Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

AJ TURČIANSKYMI CHOTÁRMI KRÁČAJÚ CELEBRITY

ZNÁMI - NEZNÁMI: Maroš Kramár, Michal Kováč, Jozef Króner, Eduard Beneš, Miro Žbirka...

AJ TURČIANSKYMI CHOTÁRMI KRÁČAJÚ CELEBRITY

Michal A. Kováč sedával s prezidentom Kováčom v lóži
Martinského dramatika a bývalého správcu Matice slovenskej si s prvým slovenským prezidentom 20. storočia Michalom Kováčom nikdy nepomýlili. Lebo sa volá Michal Adamov Kováč. So svojím menovcom sa však osobne poznal. „Pracovali sme spoločne v období druhej vlády. Kým bol Michal Kováč ministrom financií, ja som bol námestníkom ministra kultúry, takže sme prichádzali navzájom do styku. Dokonca sme s jeho manželkou v trojici chodili do prezidentskej lóže, ktorú som spravoval. Keď sa Michal Kováč stal prezidentom, pozval ma na slávnostnú recepciu, kde sme sa spolu odfotili,“ povedal rodák zo Zlatých Moraviec.
V Martine tiež žije Vladimír Palko, ktorý však s bývalým ministrom vnútra nemá nič spoločné. „Je to iba náhoda, ani som ho nikdy nestretol. Ani ľudia sa nad mojím menom nepozastavujú. Len dcéry, keď ju kontrolovali colníci, sa pýtali, či je s ministrom rodina,“ zmienil sa Martinčan.

Skryť Vypnúť reklamu

Pýtali si od nej autogram
Keď sa riaditeľka Múzea českej kultúry na Slovensku Hana Bílková vydala za Zelinu, nedošlo jej, čo spôsobí. „Keď som sa predstavila, automaticky sa ma ihneď spýtali, či som tá známa spisovateľka. V škole, kde som raz robila besedu, učiteľky neupozornili deti, že nie som autorka populárnych kníh, a deti si pýtali odo mňa autogramy. Dnes si ma už so Zelinovou nikto nemýli, lebo ma v Martine dosť široký okruh ľudí pozná. Ak však niekde telefonujem, predstavujem sa iba priezviskom, aby som dotyčného na druhej strane nešokovala,“ porozprávala nám riaditeľka múzea, ktorá sa so spisovateľkou nikdy osobne nestretla a odmieta hoci aj hypotetickú možnosť príbuzenstva.
Zato martinský hudobník Maroš Kramár, ktorý spolupracuje s ľudovou skupinou Končekovcov z Necpál, nie je len hercov menovec, ale aj veľmi
vzdialený príbuzný. „S Marošom Kramárom som sa stretol iba raz v živote v bratislavskom hypermarkete. Pristavil sa pri mojom kolegovi, ktorého pozná, a tak som sa mu predstavil. Trošku mu to síce prišlo komické, ale vraj si na to zvykol, lebo na Slovensku už stretol svojich menovcov viacero. Aj v Martine býva ešte jeden Maroš Kramár,“ povedal nám hudobník, ktorého sa všetci pýtajú na príbuznosť s hercom. „Keď moji známi pred niekým spomenú, že poznajú Maroša Kramára, tí ostanú ohúrení. A keď sa s týmto menom ozvem do telefónu, nastane chvíľa ticha a potom veľké prekvapenie,“ zasmial sa. V skutočnosti sa martinský Maroš Kramár volá Marián. „Rodičia ma chceli pokrstiť ako Maroša, ale vraj vtedy ešte také meno v kalendári nebolo. Na Maroša som si už zvykol, dokonca som istý čas na oslovenie Marián bol alergický,“ zasmial sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Dcéra Mira Žbirku je Mekyho fanúšička
Aj Sučanec Jozef Króner je vzdialeným príbuzným svojho slávneho menovca s krátkym „o“. Dokonca sa narodili presne v ten istý deň – 20. marca. Akurát že herec asi o desať rokov skôr. „Jozef Kroner chodil k nám za otcom veľmi často, veď v Sučanoch hrával aj divadlo,“ spomína Jozef Króner, ktorého starší, nevlastný brat sa tiež volal Jozef Króner, no od vojny žil v Nemecku.
Príbuzenské vzťahy má aj 71-ročný Martinčan Miro Žbirka so spevákom Mekym. Sú to bratranci z druhého kolena, ale často sa nestretávajú. „Meky býva v Prahe, ja v Martine. Naposledy som ho videl minulý rok, keď koncertoval v Poprade a cestou sa zastavil v rodnej chalupe v Trnavej Hore pri Žiari nad Hronom, v ktorej som neskôr vyrastal i ja a kde stále cez leto cestujem. Najčastejšie sa s ním však stretáva moja dcéra. Je to jeho veľká fanúšička a keď Meky v blízkosti Martina koncertuje, vždy ju pozve. Aj keď tu hral na svoje narodeniny, dala mu darček za celú martinskú rodinu Žbirkovcov,“ vysvetlil Miro Žbirka, ktorý má pocit, že vďaka menu je k nemu okolie vľúdnejšie. „Keď som nedávno nastupoval do nemocnice, spýtali sa ma na meno. Priznal som príbuznosť a odvtedy sa na mňa personál správal milo a s úsmevom. Zatiaľ si ma s Mekym však nik nepomýlil. Len raz som šiel do dudinských kúpeľov a prv než som sa tam ubytoval, sa rozchýrilo, že medzi hostí zavíta aj slávny spevák. Len čo zistili, kto je Miro Žbirka, smiali sa,“ zaspomínal si spevákov starší menovec a bratranec.

