V populárnom „Téčku“ sa za ten čas predstavilo niekoľko desiatok výtvarníkov a fotografov nielen z turčianskeho regiónu, ale aj z celého Slovenska, pričom jeho dramaturgia bola vždy otvorená alternatívnym konceptom, prístupná každému smeru a generácii. Vždy ale platilo, že pôjde o umelecky kvalitné výstupy, ktoré v skratke charakterizujú autora a jeho umelecký vývoj. Napriek tomu, že klub už zapadol do kultúrneho koloritu metropoly Turca, predsa len treba pri prvom jubilejnom medzníku pripomenúť, že nie všetko prichádza samo. Veď vo všeobecnosti sa vie, že hoci na Slovensku vzniklo za ostatných pätnásť rokov viacero nových galérií, máloktorá si vedela poradiť so zložitými ekonomickými podmienkami a neustúpila od pôvodnej ambície prezentovať náročnejší výtvarný program.
Prečo sa to podarilo v Martine? Odpoveď bolo možné nájsť aj na vernisáži výstavy. Už dávno nebolo v galérii tak veselo, tak žičlivo a spontánne dobre. Je vidieť, že okolo „Téčka“ sú zoskupení ľudia, ktorí ešte nestratili elán a nadšenie pre správnu vec, ktorí sú si priateľmi, ale ktorí toto priateľstvo nezneužívajú na lacné prezentovanie samých seba. "Celebrity efekt ani lacné pózerstvo v „Téčku“, chvalabohu, nikdy nefungovali, pretože toto živé a prirodzenou autenticitou vydýchané miesto vyžarovalo onakvejšie fluidum a čaro. Koncerty kvalitných kapiel či príležitostných rôznorodých hudobných zoskupení už len rámcovali celkovú atmosféru „sešlosti“ ľudí rovnakej krvnej skupiny, dobrých priateľov, starých známych, milovníkov piva, vína a Gregorových nátierok,“ píše v katalógu výstavy jeden z progatonistov „Téčka“ Peter Cabadaj.
Spomeňme aj ďalších, ktorí „Téčko“ formovali – Fedor Juran, Igor Štrbík, Igor Válek, Vlado Hatara, Milan Gregor, Kristína Zvedelová... Spomeňme aj tých, ktorí vystavovali, a dávali tak klubovým výstavám punc kvality – Fero Kalina, Peter Šabo, Milan Gregor, Ivan Lalinský, Márius Maták, Rado Vojtek, Milan Hrabovský, Miloš Kopták, Tom Ciller, Mária Čorejová, Michaela Nociarová a mnohí iní. Aj tieto mená rezonujú na aktuálnej výstave v Turčianskej galérii. Predstavuje zaujímavé a inšpiratívne svedectvo o činnosti jedného nekonvenčného výstavného priestoru a ľudí, ktorí ho napĺňali životom.
VIERA LEGERSKÁ