Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

KAM ZA KULTÚROU
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
 Kultúrne centrum a Bar Museum pozývajú na hudobné večery, na ktorých vystúpia umelci z Maďarska, Česka a zo Slovenska. 1. decembra budú koncertovať Psí Vojáci z Česka a 28. decembra Čisté tvary zo Slovenska. Hudobné večery sa začínajú o 20.30 h.
 Vo výstavnej sieni centra je sprístupnená výstava Fotoklubu Karola Plicku v Martine, ktorá ponúka bilancovanie, tentoraz dvadsiatich dvoch fotografov, ktorí sa na nej predstavujú stovkou svojich prác.
 Kultúrne centrum v Martine pozýva na koncert populárneho orchestra Cigánski
diabli, ktorý bude 3. decembra v Dome odborov Strojár o 17. a 19.30 h.
 Vianoce s Helenou - pod týmto názvom sa 13. decembra o 19. h v kine Strojár uskutoční koncert Heleny Vondráčkovej.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení
 Vo výstavných priestoroch je inštalovaná výstava Život bez domova 1945 – 1960, ktorá odkrýva argentínsku pozostalosť Jozefa Cígera Hronského. Výstava potrvá do 30. novembra a návštevník na nej môže zhliadnuť množstvo dokumentov a ukážky výtvarnej tvorby tejto mnohostrannej osobnosti slovenskej kultúry minulého storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
 V službách ľudskosti – výstava o histórii, činoch a dobrodení najstaršej a najväčšej humanitárnej organizácie, ktorá združuje 185 národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca na svete. Potrvá do 31. decembra.
 Čo sa za mladi naučíš... Červený kríž deťom je názov vlastnej premiérovej výstavy o náučných a zdravotníckych programoch Červeného kríža na Slovensku. Je určená pre deti a mládež a potrvá do 31. januára 2008.

SNM –
Múzeum A. Kmeťa
Otvorené: Ut-Ne 9. 17. h
 Peruánske postrehy je názov výstavy, ktorú 3. decembra sprístupnia v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa. Pozostáva z fotografií Otta Horského, účastníka expedície, geológa, cestovateľa, spisovateľa a fotografa, ktorý príde aj na vernisáž . Jej súčasťou bude prednáška a premietanie filmu z expedície a autogramiáda knihy. Výťažok z jej predaja je určený na podporu vybavenia denného centra pre psoriatikov a atopikov v Martine. Spoločnosť, združujúca pacientov s touto diagnózou je zároveň spoluorganizátorkou výstavy. Potrvá do 10. februára 2008.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut-Pi 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)
 Výstava Ľudmily Mlichovej Krásno patrí večnosti, ktorá je venovaná rodinnej tradícii v tvorbe krásnej knihy potrvá do konca roka.

Posádkový
klub Martin
 Okrem pravidelnej činnosti klubov a krúžkov sa naplno rozbehli reprezentačné povinnosti.
 1. decembra sa uskutoční slávnostný program k 25. výročiu Detského folklórneho súboru Turiec.
 Klub privíta 8. decembra vojenských dôchodcov na mikulášskom posedení.
 Na 13. decembra, rovno na Luciu, je pripravený karneval pre najmenších.
 V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v klube uskutoční stretnutie vojenských veteránov.
 Hneď na druhý deň – 22. decembra – je naplánované vianočné posedenie tanečných klubov Aknela a Fatran.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi, 10.-12. h a 13.
-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Predtým/Potom (28. novembra), Štúrovci (koncert zrušený) – 29. novembra a Tri sestry (30. novembra.

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: Denne okrem Po a Ne
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Vo výstavnej sieni SNLM je sprístupnená výstava Srdcom som zo Slovenska nikdy neodišiel o exilovom autorovi, pedagógovi a vydavateľovi Jánovi Okáľovi. Projekt o živote a tvorbe tejto osobnosti slovenskej kultúry výtvarne ozvláštňuje výber z tvorby Martina Benku z prostredia Okáľovho rodiska. Výstava potrvá do 19. januára budúceho roku.
 Dňa 30. novembra sa v múzeu uskutoční ďalšie z literárno-hudobných večerov spojených názvom Piatok s Piatkom. Okrem hostiteľa podujatia na ňom vystúpia hudobníci Janko Majerčík, Edo Klena a básnik Andrej Šeliga.

SNM -
etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku je názov aktuálnej výstavy, ktorú zajtra v múzeu
sprístupnia. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM, zamerané na dokumentáciu kultúry etnic-
kých minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla budúceho roku.

