Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

GÓLY, BODY, SEKUNDY TURČIANSKYCH ŠPORTOVCOV VO FAKTOCH A ČÍSLACH

V MINULOM ROKU sa na športových podujatiach predstavili stovky turčianskych športovcov, viacerí z nich zaznamenali rad pozoruhodných výsledkov. Niektoré z nich vám radi pripomenieme.

GÓLY, BODY, SEKUNDY TURČIANSKYCH ŠPORTOVCOV VO FAKTOCH A ČÍSLACH
Najväčšie športové udalosti Turca za rok 2007 pod drobnohľadom

JANUÁR
l Dvaja martinskí hokejisti, Andrej Themár a Jakub Drábek, ktorý dohral sezónu v Žiline, sa zúčastnili na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov. Slováci vo Švédsku veľmi neoslnili, zachránili sa doslova v hodine dvanástej.
l Martinčan Michal Hrivnák, hrajúci za ŠKB Izoglobal Martin, bol vyhlásený za najlepšieho hokejbalistu roku 2006.
l Skvelá správa prišla z Dakaru. Žabokrečan Jaroslav Katriňák úspešne dorazil do cieľa najznámejšej svetovej rely. V  deviatom ročníku si vybojoval miesto v prvej desiatke, v ťažkej súťaži skončil na skvelom 9. mieste.
l V Martine sa uskutočnil zimný triatlon, ktorý vyhral Žilinčan Tomáš Jurkovič. Druhé a tretie miesto získali Turčania Ján Holiga ml. a Matúš Jurečka.
l V hoteli Turiec bola vyhlásená najlepšia jedenástka turčianskych futbalových súťaží za rok 2006. Hlasujúci do nej vybrali týchto hráčov: Zdenka Veselovského - Róberta Prjevaru, Romana Volnu, Petra Černáka, Mária Daubnera - Dušana Doboša, Miroslava Fančiho, Petra Fečka, Pavla Kolena, Mariána Mórica a Šeriho. Najlepším futbalistom TFZ sa stal brankár Lokomotívy Vrútok Zdenko Veselovský.
l Komisia mládeže a športu, pracujúca pri MsZ v Martine, vyhlásila najlepších športovcov Turca za rok 2006. Miesto v desiatke získali skialpinistka Martina Dobošová, kolkár Ivan Čech, bežec a triatlonista Ján Holiga ml., hokejbalista Michal Hrivnák, strelec Pavol Kopp, atlétka Lucia Klocová, hadzanár Ivan Kuchárik, hokejista Rastislav Špirko, kulturista Jaroslav Ševčík, rádioorientačná bežkyňa Alžbeta Šimečková a vodnopólistka Michaela Tachezyová. Najlepším kolektívom Turca sa stali hokejisti MHC Martin, vodné pólistky PVK Vrútky a hokejistky MHK Martin.
FEBRUÁR
l V Martine a v jeho okolí sa uskutočnil 41. ročník slovenského zimného zrazu turistov. Na podujatí sa zúčastnilo takmer 2 000 turistov.
l Futbalisti Dražkoviec vyhrali 14. ročník halového turnaja o Pohár TFZ.
l Po 54. kolách základnej časti skončili hokejisti MHC Martin na piatom mieste a po štyroch rokoch postúpili do play off.
MAREC
l Martinskí hokejisti neprešli cez prvé kolo play off. V sérii s Trenčínom odohrali štyri vyrovnané zápasy, no nakoniec v každom z nich ťahali za kratší koniec. Nielen vedenie klubu, ale aj široká verejnosť hodnotila konečné 5. miesto ako úspech.
l Hokejistky MHK Martin vybojovali ôsmy majstrovský titul, mimochodom štvrtý v rade. Víťazstvom v domácej súťaži si zverenkyne trénerov Grečmala a Farkaša vybojovali právo účasti vo štvrťfinálovej skupine Ligy majstrov.
l Futbalisti Turčianskych Teplíc odštartovali jarnú časť I. futbalovej ligy. V prvom stretnutí podľahli v Lučenci 2:1. Prvoradým cieľom zverencov trénera Ivana Šimčeka bola záchrana v súťaži.
