Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

KULTÚRNE CENTRUM
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
 Kultúrne centrum a Bar Museum pozývajú na hudobné večery, na ktorých vystúpia umelci z Maďarska, Česka a zo Slovenska. 28. decembra budú koncertovať Čisté tvary zo Slovenska. Hudobné večery sa začínajú o 20.30 h.
 Vianoce s Helenou - pod týmto názvom sa 13. decembra o 19. h v kine Strojár uskutoční koncert Heleny Vondráčkovej.
MATIČNÝ DOM
 Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

MÚZEUM
ČERVENÉHO KRÍŽA
Otvorené:
 V službách ľudskosti – výstava o histórii, činoch a dobrodení najstaršej a najväčšej humanitárnej organizácie, ktorá združuje 185 národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca na svete. Potrvá do 31. decembra.
 Čo sa za mladi naučíš... Červený kríž deťom je názov vlastnej premiérovej výstavy o náučných a zdravotníckych programoch Červeného kríža na Slovensku. Je určená pre deti a mládež a potrvá do 31. januára 2008.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM-MÚZEUM
ANDREJA KMEŤA
Otvorené: Ut-Ne 9. 17. h
 Peruánske postrehy je názov výstavy, ktorú sprístupnili v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa. Pozostáva z fotografií Otta Horského, účastníka expedície, geológa, cestovateľa, spisovateľa a fotografa . Výťažok z predaja rovnomennej knihy je určený na podporu vybavenia denného centra pre psoriatikov a atopikov v Martine. Spoločnosť, združujúca pacientov s touto diagnózou, je zároveň spoluorganizátorkou výstavy. Potrvá do 10. februára budúceho roku.

SNM-MÚZEUM KULTÚRY
ČECHOV NA SLOVENSKU
Otvorené: Ut-Pi 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)
 Výstava Ľudmily Mlichovej Krásno patrí večnosti, ktorá je venovaná rodinnej tradícii v tvorbe krásnej knihy, potrvá do konca roka.
POSÁDKOVÝ
KLUB MARTIN
Okrem pravidelnej činnosti klubov a krúžkov sa naplno rozbehli reprezentačné povinnosti.
 Na 13. decembra, rovno na Luciu, je pripravený karneval pre najmenších.
 V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v klube uskutoční stretnutie vojenských veteránov.
 Hneď na druhý deň – 22. decembra – je naplánované vianočné posedenie tanečných klubov Aknela a Fatran.

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVENSKÉ
KOMORNÉ DIVADLO
Pokladňa: Ut.-Pi, 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Plné vrecká peňazí (11., 12. a 29. decembra) Zabudni na Hollywood (13. a 19. decembra), Staré lásky (14. decembra), Ivanov (15. decembra), Štúrovci (koncert zrušený) – 16., 20. a 28. decembra, Zvedavá rozprávka (18. decembra), Tri sestry (21. decembra), 1+1=3 (22. a 27. decembra)

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ
LITERÁRNE MÚZEUM SNK
Otvorené: Denne okrem Po a Ne
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Vo výstavnej sieni SNLM je sprístupnená výstava Srdcom som zo Slovenska nikdy neodišiel o exilovom autorovi, pedagógovi a vydavateľovi Jánovi Okáľovi. Projekt o živote a tvorbe tejto osobnosti slovenskej kultúry výtvarne ozvláštňuje výber z tvorby Martina Benku z prostredia Okáľovho rodiska. Výstava potrvá do 19. januára budúceho roku.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM
ETNOGRAFICKÉ MÚZEUM
Otvorené: denne okrem Po od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM, zamerané na dokumentáciu kultúry etnic-
kých minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla budúceho roku.
 Výberom z tvorby sa v SNM-EM predstavuje Vlasta Bátory–Čiljaková. Aktuálna výstava je prierezom jej diel zameraných na kresbu i šitú čipku. Čipkárska technika preslávila Brusel, dostala sa aj na Slovensku, a tu sa používa aj v spojení s iným materiálom – drôtom, ľanom... Výstava potrvá do 29. februára budúceho roku.

