Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Tlačiari zaberajú aj pod vysokou sieťou

Volejbal je v Turci každopádne populárny šport. Hra pod vysokou sieťou si svojou dynamikou získala srdcia mnohých športových nadšencov. Asi je medzi nami veľmi málo takých, ktorí si aspoň raz v živote nezahrali volejbal.

S volejbalovou loptou prichádzajú do kontaktu žiaci na základných školách, tínedžeri na letných kúpaliskách, či ich rodičia na dovolenkách. Teraz sa ale na volejbal pozrieme odbornejším okom a slovo prenecháme manažérovi TJ Neografia Martin Jánovi Hošalovi a hrajúcemu trénerovi Michalovi Blizniakovi.

Ján Hošala: Musíme viac pracovať s mládežou
Líši sa nejakým zásadným spôsobom post manažéra volejbalového klubu, povedzme od manažérskej funkcie v ho-kejovom klube?
- Podľa môjho názoru je náplň práce manažéra akéhokoľvek športového klubu veľmi podobná. Dobrý manažér má čo povedať pri formovaní kádra, buduje imidž klubu smerom k verejnosti, má na starosti chod klubu po organizačnej stránke, a samozrejme ho musí vedieť zabezpečiť aj po materiálnej stránke. Častokrát ide o mravčiu prácu, takže funkciu manažéra musia vykonávať nielen fundovaní ale aj zanietení ľudia, ktorí sú pre daný šport ochotní obetovať naozaj všetko.

Skryť Vypnúť reklamu

Má volejbalový klub TJ Neografia Martin vytvorené adekvátne podmienky pre svoje fungovanie?
- V tomto smere patrí naša vďaka predstaviteľom a firme Neografia Martin. Páni Lilge, Sporka, Balažia volejbalu naozaj fandia, všemožne ho podporujú a bez ich pomoci by náš klub fungoval v oveľa skromnejších podmienkach. Nesmiem zabudnúť ani na mesto Martin, ktoré nám pomáha najmä pri zabezpečovaní mládežníckych tímov.

Takmer každé športové odvetvie je dnes o peniazoch a tomuto trendu sa zrejme nevyhol ani volejbal ...
- Vo volejbale sa u nás zatiaľ šesťmiestnymi číslami nemôžeme oháňať. Väčšina klubov na našej úrovni funguje v skromných podmien-kach a hnacím motorom je jednoznačne láska k volejbalu. Ale aj nám sa už podarilo získať prvé finančné prostriedky z prestupov hráčov. Je schválená takzvaná tabuľková hodnota hráča a podľa nej, môžeme za prestup zinkasovať stanovenú finančnú kompenzáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

V amatérskych podmienkach sa mužstvo s dlhodobou perspektívou buduje veľmi ťažko, pretože najlepší hráči odchá-dzajú do lepšie zabezpečených klubov. Ako riešite tento problém?
- Je to veľmi ťažké, pretože takmer každý rok začíname s inými hráčmi. Odchodu najlepších sa nevyhneme a ani nemáme ambíciu, aby sme im v ich raste bránili. Snažíme sa spolupracovať s inými klubmi, konkrétne sa nám osvedčila kooperácia s Ružomberkom a so Žilinou a aj pomocou prestupov sa snažíme zaplátať diery po odchodoch. Samozrejme, ak je to len trochu možné, káder dopĺňame aj o vlastných odchovancov.