l V najvyššej hokejbalovej súťaži na Slovensku skončila základná časť. Do play off postúpili dve turčianske mužstvá. ŠKB Izoglobal Martin z prvého miesta, Kométa Vrútky zo šiestej pozície. Tretí turčiansky zástupca, Goldspart Martin, do play off nepostúpil a v súťaži obsadil konečné deviate miesto.
APRÍL
l Vrútocká Kométa skončila svoje účinkovanie v play off. Do semifinále ju nepustili Piešťany, ktoré vyhrali všetky tri zápasy. Naopak, martinský Izoglobal podľa očakávania v troch zápasoch zvládol štvrťfinálovú sériu so Skalicou.
l Stolní tenisti Neografie Martin vyhrali štvrtú ligu a postúpili do tretej.
l V Martine sa na najstrovstvá sveta v ľadovom hokeji pripravovala slovenská reprezentácia. V širšej nominácii trénera Šuplera sa objavili brankári MHC Martin Peter Ševela a Michal Dzubina, ako aj útočník Radovan Somík.
l Český brankár Vlastimil Lakosil sa stal novou posilou hokejistov MHC Martin.
l Stolní tenisti MSTK Martin C sa stali víťazmi turčianskej stolnotenisovej súťaže.
MÁJ
l  Hokejbalisti Izoglobalu nedosiahli na vytúžený titul, nakoniec skončili druhí. Vo finále play off nestačili na bratislavský Ružinov, ktorý sériu vyhral 3:1.
l Vrútocké vodné pólistky dokonale využili domáce prostredie a vo svojom bazéne v predstihu získali ďalší majstrovský titul.
l V Martine sa uskutočnil 42. ročník Behu k srdcu SNP. Ako prvý dobehol do cieľa Imrich Magyar z Nových Zámkov. Martinčan Milan Celerín si v kategórii veteránov vybojoval druhé miesto.
l Lucia Klocová na mítingu IAAF Grand Prix v holandskom Hengele obsadila v behu na 800 metrov druhé miesto.
JÚN
l Strelca Pavla Koppa na svetovom pohári strelcov v Mníchove delili od postupu do najlepšej osmičky len dva body.
l Motokrosový reprezentant Jaroslav Katriňák ako prvý Turčan získal Cenu Žilinského samosprávneho kraja.
l Futbalisti Turčianskych Teplíc sa hneď po prvej sezóne rozlúčili s prvou ligou. V skupine o záchranu obsadili posledné 8. miesto.
l Martinskí hádzanári sa po 19. rokoch prebojovali medzi slovenskú elitu. V prelínacej súťaži síce skončili tretí, ale po odstúpení Sečoviec z hádzanárskej extraligy si predsa len zabezpečili miestenku medzi najlepšími.
l Juraj Kosorinský na majstrovstvách Európy v naturálnej kulturistike obsadil v najťažšej kategórii do 85 kg štvrté miesto.
l Skončili futbalové súťaže. Martinčania hrajúci vo farbách Rimavskej Soboty B obsadili v tretej lige 11. miesto. Vo IV. lige štvrtú priečku obsadila Belá, piata skončila Valča, šieste Turany a desiate Trebostovo. V piatej lige sa najviac darilo Vrútočanom, ktorí skončili druhí. Naopak, Kláštor sa po roku vrátil do I. triedy, v piatej lige skončil až dvanásty. V I. triede nenašla Ďanová premožiteľa a bez prehry postúpila do piatej ligy. II. triedu vyhral MŠK Fomat.
l Na medzinárodnom atletickom mítingu Zlatá tretra, ktorý sa konal v Ostrave, pokorila Lucia Klocová v behu na 800 m dvojminútovú hranicu. Vo výbornej atmosfére odrazila útok Rusky Kotľarovej a časom 1:59,88 vybojova druhé miesto. Lucia tak po B limite splnila aj ostrý limit na majstrovstvá sveta v Osake.
