Iniciatívni učitelia základných škôl už môžu začať pre svojich žiakov pripravovať nevšedné vyučovacie hodiny, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda.
A študenti, ktorí sa rozhodli vziať svoje vzdelávanie do vlastných rúk a na hodinách pomáhať svojim pedagógom, tiež budú mať o atraktivitu vyučovania po-starané. Konto Orange aj tento školský rok podnietilo pozitívne zmeny v spôsobe výučby na školách prostredníctvom grantov Školy pre budúcnosť a Učme sa inak. Realizáciu pútavých projektov podporí celkovou sumou takmer 2,9 milióna korún. Táto čiastka bude prerozdelená v rámci obidvoch grantových programov medzi 115 projektov.
Úspešní boli aj Turčania. V rámci grantového programu Školy pre budúcnosť zaujal projekt Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach. Nadežda Dostálová ho nazvala Hudba – most porozumenia. Netradičným spôsobom sa v ňom spájajú predmety hudobnej a výtvarnej výchovy s cieľom všestranne rozvíjať tvorivosť žiakov. Časť z nich maľuje podľa hudby a časť komponuje vlastné skladby na základe vnímania obrazov. Zdenka Kevická zo Základnej umeleckej školy v Turčianskych Tepliciach je zase predkladateľkou projektu nazvaného Čisté mesto. Jeho nosnou ideou je vytvorenie muzikálu, ktorý bude stvárňovať postoje detí k čistote ich rodného mesta a k ochrane prostredia. Zapoja sa doň všetky deti literárno-dramatického odboru a tanečného odboru „zušky“ a študenti miestneho gymnázia.
Aj v zozname podporených projektov v programe Učme sa inak sa nachádzajú turčianske školy. Gymnázium z Vrútok sa zaskvelo projektom Naša chemická práca každodenná. Dievčenská skupina chemičiek v projekte napísala, že nechápu spolužiakov, ktorí chémiu nemajú radi. Oni vedia, že je praktická i zábavná. Preto sa vo svojom projekte snažili zaujať svojich spolužiakov experimentovaním a zaujímavými pokusmi. Na laboratórnych cvičeniach nafotia zostavenú aparatúru, jednotlivé kroky pokusu a výsledky a z toho vypracujú protokol. Všetko umiestnia na webstránku, ktorá bude slúžiť všetkým študentom. Študenti Gymnázia bilingválneho an-glicko-slovenského Milana Hodžu zo Sučian sa zaskveli projektom Som občan – človek modernej občianskej spoločnosti. Je orientovaný na rozvoj právneho vedomia študentov a rozšírenie ich poznatkov o aplikácii práva do každodenného života. Projekt uplatnia na viacerých hodinách, zorganizujú seminár a prácu na ňom zavŕšia návštevou Národnej rady SR. (LEG)