Skryť Vypnúť reklamu

Eduard Beneš mal problémy na kádrovom
S niektorými menami nie je ľahké žiť. Na vlastnej koži to zažil aj Eduard Beneš, ktorý sa takmer rovnako volal ako druhý česko-slovenský prezident Edvard Beneš. Zomrel v roku 1995, ale jeho manželka lekárka Ľubica Benešová nám povedala, že ako sa presťahovali z Čiech do Martina, nastali problémy. „Manžel mal nastúpiť do strojární, no keď si prečítali jeho meno a jeho osobný dotazník, museli ho na kádrovom prešetriť. Napísal totiž, že na vysokej škole robil na švočke, teda študentskej vedeckej odbornej činnosti. Kádrovému súdruhovi, ktorému švočka asi nič nehovorila, zdalo sa mu to podozrivé, a tak si ho dva týždne preveroval na škole i u bývalého zamestnávateľa. Manžel bol preto dva týždne nezamestnaný, čo bolo v tom čase takmer nemožné. Preto máme aj podložené, že s prezidentom Edvardom Benešom manžel nemal nič spoločné, boli iba menovci,“ zaspomínala si na kuriózne so-cialistické časy Ľubica Benešová. Dodala nakoniec, že manžel bol napokon v kolektíve i u nadriadených veľmi obľúbený.

Keď povie svoje meno policajtom, urazia sa
Nielen menovcov známych osobností máme v Turci dosť. Niektorí sa narodili s naozaj výstižným priezviskom. Na-príklad v Martine pracuje policajt, na ktorého keď zavoláte fízel, nenahnevá sa a ešte vám aj so smiechom poďakuje. Oslovili ste ho totiž priezviskom. Zástupca riaditeľa OR PZ v Martine Peter Fízel v detstve síce „fízlom“ byť nechcel, ale stal sa ním a sedemnásť rokov na polícii s týmto príznačným priezviskom zažíva len humorné situácie. „Ešte počas vysokej školy, keď ma zastavili policajti a spýtali sa ma na meno, urazili sa. Keď ma zastavia teraz a pozrú si môj vodičský, zasmejú sa, aké mám meno. Vtedy im hovorím: Čo tam po mene, ale my sme aj kolegovia. Ako som zistil, tak na polícii sme s týmto menom štyria.“ Zo svojho mena si robí žarty aj sám. „Vo vtipoch sa zvykne hovoriť, že policajti chodia dvaja. Aj ja, keď som začínal na kriminálke, som všade musel chodiť s kolegom, aby mi dosvedčil, že sa naozaj volám Fízel,“ zasmial sa a dodal, že na oslovenie Fízel sa neuráža a vždy ho vníma len ako svoje priezvisko.

Ericha Szimanského volajú inšpektorom Schimanskim
Ďalším menovcom slávnej vymyslenej postavy z nemec-kého kriminálneho seriálu je Erich Szimanský. Komisár alebo inšpektor sa síce volal Horst Schimanski, ale Erichovo priezvisko sa vyslovuje úplne rovnako ako meno jeho slávneho filmového kolegu. Erich je naviac policajtom, dokonca náčelníkom Obecnej polície v Turanoch. Niektorí priatelia ho zo žartu volajú pán inšpektor alebo pán komisár a niektorí Turanci si dokonca myslia, že Erichovi prischla prezývka Schimanski, lebo je policajtom. Z toho vidno, že za jedenásť rokov si získal v obci autoritu.
„V detstve som túžil byť policajtom, ale najskôr som pracoval v Ružomberku v mliekárňach a v komunálnych službách. Tieto podniky skrachovali a musel som si hľadať prácu inde.“ Napokon zakotvil u obecnej polície. Kvôli svojmu slávnemu policajnému priezvisku má zaujímavý zážitok s holandským turistom, tiež policajtom. Holanďan videl, že v kempingu zastalo policajné auto a tak svojich slovenských kolegov pozval na pohostenie. Pri vzájomnom predstavovaní sa, si myslel že Erich žartuje. Pri mene Szimanski si okamžite spomenul na policajta z nemeckého seriálu. Až keď mu Erich ukázal služobný preukaz, uveril a vybuchol do hlasného smiechu.

