Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

GÓLY, BODY, SEKUNDY TURČIANSKYCH ŠPORTOVCOV VO FAKTOCH A ČÍSLACH

V MINULOM ROKU sa na športových podujatiach predstavili stovky turčianskych športovcov, viacerí z nich zaznamenali rad pozoruhodných výsledkov. Niektoré z nich vám radi pripomenieme.

GÓLY, BODY, SEKUNDY TURČIANSKYCH ŠPORTOVCOV VO FAKTOCH A ČÍSLACH
Najväčšie športové udalosti Turca za rok 2007 pod drobnohľadom

JANUÁR
l Dvaja martinskí hokejisti, Andrej Themár a Jakub Drábek, ktorý dohral sezónu v Žiline, sa zúčastnili na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov. Slováci vo Švédsku veľmi neoslnili, zachránili sa doslova v hodine dvanástej.
l Martinčan Michal Hrivnák, hrajúci za ŠKB Izoglobal Martin, bol vyhlásený za najlepšieho hokejbalistu roku 2006.
l Skvelá správa prišla z Dakaru. Žabokrečan Jaroslav Katriňák úspešne dorazil do cieľa najznámejšej svetovej rely. V  deviatom ročníku si vybojoval miesto v prvej desiatke, v ťažkej súťaži skončil na skvelom 9. mieste.
l V Martine sa uskutočnil zimný triatlon, ktorý vyhral Žilinčan Tomáš Jurkovič. Druhé a tretie miesto získali Turčania Ján Holiga ml. a Matúš Jurečka.
l V hoteli Turiec bola vyhlásená najlepšia jedenástka turčianskych futbalových súťaží za rok 2006. Hlasujúci do nej vybrali týchto hráčov: Zdenka Veselovského - Róberta Prjevaru, Romana Volnu, Petra Černáka, Mária Daubnera - Dušana Doboša, Miroslava Fančiho, Petra Fečka, Pavla Kolena, Mariána Mórica a Šeriho. Najlepším futbalistom TFZ sa stal brankár Lokomotívy Vrútok Zdenko Veselovský.
l Komisia mládeže a športu, pracujúca pri MsZ v Martine, vyhlásila najlepších športovcov Turca za rok 2006. Miesto v desiatke získali skialpinistka Martina Dobošová, kolkár Ivan Čech, bežec a triatlonista Ján Holiga ml., hokejbalista Michal Hrivnák, strelec Pavol Kopp, atlétka Lucia Klocová, hadzanár Ivan Kuchárik, hokejista Rastislav Špirko, kulturista Jaroslav Ševčík, rádioorientačná bežkyňa Alžbeta Šimečková a vodnopólistka Michaela Tachezyová. Najlepším kolektívom Turca sa stali hokejisti MHC Martin, vodné pólistky PVK Vrútky a hokejistky MHK Martin.
FEBRUÁR
l V Martine a v jeho okolí sa uskutočnil 41. ročník slovenského zimného zrazu turistov. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 2 000 turistov.
l Futbalisti Dražkoviec vyhrali 14. ročník halového turnaja o Pohár TFZ.
l Po 54. kolách základnej časti skončili hokejisti MHC Martin na piatom mieste a po štyroch rokoch postúpili do play off.
MAREC
l Martinskí hokejisti neprešli cez prvé kolo play off. V sérii s Trenčínom odohrali štyri vyrovnané zápasy, no nakoniec v každom z nich ťahali za kratší koniec. Nielen vedenie klubu, ale aj široká verejnosť hodnotila konečné 5. miesto ako úspech.
l Hokejistky MHK Martin vybojovali ôsmy majstrovský titul, mimochodom štvrtý v rade. Víťazstvom v domácej súťaži si zverenkyne trénerov Grečmala a Farkaša vybojovali právo účasti vo štvrťfinálovej skupine Ligy majstrov.
l Futbalisti Turčianskych Teplíc odštartovali jarnú časť I. futbalovej ligy. V prvom stretnutí podľahli v Lučenci 2:1. Prvoradým cieľom zverencov trénera Ivana Šimčeka bola záchrana v súťaži.
