Neznáma história prichádza k nám cez obecné monografie

DOPOSIAĽ NEPOZNANÚ HISTÓRIU ponúkajú monografie, ktoré vydávajú turčianske obce pri príležitosti okrúhleho výročia prvej písomnej zmienky. Nie každý má vo svojej knižnici aj knihy ostatných dedín, ako je tá ich.

Nám do redakčnej pri-speli viacerí starostovia. Z nich vám odhaľujeme zaujímavé fakty, udalosti i osoby, o ktorých možno netušia ani tí, ktorí môžu mať k nim najbližšie.
Kúpele vyrastali v rukách Kremnice
Prvou budovou na území Turčianskych Teplíc bol drevený mlyn z polovice 15. storočia. Vyrástol pri termálnej vode potoka Žarnovica, ktorú domáci využívali na močenie konope. Vtedajší majitelia Hájskovci vyberali za to poplatky a keď sa mlyn s prameňom dostal do rúk Uršuli Majténiovej, vydatej Záblatskej, dala svoj vzácny majetok ohradiť a zastrešiť. Pristavila i dom pre hostí a útulok pre starých a nevládnych ľudí. Majténiovci však získali prameň napoly s banským mestom Kremnica. Tá sa stala v roku 1535 jeho definitívnym správcom až na štyri storočia. Z bohatstva baníctva Kremnica vybudovala v Turčianskych Tepliciach kúpele, do ktorých si dosadila vlastný personál. Liečivé pramene využívali králi i cisári – Žigmund Luxemburský alebo Maximilián Habsburský, ktorých mená v kúpeľnom komplexe nosia nové objekty. Kremnica vystavala aj nový kúpeľ s názvom Kamenný dom, ktorý zľudovel ako Kamenica. V ňom sa tajne stretával palatín František Vešeléni s krásnou grófkou Máriou Sečianskou, známou ako Muránska Venuša. Kvôli nej opustil manželku Žofiu Bosňákovú. V roku 1666 tu Vešeléni zvolal tajnú poradu, aby zosnoval s Františkom Nádašdym a Petrom Zrínskym povstanie proti Habsburgovcom. Proti panovníckemu rodu sa spojili vodcovia povstania s Turkami, no ich boj bol neúspešný – skončili na popravisku. Dnes na mieste tohto pre Slovensko dôležitého stretnutia stojí liečebný dom Malá Fatra.
Voňavý tabak z príbovskej kúrie
V Turci fungovala aj jedna z troch manufaktúr na tabakové výrobky na Slovensku. V roku 1812 ju Alexander Benický založil v Príbovciach. Prvá manufaktúra už bola pár mesiacov v Bratislave, tretia pribudla až v roku 1820 v Košiciach. Príbovská manufaktúra zrejme sídlila v staršej kúrii blízko kaštieľa neďaleko sútoku Blatnického potoka a Turca. Výrobou Benický poveril talianskeho emigranta Emanuela Le Jolle, o predaj výrobkov sa mu staral faktor Jozef Grűnhuth, syn najväčšieho odberateľa a martinského obchodníka Abraháma Grűnhutha. Priamo v Príbovciach predával tabak domáci obchodník Abrahám Glűckstal. Aromatizovaný tabak Benický distribuoval takmer do celého Slovenska, no aj napriek tomu v roku 1815 výrobu pozastavil. Keďže odberatelia platili až po predaji tovaru, nestíhal splácať dva úvery.