l Futbalisti Lokomotívy Vrútky neuspeli v baráži o postup do IV. ligy. V barážovom stretnutí ich v pomere 4:0 zdolala Kotrčiná Lúčka.
JÚL
l Primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar prijal úspešných hádzanárov, ktorí na majstrovstvách Európy veteránov v Krakove získali prvé miesto.
l Ďalší skvelý úspech dosiahla Lucia Klocová. Na mítingu IAAF Grand Prix v chorvátskom Zá- hrebe triumfilovala v behu na 800 metrov časom 2:01,56.
l Na plachtárskom slovenskom šampionáte, ktorý sa uskutočnil v Prievidzi, zaznamenali Turčania zaujímavé výsledky. Jozef Kožár z Aeroklubu Martin si v klubovej triede (menej výkonné vetrone bez vodnej príťaže) vylietal majstrovský titul. Darilo sa aj Branislavovi Jesenskému zo Slovenského plachtárskeho centra v Martine, ktorý vo voľnej triede (vysoko výkonné vetrone bez obmedzenia rozpätia krídel s vodnou príťažou) vybojoval druhé miesto.
l Vo Folkušovej sa uskutočnilo tradičné bežecké podujatie - Folkušovská sedmička. V konkurencii 156 bežcov si najlepšie počínal Roman Arbet z Demolexu Bardejov. Z Turčanov sa najviac darilo Jánovi Holigovi ml., ktorý dobehol do cieľa na treťom mieste.
l Hokejistky MHK Martin navštívili Európsky parlament v Štrasburgu, kde odohrali aj priateľský medzinárodný zápas. Miestny výber zdolali vysoko - 22:4.
l V martinských Jedľovinách sa za účasti 77 pretekárov uskutočnil 15. ročník Behu priateľov Jedľovín. V hlavnej kategórie sa s 10 km traťou najlepšie vysporiadal Ján Holiga ml.
l Hokejisti MHC Martin, pripravujúci sa na nový extraligový ročník, odohrali svoj prvý prípravný zápas, v ktorom porazili Duklu Trenčín v pomere 4:3.
AUGUST
l Atlétka Lucia Klocová si na mítingu v Londýne, víťazstvom v behu na 800 m, zabezpečila účasť na svetovom atletickom finále.
l Za účasti 144 pretekárov, nielen zo Slovenska, sa v Turci uskutočnil už 5. ročník Turčianskeho amatérskeho triatlonu. O zmenu traťového rekordu sa postaral Popradčan Pavol Šimko, ktorý sa s 1 000 m plaveckým úsekom, 40 km púťou na bicykli a 10 km behom vyrovnal za 1:59,24.
l V prvý augustový týždeň sa naplno rozbehla sezóna aj vo viacerých futbalových ligách. V druhej lige sa v jesennej časti predstavili Turčianske Teplice, v tretej zas Martinčania hrajúci pod hlavičkou Rimavskej Soboty B. Vo štvrtej lige na prvý zápas nastúpili futbalisti Belej, Valče, Trebostova a Turian. V piatej lige sa zas predstavili hráči Vrútok, Sučian, Dražkoviec a Ďanovej.
l Martinskí jachtári si úspešne počínali na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v olympijskej lodnej triede 470 a mládežníckej lodnej triede Optimist. V lodnej triede 470 dominovala posádka YC Martin v zložení Jakub Kaňuk – Boris Hnilica, ktorá sa tak okrem víťazstva na Veľkej cene Slovenska mohla tešiť aj zo zisku majstrovského titulu. Triumf Turčanov v tejto kategórii zvýraznilo aj druhé miesto ďalšej martinskej dvojice, o ktoré sa postarali Miroslav Baran spolu s Fedorom Kubešom.
