Doteraz vydali 436 osvedčení o absolvovaní kurzu.
Vyučovanie sa odohráva v priestoroch územného spolku v špecializovaných učebniach a ojedinele aj v autoškole, pričom každý zo žiakov autoškôl musí absolvovať dohromady osem hodín praktickej a teoretickej prípravy. Žiaci autoškoly by mali byť po kurze pripravení poskytnúť zraneným po dopravných nehodách umelé dýchanie, masáž srdca, zastaviť masívne krvácanie a ošetriť zlomeniny, aby sa zdravotný stav zraneného nezhoršil do času, kým k nemu nepríde lekár. Záchranná služba má na základe zákona povinnosť prísť na miesto dopravnej nehody do štvrťhodiny po jej ohlásení. Prvá pomoc je dôležitá najmä preto, že napríklad pri masívnom krvácaní treba zranenému pri dopravnej nehode poskytnúť prvú pomoc do tridsiatich sekúnd.
Oslovili sme dvoch účastníkov kurzu s otázkou, či ho považujú za dôležitý. Za kurz si totiž každý platí, podobne ako za vyučovania v autoškole. „Určite je potrebný, aby sme vedeli, ako máme postupovať pri záchrane zdravia a života ľudí pri autonehodách. Učili sme sa to kedysi v škole, ale nie podrobne. Určite by som už vedel poskytnúť prvú pomoc napríklad pri masívnom krvácaní. Predtým by som to možno aj skúsil, ale teraz by som to už robil s istotou. Umelé dýchanie a masáž srdca som sa naučil poskytovať práve tu. Predtým som to nevedel,“ povedal nám Jozef Sido z Martina, študent Strednej zdravotníckej škole v Žiline.
„Všetko o prvej pomoci som vedela len teoreticky. Prakticky som „hapkala“, ale tu som sa ju naučila poskytovať na figuríne. Doteraz som ju nikdy nemala k dispozícii a umelé dýchanie a masáž srdca som si nacvičovala na živom človeku. Tak sa to nedá správne natrénovať,“ dodala Anna Turcerová z Turčianskych Teplíc. Štefan Škandera, riaditeľ územného spolku, nám povedal aj zaujímavosť. Kurzy prvej pomoci už v rámci vyučovania žiakov autoškôl absolvovali aj lekári, ktorí majú zo zákona povinnosť absolvovať ich rovnako ako ich spolužiaci.⋌ (GG)