Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Kožuchovci: Možno sa konečne o sebe dozvieme aj niečo viac

HEREC JÁN KOŽUCH zasvätil syna v detstve do tajov erotiky, ťahal ho do divadla a z matematiky mu dovolil mať aj pätorky. Aj toto o sebe prezradili otec Ján Kožuch so synom Michalom v rubrike,v ktorej sme im položili rovnaké otázky.

Ján Kožuch
herec SKD v Martine, otec Michala Kožucha
Váš najdramatickejší zážitok z rodičovského združenia?
- Nemám rád, keď niekto znevažuje povolanie toho druhého. Michalov učiteľ matematiky mi na rodičovskom povedal, že matematika nie je recitovanie básničiek. Okamžite som replikoval, že matematika sa dá naučiť, ale on by nikdy nedokázal povedať pár sugestívnych veršov. Mimochodom, v živote som ho nevidel na nijakom kultúrnom podujatí.
Chodili ste spolu do kina?
- Do kina nie. Keď bol Michal malý, rád sedel na divadelných skúškach a komentoval. Možno preto mu to teraz tak „páli“ ako rozhlasovému moderátorovi.
Absolvovali ste klasické dovolenky?
- Samozrejme. Boli sme spolu v Bulharsku na klasickej stanovej dovolenke.

Skryť Vypnúť reklamu


Aké vlastnosti po vás zdedil váš syn?
- Je rovnako výbušný a cholerický ako ja. Za sekundu dokáže vzplanúť a poslať vážené osobnosti do horúcich pekiel, ale rovnako rýchlo sa upokojí a je milý a láskavý. No proste ako ja.
Pomáhali ste mu pri výbere povolania?
- Skôr zakazoval. Vystríhal som ho pred hereckým povolaním, lebo viem, čo obnáša, a do úvahy by v žiadnom prípade neprichádzala žiadna vojenská škola. Som pacifista.
Čím vás syn najviac prekvapil?
- Že ma poslúchol – aspoň som si to myslel. Neprihlásil sa na herectvo, na manažment a marketing kultúry. No po absolvovaní ho herecké povolanie aj tak zlákalo a pár rokov bol členom Starého divadla v Nitre. Mimochodom, išlo mu to veľmi dobre.
A vy jeho?
- Tak to naozaj neviem. Určite ste túto otázku položili aj jemu, a tak sa to konečne dozviem.
Kedy ste si začali uvedomovať, že Michal je osobnosť?
- Keď sa pustil vlastnou cestou a začal robiť veci, ktoré ho skutočne zaujímali. Vlastne bez akýchkoľvek prostriedkov sa pustil s partiou kamarátov do budovania klubu Starej pekárne, v ktorej sa dá počúvať dobrá muzika, alebo relaxovať pri dobrom pivečku. A potom aj vtedy, keď spoznal, že jeho skutočnou záľubou je rozhlas a keď svojmu moderátorstvu, a tým i rádiu, vtlačil svojskú pečať, svojský charakter a svoj pohľad na vec.
Ako komentuje vašu kariéru?
- Má nadhľad. Divadlo mu pripomína už len dávno zabudnutý sen a neberie tragicky ani herecké omyly, ani sa príliš neopája víťazstvami. Mám taký pocit, že sa potichu čuduje, ako som pri takom hektickom povolaní mohol vydržať.
Čo by ste na ňom zmenili?
- Presne to, čo chýba aj mne. Tú výbušnosť a cholerickosť. Nie je nutné, aby náš krvný tlak skákal v určitých momentoch až do životunebezpečných výšok.
V čom je pre vás vzorom?
- V zdravom sebavedomí a zdravej ctižiadostivosti. Dokáže presadiť v polemike svoj názor a trvá na ňom, pretože vie, že ak by zaváhal, okamžite by vznikla anarchia, čo je pri riadení a manažovaní takej populárnej a dnes už i slávnej kapely, ako je Desmod, priveľmi veľké riziko.
Kvôli čomu sa viete pohádať?
- Kvôli maličkostiam, kvôli povolaniam, kvôli pocitom, kvôli... Keď sa stretnú dve výbušné povahy v tej správnej atmosfére a v tej pravej chvíli, tak môže byť veselo.
Čo si najčastejšie navzájom vyčítate?
- Nie sme na tomto svete na to, aby sme si niečo vyčítali. Okrem toho sme spolu tak málo, že na výčitky ani neostáva čas. Možno mi Michal občas aj niečo vytkne, ale ja si za nič na svete neviem spomenúť čo. Starneme...
Čo si viete dožičiť?
- V poslednom čase sme si dosýta dožičili manuálnej práce. Prerábame, budujeme, zveľaďujeme a tešíme sa, že našu námahu začína byť dokonca vidieť. A ak to skutočne vyjde a svoje veľdielo vo Svätom Antone dokončíme, dožičíme si v tomto prostredí dokonalé rodinné chvíle.
A čo si neviete odoprieť?
- Tak v tomto sme skutočne každý iný. Ja si neodopriem svoje dobré pivečko, najradšej plzenské. Ak ma pozvete, tak môže byť aj Guinnes alebo prípadne Gemer. Michal - ten sa takýchto pôžitkov nedotkne. Relaxuje pri počítači, alebo surfuje po internete. Nevie, o čo prichádza.

