Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Kultúrne centrum Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h  Kultúrne centrum a Bar Museum pozývajú na hudobné večery, na ktorých vystúpia umelci z Maďarska, Česka a zo Slovenska. 28. decembra budú koncertovať Čisté tvary zo Slovenska. Hudobné večery sa začína

Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
 Kultúrne centrum a Bar Museum pozývajú na hudobné večery, na ktorých vystúpia umelci z Maďarska, Česka a zo Slovenska. 28. decembra budú koncertovať Čisté tvary zo Slovenska. Hudobné večery sa začínajú o 20.30 h.
 Vo výstavnej sieni centra je sprístupnená výstava Fotoklubu Karola Plicku v Martine, ktorá ponúka bilancovanie, tentoraz dvadsiatich dvoch, fotografov, ktorí sa na nej predstavujú stovkou svojich prác.
 Vianoce s Helenou - pod týmto názvom sa 13. decembra o 19. h v kine Strojár uskutoční koncert Heleny Vondráčkovej.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
 V službách ľudskosti – výstava o histórii, činoch a dobrodení najstaršej a najväčšej humanitárnej organizácie, ktorá združuje 185 národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca na svete. Potrvá do 31. decembra.
 Čo sa za mladi naučíš... Červený kríž deťom je názov vlastnej premiérovej výstavy o náučných a zdravotníckych programoch Červeného kríža na Slovensku. Je určená pre deti a mládež a potrvá do 31. januára 2008.

SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut-Ne 9. 17. h
 Peruánske postrehy je názov výstavy, ktorú sprístupnili v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa. Pozostáva z fotografií Otta Horského, účastníka expedície, geológa, cestovateľa, spisovateľa a fotografa . Výťažok z predaja rovnomennej knihy je určený na podporu vybavenia denného centra pre psoriatikov a atopikov v Martine. Spoločnosť, združujúca pacientov s touto diagnózou, je zároveň spoluorganizátorkou výstavy. Potrvá do 10. februára budúceho roku.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut - Pi 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)
 Výstava Ľudmily Mlichovej Krásno patrí večnosti, ktorá je venovaná rodinnej tradícii v tvorbe krásnej knihy, potrvá do konca roka.

Posádkový
klub Martin
Okrem pravidelnej činnosti klubov a krúžkov sa naplno rozbehli reprezentačné povinnosti.
 Klub privíta 8. decembra vojenských dôchodcov na mikulášskom posedení.
 Na 13. decembra, rovno na Luciu, je pripravený karneval pre najmenších.
V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v klube uskutoční stretnutie vojenských veteránov.
 Hneď na druhý deň – 22. decembra – je naplánované vianočné posedenie tanečných klubov Aknela a Fatran.

Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi, 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Staré lásky (4. a 14. decembra), Tri sestry (5. a 21. decembra), Zvedavá rozprávka (6., 7. a 18. decembra), Plné vrecká peňazí (11., 12. a 29. decembra) Zabudni na Hollywood (13. a 19. decembra), Ivanov (15. decembra), Štúrovci (koncert zrušený) – 16., 20. a 28. decembra, 1+1=3 (22. a 27. decembra)

Skryť Vypnúť reklamu


Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: Denne okrem Po a Ne
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Vo výstavnej sieni SNLM je sprístupnená výstava Srdcom som zo Slovenska nikdy neodišiel o exilovom autorovi, pedagógovi a vydavateľovi Jánovi Okáľovi. Projekt o živote a tvorbe tejto osobnosti slovenskej kultúry výtvarne ozvláštňuje výber z tvorby Martina Benku z prostredia Okáľovho rodiska. Výstava potrvá do 19. januára budúceho roku.

SNM
Etnografické múzeum
Otvorené:
denne okrem Po od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku je názov aktuálnej výstavy, ktorú zajtra v múzeu
sprístupnia. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM zamerané na dokumentáciu kultúry etnic-
kých minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla budúceho roku.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do 27. januára budúceho roku potrvá výstava Odkaz M.H., ktorá je príspevkom galérie do kandidatúry mesta Martin na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Súbor fotografií, s ktorými sa Milota Havránková prezentuje, zjednocuje spomienka na otca, ktorý prežil záverečnú časť svojho života v Martine a je umeleckým vyrovnávaním sa s jeho odkazom a životom. Okrem toho, že otca a dcéru spája téma, výstava je zároveň aj citlivým príbehom rodiny a príbehom dialógu o rodine, priateľoch a túžbach a provokuje otvoreným dialógom medzi umelkyňou, ktorá je ikonou slovenskej fotografie, a návštevníkmi jej výstavy.
 Vo štvrtok 6. decembra v galérii sprístupnia výstava Téčko (1997 – 2007), ktorá je bilanciou desaťročnej činnosti populárneho T-klubu v Martine a jeho výstav. Predstavuje súbornú výstavu najvýraznejších i najosobitejších výtvarníkov a fotografov, ktorí sa počas uplynulého decénia v tomto priestore verejnosti predstavili. Výstava potrvá do 27. januára budúceho roku.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po-Pia od 9.-18. h, So od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, v Priekope, v Záturčí a na Ľadovni