Podnikaví Turčania
Nie celkom bežné „podniky“ si založili aj v iných obciach. Turiec má napríklad silnú pivovarskú tradíciu. Opojný mok vyrábali v 19. storočí v Háji, Dolnej Štubni, Turčianskom Michale a Zorkovciach, ktoré sú dnes súčasťou Turčianskeho Michala. V Košťanoch zas mali liehovar Jakuba Begera, ktorý v roku 1891 vyprodukoval 570 hektolitrov liehu. Liehovar i pivovar si založili aj Juštovci v Necpaloch. Juštovci boli podnikaví šľachtici. Podnikali s pílou, tehelňou, mlynom a v roku 1778 otvorili si aj papiereň. Ruiny prevádzky sa nachádzajú na hornom konci dediny smerom k horám. Ich papiernik bol oslobodený od povinností, ktoré museli vykonávať poddaní, a vyrábal oveľa lacnejší poštový a kancelársky papier ako Kláštorčania. V Kláštore pod Znievom založili dve papierne jezuiti dávnejšie pred Juštovcami. Papierom zásobovali Trnavskú univerzitu, ktorá vznikla práve v tomto mestečku. Stroje poháňala voda. Jedna papiereň bola priamo v dedine, druhá za dedinou. Dnes je v nej horáreň. V Kláštore jezuiti tiež založili prvú botanickú záhradu v strednej Európe a svoju činnosť tu začala aj prvá rezbárska škola v Uhorsku.
„Poštári“ sa pásli na lúkach
Prvé a dlho jediné poštové stanice od 16. storočia boli v Rudne, Žabokrekoch a Nolčove. Poštmajstri boli spočiatku Nemci, ktorí sa starali o chod poštovej stanice, chovali stanovený počet koní potrebných na striedanie a viedli záznamy o listových zásielkach. Poštová stanica pozostávala z obytného domu poštmajstra a hospodárskych stavieb s krmivom pre kone a ostatné zvieratá. Obce, v ktorých stanica sídlila, museli prepustiť kus zo svojich lúk na pasenie koní. Personál pošty bol oslobodený od platenia všetkých daní, vojenskej služby a vydržiavania vojska. Každý poštmajster dostával plat štvrťročne. Rozdeľovacia stanica bola v Rudne, kam dvakrát týždenne prichádzali dostavníky z Banskej Bystrice, z Prievidze a zo Žabokriek. V Rudne sa funkcia poštmajstra dedila v rodine Gáffora. Jeho kone vraj boli vždy odpočinuté i napojené a schopné rýchleho doručenia pošty. Možno oni majú na svedomí povrávku: „Letí ako gáfor...“ V roku 1872 premiestnili stanicu z Rudna do Slovenského Pravna.
Zahradnený Turiec
V Sklabini, Kláštore pod Znievom a Blatnici ostali pozostatky hradov, ktoré však v Turci neboli jediné. Najstarším hradom bol Vyšehrad nad Jasenovom, z ktorého neostalo takmer nič. Jeho vládca si pravdepodobne podrobil časť hornej Nitry a možno i celý Turiec. Predpokladá sa, že Vyšehrad bol dokonca sídlom administratívnej správy, pod ktorú patril i náš región. Po jeho zániku vraj mal po veľkomoravskom období jeho úlohu prevziať murovaný hrad na Šiancoch v Slovenskom Pravne. Ten zničili okolo roku 1 000. Dôležité postavenie neskôr získal hrad Zniev. Ďalší hrad sa mal nachádzať v Sučanoch na kopci Skala. Drevená pevnosť chránila cestu hore Váhom na Liptov.
V Turci ostalo po hradiskách viacero stôp. Zväčša sú to vysoké kopce s názvami hrádok alebo hradište. Také možno nájsť pri Rakši, Socovciach, Valči, Belej, Hornom Jasene, Záborí, Bystričke, Vrútkach, Kľačanoch, Podhradí, Krpeľanoch.
Originálni Dubovčania
Aby sa zemania bývajúci v jednej dedine vedeli rozlíšiť, pridali si k menám prímenie. Tak vznikol napríklad rod Jesenský-Gašparé, z ktorých pochádza aj Janko Jesenský, či Juríkovie, Pavkovie... Na Dubovom síce zemania nežili, no toto špecifikum domáci mali. Na dvore niekedy bývali traja i štyria gazdovia s jedným priezviskom a aby si ich nemýlili, vymysleli si prezývky. Ale naozaj originálne. Zvyčajne sa viazali na miesto bydliska, takže niektorí mali za priezviskom Pri potoku, Za potokom, Z hornej izby či Od studne.⋌(MD)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?