Skryť Vypnúť reklamu

Michal Kožuch manažér skupiny Desmod, moderátor v Rádiu Max, syn herca Jána Kožucha
Aký najdramatickejší zážitok prežil váš rodič na rodičovskom združení?
- Keď tatovi môj triedny a učiteľ matematiky na gymnáziu oznámil, že matematika nie je recitovanie básničiek... Myslím, že to nemal robiť, lebo tato prišiel domov a oznámil mi, že môžem mať z matematiky, čo len chcem... (smiech).
Chodili ste spolu do kina?
- Nie, furt ma ťahal do divadla. Dodnes nechápem prečo? PREČO?
Absolvovali ste klasické dovolenky?
- Ale hej, konkrétne si spomínam na dovolenku v Bulharsku, mal som asi 12 rokov. Otec ma nepriamo zasvätil do tajov erotiky, keď som ho našiel stáť aj s rodinným priateľom a inak dlhoročným dramaturgom v Slovenskom rozhlase Števkom Šmihlom pred sprchami. Tak som sa postavil aj ja so Štefanovým synom, aby sme si nakoniec vystáli „kukane“ do ženských spŕch. Nepamätám si, že by otec častejšie chodieval do sprchy ako práve v Bulharsku (smiech).
Aké vlastnosti ste zdedili po rodičoch?
- Myslím, že som impulzívny po mame, otec je pokojnejší. Celkovo som presný opak otca... Otec je pracovitý, vcelku šikovný chalan. Ja som naproti nemu efektívnejší a dokážem kombinovať rôzne nepredstaviteľné kombinácie mojich známostí a pracovných aktivít. To praktickejšie myslenie mám asi po mame...
Pomáhali vám pri výbere povolania?
- Jasné, tým, že mi zakázali ísť na herectvo. Dnes hovorím chvalabohu... (smiech) Vďaka tomu som vyštudoval prioritne manažment a aj keď som sa nevyhol hereckej anabáze v nitrianskom divadle, mohol som ho vďaka tomu bez problémov opustiť. Nepatrím k tým, ktorí tvrdia, že bez divadla sa nedá žiť. Skôr naopak, dá sa a dobre (smiech). Ale zas musím povedať, že na otca sa veľmi dobre pozerá...
Čím ste prekvapili rodičov?
- To neviem, to sa musíte spýtať ich. Ale možno tým, že som napokon v tom, čo robím, celkom úspešný.. Otec totiž nado mnou zlomil palicu, čo sa týka roboty, keď som mal 14 rokov a furt som nenávidel robotu vo vinohrade (smiech).
Kedy ste si začali uvedomovať, že ten druhý je osobnosť?
- Čo si pamätám, tak vždy som si uvedomoval, že mám extra rodičov. Veď ktorý tato príde do škôlky a struhne vám rozprávku o Palculienke??? A potom som bol nesmierne hrdý, keď dostal ako prvý slovenský herec divadelnú Dosku. A mama je a bude mama, navyše bez nej by som bol v mojom povolaní polovičný, v podstate ekonomika Desmodu je ona (smiech).
Ako otec komentuje vašu kariéru?
- Nijako, ale myslím, že sa z nej teší. Mama dáva s každým úspechom Desmodov či rádia, v ktorom pracujem ako moderátor, najavo svoju radosť veľmi otvorene, tato sa len usmieva.
Máte spoločné miesta na relax?
- Určite, chalupa vo Sv. Antone pri Banskej Štiavnici.
Čo by ste na ňom zmenili?
- Nič. On je fakt fasa chalan. (smiech)
V čom je pre vás vzorom?
- Neviem, či je pre mňa vzorom. Nikdy som nemal vzor. Ja by som nechcel robiť to, čo robí otec, ale asi by som chcel žiť tak, ako on. Myslím si, že pri mojej mame žije veľmi pekný život...
Kvôli čomu sa viete pohádať?
- Kvôli divadlu. Nemám rád divadlo – a tým myslím celý ten systém fungovania. Otec ho asi miluje a nerieši to, čo ja...
Čo si najčastejšie navzájom vyčítate?
- Na to sme už obaja starí... Navyše si to nemôžem dovoliť, šak je to môj tata!
Čo si viete dožičiť?
- Hrozne rád preňho nakupujem darčeky, lebo je veľmi vďačný objekt - miluje staré české scénky, čiernobiele filmy a indiánky, ktoré volá podľa pokriku návštevníkov kina z roku 1970: „Už idúúú!“ Bohužiaľ ich väčšinou neocení, keďže si dodnes nevie zapnúť DVD... No nemilovali by ste ho?
MIROSLAVA DÍREROVÁ

