Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

V slovenských pohároch medailová radosť Turčanov

Koniec uplynulého víkendu patril lyžiarskej mladi, ktorá si v nedeľu v Jasenskej doline zmerala sily na 5. kole slovenského pohára predžiakov.

Darilo sa pretekárom z LK Jasenská dolina a LK Valčianska dolina, ale najmä zo Ski Teamu Martinské hole. Týchto úspešných športovcov pripravuje so svojím pomocným trénerom Radom Zaťovičom (bývalým pretekárom) úspešný dlhoročný tréner Juraj Horička, ktorý trénoval predžiacku kategóriu ešte pod hlavičkou LK Martin. Z tohto klubu vyšli lyžiari, ako napríklad Ivan Heimschild, Mária Kvopková alebo Jana Štafenová. Nádeje z Turca v sobotu v obrovskom slalome neobišli nasucho. V kategórii starších predžiačok zvíťazila Zuzana Koniarová zo Ski Teamu Martinské hole, Andrea Rúfusová bola 5., Ivana Halienová obsadila 6. miesto, 12. skončila Barborka Kalnická, všetky z LK Belá-Dulice, a s rovnakým časom prešla časomieru aj Klaudia Varinská zo Ski Teamu Martinské hole. Medzi mladšími predžiakmi si výborne počínal Denis Mažgut, ktorý obsadil 5. miesto, 13. bol Daniel Gren, obidvaja zo Ski Teamu Martinské hole. V kategórii superbaby sa darilo Simone Dokušovej z LK Valčianska dolina, ktorá obsadila 6. miesto, na 7. mieste skončila Karolína Smolárová zo Ski Teamu Martinské hole, 10. bola Viktória Krnáčová, 12. Ema Junasová, obidve z LK Valčianska dolina a 13. M. Gotková z LK Belá-Dulice.
V nedeľu a pondelok sa uskutočnilo 5. kolo Slovenského pohára žiakov vo Vrátnej. Preteky v slalome priniesli úspech farbám Ski Teamu Martinské hole. Spokojnosť a radosť vládla nielen u rodičov, ale aj u trénera Rastislava Mažguta. Starší žiak Heiko Pedan zvíťazil po obidva dni, Matej Gargulák skončil na 11. a 12. mieste, 13. a 18. priečku obsadil Mário Babinský. Medzi staršími žiačkami zvíťazila Vanda Vozáriková, druhý deň síce po 1. kole vyhrávala, ale 2. kolo nedokončila. 9. a 16. miesto patrilo Kristíne Mišankovej. Mladšia žiačka Petra Vlhová sa v nedeľu zúčastnila na českých pretekoch v Bílej, no v pondelok vo Vrátnej opäť v slalome zvíťazila. Mária Zaťovičová obsadila dvakrát 2. miesto a Šimalčíková Adriana bola 3. a 5. Mladšiemu žiakovi Romanovi Murínovi z LK Valčianska dolina sa prvý deň nedarilo a spadol, ale vynahradil si to v pondelok a zvíťazil. Pekné počasie a kvalitná pevná snehová „podložka“ umocnili dobrý dojem z pretekov. Podľa dosiahnutých výsledkov sa vytvorilo aj reprezentačné družstvo Slovenska na zahraničné preteky do Skofja Loka v Slovinsku, na ktoré boli nominovaní z Turca spolu s reprezentačným trénerom Rastislavom Mažgútom Heiko Pedan, Vanda Vozáriková a Petra Vlhová, do Topolina v Taliansku Heiko Pedan a Petra Vlhová a do Zahrebu v Chorvátsku sa k nim pridá Mária Zaťovičová.
V sobotu a nedeľu sa v poľskom Zakopanom uskutočnili ju-niorské majstrovstvá Poľska v zjazdovom lyžovaní. Darilo sa na nich aj nádejam zo Ski Teamu Martinské hole a LK Jasenská dolina. V obrovskom slalome si svoje najlepšie body vyjazdil Martin Makovník zo Ski Teamu Martinské hole, ktorý skončil na 18. mieste so stratou z dvoch kôl na víťaza 3,55 sekundy. Na 58. mieste skončil Michal Kohút z LK Belá-Dulice. V slalome si opäť vyjazdil výborné body Martin Makovník, ktorý obsadil 22. miesto a 46. skončil Michal Kohút. (PN)