l V najvyššej hokejbalovej súťaži na Slovensku skončila základná časť. Do play off postúpili dve turčianske mužstvá. ŠKB Izoglobal Martin z prvého miesta, Kométa Vrútky zo šiestej pozície. Tretí turčiansky zástupca, Goldspart Martin, do play off nepostúpil a v súťaži obsadil konečné deviate miesto.
APRÍL
l Vrútocká Kométa skončila svoje účinkovanie v play off. Do semifinále ju nepustili Piešťany, ktoré vyhrali všetky tri zápasy. Naopak, martinský Izoglobal podľa očakávania v troch zápasoch zvládol štvrťfinálovú sériu so Skalicou.
l Stolní tenisti Neografie Martin vyhrali štvrtú ligu a postúpili do tretej.
l V Martine sa na najstrovstvá sveta v ľadovom hokeji pripravovala slovenská reprezentácia. V širšej nominácii trénera Šuplera sa objavili brankári MHC Martin Peter Ševela a Michal Dzubina, ako aj útočník Radovan Somík.
l Český brankár Vlastimil Lakosil sa stal novou posilou hokejistov MHC Martin.
l Stolní tenisti MSTK Martin C sa stali víťazmi turčianskej stolnotenisovej súťaže.
MÁJ
l  Hokejbalisti Izoglobalu nedosiahli na vytúžený titul, nakoniec skončili druhí. Vo finále play off nestačili na bratislavský Ružinov, ktorý sériu vyhral 3:1.
l Vrútocké vodné pólistky dokonale využili domáce prostredie a vo svojom bazéne v predstihu získali ďalší majstrovský titul.
l V Martine sa uskutočnil 42. ročník Behu k srdcu SNP. Ako prvý dobehol do cieľa Imrich Magyar z Nových Zámkov. Martinčan Milan Celerín si v kategórii veteránov vybojoval druhé miesto.
l Lucia Klocová na mítingu IAAF Grand Prix v holandskom Hengele obsadila v behu na 800 metrov druhé miesto.
JÚN
l Strelca Pavla Koppa na svetovom pohári strelcov v Mníchove delili od postupu do najlepšej osmičky len dva body.
l Motokrosový reprezentant Jaroslav Katriňák ako prvý Turčan získal Cenu Žilinského samosprávneho kraja.
l Futbalisti Turčianskych Teplíc sa hneď po prvej sezóne rozlúčili s prvou ligou. V skupine o záchranu obsadili posledné 8. miesto.
l Martinskí hádzanári sa po 19. rokoch prebojovali medzi slovenskú elitu. V prelínacej súťaži síce skončili tretí, ale po odstúpení Sečoviec z hádzanárskej extraligy si predsa len zabezpečili miestenku medzi najlepšími.
l Juraj Kosorinský na majstrovstvách Európy v naturálnej kulturistike obsadil v najťažšej kategórii do 85 kg štvrté miesto.
l Skončili futbalové súťaže. Martinčania hrajúci vo farbách Rimavskej Soboty B obsadili v tretej lige 11. miesto. Vo IV. lige štvrtú priečku obsadila Belá, piata skončila Valča, šieste Turany a desiate Trebostovo. V piatej lige sa najviac darilo Vrútočanom, ktorí skončili druhí. Naopak, Kláštor sa po roku vrátil do I. triedy, v piatej lige skončil až dvanásty. V I. triede nenašla Ďanová premožiteľa a bez prehry postúpila do piatej ligy. II. triedu vyhral MŠK Fomat.
l Na medzinárodnom atletickom mítingu Zlatá tretra, ktorý sa konal v Ostrave, pokorila Lucia Klocová v behu na 800 m dvojminútovú hranicu. Vo výbornej atmosfére odrazila útok Rusky Kotľarovej a časom 1:59,88 vybojova druhé miesto. Lucia tak po B limite splnila aj ostrý limit na majstrovstvá sveta v Osake.