Milan Hodža, bol najskôr
Ursínym
Ďalším menovcom slávneho rodáka, tentoraz z histórie, je Milan Hodža z Turčianskych Tep-líc. Menovec slávneho štátnika, ktorý sa narodil v Sučanoch, sa pôvodne volal Milan Ursíny. Je synom spoluzakladateľa, predsedu a neskôr podpredsedu Demokratickej strany a podpredsedu československej vlády po druhej svetovej vojne Jána Ursínyho. Milana Ursínyho úradne premenovali na Milana Hodžu, keď mal jedenásť rokov. Druhé priezvisko mal po matke, ktorá sa za slobodna volala Anna Hodžová. Ursínyovcov je v Turci veľa, ale priezvisko Hodža, je zriedkavé, preto sa Milanovi rodičia rozhodli, že ho zachovajú. Pre staršiu a strednú generáciu nie je v Turci neznámy. Mal zaujímavé detstvo. V pohnutých časoch druhej svetovej vojny chodil určitý čas do základnej školy v Moskve, kde sedel pred ním v lavici bývalý veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudlof Slánsky a učila ich Hana Benešová, manželka československého prezidenta Edvarda Beneša. Do mája 1945 chodil do základnej školy v Košiciach a potom ju dokončil v Prahe. Trvalo až desať rokov, kým si urobil maturitu. V súčasnosti Milan Hodža žije pokojným životom dôchodcu.

Chceli, aby zaspievala
Sedemdesiattriročná Viera Rolincová z Priekopy nám povedala, že jej manžel pochádza odtiaľ, kde majú korene aj rodičia známej speváčky Dariny Rolincovej. „Nie je vylúčené, že by mohli byť príbuzní, ale ak vôbec sú, tak určite len vzdialení.“ Pani Viera Rolincová nám povedala, že Darinka sa jej ako speváčka páči, vraj najviac keď začínala a s Karlom Gottom spievala populárnu pieseň Zvonky štěstí. „Ale je mi sympatická aj teraz, keď ju vidím na televíznej obrazovke v úlohe porotkyne SuperStar.“
Viera Rolincová si spomenula na jednu príhodu, ktorá sa jej stala pri cestovaní vlakom. Vraj, keď sa pri debate predstavila, že je Rolincová, tak chceli od nej, aby im zaspievala. Turiec je plný menovcov známych tvárí i osobností. Ako sme listovali v telefónnom zozname, nanovo by sme zostavili štúrovskú družinu. Našli sme niekoľko Jankov Kráľov, Chalupkovcov či Kalinčákovcov. Taktiež sme naďabili na Jankov Kollárov a Jankov Jesenských. Zistili sme, že medzi nami žije Andrej Kmeť, Milan Štefánik... Keďže vo viacerých prípadoch nešlo len o náhodu v mene, ale aj príbuzenstvo, môžeme sa len nazdávať, že v Martine bývajú známi Zlatice Puškárovej, Andrey Šuvadovej, Martina Nikodýma, Milana Kňažka a dokonca hollywoodskej hviezdy Salmy Hayek. (MD, BR)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 511
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 922
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 125
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 969
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 523
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 417
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 063
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 755
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 576
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

II. TRIEDA: Boj o prvú štvorku má parádne grády

Za odohratými zápasmi jesennej časti obzrieme so zástupcami troch klubov druhej triedy - Ďanovej Kláštora a Hája. Trochu sme rozobrali aj témy týkajúce sa slovenskej reprezentácie.

Jozef Šavol opäť doviedol svoj tím na priebežné prvé miesto.

Matica slovenská priblíži deťom slovenské povesti a rozprávky

Videoprojekt „Z príbehu do príbehu”,je určený aj pre deti Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ilustračné foto.

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Obnažená a dobitá žena ležala pred bytovkou v Holíči

Pred incidentom v meste popíjala s dvoma mužmi.

Už ste čítali?