Múzeum slovenskej
dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do 27. januára budúceho roku potrvá výstava Odkaz M.H., ktorá je príspevkom galérie do kandidatúry mesta Martin na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Súbor fotografií, s ktorými sa Milota Havránková prezentuje, zjednocuje spomienka na otca, ktorý prežil záverečnú časť svojho života v Martine a je umeleckým vyrovnávaním sa s jeho odkazom a životom. Okrem toho, že otca a dcéru spája téma, výstava je zároveň aj citlivým príbehom rodiny a príbehom dialógu o rodine, priateľoch a túžbach a provokuje otvoreným dialógom medzi umelkyňou, ktorá je ikonou slovenskej fotografie, a návštevníkmi jej výstavy.
 Vo štvrtok 6. decembra sprístupnia v Turčianskej galérii výstavu venovanú desiatemu výročiu existencie výstavného života v martinskom T-klube. Predstavia sa na nej najosobitejší výtvarníci a fotografi, ktorí počas uplynulého decénia v „Téčku“ vystavovali svoju tvorbu.
 Výstava knižného grafika P. Ďuríka Príbeh knihy, ktorá je retrospektívou jeho doterajšej tvorby, sa predlžuje do 2. decembra.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po-Pia od 9.-18. h, So od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, v Priekope, v Záturčí a na Ľadovni
Mestská knižnica Hany
Zelinovej vo Vrútkach
Otv.: Po-Pia od 9.-17.30 h

Turčianske osvetové
stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 TOS Martin v spolupráci v T-klubom sprístupnili autorskú výstavu dvoch dlhoročných členiek Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca – matky a dcéry Oľgy Sedláčkovej a Ivety Jandušíkovej. Ich výstava prezentuje tri desiatky obrazov, predovšetkým inšpirovaných dedinou a ľuď-mi. Výstava potrvá do polovice decembra.
 V kostole v Turčianskych Kľačanoch 2. decembra sprístupnia výstavu drevených betlehemov turčianskych rezbárov.
 Mikulášska diskotéka sa uskutoční vo vrútockom Kriváni 6. decembra. Začne sa o 16. h, ale stretnutie s Mikulášom bude aj na vrútockej pešej zóne o 14.30 h.
 Znievske rado(sť)dajné divadlo z Kláštora pod Znievom premiérovo vystúpi v žabokreckom kultúrnom dome s hrou Misky strieborné – nádoby výborné. Predstavenie sa začína o 18. h.
 V Detskom domove v Necpaloch zorganizuje Turčianske osvetové stredisko mikulášske stretnutie.
 Vianoce s vôňou dreva – takto je nazvaná autorská výstava Štefana Straku a Zena Jurášeka, ktorej vernisáž sa uskutoční 11. decembra v martinskom Kultúrnom centre. Výstava potrvá do 14. januára 2008.
 Uvítanie zimy – pásmo moderného tanca, detského divadla a spevu v podaní detí zo základných škôl v Mošovciach a Horných Rakovciach uvidia obyvatelia Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach. Uskutoční sa 12. decembra.
 V kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach sa 14. decembra uskutoční vernisáž výstavy betlehemov turčianskych a oravských rezbárov. V programe sa predstaví fujarista Ľ.Párička.
 V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v priestoroch TOS Martin uskutoční stretnutie vedúcich detských a dospelých divadelných súborov z regiónu Turiec. Stretnutie pri jedličke bude spojené s prednáškou.
Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
Vážna hudba
 Štátny komorný orchester v Dome umenia Fatra Žilina pripravuje: Operný galakoncert ŠKO Žilina (29. novembra), Koncert symfonického orchestra Žilinského konzervatória (4. decembra), Klavírny recitál Daniely Varínskej (6. decembra), Nedeľné matiné pre deti a rodičov (9. decembra), Jazzový koncert (13. decembra), Vianočné koncerty ŠKO (19.-21. decembra).
Všimli sme si
 Novootvorený undergroundový hudobný klub Pistol§Pistol na martinskej Ľadovni ponúka: 27. novembra – Moment pravdy II, 29. novembra – Nuck Chorris Gang, 30. novembra – Meda Laser Dance Party, 1. decembra – Nu Pagadi Party.
 Nežne ku svetlu je názor spoločného vianočného koncertu pražských hudobných umelcov Ireny a Vojtěcha Havlovcov a martinského komorného hudobného zoskupenia Missio. Uskutoční sa v Slovenskom komornom divadle 9. decembra o 17. h.
 Súčasťou špeciálneho mikulášskeho programu v martinskom kine Moskva bude aj celoslovenská premiéra filmu tvorcov Shreka a Madagascaru Pán Včielka. Uskutoční sa 6. decembra o 16., 18. a 19.30 h. Deti prekvapí „živá“ včielka, ale aj Mikuláš a pripravené sú sladkosti a množstvo atrakcií.
(her)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 265
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 228
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 989
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 296
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 756
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 852
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 631
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 617
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 359
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 148
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Polícia obvinila muža z Turca z krádeže bicykla, hrozí mu väzba

Podozrivého policajti vypátrali za jeden deň.

Ilustračná fotografia.

Polopodzemné kontajnery sú už na ďalšom sídlisku

V nových kontajneroch vidí mesto potenciál aj v budúcnosti.

Polopodzemné kontajnery sú estetickejšie a zaberajú menej miesta.

Futbalová jeseň má zatiaľ otvorený koniec

Teoreticky je možné, že niekoľko futbalových zápasov prvej a druhej triedy by sa ešte tento rok mohlo odohrať. Či to situácia dovolí, je veľmi ťažké odhadovať.

Futbalové súťaže sú v našom regióne prerušené.

Tešia sa novej knižničke

Drevené knižné búdky sú obľúbené už aj v obciach.

Starosta Trebostova chce pri knižničke vybudovať čitáreň v parku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Aktuálne: Dopravná nehoda na Balkáne

Vodič má zrejme ťažké zranenie.

Už ste čítali?