l Futbalisti Lokomotívy Vrútky neuspeli v baráži o postup do IV. ligy. V barážovom stretnutí ich v pomere 4:0 zdolala Kotrčiná Lúčka.
JÚL
l Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar prijal úspešných hádzanárov, ktorí na majstrovstvách Európy veteránov v Krakove získali prvé miesto.
l Ďalší skvelý úspech dosiahla Lucia Klocová. Na mítingu IAAF Grand Prix v chorvátskom Zá- hrebe triumfilovala v behu na 800 metrov časom 2:01,56.
l Na plachtárskom slovenskom šampionáte, ktorý sa uskutočnil v Prievidzi, zaznamenali Turčania zaujímavé výsledky. Jozef Kožár z Aeroklubu Martin si v klubovej triede (menej výkonné vetrone bez vodnej príťaže) vylietal majstrovský titul. Darilo sa aj Branislavovi Jesenskému zo Slovenského plachtárskeho centra v Martine, ktorý vo voľnej triede (vysoko výkonné vetrone bez obmedzenia rozpätia krídel s vodnou príťažou) vybojoval druhé miesto.
l Vo Folkušovej sa uskutočnilo tradičné bežecké podujatie - Folkušovská sedmička. V konkurencii 156 bežcov si najlepšie počínal Roman Arbet z Demolexu Bardejov. Z Turčanov sa najviac darilo Jánovi Holigovi ml., ktorý dobehol do cieľa na treťom mieste.
l Hokejistky MHK Martin navštívili Európsky parlament v Štrasburgu, kde odohrali aj priateľský medzinárodný zápas. Miestny výber zdolali vysoko - 22:4.
l V martinských Jedľovinách sa za účasti 77 pretekárov uskutočnil 15. ročník Behu priateľov Jedľovín. V hlavnej kategórie sa s 10 km traťou najlepšie vysporiadal Ján Holiga ml.
l Hokejisti MHC Martin, pripravujúci sa na nový extraligový ročník, odohrali svoj prvý prípravný zápas, v ktorom porazili Duklu Trenčín v pomere 4:3.
AUGUST
l Atlétka Lucia Klocová si na mítingu v Londýne, víťazstvom v behu na 800 m, zabezpečila účasť na svetovom atletickom finále.
l Za účasti 144 pretekárov, nielen zo Slovenska, sa v Turci uskutočnil už 5. ročník Turčianskeho amatérskeho triatlonu. O zmenu traťového rekordu sa postaral Popradčan Pavol Šimko, ktorý sa s 1 000 m plaveckým úsekom, 40 km púťou na bicykli a 10 km behom vyrovnal za 1:59,24.
l V prvý augustový týždeň sa naplno rozbehla sezóna aj vo viacerých futbalových ligách. V druhej lige sa v jesennej časti predstavili Turčianske Teplice, v tretej zas Martinčania hrajúci pod hlavičkou Rimavskej Soboty B. Vo štvrtej lige na prvý zápas nastúpili futbalisti Belej, Valče, Trebostova a Turian. V piatej lige sa zas predstavili hráči Vrútok, Sučian, Dražkoviec a Ďanovej.
l Martinskí jachtári si úspešne počínali na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v olympijskej lodnej triede 470 a mládežníckej lodnej triede Optimist. V lodnej triede 470 dominovala posádka YC Martin v zložení Jakub Kaňuk – Boris Hnilica, ktorá sa tak okrem víťazstva na Veľkej cene Slovenska mohla tešiť aj zo zisku majstrovského titulu. Triumf Turčanov v tejto kategórii zvýraznilo aj druhé miesto ďalšej martinskej dvojice, o ktoré sa postarali Miroslav Baran spolu s Fedorom Kubešom.
