Klub rodičov výnimočných detí Úsmev, ktorý pracuje pod Martinským rodinným centrom, plánuje túto pomôcku zakúpiť pre zdravotne postihnuté deti. Častokrát sú rehabilitácie okrem lásky a každodennej starostlivosti rodičov jedinou možnosťou pomôcť handicapovaným deťom, najmä pri 90 percentnej miere postihnutia. Keďže návšteva zdravotníckych zariadení je niekedy stresujúca a namáhavá vzhľadom na dopravu, kŕmenie, hygienu, bolo by ľahšie a príjemnejšie masážne kreslo použiť kedykoľvek to dieťa potrebuje. Napríklad v príjemnom bezbariérovom prostredí Martinského rodinného centra, ktoré deti poznajú. Zároveň sa tak podporí integrácia handicapovaných detí medzi zdravé. Projekt na zakúpenie masážneho kresla podporili viaceré firmy a nadácie, klub Úsmev však potrebnú sumu ešte nemá.
Kreslá prezentoval 25. januára Ján Volrábáb, riaditeľ českej firmy, ktorá kreslá predáva.
Ako povedal, s prezentáciou a predajom kresiel začínali pred 10 rokmi a prvé kreslá na Slovensku išli do Kežmarku a Popradu a jedno z nich využívajú dva roky aj pacienti v turčianskoteplických kúpeľoch. „Je zvláštnosťou, že hoci kreslo je rehabilitačné a je vlastne zdravotníckou pomôckou, väčšinu zákazníkov tvoria súkromné osoby. Toto kreslo nie je lepšie ako výborný klasický masér, ale je lepšie ako podpriemerný masér,“ charakterizoval výrobok.
Funkcie kresla sú veľmi variabilné. Stačí nadstaviť výšku užívateľa, hmotnosť si kreslo určí samo. Potom je na samotnom užívateľovi, či si nadstaví automatický program alebo si na diaľkovom ovládači sám určí, aký druh masáže potrebuje. Kreslo má asi 10 automatických programov, ako napríklad relaxačný, antistresový, pred spaním, športový či program pre dolné končatiny. Ďalšie funkcie, ktorých je neobmedzené množstvo, si užívateľ môže nastaviť podľa vlastných zdravotných problémov, psychickej alebo fyzickej záťaže. Sú to napríklad valčeková, poklepová čibodová masáž. Ku kreslu patrí diaľkový ovládač, ktorý ukazuje, ktorá časť je momentálne masírovaná, dá sa nastaviť iba jeden úsek chrbtice na masírovanie alebo masáž celej chrbtice až po krk.
Členovia klubu Úsmev si mali možnosť kreslo vyskúšať a všetci sa zhodli na tom, že je porovnateľné s prácou skutočného maséra. Spokojnosť vyjadrila aj lekárka z fyziatricko-rehabilitačného oddelenia MFN Viera Ďurdíková. Podľa nej by takéto masážne kreslo bolo vhodné aj do každej nemocnice. ⋌ (JJ)