l Sloveská reprezentantka v behu na 800 m Lucia Klocová si na majstrovstvách sveta v japonskej Osake vybojovala vynikajúce deviate miesto, navyše si dvakrát zlepšila svoj osobný rekord. Najprv v šiestom rozbehu finišovala s časom 1:59,72, ktorý ešte dokázala vylepšiť v semifinálovom zápolení. Nový osobák, čas 1:58,62, jej však na vytúžený postup do finále nestačil.
l V Kláštore pod Znievom sa uskutočnil už 47. ročník Znievskych dní cyklistily. V hlavných pretekoch zvíťazil odchovanec turčianskej cyklistiky pôsobiaci v ŽP Podbezová Miroslav Keliar, ktorý do cieľa dorazil s časom 3:41,31.
l Novým hrajúcim trénerom volejbalistov Neografie Martin sa stal Miroslav Blizniak.
l Patrik Chlebo si na svetovom šampionáte zdravotne postihnutých cyklistov došpurtoval po fantastické druhé miesto. Stalo sa tak v kategórii jednotlivcov s hromadným štartom.
SEPTEMBER
l V septembri odštartovala slovenská hokejová extraliga. V premiérovom zápase zverenci trénera Spišiaka pred vypredaným hľadiskom zdolali majstrovský Slovan 6:3. Martinský dres si po prvýkrát na ostro obliekli aj nové posily. Brankár Vlastimil Lakosil, útočníci Lukáš Říha a Guntis Džerinš.
l Premiéru v najvyššej hádzanárskej súťaži po dlhých rokoch absolvovali martinskí hádzanári. Zverenci trénera Milana Janíka nestačili na vicemajstra a v Považskej Bystrici prehrali 34:22.
l Svoje prvé kolo mala na programe aj najvyššia hokejová liga žien. V úvodnom kole Martinčanky porazili Banskú Bystricu 5:1. Cieľom úspešného kolektívu je zisk deviateho majstrovského titulu.
l V Martine sa uskutočnil Európsky pohár majstrov v hokejbale. V domácom prostredí síce ŠKB Izoglobal prvenstvo neobhájil, no aj bronzový kov vybojovaný v ťažkej konkurencii mal svoj lesk.
l Martinskí hádzanári získali prvé body v extralige. V súboji celkov, ktoré dovtedy ešte v súťaži nebodovali, zdolali Topoľčany v pomere 24:19.
l Za účasti dvoch turčianskych mužstiev odštartovala aj slovenská hokejbalová extraliga. V premiérových zápasoch nového ročníka martinský Izoglobal zdolal Piešťany 4:2 a vrútocká Kométa podľahla v Pruskom 4:2.
l Futbalový rozhodca Martin Balko na čiare asistoval Ľ. Micheľovi v ostro sledovanom kvalifikačnom zápase medzi Francúzskom a Talianskom. V milánskom pekle na San Sire sa slovenskej rozhodcovskej trojici darilo. Slovinský delegát zápasu V. Šajn jej výkon označil za nadštandardný.
OKTÓBER
l V Martinskom hokejovom centre sa uskutočnila štvrťfinálová skupina Ligy majstrov v hokeji žien. Martinské dievčatá potvrdili ambície a splnili si sen. Dokonale využili domáce prostredie a po výhre nad Mariborom 5:2, Ankarou 21:0 a prehre s Rigou 2:3 až po samostatných nájazdoch, si vybojovali postup do ďalšej fázy najvýznamnejšej medzinárodej klubovej súťaže.
l Po dlhom čase mali martinskí hokejoví priaznivci možnosť na vlastné oči vidieť hrať hviezdu svetového kalibru. V skalickom drese sa predstavil Žigmund Pálffy. No ani jeho nesporné umenie Záhorákom nepomohlo, Martinčania vyhrali 5:3
l Český útočník v službách MHC Martin - Lukáš Říha sa zapísal do histórie slovenskej extraligy. Už po siedmich sekundách prekonal nitrianskeho brankára, čím sa postral o najrýchlejší strelený gól v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži.