l Sloveská reprezentantka v behu na 800 m Lucia Klocová si na majstrovstvách sveta v japonskej Osake vybojovala vynikajúce deviate miesto, navyše si dvakrát zlepšila svoj osobný rekord. Najprv v šiestom rozbehu finišovala s časom 1:59,72, ktorý ešte dokázala vylepšiť v semifinálovom zápolení. Nový osobák, čas 1:58,62, jej však na vytúžený postup do finále nestačil.
l V Kláštore pod Znievom sa uskutočnil už 47. ročník Znievskych dní cyklistily. V hlavných pretekoch zvíťazil odchovanec turčianskej cyklistiky pôsobiaci v ŽP Podbezová Miroslav Keliar, ktorý do cieľa dorazil s časom 3:41,31.
l Novým hrajúcim trénerom volejbalistov Neografie Martin sa stal Miroslav Blizniak.
l Patrik Chlebo si na svetovom šampionáte zdravotne postihnutých cyklistov došpurtoval po fantastické druhé miesto. Stalo sa tak v kategórii jednotlivcov s hromadným štartom.
SEPTEMBER
l V septembri odštartovala slovenská hokejová extraliga. V premiérovom zápase zverenci trénera Spišiaka pred vypredaným hľadiskom zdolali majstrovský Slovan 6:3. Martinský dres si po prvýkrát na ostro obliekli aj nové posily. Brankár Vlastimil Lakosil, útočníci Lukáš Říha a Guntis Džerinš.
l Premiéru v najvyššej hádzanárskej súťaži po dlhých rokoch absolvovali martinskí hádzanári. Zverenci trénera Milana Janíka nestačili na vicemajstra a v Považskej Bystrici prehrali 34:22.
l Svoje prvé kolo mala na programe aj najvyššia hokejová liga žien. V úvodnom kole Martinčanky porazili Banskú Bystricu 5:1. Cieľom úspešného kolektívu je zisk deviateho majstrovského titulu.
l V Martine sa uskutočnil Európsky pohár majstrov v hokejbale. V domácom prostredí síce ŠKB Izoglobal prvenstvo neobhájil, no aj bronzový kov vybojovaný v ťažkej konkurencii mal svoj lesk.
l Martinskí hádzanári získali prvé body v extralige. V súboji celkov, ktoré dovtedy ešte v súťaži nebodovali, zdolali Topoľčany v pomere 24:19.
l Za účasti dvoch turčianskych mužstiev odštartovala aj slovenská hokejbalová extraliga. V premiérových zápasoch nového ročníka martinský Izoglobal zdolal Piešťany 4:2 a vrútocká Kométa podľahla v Pruskom 4:2.
l Futbalový rozhodca Martin Balko na čiare asistoval Ľ. Micheľovi v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase medzi Francúzskom a Talianskom. V milánskom pekle na San Sire sa slovenskej rozhodcovskej trojici darilo. Slovinský delegát zápasu V. Šajn jej výkon označil za nadštandardný.
OKTÓBER
l V Martinskom hokejovom centre sa uskutočnila štvrťfinálová skupina Ligy majstrov v hokeji žien. Martinské dievčatá potvrdili ambície a splnili si sen. Dokonale využili domáce prostredie a po výhre nad Mariborom 5:2, Ankarou 21:0 a prehre s Rigou 2:3 až po samostatných nájazdoch, si vybojovali postup do ďalšej fázy najvýznamnejšej medzinárodej klubovej súťaže.
l Po dlhom čase mali martinskí hokejoví priaznivci možnosť na vlastné oči vidieť hrať hviezdu svetového kalibru. V skalickom drese sa predstavil Žigmund Pálffy. No ani jeho nesporné umenie Záhorákom nepomohlo, Martinčania vyhrali 5:3
l Český útočník v službách MHC Martin - Lukáš Říha sa zapísal do histórie slovenskej extraligy. Už po siedmich sekundách prekonal nitrianskeho brankára, čím sa postral o najrýchlejší strelený gól v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži.

