Jedným z príznačných motívov 85-ročnej existencie školy je fakt, že šíri dobré meno umeleckého vzdelávania v Turci aj za hranicami tohto regiónu.
Realizuje sa prostredníctvom štvorlístka v podobe výtvarného, hudobného, literárno-dramatického a tanečného odboru. V súčasnosti školu navštevuje okolo 1 200 záujemcov. Časť vystúpila aj v galaprograme, ktorý sa konal počas posledného novembrového večera v kine Strojár. Sála praskala vo švíkoch...
Poďme sa pozrieť bližšie na činnosť školy. Literárno-dramatický odbor má 30 žiakov. Verejnosti sa predstavuje v projektoch, ako sú Dve rozprávky o princeznách – Snehulienka a Šípová Ruženka, Koza rohatá, Tri prasiatka, Soľ nad zlato, Smelý Zajko, ktoré sa odohrali v martinskom divadle. Na úspechoch odboru sa dlhoročne podieľa tím pedagógov v zložení: Viera Kuková, Peter Klaudíny, Ľubomír Šamo, Eva Vachová, Katarína Dírerová a Zuzana Tomašiková.
Tanečný odbor v súčasnosti navštevuje 200 záujemcov, ktorí sa vzdelávajú pod odborným dohľadom Evy Mankoveckej a Evy Vachovej. Svoju tvorivosť realizujú v projektoch, ako napríklad Tanečný deň. Odbor dlhoročne spolupracuje s Róbertom Mankoveckým, ktorý napísal niekoľko scenárov predstavení, ktoré aj sám režíroval. Posledným z projektov bola Zázračná noc a pripravuje sa projekt Snehová kráľovná .
Výtvarný odbor má najviac záujemcov – takmer šesťsto, a to všetkých vekových kategórii. Pracujú pod odborným vedením pedagógov: N. Haratíkovej, E. Bebčákovej, M. Kaprálikovej, L. Sidorovej, P. Klimeka, B. Výrostkovej, D. Palenčíka, P. Klaudínyho a E. Fízelovej. So svojimi zverencami sa pravidelne zúčastňujú na Bienále fantázie, Bohúňovej palete, Malých grafických formách, Európa v škole, na výstavách v Toruni (PL), Lidiciach (CZ) a na iných. V rámci 85. výročia pripravili výstavy v Business centre Martin a v Turčianskej galérii.
A čo hudobníci? Hudobný odbor predstavuje posledný lístok štvorlístka symbiózy umeleckých odborov Základnej umeleckej školy v Martine. Jeho žiaci (celkový počet 400) dosahujú vynikajúce výsledky na mnohých koncertných pódiách. Každoročne organizuje regionálne prehliadky v hre na klavíri a na akordeóne. V roku 2006 sa mladí umelci prezentovali aj na európskom festivale umeleckých škôl v Spišskej Novej Vsi. Mnohí absolventi úspešne pôsobia na vysokých umeleckých školách. O kvalitné meno ZUŠ sa starajú pedagógovia: E. Rusnáková, A. Cigániková, D. Čerpáková, D. Gardlíková, A. Gloneková, O. Haverla, S. Hýbela, J. Haluška, K. Kočalková, G. Lepiešová. M. Lepieš, S. Langová, O. Moravčíková, E. Rojková, R. Frátrik, V. Sarnovská, E. Šutáková, J. Tomka, K. Dírerová, Z. Tomašiková, V. Vasiljevová, O. Vongrejová, M. Žiačiková a P. Zápotočný.
(ZA)