áty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Urobte niečo pre svoje vlasy (1.)
Mastné vlasy, vypadávanie vlasov, svrbenie kože hlavy a jej olupovanie odborníci považujú za dôsledok poruchy činnosti pečene. Tá sa dá ovplyvniť aj stravou a rôznymi potravinovými doplnkami, prípadne použitím rôznych prírodných postupov. Pobyt na slnku a čerstvom vzduchu s rozpustenými vlasmi pomáha predýchavaniu vla-
sovej pokožky a často vedie k vylepšeniu kvality vlasov, zníženiu až vymiznutiu šupín. Treba konzumovať stravu, ktorá nezaťažuje pečeň, vyradiť tučné, pečené, vyprážané a grilované jedlá, kávu, alkohol, cukor, údeniny, syry, tučný tvaroh, majonézu, tatársku omáčku a podobné výrobky. Vhodná je očista vnútorného prostredia organizmu, t. j. čreva, pečene, žlčníka a obličiek, o ktorej sme už písali. Kvalitu vlasov môže znížiť aj nedostatok niektorých zložiek v potrave (zinok, vit. skupiny B, vit. A a i.), ale aj ne-
vhodná vlasová kozmetika. Treba používať neutrálne šampóny s pridaním 5 kvapiek niektorého z týchto olejov: rozmarínový, levanduľový, borievkový alebo harmančekový, prípadne na opláchnutie vlasov po umytí použiť odvar z týchto rastlín.
Cisárovná Sisi údajne mala také nádherné a dlhé vlasy preto, že si ich dávala umývať špeciálnym postupom: vlasy jej rozložili na plachtu na stole a prameň po prameni ošetrovali žĺtkom zmiešaným s alpou. Po určitom čase vlasy umyli levanduľovou vodou a opatrne vysušovali teplými osuškami z čistého hodvábu.
Na vylepšenie vlasov odporúča ľudové liečiteľstvo užívať tinktúru z lopúchu menšieho (pozor - nezamieňať ho s deväťsilom, ktorý rastie v tienistých a vo vlhkých miestach v blízkosti riek a má veľké listy). Používa sa ráno nalačno 10 kvapiek tinktúry počas 2 mesiacov. Problémy s vlasmi môžu vzniknúť aj po strese, pri každom väčšom zaťažení pečene alebo pri a po niektorých ochoreniach (týfus), pri „hormonálnej búrke“ akou je napríklad puberta alebo pôrod, keď sa vytvára určitá nerovnováha vo vnútornom prostredí tela. Stav často býva prechodný a vždy treba zakročiť čo najskôr, aby neprešiel do chronickej formy.
Opisuje sa, že pri ťažkej forme tohto problému, označovaného ako dermatitis seborhoica, môže vystupňovanie problémov vyústiť do psoriázy, čo je nepríjemná kožná choroba.
V orientálnych obchodoch a niektorých obchodoch zameraných na prírodné liečivá možno zakúpiť prípravok z červeného ílu , ktorý sa predáva pod názvom Rassoul. Po zábaloch naberajú vlasy na objeme, sú pevnejšie a lesklé. Íl zároveň čistí pokožku a dezinfikuje ju.
V budúcej časti sa budeme venovať konkrétnym „neduhom“ vlasov.