Skryť Vypnúť reklamu

l Posádka jachtárov z Yacht clubu Martin sa v konkurencii 32 lodí stala medzinárodným majstrom Slovenska v kategórii námorných jázd. Na Jadranskom mori Martin vynikajúco reprezentovali Ján Kaňuk, Jozef Hnilica, Martin Očenáš, Norbert Kráľ, Miroslav Šatara a Koloman Zifčák.
l Po nevýrazných výkonoch a sérii neúspechov sa z lavičky futbalistov Turčianskych Teplíc porúčal tréner Ivan Šimček, ktorý odišiel od mužstva na vlastnú žiadosť. Novým kormidelníkom turčianskeho druholigistu sa stal Peter Kurek, ktorý predtým trénoval Liptovský Mikuláš.
NOVEMBER
l Martinský odchovanec Michal Macho sa stal novou posilou hokejistov MHC Martin. Do Turca prestúpil z Košíc, kde mu tréner Šterbák nedával veľa príležitostí.
l Mladý Martinčan Norbert Zajac sa sa hneď pri prvej účasti na slovenskom šampionáte v naturálnej kulturistike mohol tešiť zo zisku majstrovského titulu v kategórii dorastencov. Jeho starší oddielový kolega Juraj Kosorinský si v najťažšej mužskej kategórii vybojoval druhé miesto.
l Skončila sa jesenná časť nižších futbalových súťaží. Teplická Aqua sa po príchode nového trénera pozviechala a v druhej lige po jeseni obsadila 10. miesto. Vo štvrtej lige po 13. kolách vedie Trebostovo. Na štvrtom mieste zimuje Valča, desiate miesto si vybojovala Belá, hneď za ňou sú Turany. V piatej lige sa najviac v jeseni darilo nováčikovi z Ďanovej. Dražkovce sú zatiaľ šieste, Sučany deviate a Vrútky jedenáste. V I. triede sa najviac darilo teplickému béčku, so stratou dvoch bodov na druhom mieste je MŠK Fomat Martin.
DECEMBER
l Obrancovia MHC Martin - Peter Klepáč, Ivan Ďatelinka a Miroslav Vantroba si zahrali v reprezentačnom drese proti Česku a Švajčiarsku.
l Martinské hokejistky sa bez víťazstva vrátili z Moskvy, kde sa odohrala semifinálová skupina Ligy majstrov. Slovenské majsterky najprv nestačili na Torpédo Moskva, potom na fínsky Espoo Blues a nakoniec aj na kazašskú Almatu. ⋌ R. KOPKA

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 3. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 5. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 6. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 7. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 8. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 9. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 620
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 622
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 489
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 351
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 917
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 803
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 762
 8. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 6 284
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 103
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 085
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Stromová hojdačka v Trebostove.

Aj v Turci máme čarovné miesta, kde výletníkov prekvapí obľúbená atrakcia, stromová hojdačka. Jedna z nich sa nachádza v Trebostove.

58m
Branislav Bernát si vyskúša francúzsku ligu.

Martinský odchovanec Branislav Bernát skúsi šťastie vo Francúzku.

3 h
Prednostne sa do škôlok dostanú predškoláci. Predprimárne 
vzdelávanie majú povinné.

Nová legislatíva sa týka aj takzvaného odkladu školskej dochádzky.

8 h

V špeciálnom pravidelnom piatkovom vydaní prinášame rubriku Hobby-šport. V dnešnej časti sme sa spolu so športovým obchodom Intersport zamerali na tému detské odrážadlá.

9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medvedica s dvomi malými prechádzala cez pole.

20 h

Uzávierka potrvá niekoľko dní. Známa je už obchádzková trasa.

13. máj

Majiteľ má vraj posudok na 1,5 milióna.

13. máj

Dvaja malí chlapci zrazení na priechode pre chodcov, 14-ročný nevodič za volantom a prirýchly mladík zamestnali policajtov aj záchranárov.

13. máj

Už ste čítali?