Skryť Vypnúť reklamu

l Posádka jachtárov z Yacht clubu Martin sa v konkurencii 32 lodí stala medzinárodným majstrom Slovenska v kategórii námorných jázd. Na Jadranskom mori Martin vynikajúco reprezentovali Ján Kaňuk, Jozef Hnilica, Martin Očenáš, Norbert Kráľ, Miroslav Šatara a Koloman Zifčák.
l Po nevýrazných výkonoch a sérii neúspechov sa z lavičky futbalistov Turčianskych Teplíc porúčal tréner Ivan Šimček, ktorý odišiel od mužstva na vlastnú žiadosť. Novým kormidelníkom turčianskeho druholigistu sa stal Peter Kurek, ktorý predtým trénoval Liptovský Mikuláš.
NOVEMBER
l Martinský odchovanec Michal Macho sa stal novou posilou hokejistov MHC Martin. Do Turca prestúpil z Košíc, kde mu tréner Šterbák nedával veľa príležitostí.
l Mladý Martinčan Norbert Zajac sa sa hneď pri prvej účasti na slovenskom šampionáte v naturálnej kulturistike mohol tešiť zo zisku majstrovského titulu v kategórii dorastencov. Jeho starší oddielový kolega Juraj Kosorinský si v najťažšej mužskej kategórii vybojoval druhé miesto.
l Skončila sa jesenná časť nižších futbalových súťaží. Teplická Aqua sa po príchode nového trénera pozviechala a v druhej lige po jeseni obsadila 10. miesto. Vo štvrtej lige po 13. kolách vedie Trebostovo. Na štvrtom mieste zimuje Valča, desiate miesto si vybojovala Belá, hneď za ňou sú Turany. V piatej lige sa najviac v jeseni darilo nováčikovi z Ďanovej. Dražkovce sú zatiaľ šieste, Sučany deviate a Vrútky jedenáste. V I. triede sa najviac darilo teplickému béčku, so stratou dvoch bodov na druhom mieste je MŠK Fomat Martin.
DECEMBER
l Obrancovia MHC Martin - Peter Klepáč, Ivan Ďatelinka a Miroslav Vantroba si zahrali v reprezentačnom drese proti Česku a Švajčiarsku.
l Martinské hokejistky sa bez víťazstva vrátili z Moskvy, kde sa odohrala semifinálová skupina Ligy majstrov. Slovenské majsterky najprv nestačili na Torpédo Moskva, potom na fínsky Espoo Blues a nakoniec aj na kazašskú Almatu. ⋌ R. KOPKA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 591
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 330
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 653
 4. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 142
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 042
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 727
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 545
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 501
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 427
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 341
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Primátor Danko zvolal zastupiteľstvo, poslanci budú rozhodovať aj o rozpočte

Rokovanie Mestského zastupiteľstva v Martine sa uskutoční vo štvrtok 26. novembra od 9. hodiny.

Ján Danko, primátor Martina.

Pri Braňovi Stolárikovi sa na martinskej lavičke vystriedalo dvanásť trénerov

Do zoznamu legiend martinského hokeja treba určite zaradiť aj Branislava Stolárika. Odchovanec klubu prišiel prvýkrát na Podháj ako šesťročný a s krátkymi prestávkami pôsobí v štruktúrach klubu už štyridsaťštyri rokov. Bol pri všetkých úspechoch Martina v ére samostatnosti.

Branislav Stolárik v martinskom drese.

Školáci výkresmi poďakovali vojnovým veteránom

Adresátov ďakovných výkresov našla Evanjelická spojená škola vďaka spolupráci s Jozefom Petrášom, predsedom Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Martine.

 Ondrej Kučera sa obrázku a ďakovnej pohľadnici žiakov evanjelickej školy veľmi potešil a žiakom poprial veľa tvorivosti v ich ďalšom štúdiu.

FOTO: Časy koronové objektívom talentovaného fotografa z Martina

Fotografovanie testovania bolo pre Romana Adamjáka niečím celkom novým.

Aj neobvyklé ťažké časy môžu byť múzou.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Na rýchlostnej ceste R1 sa dnes stala ďalšia nehoda, vodič je popálený

Po prvej nehode zomrela žena, po druhej bojuje o život muž.

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Už ste čítali?