Mestská knižnica
H. Zelinovej vrútky
Otv.: Po-Pia od 9.-17.30 h

Turčianske
osvetové stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 TOS Martin v spolupráci v T-klubom sprístupnili autorskú výstavu dvoch dlhoročných členiek Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca – matky a dcéry Oľgy Sedláčkovej a Ivety Jandušíkovej. Ich výstava prezentuje tri desiatky obrazov, predovšetkým inšpirovaných dedinou a ľuďmi. Výstava potrvá do polovice decembra.
 V kostole v Turčianskych Kľačanoch
sprístupnili výstavu drevených betlehemov turčianskych rezbárov.
 Mikulášska diskotéka sa uskutoční vo vrútockom Kriváni 6. decembra. Začne sa o 16. h, ale stretnutie s Mikulášom bude aj na vrútockej pešej zóne o 14.30 h.
 Znievske rado(sť)dajné divadlo z Kláštora pod Znievom premiérovo vystúpi v žabokreckom kultúrnom dome s hrou Misky strieborné – nádoby výborné. Predstavenie sa začína o 18. h.
 V Detskom domove v Necpaloch zorganizuje Turčianske osvetové stredisko mikulášske stretnutie.
 Vianoce s vôňou dreva – takto je nazvaná autorská výstava Štefana Straku a Zena Jurášeka, ktorej vernisáž sa uskutoční 11. decembra v martinskom Kultúrnom centre. Výstava potrvá do 14. januára budúceho roku.
 Uvítanie zimy – pásmo moderného tanca, detského divadla a spevu v podaní detí zo základných škôl v Mošovciach a Horných Rakovciach uvidia obyvatelia Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach. Uskutoční sa 12. decembra.
 V kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach sa 14. decembra uskutoční vernisáž výstavy betlehemov turčianskych a oravských rezbárov. V programe sa predstaví fujarista Ľubomír Párička.
 V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v priestoroch TOS Martin uskutoční stretnutie vedúcich detských a dospelých divadelných súborov z regiónu Turiec. Stretnutie pri jedličke bude spojené s prednáškou.
Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
Vážna hudba
 Štátny komorný orchester v Dome umenia Fatra Žilina pripravuje: Koncert symfonického orchestra Žilinského konzervatória (4. decembra), Klavírny recitál Daniely Varínskej (6. decembra), Nedeľné matiné pre deti a rodičov (9. decembra), Jazzový koncert (13. decembra), Vianočné koncerty ŠKO (19.-21. decembra).
Všimli sme si
 Nežne ku svetlu je názor spoločného vianočného koncertu pražských hudobných umelcov Ireny a Vojtěcha Havlovcov a martinského komorného hudobného zoskupenia Missio. Uskutoční sa v Slovenskom ko-mornom divadle 9. decembra o 17. h.
 Súčasťou špeciálneho mikulášskeho programu v martinskom kine Moskva bude aj celoslovenská premiéra filmu tvorcov Shreka a Madagascaru Pán Včielka. Uskutoční sa 6. decembra o 16., 18. a 19.30 h. Deti prekvapí „živá“ včielka, ale aj Mikuláš a pripravené sú sladkosti a množstvo atrakcií.
Z turčianskej kuchyne
 Očakávaná kniha Zory Mintálovej-Zubercovej z martinského Vydavateľstva Matice slovenskej vyjde už v týchto dňoch. Nájdete v nej pamiatky, pozoruhodnosti, tradície, ľudové obyčaje a najlepšie recepty z Turčianskej záhradky. Tieto ingrediencie pre náš región namiešala popredná etnografka, no aj vynikajúca gazdiná. V receptovej časti je 270 tradičných špecialít, medzi nimi aj domáci chlebík, jablková štrúdľa i zlatistá slepačia „poľjovka“, zakáľačkové fajnoty, hriatô i čučoriedky v „sklenárikoch“.
(her)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 025
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 881
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 591
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 644
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 255
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 989
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 438
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 303
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 231
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 144
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračná foto.

Prednosta Okresného úradu v Martine Vladimír Polakovič tvrdí, že percento infekčnosti v rámci okresu sa nedá určiť na základe čiastkových výsledkov.

5 h
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

17 h
Boj o prvé miesto v ankete bol veľmi tesný.

V ankete o Najlepšieho futbalistu TFZ 2020 bol rozdiel medzi prvým a druhým hráčov poradia len osembodový, čo je najmenšie číslo za posledných päť rokov.

12 h

Mesto Martin zverejnilo údaje zo skríningového testovania k pondelku 25. januára.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

11 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

17 h

Už ste čítali?