Martinský volejbal má v rámci Slovenska slušné postavenie, čo treba urobiť, aby naďalej napredoval?
Mojím snom je vytvoriť športové triedy, v ktorých by sa systematicky pracovalo s mládežou. Na martinských školách existuje množstvo učiteľov, ktorí sa volejbalu na-ozaj rozumejú. Zatiaľ sa ale všetci hráme na svojom piesočku, čo je pre napredovanie volejbalu v Martine veľká škoda. My sme v tomto smere už vyvíjali určité aktivity, žiaľ naša snaha nepadla na úrodnú pôdu.
Michal Blizniak: Volejbal máme radi
Čo je podľa mladého volejbalového trénera pre mladého volejbalového trénera najťažšie?
- Ťažko povedať, či je ťažšie zostaviť kvalitný tréning, dobre pripraviť mužstvo na majstrovské stretnutie, vytvoriť v tíme prijateľnú klímu, alebo rozumnou taktikou doviesť zápas do víťazného konca. Každopádne ,kvalitný tréner musí všetky tieto činnosti zvládať, pretože len tak si u hráčov vybuduje prirodzenú autoritu a rešpekt.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre vás je to o to ťažšie, že okrem trénerskych povinností si musíte plniť aj tie hráčske ...
- Je to pomerne ťažká pozícia, ale myslím, že hráči ma rešpektujú. Zo začiatku to bolo pomerne ťažké, všetkých hráčov som poznal, boli sme kamaráti. Bolo ťažké rozhodnúť, kto pôjde na lavičku a kto na ihrisko. Vyskytli sa aj problémy, ale stanovili sme si jasné pravidlá a ak ich budeme dodržiavať, všetko bude klapať tak, ako má. Cítim aj podporu skúsených hráčov, čo je pre trénera vždy neoceniteľná devíza.
V porovnaní s profesionálnym klubom má tréner v amatérskych podmienkach na hráčov oveľa menšie páky. Nie je to príliš veľký hendikep?
- Určite je ťažké presviedčať hráčov, aby pravidelne dochá-dzali na tréning, keď majú popri volejbale množstvo ďalších povinností. Trénujeme trikrát do týždňa a vzhľadom na pracovné a študijné zaneprázdnenie, môžeme byť s dochádzkou hráčov na tréningy spokojní. Chlapci majú volejbal radi a pokiaľ to tak zostane, nemusíme sa ničoho báť.

Takmer každý športový klub má svoj domovský stánok. Kde sa volejbalisti Neografie Martin najviac cítia ako doma?
- Majstrovské stretnutia aj väčšiu časť tréningov absolvujeme v telocvični na ZŠ Aurela Stodolu. Pre volejbal sú tam priam ideálne podmienky a všetci veríme, že sa nám podarí zohnať finančné prostriedky na to, aby sme túto peknú halu mohli využívať ešte častejšie a intenzívnejšie. Jedným dychom ale treba dodať, že dobré podmienky máme vytvorené aj na Obchodnej akadémii, za čo musíme vedeniu tejto školy veľmi pekne poďakovať.

Momentálne sa mužstvu darí, dokonca má reálnu šancu postúpiť do najvyššej súťaže. Určite by bolo príjemné dotiahnuť Martin do extraligy...
- Je to samozrejme veľká výzva a všetci sa budeme snažiť spraviť pre jej naplnenie maximum. Ale jedna vec je postup vybojovať a druhá hrať dôstojnú úlohu v najvyššej súťaži. Vytvoriť podmienky pre fungovanie extraligového klubu je poriadne tvrdý oriešok. Sme realisti, a preto si radšej nebudeme stavať vzdušné zámky. Herne sa nám zatiaľ darí, v mužstve vládne pohoda, hráči majú z volejbalu radosť. Uvidíme, ako to všetko dopadne a potom sa podľa toho zariadime.


POHĽAD DO KUCHYNE
Volejbalový oddiel TJ Neografia Martin začal svoju históriu písať v máji roku 2001. Práve vtedy sa volejbalový klub Sokol Martin začlenil do štruktúr TJ Neografia a touto zmenou získal martinský volejbal potrebný impulz na svoje ďalšie fungovanie. Okolo bývalých hráčov Sokola Martin P. Blahutu, Klinca, Sereka, Kažmera, Mülllera, P. Štefáneka sa začal tvoriť nový kolektív. Vedenie oddielu sa pustilo do budovania mládežníckej základne a do kádra mužov zapracovávať vlastných odchovancov (Blizniak, Hroznár, Spišák, M. Štefánek). V roku 2004 nastúpil do ligovej súťaže výrazne omladený tím a volejbaloví fanúšikovia si začínali zvykať na nové mená Slezák, Valocký, Chromiak, Novák, Čimbora či M. Blahuta. V tomto období začal oddiel na mládežníckej úrovni úzko spolupracovať s ružomberským volejbalovým klubom. Už teraz možno povedať, že výrazným medzníkom sa stal aj rok 2007, pretože sa osvedčila kooperácia so žilinským volejbalom. K našim susedom odišli nádejní juniori Horník, Pavlovič a Noll a na oplátku mužstvo Neografie vystužili Žilinčania Smrš, Kujan, Minárik, Kysela a Dvořák. Momentálne má volejbalový oddiel TJ Neografia Martin spolu 114 členov, pričom mládežnícku základňu tvorí 55 chlapcov a dievčat. Družstvo mužov je stabilným účastníkom 1. volejbalovej ligy a počas práve prebiehajúcej sezóny sa pohybuje na najvyšších poschodiach ligovej tabuľky.
 Predseda TJ Neografia:
Milan Šachl
 Prezident volej. oddielu:
Emanuel Balažia
 Predseda volej. oddielu:
Igor Hašta
 Manažér volej. oddielu:
Ján Hošala
 Tréner: Michal Blizniak
 Tréneri mládeže: Viktor Behúň
Peter Pytel

