áty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, masáže, kine-ziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Dobrý spánok posilňuje nielen váš
mozog, ale aj imunitný systém (II.)
Podľa orientálnej disciplíny feng-shui, ktorá sa zaoberá cirkuláciou energie v prostredí, kde žijeme, treba upraviť pozitívny pól tak, že posteľ umiestnime hlavou k severu. Tým sa údajne upraví cirkulácia krvi a nezaťažuje sa imunitný systém, ktorý môže byť narušený zlou orientáciou tela alebo magnetickým poľom. Spánok sa zlepšuje v dobre vyvetranej miestnosti, nie príliš vykúrenej. Lepšie je spať teplejšie oblečený a prikrytý teplou prikrývkou než vo vykúrenej miestnosti oblečený ľahko a prikrytý len tak „aby bolo“.
Dôležité je naučiť sa pred spaním relaxovať, nerozoberať problémy, tešiť sa z príjemného pocitu, že sa konečne môžeme vystrieť a vnímať príjemný pocit úľavy.
Homeopatia odporúča na podporu psychiky a proti nespavosti niekoľko preparátov. Malým deťom sa odporúča dať na lôžko alebo na nôžky tzv. Bachove kvety (kvetové esencie na zharmonizovanie duševného stavu). Väčším deťom pomáha homeopatický liek Belledona.
Sú ľudia, ktorým stačí minimálny čas na to, aby sa vyspali. Nemyslím, že v prípade pocitu čulosti by sa mali brať lieky na spanie len preto, že ostatní spia a oni už spať nepotrebujú. Predčasné prebúdzanie môže byť pre obavy zo zajtrajška. Nie je to riadené rozumom, ale inštinktom. V tom prípade stav upravuje prípravok Passiflora alebo Bulbium.
Vodoliečba: 20 kvapiek extraktu horkého pomaranča a koriandra nakvapkáme 1/2 h pred spaním do teplej vody a ponoríme do nej nohy po členky. Odkrví sa tak mozog a strach sa rozplynie. Vhodné je robiť kúpeľ pri miernom svetle alebo pri sviečkach. Myslím, že ak nemáme k dispozícii uvedené extrakty, pomôže aj samotný kúpeľ.
Fytoterapia: Upokojujúco pôsobí, ak máme v posteli malý vankúšik naplnený suchou chryzantémou.
Používanie liekov na spanie nesie so sebou - okrem chemického rizika - aj riziko zmeny aktivity organizmu, zaťažuje ho, pretvára individuálnu normu spánku. A hlavne - vyvolávajú návyk.
Ľudová múdrosť hovorí, že „lepšia je jedna hodina spánku do polnoci, než dve hodiny po polnoci“. Skúsenosť hovorí: Kto dobre spí, nechorie.