MÚZEUM
SLOVENSKEJ DEDINY
 Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky sa tu uskutočňuje množstvo kultúrnovýchovných podujatí.
TURČIANSKA GALÉRIA
Otvorené: denne okrem Po od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h

 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do 27. januára budúceho roku potrvá výstava Odkaz M.H., ktorá je príspevkom galérie do kandidatúry mesta Martin na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Súbor fotografií, s ktorými sa Milota Havránková prezentuje, zjednocuje spomienka na otca, ktorý prežil záverečnú časť svojho života v Martine a je umeleckým vyrovnávaním sa s jeho odkazom a životom. Okrem toho, že otca a dcéru spája téma, výstava je zároveň aj citlivým príbehom rodiny a príbehom dialógu o rodine, priateľoch a túžbach a provokuje otvoreným dialógom medzi umelkyňou, ktorá je ikonou slovenskej fotografie, a návštevníkmi jej výstavy.
 Téčko je názov súbornej výstavy najvýraznejších a najosobitejších výtvarníkov a fotografov, ktorým si známy martinský klub pripomína desiate výročie existencie výstavného života vo svojich priestoroch. Je inšpiratívnym svedectvom toho, že aj zásluhou hŕstky nadšencov je možné poskytnúť obraz o rôznych podobách slovenskej výtvarnej scény na prelome milénií. Výstava potrvá do 27. januára budúceho roku.
 Generačné dialógy je názov benefičného vianočného koncertu, ktorý sa v galérii uskutoční 14. decembra o 18. h. Pripravili ho pedagógovia A. Gloneková a A. Cigániková a ich žiaci a koncert je organizovaný v spolu-práci s Katolíckou farskou charitou v Martine. Jeho cieľom je získať finančné prostriedky pre ľudí v núdzi, ktorí žijú v Martine.
TURČIANSKA KNIŽNICA
Otvorené: Po-Pia od 9.-18. h, So od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, v Priekope, Záturčí a na Ľadovni.