Skryť Vypnúť reklamu

JÁN KOŽUCH
Ján Kožuch (59) sa narodil v Nedede pri Šali. Vyštudoval na AMU v Prahe a od roku 1982 je hercomSlovenskom komornom divadle v Martine. Hosťuje v divadle Astorka Korzo´96 v hre Romana Poláka Kentauri, v Divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici v inscenácii Frankenstein a v Mestskom divadle v Žiline v inscenácii Bačova žena. Pracuje tiež pre rozhlas a v dabingu. Jeho hlasom rozpráva postava postava Poirota v detektívnom seriáli od Agathy Christie a ako dabingový režisér sa uplatnil v seriáli Hviezdna loď Galaktika.

MICHAL KOŽUCH
Michal Kožuch (37) je rodený Nitran. Vyštudoval martinské gymnázium a manažment a marketing kultúry na FF UK v Bratislave. Popri škole pracoval ako manažér v nitrianskom Starom divadle, kde v rokoch 1996 - 2000 aj hral. V roku 1997 začal pracovať v nitrianskom N-rádiu, kde sa stretol s Kulym z Desmodu. Obaja v roku 2003 z rádia odišli a Michal Kožuch sa stal oficiálnym manažérom Kulyho skupiny. O rok neskôr sa spoločne vrátili k moderovaniu, tentoraz však v Rádiu Max. Michal Kožuch prevádzkuje v Nitre vlastný hudobný klub Stará pekáreň a v súčasnosti sa teší zo šiesteho albumu Desmodu Kyvadlo.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Aj matematika sa dá skrotiť
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 160
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 484
 3. Aká je chémia vôní 12 831
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 655
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 448
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 977
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 680
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 281
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 844
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 712
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rozpočet mesta Martin: Šetrenie i investície

Martinskí mestskí poslanci schválili „zákon roka“, v mestskej kase bude menej peňazí.

V budúcom roku by sa malo zrenovovať Námestie SNP

Sezónu malého futbalu museli ukončiť, chýbali voľné termíny

Už tak dosť oklieštená sezóna malého futbalu je definitívne zrušená. Prvýkrát v histórii sa stalo, že sme nespoznali víťazov.

Skrátená sezóna malého futbalu víťazov nespoznala.

Írska veľvyslankyňa v Martine

Na radnici mali vzácnu návštevu.

Martin navštívila veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku Hilda Ó Riain.

Vymenovali riaditeľov sociálnych organizácií v Turci

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec má novú riaditeľku.

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?