Dom M. Galandu,
Turč. Teplice
Do konca februára bude v dome sprístupnená výstava Naše vyznania, ktorú spolu so Štúdiom neprofesionálnych výtvarníkov Turca v TKS pripravili domáci organizátori.
Kultúrne centrum
Otvorené: Po.-Pi., 9.-17. h
V martinskom Kultúrnom centre je inštalovaná výstava umeleckých fotografií Miroslava Chebena z Ružomberka. Zdravotne hendikepovaný fotograf na nej predstavuje svoju tvorbu, za ktorú získal mnoho ocenení aj v zahraničí a nazval ju Sny o Zemi a vesmíre. Výstava potrvá do 7. februára.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení
Do 28. februára bude sprístupnená výstava Život bez domova 1945 – 1960 s podtitulom Z argentínskej pozostalosti Jozefa Cígera Hronského. Cieľom výstavy je prezentovať Hronského z jeho menej známej stránky, predovšetkým ako človeka, ktorý aj v exile chce prežiť dôstojný život.
Múzeum
Červeného kríža
Čo sa za mladi naučíš... Červený kríž deťom je názov vlastnej premiérovej výstavy o náučných a zdravotníckych programoch Červeného kríža na Slovensku. Je určená pre deti a mládež a potrvá do 31. januára 2008.
SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut-Ne 9. 17. h
Peruánske postrehy je názov výstavy, ktorú sprístupnili v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa. Pozostáva z fotografií Otta Horského, účastníka expedície, geológa, cestovateľa, spisovateľa a fotografa. Spoluorganizovala ju Spoločnosť pre psoriatikov a atopikov v Martine s cieľom získať počas nej finančné prostriedky na podporu vybavenia denného centra pre psoriatikov a atopikov. Výstava potrvá do 10. februára.
Z dreva zrodená – je názov autorskej výstavy Štefana Straku a Zena Juráška, ktorá predstaví rezbársku tvorbu oboch jubilantov – členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca Turčianskeho kultúrneho strediska.
SNM-Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut-Pi 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)
Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi, 10.-12. h a 13.-17.30 h
Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Anjeli všedného dňa (31. januára, 1., 2., 5., 6. a 7. februára), Štúrovci (koncert zrušený) – 8. februára, Tom Dogs (9. februára), Ivanov (12. a 13. februára), Staré lásky (14. februára), Predtým/potom (16. februára), Zvedavá rozprávka (19. februára), 1+1=3 (20. februára), Plné vrecká peňazí (21. februára), Čajka (23. februára), Zabudni na Hollywood (26. februára), Anjeli všedného dňa (27. februára), Plné vrecká peňazí (28. februára), Kúpil som si lopatu na vykopanie vlastného hrobu (29. februára) – hosťujúce predstavenie.
Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: denne okrem Po a Ne
8. – 16. h
Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
SNM
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po od 9.-17. h
Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM, zamerané na dokumentáciu kultúry etnických minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla.
Výber zo svojej tvorby predstavuje v múzeu Vlasta Bátory-Čiljaková. Je zložená z diel zameraných na kresbu, ako aj šitú čipku. Potrvá do 29. februára.
Od 25. januára je v Etnografickom múzeu SNM na Malej hore sprístupnená výstava Tá pravá šálka kávy.
Múzeum
slovenskej dediny
Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnový-chovných podujatí.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po od 10.-17. h Ne od 13. – 17. h
Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
Do 3. februára potrvá výstava Odkaz M.H., ktorá je príspevkom galérie do kandidatúry mesta Martin na Európske hlavné mesto kultúry 2013. Súbor fotografií, s ktorými sa Milota Havránková prezentuje, zjednocuje spomienka na otca, ktorý prežil záverečnú časť svojho života v Martine a je umeleckým vyrovnávaním sa s jeho odkazom a so životom. Okrem toho, že otca a dcéru spája téma, výstava je zároveň aj citlivým príbehom rodiny a príbehom dialógu o rodine, priateľoch a túžbach a provokuje otvoreným dialógom medzi umelkyňou, ktorá je ikonou slovenskej fotografie, a návštevníkmi jej výstavy.
Téčko je názov súbornej výstavy najvýraznejších a najosobitejších výtvarníkov a fotografov, ktorým si známy martinský klub pripomína desiate výročie existencie výstavného života vo svojich priestoroch. Je inšpiratívnym svedectvom toho, že aj zásluhou hŕstky nadšencov je možné poskytnúť obraz o rôznych podobách slovenskej výtvarnej scény na prelome milénií. Výstava potrvá do 3. februára.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po-Pia od 9.-18. h, So od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, v Priekope, v Záturčí a na Ľadovni
Mestská knižnica Hany
Zelinovej vo Vrútkach
Otvorené: Po-Pia od 9.-17.30 h
Turčianske kultúrne
stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
Pocta ochotníckemu divadlu je názov podujatia, ktoré je venované tvorcom divadla z ochoty. Podujatie zahŕňa výstavu historických fotografií, rozhovory s milovníkom literatúry a divadla Mišom A. Kováčom a stretnutie s hercami. Uskutoční sa v klubovni Turčianskej knižnice 29. januára o 16. h.
Ďalšie výstavy
Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika v Martine je sprístupnená výstava Stanislava Stankociho.
Fašiangy
Kultúrne centrum v Martine pripravuje na 28. februára v centre mesta podujatie Fašiangy 2008. V čase medzi 14. a 19. hodinou sa mesto rozšantí s maskami a bohatým kultúrnym programom.
Počas prvej februárovej nedele sa pod organizátorskou taktovkou Slovenského národného múzea – Etnografického múzea a Turčianskeho kultúrneho strediska pripravuje tradičné podujatia Už sa fašiang kráti. Pásmo spevu, tanca, zvykosloví, remesiel, doplnené o rôzne atrakcie, sa bude konať v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Podobu fašiangového veselia priblížia členovia folklórnych skupín z Belej, Martina a voľné združenie fašiangovníkov z Nadsadia za sprievodu ľudovej hudby Maroša Kramára a harmonikárov z Ľudového dua Prstienok. Basu pochovajú súboristi z martinského Fatranu. V areáli bude možné koštovať aj fašiangové špeciality v krčme i čajovni.
Miestna samospráva s Dobrovoľným hasičským zborom v Turčianskej Štiavničke organizujú v sobotu 2. februára 2008 v miestnom kultúrnom dome tradičný fašiangový ples, na ktorom bude do tanca hrať skupina RH – Faktor. V bohatom programe fašiangového plesu nebude chýbať ukážka spoločenských tancov, slávnostné pochovávanie basy a žrebovanie tomboly. (HER)