MESTSKÁ KNIŽNICA H.
ZELINOVEJ VO VRÚTKACH
Otv.: Po-Pia od 9.-17.30 h


TURČIANSKE
OSVETOVÉ STREDISKO
Otvorené: počas pracovných dní
 TOS Martin v spolupráci v T-klubom sprístupnili autorskú výstavu dvoch dlhoročných členiek Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca – matky a dcéry Oľgy Sedláčkovej a Ivety Jandušíkovej. Ich výstava prezentuje tri desiatky obrazov, predovšetkým inšpirovaných dedinou a ľuďmi. Výstava potrvá do polovice decembra.
 V kostole v Turčianskych Kľačanoch sprístupnili výstavu drevených betlehemov turčianskych rezbárov.
 V Detskom domove v Necpaloch zorganizuje Turčianske osvetové stredisko mikulášske stretnutie.
 Vianoce s vôňou dreva – takto je nazvaná autorská výstava Štefana Straku a Zena Jurášeka, ktorej vernisáž sa uskutoční 11. decembra v martinskom Kultúrnom centre. Výstava potrvá do 14. januára budúceho roku.
 Uvítanie zimy – pásmo moderného tanca, detského divadla a spevu v podaní detí zo základných škôl v Mošovciach a Horných Rakovciach uvidia obyvatelia Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach. Uskutoční sa 12. decembra.
 V kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach sa 14. decembra uskutoční vernisáž výstavy betlehemov turčianskych a oravských rezbárov. V programe sa predstaví fujarista Ľubomír Párička. Výstava potrvá do 31. decembra.
 V predvianočnom týždni – 21. decembra – sa v priestoroch TOS Martin uskutoční
stretnutie vedúcich detských a dospelých divadelných súborov z regiónu Turiec. Stretnutie pri jedličke bude spojené s prednáškou.
ĎALŠIE VÝSTAVY
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je sprístupnená výstav Stanislava Stankociho.
 V priestoroch Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vystavuje Eva Bebčáková. Návštevníkom úradu sa predstavuje výberom zo svojej tvorby. Jej výstava je predajná a potrvá do 15. januára.
VÁŽNA HUDBA
 Štátny komorný orchester v Dome umenia Fatra Žilina pripravuje: Jazzový koncert (13. decembra), Vianočné koncerty ŠKO (19.-21. decembra).
 V turčianskoteplickom kultúrnom dome sa 19. decembra uskutoční vianočný koncert. Atmosféru najkrajších sviatkov roka vytvorí vystúpenie detí z miestnej základnej umeleckej školy.
DYCHOVÁ HUDBA
 Dychová hudba Turčianka vystúpi dňa 19. decembra o 14.30 h na Divadelnom námestí v Martine. V špeciálnom koncerte odznejú skladby so spevom, valčíky, polky, ale aj sakrálna hudba a religiózne piesne. V prípade nepriazne počasia sa uskutoční pochôdzkový koncert na pešej zóne v priestore od Millenia po OD Prior. Dy-
chová hudba Turčianka pohostinne vystúpi aj vo Vrútkach na predvianočnom koncerte v piatok 21. decembra o 14.30 h v priestore pred Knižnicou Hany Zelinovej. Zahrajú najúspešnejšie skladby hudobného leta, ale aj vianočné piesne. Nepriazeň počasia bude znamenať zmenu programu – na rad príde pochôdzkový koncert na pešej zóne vo Vrútkach a v priľahlých uliciach.
VŠIMLI SME SI
 V rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine na Severe sa 14. decembra o 19.30 h uskutoční koncert popredného amerického černošského speváckeho zboru Howard Gospel Choir, ktorý patrí k najvýznamnejším černošským gospelovým zborom v USA. Orientuje sa na interperetáciu tradičných černošských spirituálov a gospelových tradicionálov. Tie odznejú aj v rámci martinského koncertu. V jeho druhej časti si poslucháči vypočujú špeciálne úpravy amerických i európskych vianočných piesní.
 V dňoch 14. až 16. decembra sa v Mestskom kultúrnom stredisku Dolný Kubín uskutoční druhý ročník medzinárodnej prehliadky horských a adrenalínových filmov Vidmo.
 V dňoch 13. až 15. decembra sa na námestí v Turčianskych Tepliciach uskutočnia vianočné trhy. Pripravená je ponuka vianočných darčekov, dobré jedlo a predvianočná atmosféra. Na námestí pred mestským úradom sa 1. januára, pol hodinu po polnoci, uskutoční aj vítanie nového roka. Pripravený je príhovor, ohňostroj a nočná diskotéka.
 Známa fotografka Slovenskej národnej knižnice v Martine Anna Jančiová bude od 17. decembra do 5. januára vystavovať svoje fotografie v Galérii U zlatého kohúta v Prahe. Vo vystavenej kolekcii je výber portrétov a krajiny z Turca a najmä z Martinských holí, ktoré fotografka zhromaždila vo svojom archíve za tridsať rokov svojej tvorby. Fotografie dopĺňajú obrazy moravského výtvarníka Pavla Krála.
 V Turčianskej knižnici v Martine sa 12. decembra o 16. h uskutoční beseda so spisovateľkou Helenou Bokovou, ktorá prichádza na knižný trh v poradí už s treťou knihou – Aj muži vedia odpúšťať.
ADVENTNÝ KONCERT
 Adventný organový koncert sa dňa 19. decembra o 18. h uskutoční v Evanjelickom a.v. kostole Martin. Diela Jozefa Ferdinanda Norberta Segera, Johanna Christiana Heinricha Rincka, Ludvika van Beethovena, Johanesa Brahmsa a Josefa Gabriela Rheinbergera bude interpretovať významná osobnosť slovenského interpretačného umenia a organizátor hudobného života na Slovensku Ján Vladimír Michalko.
VYŠLO
 Na knižnom trhu sa nedávno objavila útla knižočka epigramov a krátkej satirickej prózy z pera Jozefa Bilyho. Tento Zvolenčan, jeden z najlepších slovenských epigramatikov, učí na gymnáziu a je autorom viacerých knižiek prevažne tohto žánru a vo svojej tvorbe sa orientuje predovšetkým na literatúru pre deti a mládež. V žilinskom Knižnom centre mu vyšla už druhá kniha. Prvou bolo v minulom roku Inobranie – aforizmy na iný spôsob, ktoré boli zbierkou aforizmov, výrokov a paródií, v ktorej už preukázal jasnú orientáciu k tomuto literárnemu žánru. Potvrdzuje ho aj čerstvý titul - tentoraz s názvom Ihly v kope múzy. Je plná sviežeho pohľadu na veci okolo nás, objavovania a obhajovania humoru aj v situáciách, v ktorých by sme ho ťažko hľadali. Na dnešnú dobu – balzam na dušu. Knižočka má sympatický formát, schová sa do každej kabelky i väčšieho vrecka, poteší pri čakaní na autobus či počas prestávky na porade. (HER)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 839
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 353
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 667
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 393
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 256
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 080
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 042
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 861
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 582
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?