V tieto dni neskorej jesene majú možnosť deti základných škôl mesta Martin, ale i ďalších obcí Turca, vidieť na nástenkách zaujímavý, možno trochu tajomný leták.
Obrázkom dievčatka s lupou sa Turčianska knižnica v Martine snaží dať na vedomie, že pre deti pripravila projekt pod názvom Tvorcovia kníh medzi deťmi.
Čím je pre deti zaujímavý? Predovšetkým tým, že sa prostredníctvom neho môžu osobne zoznámiť so známymi slovenskými spisovateľmi a ilustrátormi kníh pre deti. Majú možnosť nazrieť do ich tvorivej a pred širokou verejnosťou skrytej, kuchyne. Od začiatku septembra, keď Turčianska knižnica projekt odštartovala, mali deti možnosť poznať literárne dielo ale i životné osudy ilustrátorky a spisovateľky Danice Pavličkovej, dolnokubínskej autorky pre deti Blaženy Mikšíkovej, na stretnutí s Antonom Rákayom sa dozvedeli, kde sa nachádza Javorová dolina, mali možnosť zabásniť si a zahádať hádanky s Ondrejom Nagajom, priateľsky podebatovať s redaktorom a spisovateľom Igorom Válekom, či vypočuť si rozprávanie autorky Evy Siegelovej. A to nie je ešte všetko. Do konca tohto roka budú mať deti možnosť na stretnutí s Brunom Horeckým zistiť čo-to o Sise Záhadnej i dozvedieť sa, či Šťastenko našiel šťastie na besede s Petrom Glockom. Osobne sa stretnú so spisovateľkami Toňou Revajovou, Pavlou Kováčovou, ale aj s Igorom Milanom Chovanom, ilustrátorom Jánom Vrabcom a ďalšími.
Všetky tieto stretnutia robí Turčianska knižnica v Martine s cieľom priblížiť deťom súčasnú slovenskú pôvodnú tvorbu. Chce im pripomenúť, že stojí za to prečítať, či prelistovať si knižky slovenských spisovateľov a ilustrátorov, ktoré napriek tomu, že a bývajú vydané v skromných nákladoch, majú svoje čaro a dokážu zaujať rovnako ako vychytené tituly prekladových autorov. Knižnici ide samozrejme aj o to, aby deťom ponúkla hodnotnú náhradu akčných televíznych programov či počítačových hier, ktoré sa im z televíznych obrazoviek priam vnucujú. Projektom sa snažia deťom poskytnúť emocionálny zážitok zo stretnutia s ozajstným spisovateľom, ilustrátorom z mäsa a kostí, ktorý má svoj jedinečný osud a je ochotný sa s deťmi podeliť o svoje myšlienky, názory a pocity. Autori projektu veria, že tieto stretnutia spojené s autorským čítaním i tvorivou dramatikou sa hlboko zapíšu do vnímavých detských duší a pre väčšinu z nich ostanú pozitívnou spomienkou spojenou s knihou na celý život.
V rámci projektu sa budú môcť 29. novembra skupiny najaktívnejších detí zúčastniť i na divadelnom predstavení Škaredé káčatko, ktoré pre nich zrealizuje v rámci spolupráce Bibiana - medzinárodný dom umenia pre deti.
⋌(VA)