na nej kľačí, jednou rukou ju drží a druhou bodá nožom. Keď ho Karol zbadal vo dverách, vyskočil a začal bodať tým istým nožom aj do neho. Mama sa ešte nejako pozviechala, vyšla na chodbu a kričala o pomoc. Keď to Karol videl, ušiel. Za mamou išiel aj on. Búchali na dvere, volali o pomoc, prišli až k východu z bytovky, no tam mama odpadla.
V odpadkovom koši vy-šetrovatelia našli skutočne väčšie množstvo prázdnych obalov od najrôznejších liekov. Keby Karol bol užil všetky, znamenalo by to smrteľnú dávku. Po zadržaní v jeho krvi naozaj stopy po medikamentoch objavili. Ale zodpovedali jednej-jedinej tabletke upokojujúceho lieku. Alkohol nemal v krvi takmer žiadny.
Vyzerá to skôr tak, že Karol sa snažil pani Ivetu citovo vydierať. Predstierať, že sa chce otráviť liekmi. Tváril sa, že sa s nimi napcháva, ale spláchol ich
v záchode. No a potom mu to poslúžilo ako výhovorka, pokus aspoň takto sa zbaviť zodpovednosti za to, čo napáchal. O tom, že musel byť triezvy, svedčí i to, že sa dokázal po hromo-
zvode vyšplhať na druhé poschodie a tou istou cestou aj ujsť.
Súdni znalci o ňom hovorili ako o osobe, ktorá nerešpektuje zá-kladné morálne princípy, ktorú potreby druhých ľudí nezaujímajú, ktorá svoje potreby uspokojuje na úkor okolia a dokáže ľudí bezohľadne využívať. Ak podľa nich Karol ľútosť vyjad-ril, tak išlo len o rozličné podoby sebaľútosti, ktoré sa snažil štylizovať do patetických vy-jadrení.
Motív vraždy? Pomsta!
Na hlavnom pojednávaní využil svoje právo a nevypovedal. Potom požiadal súd, aby pojednával bez jeho prítomnosti. Zákon to umožňuje... O to viac ale hovorili iní. Zvlášť farebne vzťah Karola a Ivety opísal jeden zo svedkov, ktorý Karola spoznal v deň, keď sa pani Iveta nasťahovala do podnájmu. Pri sťahovaní pomáhali všetci - aj deti. Okrem Karola. Ten iba sedel. Vždy, keď ho pani Iveta zavolala, aby jej pomohol s nejakou opravou, Karol zase len sedel. Urobil si o ňom úsudok, že je to človek, ktorý vidí len seba, ktorý je do seba zamilovaný a Ivetu potrebuje iba na to, aby ho živila. Asi dva týždne po tom, ako Karol odišiel naposledy za prácou do zahraničia, prišiel za ním jej mladší syn, aby mu pomohol ratovať mamu. Pokúsila sa o samovraždu. Ležala vo vani, dookola nej rozsypané lieky, vedľa list na rozlúčku. Bola pri vedomí a pomohol jej
z vane. Plakala, že kvôli Karolovi už nie je sebestačná, nemôže sa venovať deťom, má veľké finančné problémy, Karol od nej na cestu vymámil tridsaťtisíc korún, kvôli čomu musela ísť pýtať peniaze od domu k domu. Videl na nej, že je z tej situácie zúfalá. Vedel, že má ísť vtedy za Karolom. Povedala mu to s tým, že Karol jej telefonoval: „Ak za mnou neprídeš, nedám ti žiadne peniaze! Na to, aby tam mohla odcestovať, jej požičal tisíc korún. Vtedy ju videl živú naposledy.“
Podľa súdu bola motívom vraždy pomsta. Karolova primitívna pomsta za to, že pani Iveta po tom všetkom, čo jej navyvádzal, sa s ním roz-
hodla rozísť. Pomsta za to, že už nebude mať od koho drankať peniaze. A pomsta za to, že ho navyše ešte aj nepustila do bytu.
Senát uznal Karola vinným
z vraždy a pokusu vraždy na osobe mladšej ako pätnásť rokov. Vymeral mu výnimočný trest straty slobody na osemnásť rokov. Karol si trest odpykáva
v najprísnejšom režime.
RADO VRBOVSKÝ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 2. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 9. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 10. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 877
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 856
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 379
 4. Aká je chémia vôní 11 575
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 303
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 785
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 264
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 718
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Írska veľvyslankyňa v Martine

Na radnici mali vzácnu návštevu.

Martin navštívila veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku Hilda Ó Riain.

Vymenovali riaditeľov sociálnych organizácií v Turci

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec má novú riaditeľku.

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec.
Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Už ste čítali?