PRIHRÁVKA NA SMEČ
Volejbal patrí medzi tie športy, ktoré ak raz skúsite, už im viac nedokážete odolať. Vo všeobecnosti sa o ňom hovorí, a volejbalisti sú na to zvlášť hrdí, že je hrou inteligentných ľudí. Proti tejto definícii určite nebudeme nič namietať. Naopak, spýtame sa samotných hráčov, ako volejbal vnímajú oni a čo by chceli v krátkej budúcnosti v rámci tohto športu dosiahnuť.
Martin Slezák

- Volejbal hrávam od svojich pätnástich rokov. Preferujem kolektívne športy a aj z tohto pohľadu je pre mňa volejbal ideálny a nevymenil by som ho za žiadny iný druh športu. Navyše sa nám tento rok v Martine podarilo vytvoriť veľmi dobrú partiu, o čom najlepšie svedčia naše doterajšie výsledky v ligovej súťaži. V tabuľke sme vysoko a určite poškuľujeme aj po najvyššej priečke. Uvidíme, ako to všetko dopadne, ja verím, že postup do najvyššej súťaže sme schopní pre Martin vybojovať.
Tomáš Kujan

- Môj starý otec trénoval mužov Žiliny a práve prostredníctvom neho som sa dostal k volejbalu. Momentálne ale v Žiline mužský volejbal stagnuje, a tak som prišiel na hosťovanie do Martina. Sú tu pre volejbal vytvorené veľmi slušné podmienky, je vybudované kvalitné zázemie a hlavne sa vykryštalizovala dobrá partia, ktorá vie čo chce a pevne kráča za svojím cieľom. Naším hnacím motorom je momentálne postup do extraligy a som strašne rád, že všetci podriaďujú tomuto cieľu naozaj všetko.
Peter Minárik- Pochádzam zo športovej rodiny, otec hrával basketbal, mama volejbal, takže od malička som mal k športu veľmi blízko. Volejbal mi učaroval svojou úžasnou dynamikou. Niekto si možno povie, že treba len trikrát buchnúť do lopty a potom ju zasmečovať na druhú stranu, ale nie je to tak. Kto volejbal niekedy hral, určite mi dá za pravdu. Z pohľadu mojich doterajších skúseností si trúfnem tvrdiť, že toto mužstvo má na postup vyššie.
Pavol Kováčik- Môj prvý kontakt s touto super hrou bol už v piatom ročníku základnej školy. Volejbal je bezkontaktný šport, hráč sa musí spoliehať na svoje schopnosti a nemôže
si pomôcť nijakým skrytým faulom, ako povedzme futbalista alebo hokejista. Ja osobne som skúšal aj cyklistiku a basketbal, ale v tejto konkurencii vždy najlepšie obstál volejbal. Momentálne máme reálnu možnosť postúpiť do extraligy. Je dobré, že máme takúto métu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 048
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 233
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 015
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 589
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 332
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 953
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 317
 8. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 224
 9. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 214
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 208
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

FOTO: Ako Martin porazil Topoľčany

V šesťbodovom súboji Martinčania v piatok zdolali Topoľčany 4:1 a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Dnes o 18. h hrajú naši v Dubnici.

Ľadová plocha v Tepliciach potrebuje prekrytie, mesto zháňa peniaze

Zatiaľ mesto investuje do údržby súčasnej infraštruktúry.

V Tepliciach by chceli prekryť ľadovú plochu.

Aké mená sa vlani najčastejše dávali detičkám v Martine? Tu je odpoveď

Najviac pribudlo Martinov, Michaleov, Matejov, ale i Michael, Zuziek či Nel.

Ilustračné foto

POTULKY TURCOM: Z Turčianského Jasena cez Mažiarky na Bukoviny

Braňo Šimko, autor blogu Turčianska záhradka, má pre vás ďalší tip na turistiku v Turci s množstvom nádherných výhľadov.

Pohľad na Kečku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Už ste čítali?